جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

1

اضافه کردن یک بچه گربه جدید به خانواده شما زمان هیجان‌انگیزی است! بزرگ کردن یک بچه گربه تا بزرگسالی می‌تواند راهی فوق العاده برای پیوند با حیوان خانگی شما باشد. یک گربه مادر همه چیزهایی را که یک بچه گربه جوان نیاز دارد تا حدود 4 هفتگی را فراهم می‌کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که خانواده را گرم در مکانی تاریک و خصوصی نگه دارید. مادر تمام وظایف تغذیه و تمیز کردن را انجام می‌دهد.

با این حال، متأسفانه، گاهی اوقات مادر بچه گربه در اطراف نیست یا نمی‌تواند از بچه های کوچک خود مراقبت کند. اگر اینطور است، باید برای کمک به گرم نگه داشتن و تغذیه بچه گربه‌ها وارد عمل شوید. در این مقاله همراه ما باشید تا با استفاده از نظرات دامپزشکان و متخصصان به شما بگوییم روش صحیح مراقبت از بچه گربه به چه شکلی است و برای مراقبت از بچه گربه در خانه چه کارهایی باید انجام دهید.

چطور از بچه گربه تازه به دنیا آمده مراقبت کنیم؟

شما برای مراقبت صحیح از بچه گربه باید چند اقدام اساسی انجام دهید؛ در ادامه هر یک از موارد را به همراه چگونگی انجام دادنش، معرفی می‌کنیم:

گرم نگه‌داشتن بچه گربه

بچه گربه در هنگام تولد نیاز به گرما دارد و محیط ایده‌آل دمایی برای نگهداری بچه گربه 38 تا 39 درچه سانتی‌گراد است. تا سن چهار تا شش هفتگی به تهیه منبع گرما برای بچه گربه‌ ادامه دهید. اگر چه بچه گربه‌های بالای چهار هفته ممکن است از تخت گرم شده دوری کنند، اما باز هم سرمای اتاق برای آنها آزاد دهنده است و ممکن است تمایل داشته باشند باز به جای گرم برگردند.

برای بچه گربه یک اتاق و محیط گرم فراهم کنید. یک پتو را روی قسمت پایین قفس قرار دهید و یک تخت (که از یک جعبه زباله کوچک یا جعبه مقوایی ساخته شده) و همچنین یک جعبه زباله تهیه کنید. حوله‌ای که جعبه یا جلوی قفس را می پوشاند، مانع از وزش باد می‌شود و بچه گربه‌های زیر 4 هفته را خوب و گرم نگه می‌دارد.

از آنجایی که بچه گربه‌های زیر چهار هفته توانایی تنظیم حرارت را ندارند، باید به آنها در حفظ گرمای بدن کمک کنیم. یک روش این است که یک کیسه آب گرم را در نزدیکی گربه قرار دهیم.  هم‌چنین می‌توانید یک پد گرم کن زیر محل خواب گربه قرار دهید و رویش را با یک پتو بپوشانید. اکثر فروشگاه‌های حیوانات خانگی و پت‌شاپ‌ها پدهای گرمایش حیوانات خانگی را می‌فروشند که تنظمیات خودکار هم دارند و وقتی حرارت به اندازه کافی ایجاد شد، به طور خودکار خاموش می‌شوند.

تغذیه بچه گربه

درست مثل انسان‌ها، هر بچه گربه مقادیر متفاوتی غذا می‌خورد، وزن‌های متفاوتی دارند و غذاهای متفاوتی را ترجیح می‌دهند. افزایش وزن روزانه نشان‌دهنده این است که رژیم غذایی، نیازهای تغذیه‌ای بچه گربه را برآورده می‌کند. پس سعی کنید هر روز بچه گربه را وزن کنید تا از میزان افزایش وزن او متوجه شوید. بچه گربه را روزانه در یک زمان و در شرایط یکسان وزن کنید (یعنی قبل از تغذیه و تحریک یا بعد از تغذیه و تحریک). بچه گربه باید حدود ½ اونس (14 گرم) در روز یا 4 اونس (113 گرم) در هفته وزن اضافه کند.

بچه گربه‌های جوان‌تری که به تازگی از مادرشان گرفته شده‌اند، عادت دارند که مقادیر کمتری غذا را به آرامی و بیشتر از طریق فرایند شیردهی دریافت کنند. توجه داشته باشید وقتی بچه گربه را با بطری تغذیه می‌کنیم، حجم بیشتری از شیر را با سرعتی بسیار سریع‌تر از یک مادر شیرده به او منتقل می‌کنیم. بچه گربه‌های سالم نیازی به تغذیه هر دو ساعت یکبار ندارند. اجازه دهید بچه گربه‌ها مدت طولانی‌تری بخوابند و بچه گربه را بیدار نکنید تا به او غذا بدهید. پس از چند بار تغذیه، معده آنها کشیده می‌شود تا شیر بیشتری در هر وعده شیردهی دریافت کنند؛ که یعنی نسبت به تمرین قبلی هر دو ساعت، به تغذیه کمتری نیاز دارد. و باید فاصله بین وعده‌ها را به مرور افزایش دهید.

دستورالعمل تغذیه بچه گربه با بطری

برای تغذیه گربه با بطری شیر باید چند نکته را مورد نظر داشته باشید تا مطمئن شوید مراحل کار به درستی انجام می‌شود و بچه گربه در آرامش کامل غذای مورد نیازش را دریافت می‌کند:

  • برای تغذیه بدن بچه گربه‌ باید گرم باشد چون اگر دمای بدنش پایین باشد نمی‌توانند به درستی عمل هضم را انجام دهد.
  • شیر بچه گربه را مطابق راهنمای بسته‌بندی آماده کنید. (هرگز به بچه گربه شیر گاو ندهید و حتما با همان شیر خشک تغذیه را انجام دهید)
  • به طور متوسط، بچه گربه باید 2 قاشق غذاخوری یا 30 سی‌سی شیر خشک به ازای هر 4 اونس وزن بدن (113 گرم) در یک دوره 24 ساعته بخورند.
  • بچه گربه‌هایی که به تازگی مادر شیرده خود را ترک کرده‌اند، برای کاهش دفعات تغذیه به زمان نیاز دارند.
  • بعد از چند بار اول تغذیه، حتی کوچکترین بچه گربه‌ها هم نباید هر 2 ساعت یکبار به تغذیه نیاز داشته باشند.
  • هرگز بچه گربه در خواب را برای غذا دادن بیدار نکنید، مگر اینکه مدت زمان قابل توجهی از خوابش گذشته باشد. فراموش نکنید خواب بی‌وقفه برای رشد بچه گربه‌ها حیاتی است.

دستورالعمل‌های عمومی تغذیه بچه گربه

دمای شیر را قبل از تغذیه آزمایش کنید، شیر باید گرم و نه داغ باشد. دمای 38 درجه ایده‌آل است. می‌توانید بطری شیر را با قرار دادن در آب داغ به مدت چند دقیقه، گرم کنید و بعد به بچه گربه بدهید. برای مطمئن شدن از داغ نبودن بیش از حد شیر حتما، قبل از دادن بطری چند قطره روی دست خود بریزید.

مشاهده
آیا گربه‌های خیابانی شادتر هستند؟

هیچ وقت بچه گربه را هنگام شیر دادن به پشت نخوابانید. این می‌تواند باعث آسپیراسیون آنها شود، به این معنی که بچه گربه به جای قورت دادن، شیر خشک را به دستگاه تنفسی خود استنشاق می‌کند. آسپیراسیون می‌تواند منجر به پنومونی واکنشی شود و کشنده باشد. حتما دیده‌اید که مادر چطوری به بچه‌گربه‌ها شیر می‌دهد. سعی کنید شما هم برای شیر دادن گربه را به همان شکل قرار دهید.

اگر بچه گربه در هنگام شیردهی بیقراری میکند سعی کنید در حین شیر دادن بچه گربه را در حوله بپیچید. هنگام شیر دادن با بطری، به آرامی دهان بچه گربه را با نوک انگشت خود باز کنید و در نوک بطری را به لبانش بچسبانید. وقتی بچه گربه متوجه شد چه چیزی در راه است، با اشتیاق نوک بطری را جستجو می‌کند. فقط برای اینکه هوا وارد معده نشود، بطری را با زاویه 45 درجه نگه دارید و اجازه دهید بچه گربه با سرعت خودش بمکد.

اگر بچه گربه از گرفتن بطری امتناع میکند یا نمی‌تواند شیر بخورد، سعی کنید آرام روی پیشانی‌اش را بمالید یا مانند مادرش پشت او را نوازش کنید. استفاده از مسواک برای نوازش بچه گربه می‌تواند احساسی را که از زبان مادر می‌گیرد شبیه‌سازی کند. اگر باز هم نمی‌توانید با بطری شیردهی کنید، با سرنگ به بچه گربه شیر دهید تا مطمئن شوید که تغذیه کافی دارد. اگر بچه گربه نیاز به تغذیه با سرنگ دارد، توجه داشته باشید که شیر باید از کنار دهان داده شود تا اطمینان حاصل شود که تمام شیر بلعیده شده توسط بچه گربه کاملا تحت کنترل خود اوست. قرار دادن سرنگ در جلوی دهان به راحتی می تواند منجر به آسپیراسیون شود. ما این روش را توصیه نمی‌کنیم.

نباید بیش از حد به یک بچه گربه غذا بدهید وادار کردن بچه گربه به غذا خوردن در زمانی که گرسنه نیست می تواند به آنها استرس وارد کند و باعث اسهال شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که بچه گربه‌هایی که برای پرستاری خیلی ضعیف به نظر می‌رسند ممکن است یک مشکل پزشکی زمینه‌ای داشته باشند و  امتناع زیاد بچه گربه از شیر خوردن ممکن است نشان دهنده بیماری و نیاز به معاینه توسط دامپزشک باشد.

پس از هر جلسه تغذیه با یک دستمال گرم و مرطوب بدنش گربه را ماساژ دهید این فعالیت خز بچه گربه را تمیز نگه می دارد، به آنها می آموزد که چگونه باید تمیز شوند ضمن اینکه این کار، حرکات مادر گربه را شبیه‌سازی می‌کند و به اجتماعی شدن گربه کمک می‌کند.

چشمان بچه گربه را تمیز نگه دارید ما به شدت توصیه می‌کنیم با یک پنبه کمی مرطوب دو بار در روز چشم‌های بچه گربه را نوازش کنید. چشم‌ها اولین جایی است که باکتری‌ها می‌توانند وارد بدن بچه گربه‌ها شوند. به همین دلیل هم مادر گربه‌‌ها بهطور غریزی نواحی دور چشم بچه‌هایش را بسیار تمیز نگه می‌دارد تا خطر عفونت را کاهش دهد.

از شیر گرفتن بچه گربه

یک بچه گربه زمانی برای فرایند از شیر گرفتن آماده است که اول آموزش دیده باشد در جایی که برایش مشخص شده است بخوابد و دوم بتواند نوک بطری شیر را با قدرت گاز بگیرد. برای اطمینان از اینکه بچه گربه تغذیه کافی دارد و استرس زیادی تحمل نکند به یک‌باره حیوان را از شیر نگیرد و با شیبی ملایم این کار را انجام دهید. رفته رفته سعی کنید با غذای گرم کنسرو شده بچه گربه را با غذای جامد آشنا کنید کمی شیر خشک را نیز با غذای کنسروی مخلوط کنید. به تدریج مقدار شیر خشک مخلوط شده با غذای کنسرو شده را کاهش دهید تا زمانی که بچه گربه فقط غذا را بخورد.

غذا را در یک ظرف کم عمق قرار دهید. در ابتدا ممکن است بچه گربه لبه ظرف را گاز بگیرند یا در ظرف غذا راه بروند 🙂 گاهی اوقات چندین وعده غذایی طول می‌کشد تا رفته رفته با ظرف غذا آشنا شوند. اگر به نظر می‌رسد بچه گربه علاقه‌ای به غذای جدیدش ندارد، سعی کنید به آرامی دهانش را باز کنید و کمی از غذا را روی زبان یا دندان‌هایش بمالید.

صبور باشید، فرایند از شیر گرفتن گربه زمان میبرد. این نکته را هم فراموش نکنید که باید همیشه آب تازه در یک کاسه در دسترس بچه گربه قرار داشته باشد. ظرف آب گربه باید بسیار کوچک باشد و اصلا نیاز نیست کامل پر شود. قبل از گذاشتن بچه گربه در قفس یا جای خوابش از تمیز و خشک بودنش اطمینان حاصل کنید. چون بچه گربه خیس می‌تواند به سرعت دمای بدنش را از دست بدهد.

تحریک برای دفع ادرار و مدفوع

گربه‌های مادر مطمئن می‌شوند که بچه گربه‌ها ادرار و مدفوع‌شان را دفع می‌کنند. الان این وظیفه مهم بر عهده شماست! بچه گربه‌های یتیم خیلی جوان بدون کمک شما نمی‌توانند ادرار و مدفوع کنند، بنابراین این بخش مهمی از مراقبت از بچه گربه در نوزادی است. قبل و بعد از هر شیر دادن، بچه گربه را به آرامی روی قسمت پایین شکم و اندام تناسلی با یک پنبه‌ مرطوب گرم یا دستمال توالت آغشته به آب گرم بمالید. ما به این عمل می‌گوییم تحریک کردن.

مشاهده
همه چیز درباره نژاد گربه DSH

 ادرار زرد کم رنگ ایدهآل برای بچه گربه است. اگر ادرار تیره‌تر باشد، ممکن است بچه گربه‌ کم‌آب باشد. به غذای گربه آب بیشتری اضافه کنید. بچه گربه باید بعد از هر بار تحریک ادرار کند. هم چنین بچه گربه باید حداقل یک بار در روز مدفوع کنند. البته برای بچه گربه‌ای که به تازگی تحت مراقبت شما قرار می‌گیرد طبیعی است که تا 48 ساعت مدفوع نکند.  در ادامه دستورالعمل‌ برای دفع ادرار و مدفوع بچه گربه را با هم مرور می‌کنیم:

  • بچه گربه‌ باید تا حدود 3 هفتگی باید تحریک شود.
  • بچه گربه باید قبل و بعد از هر تغذیه تحریک شود.
  • بچه گربه باید هر بار ادرار کند و حداقل یک بار در روز مدفوع کند.

وقتی بچه گربه 3 تا 4 هفته سن دارد، دیگر نیازی به کمک برای از بین بردن مواد زائد بدن خود ندارد. یک جعبه خاک را در دسترس بچه گربه قرار دهید و تمام.

افزایش وزن بچه گربه و نقاط عطف رشد

بچه گربه باید حدود ½ اونس (14 گرم) هر روز یا 4 اونس (113 گرم) در هفته وزن اضافه کند. آنها را هر روز در ساعت معینی با یک ترازو آشپزخانه کوچک وزن کنید. عدم افزایش وزن در یک دوره 24 ساعته باعث نگرانی است. غذا دادن به بچه گربه را با سرنگ شروع کنید. برای تغذیه بچه گربه با سرنگ، غذا را طبق معمول آماده کنید و سپس آن را در یک سرنگ بکشید. دهانه سرنگ را در کنار دهان بچه گربه قرار دهید و آرام فشار دهید. (هرگز مستقیماً در جلوی دهان قرار ندهید)

جدول رشد گربه

سن وزن مراحل رشد
تولد 85 تا 105 گرم چشم و گوش بسته و 90 درصد مواقع خواب
2 تا 5 روز 90 تا 140 گرم افتادن بند ناف و شروع شدن خر خرهای کند
10 تا 14 روز 227 گرم باز شدن کامل چشم و گوش
2 تا 3 هفته 340 گرم رشد دندان‌ها و شروع کردن به خزیدن، ایستادن و بازی
4 هفته 454 گرم قادر به تنظیم حرارت بدن خود و راه فتن بدون تعادل کامل. آماده برای واکسن و غذای خشک
6 هفته 680 گرم دندان‌ها کامل شده و تعادال کامل در ایستادن و دویدن
8 هفته 907 گرم آماده برای جراحی (در صورت نیاز) و آماده برای فرزندخواندگی

 هفته اول

تغذیه: اگر بچه گربه مادری ندارد که به اوغذا بدهد، باید به طور منظم به آنها شیر دهید؛ حدود 6 تا 8 بار در روز. اگر بچه گربه وزن اضافه نمی‌کند، کمی به غذای او اضافی اضافه کنید. بچه گربه‌های خواب را بیدار نکنید؛ پس از بیدار شدن به آنها غذا دهید تا تمام شیرهای روزانه خود را دریافت کنند. به یاد داشته باشید، شما نمی‌توانید بیش از حد به بچه گربه غذا بدهید، اما می‌توانید در وعده‌هایی حداقل با فاصله دوساعت غذا بدهید. وادار کردن بچه گربه به غذا خوردن در زمانی که گرسنه نیست یا غذا نمی‌خواهد، می تواند به او استرس وارد کند و باعث اسهال شود. یک بچه گربه سیر و شکم پر باید شکمی گلابی شکل داشته باشد.

اگر مادر با بچه گربه است، خودش باید شیر دهد. نوزادان تازه متولد شده می‌توانند هر بار تا 45 دقیقه شیر بخورند. اگر مادر اجازه می‌دهد، حتما حداقل یک بار در روز بچه گربه‌ را وزن کنید.

محیط: دمای جعبه گربه باید خوب و گرم باشد: 85 تا 90 درجه فارنهایت، یعنی 38 تا 39 درجه سانتی‌گراد.

رشد: در سن یک هفتگی، بچه گربه باید حدود 4 اونس وزن داشته باشد. بچه گربه در این سن 90 درصد مواقع می‌خوابد و 10 درصد بقیه را غذا می‌خورد.

1-2 هفتگی

تغذیه: به بچه یتیم 4 تا 6 بار در روز غذا دادن با شیشه ادامه دهید تا بچه گربه سیر شود اما نفخ نکند. اگر بچه گربه وزن اضافه نمی‌کند، کمی به غذا اضافه کنید.

محیط: دمای کف جعبه لانه باید خوب و گرم باشد: 80-85 فارنهایت. یعنی 37 درجه سانی‌گراد.

رشد: بچه گربه در سن 2 هفتگی حدود 8 اونس وزن دارد. کانال‌های گوش بین 5 تا 8 روز باز می‌شوند و چشم‌ها هم بین 8 تا 14 روز باز می شوند. همه بچه گربه‌ها با چشمان آبی به دنیا می‌آیند و در ابتدا هیچ مردمک را نمی‌توان از عنبیه تشخیص داد به همین خاطر چشم‌ها آبی تیره به نظر می‌رسند. وقتی بچه گربه را بلند می‌کنید، باید با انرژی تکان بخورد و وقتی او را نزدیک مادر می‌گذارید، باید به سمت او بخزد.

برای تعیین جنسیت بچه گربه‌، پشمالوی کوچک را به پشت در دست بگیرید. در ماده‌ها، یک شکاف عمودی بالای مقعد به چشم می‌خورد. آنها بسیار به هم نزدیک هستند. در نرها، دهانه آلت تناسلی در بالای مقعد قرار دارد و توسط کیسه بیضه برجسته جدا شده و بنابراین دور از هم به نظر می‌رسند. اگر بچه گربه را بررسی کنید و تفاوت‌ها را با هم مقایسه کنید، به راحتی می‌توانید تفاوت بین جنسیت‌ها را ببینید.

2-3 هفتگی

تغذیه: تغذیه با شیشه را 4 تا 5 بار در روز ادامه دهید تا بچه گربه سیر شود اما نفخ نکند.

محیط: دمای کف جعبه لانه باید خوب و گرم باشد: 75-80 درجه فارنهایت. یعنی 36 درجه سانتی‌گراد

رشد: اگر مادر گربه کنارش باشد، بچه گربه مدت زمان بیشتری را خارج از لانه سپری می‌کند، اگرچه زیاد از آن دور نمی‌شود. بچه گربه در این سن حدود 10 تا 12 اونس وزن دارند و گوش‌هایشان صاف می‌شود. بچه گربه از روز 18 شروع به خزیدن می‌کند و می توانند تا روز 21 بایستد. بچه گربه‌ها شروع به بازی با یکدیگر می‌کنند، گوش‌ها، دم‌ها و پنجه‌های‌شان را گاز می‌گیرند، حتی قبل از اینکه دندان هایشان در بیاید. همچنین بچه گربه یاد می‌گیرد بنشینند و با پنجه‌های خود اشیا را لمس کند.

مشاهده
راهنمای جامع خرید اسباب‌بازی گربه

همچنین در این سن بچه گربه مرحله اجتماعی شدن خود را آغاز می‌کند.برای اجتماعی کردن بیشتر بچه گربه‌ها، میزان حمل و نقل را افزایش دهید و آنها را به تماس انسانی عادت دهید. مهم است که آنها را در معرض هیچ چیز ترسناک قرار ندهید. کودکان ممکن است ترسناک به نظر برسند و برای اطمینان از برخورد ملایم باید در حین بازدید از نزدیک تحت نظارت باشند.

3-4 هفتگی

تغذیه: تغذیه با شیشه را 3 تا 4 بار در روز ادامه دهید و فرایند از شیر گرفتن را شروع کنید. اگر بچه گربه به غذای جامد علاقه نشان می‌دهد، همچنان به تغذیه با بطری ادامه دهید. (کمتر از قبل)

محیط: دمای کف جعبه گربه باید از این نقطه به بعد 70 تا 75 درجه فارنهایت باشد. 35 درجه سانتی گراد.

رشد: بچه گربه در این مرحله حدود 13 تا 16 اونس وزن دارد. رنگ چشم ظاهر می‌شود اما ممکن است تا 9 تا 12 هفته دیگر به رنگ نهایی نرسد. بچه گربه شروع به خواب دیدن می‌کند و چشمانش مانند چشم گربه‌های بالغ به نظر می‌رسد و عمل می‌کند. بچه گربه در این سن شروع به نظافت خودش می کند، اگرچه مادرشان بیشتر کار تمیز کردن جدی را انجام می‌دهد.

4-5 هفتگی

تغذیه: بچه گربه معمولاً تا 4 هفتگی می‌تواند از یک ظرف‌کم عمق بنوشند و بخورند. از شیر گرفتن باید به تدریج انجام شود. در حالی که آنها در حال یادگیری خوردن غذاهای جامد هستند، تغذیه با شیشه باید دو بار در روز ادامه یابد. غذا خشک و آب را به بچه گربه معرفی کنید. به خاطر داشته باشید که برخی از بچه گربه‌ها غذای مرطوب دوست ندارند.

رشد: آموزش خوابیدن در بستر را از چهار هفتگی شروع کنید. بعد از هر بار تغذیه، بچه گربه را در جعبه قرار دهید، پنجه او را بردارید و به آرامی بستر را بخراشید. صبور باشید! بچه گربه ممکن است هر بار این کار را به خاطر نیاورد، یا ممکن است فراموش کند که کجا جعبه خواب او قرار دارد اما به سرعت یاد می گیرد. وقتی بچه گربه برای اولین بار شروع به استفاده از جعبه خود کرد، حتماً از پشمالو تمجید زیادی کنید. این ایده خوبی است که بچه گربه‌ها را در یک فضای نسبتا کوچک محدود کنید، مثلا یک اتاق از خانه را به او اختصاص دهید. زیرا هرچه منطقه بزرگتر بچه گربه‌ها برای بازی کردن بیشتر باشد، احتمال اینکه آنها محل جعبه خواب را فراموش کنند بیشتر می‌شود.

5-6 هفتگی

تغذیه: 4-3 بار در روز به پشمالو غذا بدهید و به تدریج غذا را غلیظ کنید. آب و غذای خشک باید همیشه در دسترس باشد. برخی از بچه گربه‌ها غذای مرطوب را دوست ندارند و برخی از بچه گربه‌ها غذای خشک را دوست ندارند. مطمئن شوید که گزینه‌های شما مطابق با نیازهای سلیقه بچه گربه‌ها هستند.

رشد: در حدود پنج هفته، بچه گربه‌ها می‌توانند در اطراف اتاق، تحت نظارت، شروع به پرسه زدن کنند. وزن آنها 1 پوند خواهد بود و بیضه‌های بچه گربه‌های نر نمایان می‌شود.

در این مرحله روزانه با بچه گربههای خود بازی کنید! پوشیدن آستین بلند و شلوار ایده خوبی است، زیرا آنها می‌توانند خشن بازی کنند و پنجه های آنها هم که تیز است. آنها را به بخش مهمی از فعالیت‌های خانگی خود تبدیل کنید. آنها را به صداهای تلویزیون، جاروبرقی و سایر صداهای خانگی عادت دهید. مطمئن شوید که بچه گربه‌ها را به افراد مختلفی معرفی کنید تا به اجتماعی شدن آنها کمک کنند.

6-7 هفتگی

تغذیه: بچه گربه‌ها باید غذاهای کنسرو شده و خشک را به خوبی بخورند. حداقل سه وعده در روز به بچه گربه‌ها غذا بدهید. به خاطر داشته باشید که یک بچه گربه در این سن شکم تقریباً به اندازه بلوط دارد، بنابراین، اگرچه ممکن است در طول یک وعده غذای زیادی نخورد، اما دوست دارد در فواصل زمانی مکرر در طول روز غذا بخورد.

رشد: در این زمان بچه‌ها گربه‌ها خودشان را می‌شویند، با یکدیگر بازی می‌کنند. از طرفی در این سن زمان جراحی عقیم سازی و فرزندخواندگی بچه گربه فرا می‌رسد. برای بچه گربه‌های سالم و قوی 6 هفته‌ای که به تشخیص دامپزشک شوند و برای فرزندخواندگی در دسترس قرار گیرند، عقیم‌سازی بی خطر است.

7-8 هفتگی

تغذیه: 2 تا 3 بار در روز غذای مرطوب بدهید (هر بچه گربه کمی بیش از یک قوطی 3 اونس در روز غذا می‌خورد)..

رشد: تا پایان هفته هشتم، وزن بچه گربه‌ها باید 1.5 تا 2 پوند باشد. در این سن با خیال راحت می‌توان بچه‌گربه را عقیم کرد و یا در صورت زیاد بودن تعداد آنها، برای واگذاری برخی از آنها اقدام کرد.

امیدواریم تجربه دل‌پذیری از داشتن یک عضو جدید به خانواده را تجربه کنید. هر سوالی درباره نگهداری از بچه گربه دارید در بخش نظرات از ما بپرسید. همچنین برای آگاهی بیشتر از مراقبت از بچه گربه می توانید مقاله «چند توصیه کلیدی برای مراقبت از بچه گربه در ماه اول» را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن