جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

گربه ها یکی از پر تعدادترین و در عین حال محبوب ترین حیواناتی هستند که این روزها در خیابان ها و بسیاری از خانه ها می بینیم. در طول سال های اخیر میزان علاقه انسان ها به گربه ها حتی از قبل هم بیشتر شده و بسیاری از آنها حالا در خانه های ما زندگی می کنند. این توجه به انواع گربه خیابانی هم بیش از پیش افزایش پیدا کرده و حتی بسیاری از افراد که شرایط نگهداری از گربه ها را ندارند، دوست دارند که از آنها حمایت کنند و هوایشان را داشته باشند. به همین دلیل لازم است که با نژادهای گربه آشنا شویم تا بتوانیم در شرایط لازم با اطلاعات بیشتر با آنها روبه‌رو شویم.

نژاد گربه DLH چیست؟

قبل از این که در مورد این گربه ها صحبت کنیم، بهتر است در مورد گربه های نژاد دار بیشتر بدانیم. به صورت کلی گربه هایی نژاد دار تلقی می شوند که پدر و مادر و اجداد آنها همگی از یک نژاد باشند. از آنجایی که گربه DLH، گربه خیابانی محسوب می شود، از گربه های مختلف به دنیا می آید و به عنوان یک نژاد محسوب نمی شود؛ با این حال نام این گربه ها به حدی آشناست که همه سازمان ها آن را جزوی از نژادهای گربه در نظر می گیرند. این گربه ها در سراسر جهان زندگی می کنند اما در سالیان خیلی دور، بیشتر در اروپا بودند و با کشتی به آمریکا رفتند.

ویژگی های ظاهری گربه های DLH

این گربه ها شباهت زیادی به گربه های DSH دارند؛ اما موهای آنها در مقایسه با دی اس اچ ها بلند تر است. گربه های دی ال اچ می توانند رنگ های مختلفی داشته باشند. برخی از این گربه ها موهای یک رنگی دارند، برخی دو رنگ و بعضی دیگر چند رنگ با طرح های مختلف هستند. موی بدن این گربه ها در طیف های مختلف از تیره تیره تا روشن روشن متغیر است. چشم های گربه DLH معمولا کهربایی یا قهوه ای است، البته برخی از آنها چشمان سبز یا آبی دارند. طول بدن آنها حدودا 35 سانتی متر است و وزن آنها حدودا 4 تا 8 کیلوگرم است. بهتر است بدانیم که وزن گربه ها با دسترسی آنها به منابع غذایی می تواند تغییر کند، اما یکی از فاکتورهایی که نقش مهمی در سلامت آنها دارد، بودن در بازه وزن نرمال است. تفاوت نژاد DLH و DSH همانطور که گفته شد عموما در اندازه موهای آنهاست؛ گربه های دی ال اچ در ناحیه گردن موهای بلندتری دارند و دم آنها در مقایسه با دی اس اچ ها، پهن تر و پر مو تر است.

مشاهده
راهنمای انتخاب باکس حمل گربه | مقایسه انواع باکس‌های حمل گربه

ویژگی های شخصیتی گربه DLH

نمی توان همه گربه های DLH را شبیه به هم دانست و ویژگی های رفتاری یکسانی را به آنها نسبت داد. از آنجا که این گربه از گربه های مختلف به دنیا می آیند، خصوصیات مختلفی هم دارند که برای هر کدام از آنها منحصر به فرد است. با وجود این آنها به صورت کلی بسیار باهوش و اکثرا فعال و بازیگوش محسوب می شوند.

نگهداری از گربه DLH

گربه های DLH گزینه خوبی برای نگهداری در خانه محسوب می شوند. آنها نه زیاد منزوی و گوشه گیر هستند و نه بیش از حد نیازمند به حضور و توجه انسان ها؛ همین انعطاف و دور بودن از افراط، یک ویژگی مثبت برای قبول سرپرستی آنها محسوب می شود. این دوستان پشمالو روحیه شکارچی بودن خودشان را حفظ کرده اند و ممکن است هدایایی را پیدا کرده و برای صاحبانشان بیاورند. آنها علاقه زیادی به بازی دارند و وجود اسباب بازی یکی از موارد مهم برای نگهداری از آنهاست. یکی از مواردی که ممکن است برای صاحبان این گربه ها دردسر ایجاد کند، ویژگی های بارز آنها، یعنی موهای بلندشان است. موها به خصوص در برخی از فصل ها ریزش بیشتری پیدا می کنند و می تواند علاوه بر ریختن مو بر سطوح مختلف، افرادی که به موی گربه حساسیت دارند را اذیت کنند. برای کنترل کردن این اتفاق باید به صورت مرتب موهای گربه های DLH را شانه زد و در فواصل مختلف آنها را با کمک آرایشگر حیوانات مرتب کرد. هزینه نگهداری از گربه دی ال اچ می تواند با توان و سلیقه والدین گربه در ارتباط باشد. به صورت متوسط می توان گفت که فارغ از هزینه خرید وسایل اولیه، نگهداری از این گربه ها در کمترین حالت ماهیانه 1 تا 8 میلیون تومان هزینه دارد.

مشاهده
7 ترفند جالب و بامزه برای آموزش به گربه

غذای گربه DLH

گربه DLH که در خیابان زندگی می کند ممکن است غذاهای مختلفی را به دست بیاورد و بخورد؛ اما زمانی که ما سرپرستی گربه ها را به عهده می گیریم، باید طبق برنامه مشخصی، مواد غذایی مورد نیاز آنها را فراهم کنیم. پروتئین، غلات، ویتامین ها و مواد معدنی باید به اندازه کافی در رژیم غذایی گربه ها وجود داشته باشد. غذاهای خشک و تر توسط شرکت های مختلف ایرانی و خارجی تولید می شود که می توانیم از میان آنها مناسب ترین گزینه را برای گربه خودمان انتخاب کنیم. در بین غذاهایی که بین ما و گربه ها مشترک است، انواع گوشت ها، برنج، هویج، موز و مواد غذایی دیگری وجود دارد که با مشورت با دامپزشک می توان گربه را به وسیله آنها تغذیه کرد؛ اما بهتر است بدانیم که برخی از مواد غذایی مانند سیر و پیاز، تخم مرغ خام، گوشت خام، انگور، شکلات و الکل برای گربه ها سمی است و می تواند سلامتیشان را تحت تاثیر قرار دهد.

بیماری های گربه های DLH

گربه دی ال اچ نوعی از گربه خیابانی محسوب می شود و از جفت گیری گربه های مختلف به دنیا آمده اند. نسل های پیشین این گربه ها تحت شرایط سخت زندگی کرده اند؛ به همین دلیل در مقایسه با برخی از نژادها بدن مقاوم تری دارند. این موضوع باعث می شود که بیماری خاصی برای این گربه ها خطر آفرین نباشد؛ اما این به معنی آسیب ناپذیر بودن بدن آنها نیست و بیماری هایی که همه گربه ها را در معرض خطر قرار می دهند، در مورد این گربه ها هم عامل خطر محسوب می شوند. بیماری های ویروسی به ویژه در سن کم بچه گربه ها را تهدید می کنند، به همین دلیل واکسن های گربه باید به موقع زده شده و دوره واکسیناسیون به صورت کامل طی شود. بیماری های دیگری مانند کرم قلب، برخی از سرطان ها و دیابت هم از جمله دیگر مشکلاتی هستند که می توانند سلامتی این گربه ها در به خطر بیاندازند. بنابراین یکی از مهم ترین اقداماتی که برای گربه ها باید انجام شود، مراجعه به دامپزشک و انجام ویزیت های دوره ای است. همچنین بهداشت دهان و دندان آنها را باید جدی گرفت. برخی از مشکلات دهان و دندان علاوه بر از دست دادن دندان ها ممکن است پیامد جدی تری هم برای سلامتی گربه داشته باشد. به همین دلیل مسواک زدن برای گربه را باید جدی گرفت.

مشاهده
رفتارهای طبیعی گربه‌ها که به نظر غیرطبیعی می‌آید!

درست است که نگهداری از گربه ها، با همه شیطنت هایی که دارند و مسئولیت هایی که بر عهده ما می گذارند، ممکن است پر زحمت جلوه کند؛ اما این دوستان پشمالو چنان مهر و عاطفه ای با خود به همراه می آورند که زندگی ما را دگرگون خواهد کرد. بسیاری از تحقیقات از تاثیرات مثبت وجود گربه ها بر کاهش استرس و افسردگی، کاهش فشار خون و حتی بهبود بیماری های ماهیچه ای و استخوانی صحبت کرده اند؛ پس اگر شرایط به سرپرستی گرفتن این بچه های بامزه را دارید، در آن تردید نکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن