جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

1

شاید فکر کنید گربه‌ها یک شخصیت دارند و تنها بنابر تفاوت‌های نژادی رفتارهای متفاوتی دارند اما محققان نظر دیگری دارند و تا کنون 5 نوع شخصیت مختلف برای گربه‌ها معرفی کرده‌اند. بله! همه گربه‌ها یکسان نیستند و می‌توانند ویژگی‌های شخصیتی مختص به خودشان را داشته باشند.

در این مقاله با نگاهی به پژوهش دکتر لورن فینکا از دانشگاه لینکلن انگلستان شما را با انواع شخصیت گربه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم و هر یک را با جزئیات شخصیتی شرح می‌دهیم. با ما تا پایان همراه باشید تا متوجه شوید گربه شما در کدام دسته از شخصیت‌های گربه‌ای قرار می‌گیرد.

5 تیپ شخصیتی گربه

دکتر فینکا در تحقیقاتش 400 گربه را از دریچه‌های مختلف بررسی کرد و متوجه شد اغلب گربه‌ها در 5 تیپ شخصیتی جای می‌گیرند و در نهایت به در نهایت به تیپ‌های شخصیتی زیر رسید:

  1. گربه-انسان

این گربه‌ای است که به خوبی با به اشتراک گذاشتن فضای خود با یک انسان سازگار شده است. آنها از بودن در کنار شما لذت می‌برند، مهربان هستند و تا حد زیادی شاد و سازگار هستند. از بسیاری جهات، این گربه ایده آل برای داشتن به عنوان حیوان خانگی است، زیرا آنها با خوشحالی زمان خود را بدون متوسل شدن به پرخاشگری یا خشونت با شما می‌گذرانند.

اما مشکل این تیپ شخصیتی این است که بیشتر از بقیه گربه‌ها از اضطراب جدایی رنج می‌برد و ممکن است از اشتراک شما با حیوانات دیگر (یا انسان‌های دیگر) چندان خوشش نیاید.

  1. گربه شمعدانی

این شخصیت دقیقا برعکس «گربه-انسان» است. اگرچه گربه‌ای وحشی نیست، اما واقعا دوست ندارد که او را لمس کنند، بلند کنند یا با او تعامل داشته باشند. این گربه‌ها معمولاً بداخلاق و عصبی هستند و ممکن است هرگز کاملا راحت نباشند که خانه خود را با شما به اشتراک بگذارند. به همین خاطر از محدوده شخصی‌شان خوب محافظت می‌کنند.

گربه‌های شمعدانی مطمئنا گرم و اهل نوازش نیستند، اما موجودات مستقلی هستند، بنابراین اگر شما تمام روز را هم به سراغ‌شان نروید، اهمیتی نمی‌دهند. اما وقای این گربه بخواهد و شما را سزاوار ستایش بداند، بسیار محبت‌امیز تر از گربه‌-انسان با شنا رفتار خواهد کرد.

  1. گربه شکارچی

این گربه از همه تیپ‌های شخصیتی به گربه وحشی بودن نزدیک‌تر است. گربه های شکارچی بیشتر وقت خود را به شکار می‌گذرانند، چه به معنای تعقیب موش باشد و چه بازی با اسباب‌بازی‌های موش مانند. به نظر نمی‌رسد آنها این واقعیت را درک کنند که شما همه وعده‌های غذایی آنها را رایگان می‌دهید، بنابراین اکثر اوقات بیداری خود را صرف تلاش برای گرفتن چیزی برای خوردن می‌کنند. گربه‌های شکارچی هم اهل محبت هستند اما معمولا شکار را به عشق ترجیح می‌دهند 🙂

مشاهده
همه اطلاعات مهم درباره نژاد بریتیش لانگ هیر

  4. گربه-گربه

این گربه‌ها نسبت به دیگر گربه‌ها مهربان هستند و بیشتر وقت خود را صرف در آغوش گرفتن، نظافت و بازی با گربه‌های دیگر می‌کنند. این تایپ شخصیتی نیز ممکن است انسان‌ها را دوست داشته باشد، اما آنها همراهی با بچه گربه‌های دیگر را به شما ترجیح می‌دهند (و واقعا چه کسی هم می‌تواند آنها را سرزنش کند؟) بدیهی است که این شخصیت از گربه‌ها در خانواده‌های چند گربه‌ای خیلی خوب زندگی می‌کنند اما اگر تنها گربه خانواده باشند، ممکن است افسرده شوند.

  1. گربه کنجکاو

این گربه‌ها عاشق کاوش هستند و بیشتر روز خود را به بو کشیدن در خانه می‌گذرانند. هر بازدیدکننده‌ای بلافاصله مورد استقبال قرار می‌گیرد و به طور کامل مورد بازرسی قرار می‌گیرد. اگرچه ممکن است محبت مهمان را تحمل کند یا نکند، قطعاً بوی آنها را کاملا بررسی خواهد کرد.

گربه‌های کنجکاو با اسباب‌بازی‌ها به‌خوبی مشغول می‌شود، به‌ویژه چیزهایی مانند جعبه، کیف و پیچ و خم. آن‌ها جسور و با اعتماد به نفس هستند و البته این ویژگی هم شما و هم خودشان را می‌تواند به دردسر بیاندازد!

5 ویژگی شخصیتی گربه از نگاه محققان استرالیایی

دانشمندان و محققان استرالیایی روش دیگری را برای شناسایی انواع شخصیت گربه به کار برده‌اند و ترجیح دادند بر روی ویژگی‌های فردی گربه تمرکز کنند که تمایلات آنها را تشکیل می‌دهد. آنها این 5 شخصیت را برای گربه در نظر گرفته‌اند:

  1. شخصیت سرگردان

برای توصیف این شخصیت گربه‌های نژاد اسکاتیش مثال بسیار خوبی هستند؛ گربه‌های اسکیتیش عصبی هستند و دائماً به حاشیه خانه می‌روند. آن‌ها ممکن است آنقدرها برای ملاقات بیرون نیایند (و هرگز وقتی غریبه‌ها حضور دارند، ظاهر نشوند)، و ممکن است هر بار که صدای غیرمنتظره‌ای به گوش می‌رسد، فوراً پنهان شوند.

مشاهده
نقش پت‌ها در استخدام و ماندگاری نیروهای کار!

اگر گربه‌ اسکاتیش دارید، باید مکان‌های زیادی به آن‌ها بدهید که بتوانند در آنجا پنهان شوند و احساس امنیت کنند. آنها ممکن است از گربه دیگری در خانه بترسند یا ممکن است چیزی در خانه شما باشد که آنها را می‌ترساند.

  1. شخصیت برون‌گرا

این گربه‌ها بسیار کنجکاور هستند و با خوشحالی بیرون می‌آیند تا به مهمانان خوشامد بگویند و او را وارسی کنند یا در خواربارهایی را که به تازگی به خانه آورده‌اید را جستجو کنند. این گربه‌ها از داشتن تعداد زیادی اسباب‌بازی و وسایل بازی تعاملی در خانه خوشحال می‌شوند اما برای پرسه زدن با این نوع گربه‌ها باید مراقب باشید چون کنجکاوی ممکن است دردسرساز شود.

  1. شخصیت سلطه‌طلب

گربه‌های معمولا با سایر گربه‌سانان دیگر خوب نیستند. آنها ممکن است با گربه‌های مطیع‌تر دعوا یا قلدری کنند چون همواره میل به تسلط به هم‌نوعانشان دارند. به همین خاطر نباید اجازه دهید این گربه‌ها در خارج از خانه پرسه بزند، چون احتمالاً با گربه‌های دیگر می‌جنگند. این به طور چشمگیری احتمال آسیب جدی فیزیکی یا ابتلا به بیماری‌هایی مانند ایدز گربه را افزایش می‌دهد.

گربه‌های سلطه طلب همچنین ممکن است سعی کنند بر گونه‌های دیگر مانند سگ‌ها نیز تسلط پیدا کنند. پس بهتر است اجازه ندهید این گربه با حیوانات دیگر تعامل داشته باشد. البته ممکن است بتوانید از طریق آموزش، اجتماعی کردن یا مداخله پزشکی (مانند تجویز داروهای ضد اضطراب یا عقیم کردن آنها) میل به تسلط گربه را تعدیل کنید اما بهترین کار شاید این باشد که فقط مطمئن شوید که آنها تنها بچه گربه در خانه هستند و همیشه از سایر حیوانات جدا نگه داشته می‌شود.

  1. شخصیت خودانگیخته

شخصیت خودانگیخته گربه، تکانشی و نامنظم است. یعنی ممکن است گربه یک لحظه در آغوش شما باشد و بعد از چند ثانیه بدون دلیل خاصی از بغل‌تان بجهد و به سمت در خانه حرکت کند! باید سعی کنید بفهمید که چه چیزی باعث این رفتار تکانشی می‌شود، چون در صورت شناسایی و حذف محرک‌ها، ممکن است این رفتارهای گربه متوقف شود.

  1. شخصیت دوست‌دار بقیه

برعکس گربه‌های سلطه‌طلب این تیپ شخصیتی تمایل به پذیرش افراد و حیوانات دیگر در قلمرو خود دارد. آنها ممکن است از بچه گربه‌های دیگر (و حتی سگ‌ها!) به عنوان همبازی اضافی استقبال کنند و احتمالاً اولین کسی هستند که وقتی مهمان از در عبور می‌کنند به استقبال او می‌آیند.

مشاهده
تلفن و آدرس تمام دامپزشکی‌های شبانه‌‌روزی تهران [بهار ۱۴۰۳]

دوستی می‌تواند یک ویژگی ذاتی در برخی از گربه‌ها باشد اما در بیشتر موارد، نتیجه اجتماعی شدن موفق گربه است. هر چه گربه شما زمان بیشتری را در اطراف افراد و حیوانات دیگر بگذراند – به ویژه در ماه‌های اول زندگی – احتمال بیشتری وجود دارد که آنها را به عنوان یک دوست و نه تهدید ببینند. با این حال، مانند گربه‌های کنجکاو، دوستی همیشه چیز خوبی برای گربه نیست، به خصوص اگر گربه اجازه بیرون رفتن داشته باشد. برخی از حیوانات واقعاً تهدید کننده هستند و این شخصیت گربه ممکن است در شناسایی تهدیدات حیوانات دیگر دچار خطا شود و کار دست خودش دهد.

شاید فکر کنید شناختن شخصیت گربه چیز جالب و بامزه‌ای است اما اگر شما واقعا شخصیت گربه پشمالوی خود را درک کنید، زودتر می‌توانید هرگونه تغییر رفتار را در او شناسایی کنید و از بسیاری از مسائل بیش از این که کار به جای بحرانی برسد، جلوگیری کنید. همانند ما انسان‌ها، تغییرات شخصیتی ناگهانی و چشمگیر در گربه‌ها، معمولاً نشانه‌ای از یک مشکل است. این می‌تواند به این معنی باشد که گربه بیمار است یا چیزی در محیط اطراف او وجود دارد که او را آزار می‌دهد. در هر صورت، مهم است که علت را در اسرع وقت کشف کنید.

امیدواریم اطلاعات بیان شده در مقاله به شما کمک کند گربه خود را بهتر درک کنید و بشناسید. به ما در بخش نظرات بگویید که گربه شما در کدام دسته‌بندی شخصیتی قرار می‌گیرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن