جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

در این مقاله توصیه‌های دکتر جیمز هریوت از دامپزشکان مطرح دنیا درباره رفتار گربه‌ها و بهترین نحوه مراقبت از گربه‌ها را مرور می‌کنیم. دکتر هریوت در این مقاله سعی می‌کند شما را با تمام زوایای نگهداری گربه آشنا کند. هریوت در این مقاله ابتدا رفتار و شناخت زبان بدن پشمالو را بررسی می‌کند و سپس به بررسی انواع بیماری‌های گربه‌ها و نحوه پیشگری و درمان آنها می‌پردازد.

اگر گربه دارید یا قصد سرپرستی گربه را برعهده بگیرید این مقاله به شما کمک می‌کند تا با این موجودات دوست‌داشتنی پشمالو بیشتر آشنا شوید و بدانید که برای مراقبت و نگهداری از گربه‌ها چه کارهایی باید انجام دهید. این مقاله از مجله علمی ScienceDirect برای شما ترجمه کرده‌ایم:

با جناب گربه بیشتر آشنا شوید

گربه‌ها حیوانات جذاب و محبوبی هستند که در سراسر جهان به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شوند. اگر گربه دارید یا قصد دارید گربه‌ای را به خانه‌تان بیاورید، باید با این موجودات پیچیده و مستقل بیشتر آشنا شوید. در این مقاله، من قصد دارم برخی از ویژگی‌ها و رفتارهای گربه‌ها را بررسی کنم و نشان دهم که چگونه می‌توان با آن‌ها رابطه خوبی برقرار کرد.

گربه‌ها از خانواده گربه‌سانان هستند که شامل حیوانات شکارچی مختلفی مثل شیر، ببر، پلنگ و پوما می‌شوند. گربه‌سانان حدود ۲۵ میلیون سال پیش در آسیا شکل گرفتند و سپس در سایر قاره‌ها پخش شدند. گربه‌سانان به خاطر توانایی شکار، تعادل، قدرت و زیبایی شناخته می‌شوند.

گربه خانگی که ما امروز می‌شناسیم، از نوع Felis catus است که از گربه وحشی آفریقای شمالی، نشأت گرفته است. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که اولین بار گربه‌ها در حدود ۱۰ هزار سال پیش در خاورمیانه به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شدند. دلیل این امر احتمالا این بود که گربه‌ها، موش‌ها و سایر آفات را کنترل می‌کردند و در عین حال با انسان‌ها دوست می‌شدند و رابطه خوبی برقرار می‌کردند.

رفتارهای معمول در نژاد گربه‌‌ها

گربه‌ها حیوانات شکارچی هستند که از طبیعت برای تأمین غذا و محافظت از خود استفاده می‌کنند. این باعث شده که گربه‌ها رفتارهایی مثل پنهان شدن، تعقیب کردن، گاز گرفتن، نشان گذاشتن و بازی کردن داشته باشند. این رفتارها برای بقای گربه‌ها در محیط وحش ضروری هستند. گربه‌ها همچنین حیوانات اجتماعی هستند که با انسان‌ها و سایر گربه‌ها رابطه برقرار می‌کنند. گربه‌ها با استفاده از صدا، بو، حرکت و زبان بدن سعی به برقراری ارتباطاط و بروز احساسات خود را دارند.

اطلاعتی که گربه‌ها با صدا منتقل می‌کنند

یک رفتار معمول در گربه‌ها استفاده از صدا برای بیان احساسات یا سعی بر برقراری ارتباط است. برخی از صداهایی که گربه‌ها از خود درمی‌اورند عبارت‌اند از:

  • میو: صدای رایج گربه‌ها که برای جلب توجه، خواستن چیزی یا سلام گفتن به کار می‌رود.
  • خرناسه: صدای بلند و نافذ گربه‌ها که برای جذب جنس مخالف، نشان دادن قلمرو یا هشدار دادن به کار می‌رود.
  • خرخر: صدای آرام و لذت‌بخش گربه‌ که در هنگام خوابیدن یا غذا خوردن پشمالوها می‌شنویم. یا صدای آروم و لذت‌بخش گربه‌ها که برای نشان دادن رضایت، خوشحالی یا آرامش به کار می‌رود.
  • غرشک: صدای تهدیدکننده گربه‌ها که برای نشان دادن عصبانیت، ترس یا اخطار به کار می‌رود.
  • جیغ: صدای دردناک گربه‌ها که برای نشان دادن درد، تنهایی یا بروز استرس به کار می‌رود.
مشاهده
همه اطلاعات مهم درباره نژاد بریتیش لانگ هیر

اطلاعتی که گربه‌ها با بو منتقل می‌کنند

گربه‌ها با استفاده از بو نیز اطلاعات مختلفی را منتقل می‌کنند. برخی از روش‌های نشان گذاشتن گربه با بو را مرور کنیم:

  • اسپری: پاشیدن ادرار روی سطوح مختلف برای نشان دادن قلمرو، جنسیت یا وضعیت تولیدمثل.
  • خارش: خاریدن ناخن‌ها روی سطوح مختلف برای نشان دادن قلمرو، خلق و خو یا حالت روحی.
  • لمس: لمس شدن با بینی، سر، گوش یا بدن به سایر گربه‌ها یا انسان‌ها برای نشان دادن دوستی، علاقه یا اعتماد.

با زبان بدن گربه‌ها آشنا شوید

گربه‌ها با استفاده از حرکت و زبان بدن نیز احساسات و نیات خود را نشان می‌دهند. برخی از حالات ربان بدن گربه‌ها به این شرح هستند:

دم: حالت دم گربه معمولا حالت روحی آن را نشان می‌دهد. دم راست و بالا نشان دهنده خوشحالی و اعتماد است. دم پایین و خمیده نشان دهنده ترس و تسلیم شدن است. دم پرزدار و رو به پایین نشان‌دهنده عصبانیت و تهدید است. دم در حال حرکت نشان دهنده هیجان و بازی است.

چشم: حالت چشم گربه نیز حالت روحی آن را نشان می‌دهد. چشم‌های باز و بزرگ نشان‌دهنده توجه و هیجان است. چشم‌های نیمه‌بسته نشان‌دهنده آرامش و خواب‌آلودگی است. چشم‌های بسته نشان‌دهنده اعتماد و خوشحالی است و آهسته پلک زدن نیز نشان‌دهنده دوستی و علاقه است.

گوش: حالت گوش گربه نیز می‌تواند حالت روحی‌اش را نشان می‌دهد. گوش‌های جلو و بالا نشان‌دهنده توجه و کنجکاوی است. گوش‌های عقب و پایین نشان‌دهنده ترس و تسلیم شدن است. گوش‌های عقب و پرزدار نشان‌دهنده عصبانیت و تهدید است.

بدن: حالت بدن گربه نیز حالت روحی‌اش را نشان می‌دهد. بدن خمیده و کوچک شده نشان دهنده ترس و تسلیم شدن است. بدن پرزدار و بزرگ شده نشان‌دهنده عصبانیت و تهدید است. بدن راست و آرام نشان‌دهنده خوشحالی و اعتماد است. بدن خمیده و در حال حرکت نشان دهنده بازی و هیجان است.

بیماری‌های رایج در گربه‌ها

گربه‌ها حیوانات سالم و مقاومی هستند که معمولا نیاز به درمان پزشکی کمی دارند. اما گربه‌ها هم ممکن است به بیماری‌های مختلفی مبتلا شوند که نیاز به تشخیص و درمان دارند. در ادامه شما را با برخی از بیماری‌های رایج گربه‌ها آشنا می‌کنیم:

مشاهده
با دیدن این علائم بیماری گربه را شناسایی کنید

بیماری‌های عفونی: برخی از بیماری‌های عفونی که می‌توانند گربه‌ها را تحت تأثیر قرار دهند، عبارتند از: سرماخوردگی، آبله، لوسمی، ایدز، آسپرژیلوز و توکسوپلاسموز. این بیماری‌ها معمولا با علائمی مثل خستگی، بی‌اشتهایی، تب، سرفه، خلط، خارش، زخم و لاغری گربه همراه هستند. درمان این بیماری‌ها بستگی به نوع عامل بیماری دارد و ممکن است شامل دارو، آنتی‌بیوتیک، واکسن یا جراحی باشد.

بیماری‌های پوستی: برخی از بیماری‌های پوست که می‌توانند گربه‌ها را تحت تأثیر قرار دهند، عبارتند از: آلرژی، قارچ، اکزما، پسورات، آبسه و سرطان. این بیماری‌ها معمولا با علائمی مثل خارش، ریزش مو، قرمز شدن پوست، تورم، درد و زخم همراه هستند. درمان این بیماری‌ها بستگی به نوع عامل بیماری دارد و ممکن است شامل دارو، پماد، شامپو، ضدعفونی کننده یا جراحی باشد.

بیماری‌های دستگاه گوارش: برخی از بیماری‌های دستگاه گوارش که می‌توانند گربه‌ها را تحت تأثیر قرار دهند، عبارتند از: استفراغ، اسهال، یبوست، نفخ، سنگ مثانه و سرطان. این بیماری‌ها معمولا با علائمی مثل بی‌اشتهایی، تغییر وزن، خون در مدفوع یا ادرار، درد شکم و تغییر رفتار همراه هستند. درمان این بیماری‌ها بستگی به نوع عامل بیماری دارد و ممکن است شامل دارو، رژیم غذایی، مکمل غذایی یا جراحی باشد.

بیماری‌های دستگاه تنفس: برخی از بیماری‌های دستگاه تنفس که می‌توانند گربه‌ها را تحت تأثیر قرار دهند، شامل سرماخوردگی، آسم، سرطان ریه، عفونت گوش و سینوز می‌شود. این بیماری‌ها معمولا با علائمی مثل سرفه، خلط، تنگی نفس، خونریزی از بینی یا گوش، درد سر و تغییر رفتار همراه هستند. درمان این بیماری‌ها بستگی به نوع عامل بیماری دارد و ممکن است شامل دارو، اسپری، اکسیژن درمانی یا جراحی باشد.

بیماری‌های دستگاه قلب و عروق: برخی از بیماری‌های دستگاه قلب و عروق که می‌توانند گربه‌ها را تحت تأثیر شامل  نارسایی قلب، آریتمی، فشار خون بالا و سکته قلبی می‌شوند. این بیماری‌ها معمولا با علائمی مثل تنگی نفس، خستگی، کاهش فعالیت، لاغر شدن و فلج همراه هستند. درمان این بیماری‌ها بستگی به نوع عامل بیماری دارد و ممکن است شامل دارو، رژیم غذایی، مکمل غذایی یا جراحی باشد.

بیماری‌های دستگاه عصبی: از بیماری‌های دستگاه عصب که می‌توانند گربه‌ها را تحت تأثیر قرار دهند میتوان به صرع، سکته مغز، التهاب مغز، فلج صورت و سرطان مغز اشاره کرد. این بیماری‌ها معمولا با علائمی مثل تشنج، فلج، لکنت زبان، تغییر شخصیت و کاهش هوش همراه هستند. درمان این بیماری‌ها بستگی به نوع عامل بیماری دارد و ممکن است شامل دارو، ضدتشنج، ضدالتهاب یا جراحی باشد.

پیشگیری از بیماری‌های گربه‌ها

بهترین روش برای حفظ سلامت گربه‌ها این است که از بروز بیماری‌ها جلوگیری کنید. برای این کار، شما می‌توانید چندین اقدام انجام دهید از جمله:

مشاهده
چطور استرس گربه را کاهش دهیم: 10 توصیه از دامپزشکان

واکسیناسیون: واکسیناسیون گربه‌ها را در برابر بسیاری از بیماری‌های عفونی مثل آبله، لوسمی، سرماخوردگی و رابید محافظت می‌کند. شما باید گربه خود را در سن مناسب و با توجه به نظر دامپزشک واکسینه کنید.

اسپای و نوتر: اسپای و نوتر گربه‌ها را در برابر بسیاری از بیماری‌ ایمن می‌کند. شما می‌توانید با توجه به نظر دامپزشک این کار را برای سلامت نگه‌داشتن گربه خود انجام دهید.

تغذیه مناسب: تغذیه مناسب گربه‌ها را در برابر بسیاری از بیماری‌های مربوط به کمبود و اضافه وزن، دیابت، سنگ مثانه و سرطان محافظت می‌کند. شما باید گربه خود را با غذای کامل و متعادل که شامل پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین، مواد معدنی و آب باشد، تغذیه کنید. شما باید نوع، مقدار و فرکانس غذای گربه خود را با توجه به سن، نژاد، فعالیت و وضعیت سلامت آن تعیین کنید. و همچنین باید از خوردن غذای انسانی، شکلات، پیاز، سیر، انگور و کشمش به گربه خود جلوگیری کنید.

مراقبت از دندان: مراقبت از دندان گربه‌ها را در برابر بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان مثل پلاک، تارتار، لثه‌التهاب، عفونت و درد محافظت می‌کند. شما باید دندان گربه خود را با استفاده از مسواک و خمیر دندان مناسب برای گربه‌ها به صورت روزانه یا هفتگی مسواک بزنید. شما همچنین باید گربه خود را به دامپزشک ببرید تا دندان‌های آن را بررسی و در صورت لزوم تمیز یا درمان کنید.

بازدید از دامپزشک: مراجعه منظم به دامپزشک گربه‌ها را در برابر بسیاری از بیماری‌های پنهان و خطرناک مثل سرطان، کلیه، قلب و تیروئید محافظت می‌کند. باید گربه خود را به صورت منظم و با توجه به نظر دامپزشک به کلینیک ببرید. در طول بازدید، دامپزشک گربه شما را معاینه کرده و درصورت نیاز آزمایشات، واکسیناسیون، آنتی‌پارازیت و سایر درمان‌های لازم را انجام می‌دهد. اگر گربه‌ شما علائم یا رفتارهای نامعمولی نشان داد نیز حتما با دامپزشک خود مطرح کنید.

رفع استرس: رفع استرس گربه‌ها را در برابر بسیاری از بیماری‌های مربوط به استرس مثل آسم، سنگ مثانه، تخریب مو و خودآسیبی محافظت می‌کند. باید گربه خود را در محیطی آرام، تمیز، امن و مناسب نگه دارید. باید گربه خود را با توجه به شخصیت و نیازهایش بازی داده و تحت تأثیر قرار دهید و به او عشق و محبت نشان دهید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که از تغییرات ناگهانی در محیط، غذا، فعالیت یا سایر عوامل استرس‌زا جلوگیری کنید.

در این مقاله، من برخی از ویژگی‌ها و رفتارهای گربه‌ها را بررسی کردم و نشان دادم که چگونه می‌توان با آن‌ها رابطه خوبی برقرار کرد. همچنین من برخی از بیماری‌های رایج گربه‌ها را به شما معرفی کردیم و راه‌های درمان و پیشگیری از آن‌ها را توضیح دادم. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید و جالب بوده باشد و به شما کمک کند تا گربه خود را بهتر بشناسید و بهتر از پشمالوی ملوس مراقبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن