جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

اگر نور خورشید آنقدر قوی است که باعث سوختن پوست انسان شود، آنقدر قوی است که سگ شما را نیز دچار آفتاب سوختگی کند.  همه سگ‌ها ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوند، اما سگ‌هایی با پوشش کوتاه یا نازک یا پوست روشن، مانند نژاد استفی و بول تریرها، سگ‌های دالماسی، وایمارانرها، تازی‌ها و باکسرها معمولاً بیشتر در معرض خطر هستند.

خطر آفتاب‌سوختگی سگ

محل‌هایی که پوست سگ در معرض دید قرار می‌گیرد، یا جایی که سطح پوست نازک‌ترین است، به احتمال زیاد تحت تأثیر نور خورشید قرار می‌گیرند. اما رایج‌ترین نواحی برای سوزاندن پوست سگ‌ها روی صورت (به ویژه بینی، پلک‌ها و اطراف لب)، نوک گوش، شکم و زیر یا بین پاها است.

مثلا سگ‌هایی که دوست دارند در هنگام استراحت به پشت بخوابند، به راحتی می‌توانند دچار آفتاب سوختگی شوند، به خصوص اگر رنگ پوستشان کم‌رنگ باشد. بهتر است در وهله اول از آفتاب سوختگی سگ جلوگیری کنید. مانند همه سوختگی‌ها، آفتاب‌سوختگی نیز دردناک است و قرار گرفتن در معرض مکرر خورشید می‌تواند منجر به مشکلات جدی شود؛ مثلا آفتاب سوختگی یکی از دلایل اصلی سرطان پوست در سگ‌ها است.

علائم و نشانه‌های آفتاب سوختگی در سگ‌ها

اگر سگ شما بیرون زیر نور آفتاب دراز کشیده، ممکن است نتوانید آسیب‌دیدگی پوست او را ببینید، اما زمانی که در داخل خانه قرار بگیرد، ممکن است آفتاب سوختگی سگ آشکارتر شود. پوست آفتاب سوخته سگ ممکن است صورتی به نظر برسد، براق یا در موارد شدید متورم یا تاول زده باشد. پس از مدتی، پوست آفتاب سوخته سگ‌ها ممکن است گال، یا پوسته پوسته شود و موهای ناحیه آسیب دیده ممکن است ریزش کنند. لبه‌های گوش آفتاب سوخته ممکن است متورم به نظر برسند و نوک آن ممکن است خشک یا ترک خورده به نظر برسند.

سگی که دچار آفتاب سوختگی شده است ممکن است آشفته، کلافه یا خارش‌دار به نظر برسد و ممکن است خود را لیس بزند یا خراش دهد و اگر ناحیه دردناکی را لمس کند اغلب ناله می‌کند. و ممکن است وقتی می‌روید آنها را لمس یا معاینه کنید مضطرب شوند. در موارد شدید آفتاب سوختگی، ممکن است تاول یا زخم روی پوست سگ خود مشاهده کنید و ممکن است عفونی شود.

درمان آفتاب سوختگی سگ

اگر فکر می‌کنید سگ شما ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود، فورا پشمالو را به داخل خانه ببرید؛ سگ‌ها به راحتی ما دچار آفتاب‌سوختگی نمی‌شوند، بنابراین حتی علائم جزئی آفتاب سوختگی در سگ می‌تواند نشان‌دهنده آسیب قابل توجه پوست باشد.

مشاهده
چرا سگ غذا نمی‌خورد؟

درمان آفتاب سوختگی سگ بستگی به میزان سوختگی دارد؛ بر همین اساس دامپزشک شما در ابتدا شدت سوختگی را ارزیابی کرده و بعد درمان مناسب را توصیه می‌کند. درمان ممکن است شامل تسکین درد، پاکسازی یا شستشوی مناطقی باشد که سطح پوست از بین رفته است. در صورتی که ضایعات عفونی شده باشند، آنتی بیوتیک‌ها و داروها یا پانسمان‌های موضعی برای محافظت از پوست آسیب دیده در حین بهبودی مورد نیاز است. گاهی اوقات، سوختگی آنقدر شدید است که سگ نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

اما در بسیاری از موارد ممکن است دامپزشک سطح آفتاب‌سوختگی در سگ را خفیف تشخیص داده و به شما توصیه‌های درمانی برای انجام در خانه داشته باشد مثل  استفاده از کمپرس سرد در مناطق آسیب دیده سگ برای کمک به درد و التهاب.  در حالی که سگ شما در حال بهبودی از آفتاب سوختگی است، باید با استفاده از کرم ضد آفتاب سگ، از قرار گرفتن بیشتر در معرض نور خورشید جلوگیری کنید یا در صورت نیاز به بیرون رفتن، نواحی آسیب دیده او را بپوشانید.

پیشگیری از آفتاب سوختگی در سگ

مثل بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات پزشکی بهتر است در وهله اول از آفتاب سوختگی سگ خود جلوگیری کنید. با محافظت از سگ خود در برابر اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش ناشی از قرار گرفتن در معرض خورشید، احتمال ابتلا به سرطان پوست در آینده را نیز کاهش خواهید داد.

از قرار گرفتن سگ خود در معرض نور خورشید در زمانی که در قوی‌ترین حالت خود است یعنی به طور معمول در وسط روز ، خودداری کنید. اگر سگ شما وقتی هوا روشن و آفتابی است در فضای باز است، مطمئن شوید که از ساختمان‌ها یا درختان سایه‌هایی وجود دارد که پشمالو بتواند در آن قرار گیرد.

اما اگر نمی‌توانید سگ خود را از آفتاب دور نگه دارید، خوشبختانه کرم ضد آفتاب برای سگ‌ها در دسترس است و استفاده از آن هم آسان است. کرم ضد آفتاب ساخته شده برای سگ‌ها ایمن‌تر از کرم ضد آفتاب انسانی است که ممکن است حاوی موادی باشد که در صورت لیسیدن برای حیوانات خانگی سمی باشد.

مشاهده
چند ترفند ساده و علمی برای خواباندن سگ

کرم ضد آفتاب سگ را در تمام مناطقی که می‌توانید پوست در معرض دید را ببینید، بمالید، به عنوان مثال، روی بینی، نوک گوش، شکم و کشاله ران. کرم ضد آفتاب را طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که اثر کرم در مواجهه با آب بسیار کم می‌شود پس اگر سگ آب‌تنی کرد بعد از آن دوباره از ضد آفتاب استاده کنید.

سوالات متداول درباره آفتاب سوختگی سگ‌ها

در ادامه به برخی از سوالات شما درباره آفتاب سوختگی در سگ ها پاسخ داده ایم:

+آیا میتوانم از کرم ضد آفتاب انسانی برای سگ استفاده کنم؟

بسیاری از محصولات ضد آفتاب انسانی حاوی اکسید روی هستند. مصرف سطوح بالای روی به گلبول‌های قرمز سگ آسیب می‌رساند و منجر به کم خونی تهدید‌کننده حیات سگ می‌شود. روی همچنین می‌تواند از طریق پوست جذب شود، بنابراین استفاده مکرر از ضد آفتاب حاوی اکسید روی نیز می‌تواند منجر به مسمومیت روی شود. (اتفاقاً همین مقدار بالای روی در پیاز هم وجود دارد که به همین خاطر پیاز را برای سگ سمی می‌کند؛ لیست غذاهای سمی برای سگ را اینجا بخوانید)

سایر مواد سمی موجود در ضد آفتاب انسان شامل سالیسیلات است در غلظت‌های بالا، سالیسیلات‌ها می‌توانند باعث تحریک و قرمزی پوست سگ‌ها شوند و در صورت خوردن و لیس زدن، می‌توانند منجر به زخم معده در سگ شوند. به همین دلیل، همیشه کرم ضد آفتاب مخصوص سگ را انتخاب کنید.

+ آیا به بینی سگ هم باید کرم ضد آفتاب زد؟

بینی سگ‌ها محلی مستعد برای آفتاب سوختگی است. سگ‌ها اغلب مناطقی روی بینی خود دارند که رنگدانه کمتری دارد، که باعث می‌شود بیشتر در معرض خطر آفتاب سوختگی باشد. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی بینی سگ خود، می‌توانید مقدار کمی کرم ضد آفتاب مخصوص سگ استفاده کنید. سگ‌ها اغلب بینی خود را می لیسند، بنابراین بسیار مهم است که هر محصول ضد آفتابی که برای بینی سگ خود استفاده می ‌نید حاوی مواد سمی مانند اکسید روی یا سطوح بالای سالیسیلات ها که مربوط به آسپرین هستند، نباشد.

سگ‌هایی که بینی صورتی دارند بیشتر از آنهایی که بینی تیره دارند دچار آفتاب سوختگی می‌شوند. با این حال، تمام سگ‌ها باید در برابر اشعه‌های مضر UV در طول شدیدترین  زمان تابش خورشید محافظت شوند. راه محافظت می‌تواند هم می‌تواند کرم ضد آفتاب سگ باشد، یا فقط می‌توانید اطمینان حاصل کنید که سگ شما در مواقعی که نور خورشید به بیشترین سطح خود می‌رسد، پشمالو سایه داشته باشد.

مشاهده
لیست کامل میوه‌های مجاز و ممنوعه سگ‌ها

+ آیا توله سگها هم به کرم ضد آفتاب نیاز دارند؟

توله‌سگ‌ها بیشتر از سگ‌های مسن از آفتاب سوختگی رنج می‌برند چون پوست آنها نازک‌تر است و ممکن است به طور کامل توسط پوشش موی آنها محافظت نشود. به همین دلیل، آنها نسبت به سگ های بالغ به محافظت بسیار دقیق‌تری در برابر نور خورشید نیاز دارند. ما می‌دانیم که قرار گرفتن مکرر در معرض اثرات مخرب خورشید یکی از دلایل اصلی سرطان پوست در سگ‌ها است، بنابراین منطقی است که توله سگ شما به درستی دربرابر محافظت شود.

اما در حالی که کرم ضد آفتاب سگ می‌تواند بسیار مفید باشد، توله‌سگ‌ها اگر مقدار زیادی کرم ضد آفتاب را لیس بزنند، ممکن است بیشتر دچار عوارض جانبی شوند. به همین دلیل، ممکن است برای شما دور نگه‌داشتن توله از نور خورشید بسیار بهتر از زدن کرم ضد آفتاب سگ باشد.

+آیا سگ‌های سیاه  هم به کرم ضد آفتاب نیاز دارند؟

سگ‌های سیاه‌پوست احتمالا کمتر از سگ‌های رنگ روشن دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند، اما اگر موی کوتاهی داشته باشند یا مناطقی از پوست رنگدانه‌های کمتری داشته باشد می‌تواند درگیر شوند. اگر نگران این هستید که سگ سیاه پوست شما در معرض خطر آفتاب‌سوختگی قرار گیرد، اقدامات احتیاطی معقولی را انجام دهید، مانند ایجاد مکانی سایه برای استراحت یا بازی نکردن در هنگام آفتاب، یا استفاده از کرم ضد آفتاب سگ در مناطق در معرض خطر، مانند مناطق صورتی رنگ مانند نوک گوش یا هر جایی که فقط پوشش نازکی از مو دارد.

شرایط آب‌وهوایی کشور ما کمی کار را برای نگهداری از سگ‌ها در فصول گرم سال کمی سخت می‌کند. در مقاله راهنمای نگهداری از سگ در فصل تابستان و هوای گرم این موضوع را به طور کامل بررسی کرده‌ایم و راهکارهای مطمئنی را به شما ارائه کرده‌ایم.

اگر پشمالوی شما درگیر آفتاب‌سوختکی شده است خوشحال می‌شویم تا تجربه خود را از این موضوع و نحوه درمان آن با کاربران در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن