جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

دلایل زیادی وجود دارد که چرا حیوان خانگی ممکن است قادر به دیدن نباشد. آنها ممکن است بدون بینایی به دنیا آمده باشند یا ممکن است از آب مروارید یا گلوکوم رنج ببرند. شاید برای تسکین درد ناشی از جراحت یا عفونت، به جراحی خاصی به نام انوکلیشن یا برداشتن یک یا هر دو چشم نیاز داشته باشند.

نحوه نگهداری از سگ و گربه نابینا

علت نابینایی هر چه باشد، حیوانات خانگی بدون بینایی هم می‌توانند کیفیت زندگی خوبی داشته باشند. شما فقط باید نحوه مراقبت از آنها را طوری انجام دهید که سگ یا گربه شما با استفاده از حواس دیگر زندگی روزمره خود را ادامه دهد. در ادامه با استفاده از نظرات متخصصان و دانپزشکان مواردی را مطرح می‌کنیم که به شما در مراقبت از سگ یا گربه نابینا کمک می‌کند:

  1. ایجاد یک روتین قابل پیش‌بینی برای سگ و گربه نابینا

دکتر کلی گهلهوس، دامپزشک مدیریت کلینیک AHS می‌گوید: «نگهداری از همه حیوانات خانگی با روتین قابل پیش‌بینی یک اصل کلیدی است که هر صاحب سگ و گربه‌ای باید به آن پایبند باشد تا سگ یا گربه هیچ استرسی نداشته باشند، اما برای حیواناتی که نابینا هستند داشتن روتین روزانه منظم از اهمیت بیشتری برخوردار است».

وقتی پشمالوترین عضو خانواده شما نمی‌تواند آنچه را که در اطرافش است ببیند، مهم است که مبلمان و وسایل مهم مانند کاسه‌های غذا و آب را در یک مکان ثابت نگه دارید. با گذشت زمان، حیوان خانگی شما چیدمان خانه شما را در ذهنش ثبت کرده و حفظ می‌کند و از برخورد با اشیا جلوگیری می‌کند.

اگر یک حیوان خانگی جدید بدون بینایی را به خانه خود آورده‌اید، سعی کنید با گذاشتن خور‌اکی‌ها در گوشه و کنار خانه به آنها یک گشت و گذار در محیط اطراف بدهید تا آنها را در حین دنبال کردن خوراکی‌ها با فضای خانه شما آشنا شوند.

مشاهده
بهترین نژادهای سگ برای نگهداری در خانه و آپارتمان

دکتر کلی توصیه می‌کند: «نکته دیگر این است که سعی کنید تشک‌ها یا فرش‌ها یا موانعی دیگر را جلوی ظرف غذا، آب، جعبه مدفوع یا جعبه خاک، سگ یا گربه بگذارید تا سیگنالی برای توجه آنها فراهم شود و با توجه به جسم مانع متوجه شوند که چه چیزی در پشت آن قرار دارد.»

همچنین مهم است که خانه خود را همیشه مرتب نگه دارید تا مناطقی که حیوان خانگی شما در آن پرسه می‌زند از برخود با اجسام جلوگیری کند.

  1. برای سگ و گربه نابینا آموزش‌های تخصصی در نظر بگیرید

برقراری ارتباط مکرر با حیوان خانگی خود برای آگاه کردن آنها از جایی که هستید یا جایی که آنها هستند، زمانی که ممکن است دری در حال باز شدن باشد یا برای عبور از موانع، مهم است.

مخصوصاً برای سگ‌هایی که نابینا هستند، آموزش سرنخ‌های کلامی ویژه برای زمانی که باید از پله‌ای پایین بروند یا به چپ یا راست حرکت کنند، می‌تواند به ویژه هنگام پیاده‌روی در بیرون مفید باشد.

حیوانات خانگی که نمی‌توانند ببینند هنوز نیاز به تحریک ذهنی و زمان بازی دارند. آموزش ترفندها یا مهارت‌های جدید با استفاده از آموزش کلیکر یا نشانه‌های کلامی می‌تواند ذهن حیوان خانگی شما را به کار بیاندازد و ذهنش را فعال نگه دارد. همچنین می‌توانید بازی‌های مبتنی بر رایحه، مانند تشک‌های معطر یا پازل‌های فیدر را امتحان کنید، و حتی یک بازی خوب با طناب یا اسباب‌بازی صدادار می‌تواند موجبات سرگرمی روزانه پشمالوها را فراهم کند.

برای گربه‌هایی که نابینا هستند، سعی کنید نشیمنگاه‌های گربه را جلوی پنجره‌های باز قرار دهید تا نسیم را حس کرده و بوی آن را حس کنند و پرندگان یا دیگر حیات‌وحش را بشنوند.

مشاهده
بهترین تمرین‌ها برای فعال و سالم نگه داشتن گربه

دکتر کلی می‌گوید: «گربه‌ها طبیعتاً کوه‌نورد هستند و دوست دارند گاهی از زمین هموار خارج شوند. شما می‌توانید به گربه‌هایی که نابینا هستند اجازه دهید بالا بروند و کوهنوردی کنند. (اسباب‌بازی‌هایی هم در این زمینه در بازار وجود دارد) گربه‌ها به طور کلی در به خاطر سپردن ارتفاع و فاصله بسیار خوب هستند.»

مربیان باتجربه و متخصصان رفتار سگ و گربه می‌توانند به شما آموزش دهند که چگونه به حیوان خانگی خود کمک کنید بدون بینایی حرکت کند و ذهنش نیز درگیر بماند.

  1. سگ و گربه نابینا را در فضای باز ایمن نگه دارید

فضای باز می‌تواند انواع خطرات ایمنی را برای حیواناتی که نمی‌بینند ایجاد کند، مانند عدم توانایی در جلوگیری از ترافیک یا خطرات برخورد با حیوانات دیگر. هرگز حیوان خانگی خود را تنها بیرون نگذارید مگر اینکه افسار داشته باشند یا در یک منطقه بسته باشد.

اگر در حیاط حصار دارید، هر سوراخی را پر کنید و اشیاء نوک تیز را بردارید و همیشه سگ خود را در حالی که در حیاط است، کنترل کنید. اگر برای پیاده روی بیرون می‌روید، همیشه حیوان خانگی خود را در بند و افسار نگه دارید تا او را از خطرات دور نگه دارید. و به یاد داشته باشید، روال و روتین روزانه بسیار مهم است، بنابراین سعی کنید همان مسیر پیاده‌روی همیشگی را طی کنید تا دوست پشمالوی شما بتواند مسیر را به خاطر بسپارد.

در حالی که امیدواریم اعضای خانواده پشمالوی ما هرگز گم نشوند، مهم است که آماده باشیم. اطلاعات ریزتراشه حیوان خود را به‌روزرسانی کنید. توجه داشته باشید که آنها نابینا هستند و در نظر داشته باشید که یک قلاده یا برچسب ساخته شده است که به هر کسی که او را می‌بیند هشدار می‌دهد که نمی‌تواند ببیند.

مشاهده
آیا گربه‌های خیابانی شادتر هستند؟

  1. سگ و گربه نابینا را در داخل خانه ایمن نگه دارید

اگر در خانه خود پله دارید، استفاده از دروازه‌های کودک یا روش دیگری برای مسدود کردن پله‌ها برای جلوگیری از سقوط بالقوه خطرناک بسیار مهم است. در نظر بگیرید که سیم‌های برقی را که حیوان خانگی شما ممکن است به آن دسترسی داشته باشد را ببندید یا بردارید تا از زمین خوردن آنها جلوگیری کنید و هر چیز تیز و تیزی را که ممکن است به آن برخورد کند را بردارید یا بپوشانید.

اگر حیوان خانگی شما برای بودن در جعبه آموزش ندیده است، عادت دادن آنها به ماندن در جعبه در زمانی که شما در خانه نیستید می‌تواند به آنها کمک کند تا ایمن بمانند. از طرف دیگر، می‌توانید وقتی از خانه می‌روید رادیو یا تلویزیون را در حال پخش بی‌صدا رها کنید تا به حیوان خانگی خود کمک کنید تا در فضا جهت‌یابی کند (فقط مطمئن شوید که رادیو یا تلویزیون را حرکت ندهید).

اگر حیوانات خانگی دیگری دارید یا مهمان‌تان با خود یک حیوان خانگی به خانه شما آورد، نظارت بر تمام تعاملات بین آنها بسیار مهم است زیرا حیوان خانگی شما نمی‌تواند زبان بدن و نشانه های بصری را ببیند. در حالی که مراقبت از سگ و گربه کور نیاز به ملاحظات خاصی دارد، ارزش تلاشش را دارد! این حیوانات سزاوار شانس دوم خود هستند و به همان اندازه عشق برای دادن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن