جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

این روزها که گربه‌ها به یکی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی تبدیل شده‌اند، آشنایی با نژادهای مختلف آنها برای افرادی که به فکر به سرپرستی گرفتن یک گربه هستند، اهمیت زیادی دارد. یکی از محبوب‌ترین نژاد گربه‌ها که این روزها عکس‌ها و فیلم‌های آنها دست به دست می‌شود و خیلی‌ها به آنها علاقه دارند، نژاد اسکاتیش فولد است. این گربه‌ها ظاهر زیبا و بامزه‌ای دارند و در خیلی از خانه‌ها نگهداری می‌شوند. در ادامه این مطلب این نژاد را معرفی می‌کنیم و در مورد خصوصیات مختلف این دوستان پشمالو توضیح می‌دهیم.

تاریخچه نژاد گربه اسکاتیش فولد

از عمر این گربه‌ها سال‌های طولانی نگذشته؛ در واقع کمتر از صد سال است که سر و کله گربه‌های Scottish Fold بین نژادهای مختلف گربه پیدا شده‌است. در سال 1961 مزرعه‌داری در اسکاتلند در مزرعه خود گربه‌ای به نام سوزی را دید که گوش‌های خمیده داشت. این مزرعه‌دار که نامش ویلیام راس بود، دید که بچه‌های سوزی هم گوش‌های خمیده دارند. در واقع سوزی به یک جهش ژنتیکی دچار شده‌بود که منجر به وجود ژن غالب شد، به این معنی که وجود یک گربه با این ژن غالب باعث می‌شد بچه گربه‌ها هم همین ویژگی را داشته‌باشند.

راس که علاقه زیادی به گربه‌ها داشت، از سوزی و فرزندانش برای پرورش این نژاد و افزایش جمعیت آنها استفاده کرد تا سرانجام این گربه‌ها به عنوان یک نژاد مجزا شناخته و ثبت شدند. این دوستان پشمالو با اینکه از اسکاتلند و انگلستان شروع به رشد کردند اما در آمریکا محبوبیت بیشتری دارند و خیلی از سلبریتی‌ها مانند تیلور سوییفت، مردیث گری و اولیویا بنسون از این گربه‌ها نگهداری می‌کنند.

ویژگی‌های ظاهری گربه Scottish Fold

بارزترین ویژگی این گربه‌ها گوش‌های خمیده آنهاست که یک جهش ژنتیکی، غضروف آنها را تغییر داده و حالت گوش عوض شده‌است. برخی از بچه گربه‌ها در این نژاد تا حدود یک ماهگی گوش‌های صافی دارند و بعد از آن فرم گوش عوض می‌شود. درصدی از این گربه‌ها هم با گوش صاف و بدون تغییر بزرگ می‌شوند. این گربه‌ها صورت گرد و چشم‌های بزرگ و گردی دارند که یکی دیگر از دلایلی است که خودشان را به راحتی در دل انسان‌ها جا می‌کنند.

آنها چثه و ابعاد متوسطی دارند و وزنشان معمولا 3 تا 6 کیلوگرم است که وزن گربه‌های نر بیشتر از گربه‌های ماده اندازه‌گیری شده‌است؛ همچینین قد آنها هم معمولا بین 20 تا 30 سانتی‌متر رشد می‌کند. گربه‌های اسکاتیش دو نوع رنگ مو دارند؛ برخی از آنها تک‌رنگ هستند و موهایی مثلا سفید، مشکی، کرم، گارفیلدی یا آبی دارند و بعضی دیگر دو رنگ، دودی و نقره‌ای یا دودی و سایه‌دار هستند.

مشاهده
دست زدن به گربه‌ خیابانی | توصیه دامپزشکان

گربه اسکاتیش فولد چقدر عمر می‌کند؟

برای همه گربه‌ها مانند جانداران دیگر طول عمر مشخصی تخمین زده می‌شود که البته این موضوع به موارد مختلفی بستگی دارد، اما به صورت کلی این گربه‌ها به طور متوسط 15 سال زندگی می‌کنند. بسیاری از آنها ممکن است سال‌های طولانی‌تری در کنار خانواده زندگی کنند اما به دلیل برخی مشکلات فیزیکی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، بعضی از آنها زودتر از انتظار ممکن است به بیماری‌هایی دچار شوند.

ویژگی‌های رفتاری اسکاتیش فولدها

گربه‌های Scottish Fold حیوانات آرامی هستند و می‌توانند به خوبی با محیط اطرافشان سازگار شوند. یکی از خصوصیات خوبی که به محبوبیت این گربه‌ها کمک می‌کند، اجتماعی بودن آنهاست. اسکاتیش فولدها هم با گربه‌های دیگر می‌توانند ارتباط برقرار کنند و هم ارتباط خوبی با سگ‌های گربه‌دوست دارند. این پشمالوهای مهربان به همه اعضای خانواده عشق می‌ورزند اما ممکن است گاهی یک نفر را بیشتر دوست داشته‌باشند و وقت بیشتری با او بگذرانند.

ارتباط گربه اسکاتیش فولد با کودکان دوستانه است و اگر کودکان هم یاد گرفته باشند که با حیوانات به خوبی برخورد کنند، دوستان خوبی برای هم خواهندشد. ارتباط صمیمانه این گربه‌ها با اعضای خانواده به خصوص اگر از کودکی همراه با آنها رشد کرده‌باشد و همچنین خلق و خوی آرام آنها، این نژاد را به یکی از بهترین نژادهای گربه برای نگهداری در آپارتمان تبدیل می‌کند.

نگهداری از گربه اسکاتیش فولد

برخی اصول برای نگهداری از همه حیوانات، به ویژه گربه‌ها باید رعایت شوند. فراهم کردن شرایط آب، غذا و خاک مناسب، اولین قدم برای این کار است. انجام معاینات روتین دامپزشکی گام مهم دیگری است که باید در فواصل مشخص صورت بگیرد. در این معاینات واکسن‌های مورد نیاز گربه تزریق می‌گردد، احتمال بروز بیماری‌های مختلف بررسی شده و دامپزشک در مورد زمان عقیم سازی گربه تصمیم می‌گیرد. از مراقبت‌های عمومی که عبور می‌کنیم، می‌توان گفت که هر نژاد و حتی هر گربه، رسیدگی‌های خاص خود را نیاز دارد.

 • گربه‌های اسکاتیش، حیوانات بسیار تمیزی هستند، به همین دلیل بهداشت و پاکیزگی محیط زندگی به ویژه جای خواب و ظرف خاک آنها اهمیت زیادی دارد.
 • موهای این گربه را باید نهایتا هفته‌ای یک بار شانه کرد تا هم موهای ریخته شده از لابه‌لای موهای دیگر خارج گردد و هم چربی پوست تنظیم شود. شانه کردن موها می‌تواند ریزش مو در گربه را هم کنترل کند. موی این گربه‌ها ریزش طبیعی و محدودی دارد که این مقدار ممکن است در فصولی مثل بهار و پاییز افزایش پیدا کند.
 • ناخن گربه دو هفته یک بار باید گرفته شود.
 • یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتی برای این گربه‌ها چک کردن سلامت گوش‌های آنهاست. از آنجایی که گوش آنها حالت برگشته و جمع دارد، هفته‌ای یک بار باید داخل گوش‌ها بررسی شده و اگر کثیف به نظر می‌آید، به وسیله پنبه یا پارچه مرطوب تمیز شود. باید دقت کنیم که برای تمیز کردن گوش گربه نباید از گوش پاک کن استفاده کرد.
 • ترشحات چشم گربه باید بررسی و پاک شود. می‌توان این کار را به وسیله پارچه مرطوب انجام داد.
 • مراقبت‌های دهان و دندان در این گربه‌ها باید جدی گرفته شود. بهتر است گربه را از سنین کم به مسواک زدن عادت دهیم تا در بزرگسالی هم بتوانیم روزانه دندان‌های او را تمیز کنیم. در برخی از گربه‌ها که به هیچ طریقی اجازه مسواک زدن نمی‌دهند، می‌توان برخی اوقات از غذاهای خشکی که مخصوص تمیز کردن دندان تولید می‌شوند، استفاده کرد.
 • اسکاتیش فولدها گربه‌های باهوشی هستند که بازی و سرگرمی را دوست دارند؛ اما برای سرگرم کردن آنها نیازی به فراهم کردن بازی‌های عجیب و خاص نیست؛ آنها می‌توانند با یک بازی ساده زمان فعالیت خود را پر کنند و بعد به استراحت بپردازند. بهترین بازی برای این گربه‌ها، گزینه‌ای است که آن را همراه با والدین خود انجام دهند.
مشاهده
خاک گربه چی بخریم؟ (راهنمای خرید)

آیا گربه اسکاتیش فولد می‌تواند در خانه تنها بماند؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در زمان انتخاب حیوان خانگی در نظر بگیریم این است که براساس میزان مشغله و حضور ما و سایر اعضای خانواده در خانه، حیوان چه مدت زمانی را می‌تواند به تنهایی سپری کند. گربه‌های Scottish Fold شخصیت تقریبا مستقلی دارند و گاهی که ما هم در خانه هستیم ممکن است زمانی را در خلوت خودشان بگذرانند؛ با این حال این پشمالوهای دوست‌داشتنی را نمی‌توان برای زمان طولانی تنها گذاشت. پس اگر از جمله افرادی هستیم که بیشتر طول روز را بیرون از خانه می‌گذرانیم، اسکاتیش‌ها گزینه چندان مناسبی برای ما نیستند.

تغذیه گربه اسکاتیش فولد

همه گربه‌ها از جمله اسکاتیش‌ها گوشتخوار هستند و مهم‌ترین ماده‌ای که در غذای آنها باید موجود باشد، پروتئین است. غذای مخصوص این گربه باید براساس سن، شرایط فیزیکی، میزان فعالیت و تشخیص دامپزشک انتخاب شود. بهترین انتخاب برای تغذیه گربه اسکاتیش فولد، رژیم غذایی منعطفی است که ترکیبی از پروتئین، چربی‌های مفید، غلات، سبزیجات و کربوهیدرات را در خود داشته‌باشد. برخی اوقات ممکن است ما بخواهیم از غذای خانگی برای گربه استفاده کنیم تا هم از سلامت آن مطمئن باشیم و هم هزینه نگهداری از گربه را مدیریت کنیم؛ در این شرایط بهتر است بدانیم که نمی‌توانیم از غذایی که خودمان می‌خوریم، خوراک روزانه گربه را تامین کنیم. غذای گربه باید نسبت‌های مورد نیاز بدن او را رعایت کند که باید این نسبت‌ها را از دامپزشکمان سوال کنیم. تغذیه مناسب از جمله مهم‌ترین مواردی است که رابطه مستقیمی با سلامت گربه دارد؛ پس نباید در فراهم کردن آن کوتاهی کنیم.

بیماری‌های رایج در نژاد اسکاتیش فولد

در هر نژاد گربه برخی بیماری‌ها ممکن است رایج‌تر باشد؛ در بین اسکاتیش فولدها هم برخی بیماری‌ها احتمال بروز بیشتری دارند:

 • استئوکوندرو دیسپلازیا

این بیماری را شاید بتوان رایج‌ترین مشکل در بین گربه‌های اسکاتیش فولد دانست که یک بیماری ژنتیکی است و با جهش ژن همراه است و علاوه بر برگشت گوش، رشد غیر طبیعی و نابهنجار سایر عضروف‌ها و استخوان‌ها را هم به همراه دارد. این مسئله می‌تواند به درجات مختلفی از آرتریت ختم شود و دم، مچ پا و زانوی گربه را تحت تاثیر قرار دهد. اکثر گربه‌های این نژاد با میزان مختلفی از این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند که این درگیری با بالا رفتن سن گربه افزایش پیدا می‌کند. اگر متوجه ناراحتی در راه رفتن یا تکان دادن دم گربه شدیم، باید فورا به دامپزشک مراجعه کنیم.

 • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HMC)
مشاهده
آشنایی کامل با نژاد گربه DLH

در این بیماری، ضخامت عضلات قلب افزایش یافته و توانایی قلب برای پمپاژ خون کاهش پیدا می‌کند. محققان این بیماری را هم اکتسابی و هم ارثی می‌دانند و هنوز دلیل قطعی برای آن مشخص نشده‌است. HMC علائم چندان مشخصی هم ندارد که ما بتوانیم به سرعت آن را تشخیص دهیم؛ به همین دلیل مراجعه به دامپزشک و انجام معاینات روتین می‌تواند به تشخیص زودهنگام آن کمک می‌کند. گربه‌هایی که به این بیماری مبتلا می‌شوند به صورت قطعی درمان نمی‌شوند اما با مصرف داروهای لازم و کنترل شرایط فیزیکی می‌توانند زندگی خوبی داشته‌باشند.

 • کلیه پلی کیستیک (PKD)

برخی گربه‌های اسکاتیش فولد به مشکل کلیه دچار می‌شوند که در آن کیست‌های کوچکی در کلیه به وجود می‌آیند که حاوی مایعاتی هستند و به سرعت تکثیر شده و رشد می‌کنند. گربه‌های بین 2 تا 10 ساله می‌توانند به این بیماری دچار شوند که در آن عملکرد کلیه با اختلال مواجه می‌شود.

 • عفونت گوش

گوش‌های گربه‌های اسکاتیش فولد هم باعث خاص بودن آنها می‌شود و هم از طرف دیگر آنها را مستعد ابتلا به عفونت می‌کند. زمانی که گوش آنها کثیف می‌شود، محیطی برای رشد و تکثیر عفونت ایجاد می‌کند. به همین دلیل تمیز کردن گوش‌های آنها باید در روتین‌های هفتگی انجام شود.

آیا گربه‌های Scottish Fold زندگی دردناکی دارند؟

این روزها بسیاری از حامیان حیوانات و دامپزشکان در زمینه پرورش و رشد گربه‌های اسکاتیش فولد هشدار می‌دهند. این گربه‌ها مشکلات ژنتیکی در عضروف‌ها، مفاصل و استخوان‌هایشان دارند که باعث می‌شود در طول زندگی دردهای مختلفی را تجربه کنند. بسیاری از این گربه‌ها در زمان راه رفتن دردی را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود کمتر فعالیت فیزیکی داشته‌باشند. دامپزشکان بسیاری معتقدند که زیبایی این گربه‌ها باعث شده سلامت آنها در اولویت بعدی قرار بگیرد. همین موضوعات باعث شده‌است که در برخی شهرهای آمریکا و استرالیا پرورش این گربه‌ها ممنوع اعلام شود.

گربه اسکاتیش آنفولد

یکی دیگر از نژادهای گربه اسکاتیش، اسکاتیش آنفولد است که این گربه‌ها هم از جمله نژادهای پرطرفدار برای نگهداری در خانه هستند. تفاوت گربه اسکاتیش فولد و اسکاتیش آنفولد در حالت گوش‌های آنهاست. برخلاف اسکاتیش فولدها، گربه‌های اسکاتیش آنفولد شامل تغییرات ژنتیکی نشده و گوش‌های صاف و ایستاده‌ای دارند. همین تفاوت باعث شده که در نظر علاقه‌مندان به گربه‌ها، اسکاتیش فولدها خاص‌تر جلوه کنند و قیمت بیشتری هم داشته‌باشند.

تفاوت گربه اسکاتیش و بریتیش

گربه‌های بریتیش و اسکاتیش، جز یکی دو مورد، از نظر رفتاری چندان تفاوتی باهم ندارند؛ شاید بتوان گفت که بریتیش‌ها کمی تنبل‌تر از اسکاتیش‌ها هستند. همچین می‌توان گفت که بریتیش‌ها مستقل‌تر و اسکاتیش‌ها بغلی‌تر هستند و بیشتر به توجه ما نیاز دارند. اما تفاوت عمده آنها در ظاهرشان است. گربه‌های بریتیش برخلاف اسکاتیش‌ها همگی گوش‌های ایستاده و نوک تیزی دارند و از طرف دیگر اسکاتیش‌ها در مقایسه با گربه‌های بریتیش جثه کوچکتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن