جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

در این مطلب شما را با یک موضوع مهم درباره گربه‌ها که معمولا دست کم گرفته می‌شود، صحبت می‌کنیم؛ یعنی وزن کم کردن و لاغری گربه‌ها. کاهش ناخواسته وزن معمولا نشانه یک مشکل اساسی در سلامتی است. بسیاری از سرپرستان گربه فکر می‌کنند که کاهش وزن برای یک گربه پیر چیز طبیعی‌ای است اما این‌طور نیست، هر گونه کاهش وزن را باید جدی بگیرید و سریعا دست به کار شوید.

چگونه تشخیص دهم گربه من لاغر می‌شود یا نه؟

اگر کاهش وزن تدریجی باشد، تشخیص اینکه گربه شما در حال وزن کم کردن است کار سختی خواهد بود. اگر گربه شما پر مو بوده یا کمی اضافه وزن داشته باشد تشخیص اینکه کی وزن کم کرده هم سخت‌تر هم می‌شود.

برای ارزیابی وضعیت بدن گربه بهتر است به فیزیک آن دقت کنید. وزن یک گربه معمولا از دور کمر او مشخص می‌شود و البته نباید دور کمر زیاد هم باشد، در مرحله بعد دستان خود را کنار بدن گربه قرار دهید، دنده‌ها باید با لایه نازکی از چربی پوشیده شده باشد. اگر دنده‌ها بیش از اندازه معلوم و قابل لمس بود، احتمالا گربه شما به کم وزنی دچار شده است.

چه چیزهایی باعث کاهش وزن گربه‌ها می‌شوند؟

بیشتر وقت‌ها، غذا نخوردن گربه‌ها باعث کاهش وزن آن‌ها می‌شود. با این حال بعضی بیماری‌ها با وجود مصرف غذا هم ممکن است باعث کاهش وزن شوند. بسته به علت کاهش وزن ممکن است، علائم بیماری هم در گربه قابل مشاهده باشد. بسیاری از مسائل مربوط به سلامتی می‌تواند سبب کاهش وزن گربه‌ها شود که برخی جدی‌تر از سایرین هستند.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید یکی از بیماری‌های شایع گربه‌ها است که اغلب گربه‌های مسن درگیر آن می‌شوند. گربه‌های مبتلا به این بیماری به دلیل بزرگ شدن غده تیروئید، بیش از حد هورمون تیروئید دریافت می‌کنند که باعث کم شدن وزن آن‌ها می‌شود.

مشاهده
همه چیز درباره هاری | از علائم تا اقدامات فوری

علائم متداول کم کاری تیروئید، کاهش شدید وزن، افزایش اشتها، افزایش تشنگی و تکرر ادرار است. برخی از گربه‌ها هم به اسهال و استفراغ و بیش فعالی دچار می‌شوند. بعضی‌ها بی‌صدا می‌شوند و در سکوت حرکت می‌کنند. پرکاری تیروئید معمولا با پرتودرمانی با رادیواکتیو یا داروهای خوراکی درمان می‌شود.

 بیماری مزمن کلیوی

بیماری مزمن کلیه، یکی از بیماری‌هایی است که با افزایش سن گربه‌ها دیده می‌شود. کلیه‌ها هورمون‌های مهمی ترشح می‌کنند که مواد سمی خون را تصفیه کرده، به تنظیم فشار خون کمک می‌کنند و تولید سلول‌های قرمز خون را ساده‌تر می‌سازند. وقتی کلیه یک گربه به درستی کار نمی‌کند، ممکن است با مشکلات مختلفی درگیر شود.

تشنگی زیاد و تکرر ادرار از اولین علائمی است که گربه‌های دچار مشکلات کلیوی با آن مواجه می‌شوند و به دنبال آن  کاهش اشتها و  وزن اتفاق می‌افتد، در این شرایط گربه بی‌حال می‌شود. متأسفانه بیماری مزمن کلیه قابل درمان نیست، معمولا این بیماری با دارو درمانی و تغییر رژیم غذایی و مایعات مکمل توسط دامپزشک کنترل می‌شود.

 دیابت

دیابت یکی دیگر از بیماری‌هایی است که می‌تواند وزن گربه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. این اختلال در غدد درون‌ریز بر توانایی پانکراس در تولید انسولین، هورمون مورد نیاز برای تنظیم قند خون تاثیر می‌گذارد.

علائم دیابت شامل کاهش وزن، افزایش اشتها، تشنگی، تکرر ادرار، و بی‌حالی است. دیابت به طور معمول با انسولین و تغییر رژیم غذایی کنترل می‌شود. از داروهای دیگری هم ممکن است استفاده شود. حتی بعضی از گربه‌ها پس از چند ماه درمان ممکن است به حالت طبیعی خود بازگردند.

مشکلات دستگاه گوارش

هر مسئله‌ای در دستگاه گوارش می‌تواند بر وزن گربه‌ها اثر بگذارد. اول این مشکلات ممکن است اشتها را کم کند، دوم، برخی از مسائل هضم مناسب مواد غذایی و جذب مواد مغذی توسط دستگاه گوارش را مختل کرده و به کاهش وزن منجر می‌شود. برخی از مشکلات گوارشی که در گربه‌ها قابل مشاهده هستند انگل‌های روده، بیماری التهابی روده، پاکراتیک و سایر مشکلات لوزالمعده و حتی سرطان دستگاه گوارش است.

مشاهده
معرفی کامل گل و گیاهان سمی برای گربه‌ها+تصاویر گیاهان

مشکلات دستگاه گوارش باعث کاهش اشتها، کاهش وزن، اسهال و استفراغ، بی‌حالی و … می‌شود. درمان انگل‌های دستگاه گوارش ممکن است به سادگی و با دارو انجام شود. برخی دیگر از مشکلات دستگاه گوارش به درمان‌های پیشرفته‌تری نیاز دارد.

مشکلات دهان و دندان

مسائل دهان و دندان می‌تواند باعث درد شدید، کاهش اشتها و کم شدن وزن شود. مشکلات شایع دندانپزشکی در گربه‌ها شامل بیماری پریودنتال، ضایعات تحلیلی دهان و شکستگی دندان است. بعضی از گربه‌ها دچار استوماتیک، التهاب دردناک دهان و لثه‌های گربه می‌شوند که ممکن است به واسطه اختلال ایمنی باشد.

علائم مشکلات دهانی و دندانی شامل بوی بد دهان، آبریزش دهان، پنجه کردن در دهان یا حتی خونریزی دهانی است. اولین قدم برای درمان این است که دامپزشک گربه شما را تحت بیهوشی قرار دهد و در صورت لزوم با تمیز کردن دهان، مایعات از دهان خارج شده و درمان دندانپزشکی انجام شود. بعضی از گربه‌ها به جراحی دهان و کشیدن دندان نیاز دارند.

سرطان

مثل انسان، گربه‌ها هم می‌توانند در هر قسمت بدن خود به سرطان مبتلا شوند. سرطان ممکن است به شکل تومور دیده شود یا خیر. سرطان غدد لنفاوی یکی از سرطان‌های شایعی است که در گربه‌ها است که می‌تواند در دستگاه گوارش، دهان، سیستم لنفاوی و … رشد کند. اکثر اشکال سرطان در نهایت باعث بیماری عمومی، بی‌حالی، درد، از بین رفتن عضلات، کاهش اشتها و کاهش زیاد وزن می‌شوند.

استرس

گربه‌ها می‌توانند نسبت به تغییرات در محل زندگی خود بسیار حساس باشند. از آنجا که اغلب آن‌ها در پنهان کردن علائم ظاهری استرس بسیار توانمند هستند، بعد از جدی شدن، می‌توان علائم را مشاهده کرد. هر عامل استرس‌زای محیطی می‌تواند منجر به اضطراب و استرس در گربه‌ها شود. کاهش اشتها علائم شایع استرس است و در نهایت به کاهش وزن منجر می‌شود.

مشاهده
بهترین تمرین‌ها برای فعال و سالم نگه داشتن گربه

یک سری مسائل بهداشتی دیگر هم وجود دارد که می‌تواند به کاهش وزن منجر شود. اگر گربه شما مشکلات اساسی در سلامت داشته باشد، ممکن است سایر علائم بیماری قابل مشاهده باشند یا نباشند. علاوه بر این، بسیاری از بیماری‌ها علائم مشابهی دارند، بنابراین برای تشخیص لازم است به دامپزشک مراجعه کنید.

درمان کاهش وزن گربه‌ها چیست؟

درمان کاهش وزن گربه‌ها به علت آن و نوع بیماری بستگی دارد. اگر متوجه شدید گربه شما وزن کم می‌کند، اولین اقدامی که انجام می‌دهید باید وقت گرفتن از دامپزشک باشد. دامپزشک ابتدا روی گربه یک آزمایش بدنی انجام می‌دهد. در مرحله بعد و در صورت نیاز ممکن است برای تعیین نوع مشکل به آزمایش‌های تخصصی یا عکس برداری نیاز باشد. بر اساس یافته‌های دامپزشک شما ممکن است دارو، تغییر رژیم غذایی، جراحی یا سایر روش‌های درمانی را توصیه کند.

اگر دامپزشک تشخیص دهد که گربه بیماری خاصی ندارد، کاهش وزن ممکن است ناشی از مصرف ناکافی غذا یا برخی دلایل ناشناخته و غیرقابل شناسایی باشد. در مورد تغذیه و غنی سازی مواد غذایی از دامپزشک خود کمک بگیرید. اگر می‌توانید منبع استرس گربه خود را مشخص کنید، تلاش کنید آن مشکل را برطرف کنید. دامپزشک شما همچنین می‌تواند یک رژیم غذایی مناسب از نظر مواد غذایی مغذی و کالری توصیه کند، که به افزایش وزن گربه شما کمک کند.

اگر علیرغم تغییراتی که ایجاد کردید، کاهش وزن گربه ادامه داشت، حتما با دامپزشک در این مورد مشورت کنید. دامپزشک شما ممکن است شما را برای تشخیص‌های پیشرفته به یک متخصص دامپزشکی معرفی کند.

چگونه از کاهش وزن گربه پیشگیری کنید؟

شما می‌توانید با کنترل منظم وضعیت جسمی و مراجعه منظم به دامپزشک برای انجام معاینات سلامتی از کاهش وزن گربه خود پیشگیری کنید. گربه‌ها در پنهان کردن آسیب‌ها و بیماری‌های خود استاد هستند، اما دامپزشک شما ممکن است بتواند مشکل را قبل از جدی شدن شناسایی و کنترل کند. حتما هرگونه تغییر در رفتار گربه خود را فورا به دامپزشک گزارش دهید. درمان یک مشکل سلامتی در مراحل اولیه بسیار آسان‌تر از صبر کردن و مزمن شدن آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن