جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

ورود یک پشمالوی بامزه و دوست‌داشتنی به زندگی هر کسی، تجربه‌ای هیجان‌انگیز و شگفت‌انگیز است. اما شاید هنوز آمادگی آمدن یک عضو جدید به خانواده را نداشته باشید یا حتی هیچ ایده‌ای برای نگهداری از بچه گربه نداشته باشید. به هر حال ورود یک بچه گربه پشمالو و بامزه به خانه، علی‌رغم همه شادابی و نشاطی که به خانواده شما هدیه می‌کند، به ویژه در ماه اول، تغییرات زیادی را در زندگی شما ایجاد می‌کند. در این مطلب تلاش می‌کنیم به شما کمک کنیم بهتر و سریع‌تر با این تغییرات کنار بیایید و از حضور عضور و همنشین خانواده، لذت ببرید.

مراحل قبل از ورود بچه گربه به خانه

اگر تصمیم گرفته‌اید یک بچه گربه به خانه خود بیاورد، باید کمی وقت بگذارید و برای ورود بچه گربه به زندگی‌تان آماده شوید. وسایلی که بچه گربه به آن نیاز دارد را تهیه کنید و آن‌ها را در جای خود بگذارید تا افراد خانواده یا سایر حیوانات خانگی به بودن آن‌ها عادت کنند. این کار می‌تواند کمک کند جو خانه برای پذیرش بچه گربه جدید آماده شود و گربه‌های قدیمی و جدید با آرامش بیشتری با هم آشنا شوند.

اگر از قبل گربه دارید باز هم اطمینان حاصل کنید که عضو جدید خانواده جایی برای خواب، غذای مناسب، ظرف آب و چند اسباب بازی مخصوص به خود داشته باشد. حمام یا یک اتاق کوچک را آماده کنید، تا او چند شب اول ورود به خانه شما را با وسایل خود تنها بماند. شما حداقل باید یک جعبه کوچک خواب که دید مستقیم نداشته باشد، یک جای خوب اضافه و البته غذای بچه گربه فراهم کنید تا او احساس امنیت کند.

مشاهده
8 نشانه تنهایی پت شما و راه کمک به آنها

روز اول مراقبت از بچه گربه

تجربه اولین روز با بچه گربه جدید بسیار هیجان انگیز است، فقط مراقب باشید او را تحت فشار نگذارید. اجازه دهید بچه گربه در حمام یا اتاقی که از قبل برای او آماده کرده‌اید، اکتشاف کند. اگر وقت آماده کردن اتاق مخصوصی را نداشتید، یک گوشه امن درست کنید که بچه گربه به آن عادت کند و آنجا بنشیند.

اگر حیوانات خانگی دیگری دارید بچه گربه را در آغوش بگیرید و اجازه دهید سایر حیوانات بوی آن را استشمام کنند و اطمینان حاصل کنید جای بچه گربه امن است.

اگر فرصت تحت نظر گرفتن بچه گربه را ندارید آن را در گوشه امن یا اتاق مخصوص قرار دهید تا خیالتان راحت باشد که کسی به او آسیب نمی‌زند. مطمئن شوید بچه گربه می‌داند محل قرار گرفتن ظرف آب و غذا کجاست و از آن‌ها می‌خورد و می‌نوشد. اگر بچه گربه می‌خواهد بخوابد، او را راحت بگذارید تا استراحت کند. کریر (وسیله حمل گربه) را در دسترس داشته باشید تا  اگر بچه گربه عصبی شد، بتواند در آن استراحت کند.

روز دهم مراقبت از بچه گربه

بعد از چند روز، بچه گربه در خانه جدید خود کاوش می‌کند و به مکان خواب، غذا و آب عادت می‌کند. حتی ممکن است یک مکان مورد علاقه برای خوابیدن و دوست شدن با حیوانات خانگی شما، برای خود پیدا کند. اطمینان حاصل کنید که بچه گربه شما در این مدت به اندازه کافی آب و غذا می‌خورد و عادت خوابیدن در جای خود را پیدا می‌کند.

اگر در جعبه خواب انگل، خون، مدفوع شل و… مشاهده کردید، بهتر است این نمونه‌ها را برای بررسی بیشتر به مطب دامپزشک خود ارسال کنید. علاوه بر این در این مدت وقت بگذارید و بچه گربه خود را مرتب چک کنید.

مشاهده
10 نژاد گربه بدون ریزش مو

اگر قرار است بچه گربه شما قلاده داشته باشد، قلاده مناسب را انتخاب کنید و شناسنامه او حاوی اطلاعاتی مثل نام، شماره تلفن خود را به آن اضافه کنید. به این ترتیب اگر از خانه خارج شود یک آدم مهربان او را به شما باز خواهد گرداند. میکروچیپ را به عنوان یک راهکار دائمی شناسایی می‌توانید با دامپزشک خود مطرح کنید.

روز سی‌ام مراقبت از بچه گربه

در پایان ماه اول، بچه گربه شما باید به اندازه معمول غذا بخورد، آب بنوشد و از جعبه خواب استفاده کند. گربه شما باید تا این زمان با خانه خود خو گرفته باشد، بنابراین احتمالا آثار پنجه او و حرکتش را در برخی جاهای خانه می‌بینید. اگر رفتاری از او سر می‌زند که مورد پسند شما نیست و بچه گربه آن را انجام می‌دهد، حتما نارضایتی خود را نشان دهید. سطوح مناسب برای اینکه بخراشد، وسایل مناسب برای بالا و پایین پریدن و اسباب بازی‌هایی که بتواند با آن بازی کند را برای او تهیه کنید. از غذای مخصوص گربه سانانان استفاده کنید تا او را به جاهایی که مجاز است از آن استفاده کند عادت دهید.

بچه گربه باید حداقل یک بار برای واکسن، بررسی مدفوع و معاینه فیزیکی به دامپزشکی برود. از واکسیناسیون کامل بچه گربه در مراکزی غیر از دامپزشکی خودداری کنید. واکسن‌ها را طبق برنامه زمانی مشخص شده تزریق کنید و از دامپزشک خود در مورد راهکارهای پیشگیری ماهانه کک، کرم قلب، انگل روده و غیره سوال کنید.

اگر گربه دیگری دارید که هنوز به بچه گربه عادت نکرده، نترسید؛ این روند ممکن است زمان ببرد و ممکن است 30 روز برای عادت کردن گربه شما کافی نباشد. شاید نیاز باشد فرصت بیشتری به پشمالو بدهید تا با دنیای جدیدش اخت بگیرد.

مشاهده
گربه‌ای که خانواده را از سوختن نجات داد!

امیدواریم حضور جدیدترین عضو خانواده تجربه‌ای شگفت‌انگیز را برای‌تان رقم بزند. اگر تجربه‌ای از نگهداری گربه در یک ماه اول دارید با دیگر افرادی که به تازگی صاحب گربه شده‌اند در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن