جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

3

این روزها، به خصوص در ایران، هر جایی که پا می گذاریم، گربه های بامزه و بازیگوشی را می بینیم که مشغول شیطنت هستند و متاسفانه گاهی هم با یک گربه خیابانی مواجه می شویم که بیمار یا آسیب دیده است. برای کمک به گربه ها و یا قبول سرپرستی و زندگی کنار آنها، بهتر است با نژاد های مختلف گربه بیشتر آشنا شویم که گربه های DSH یکی از مهم ترین آنها هستند.

نژاد گربه DSH چیست؟

یکی از پرجمعیت ترین گربه ها که بسیاری از آنها را در خیابان ها می بینیم، گربه های DSH هستند. در اصل همه انسان ها، آنها را به عنوان نژاد گربه های خیابانی می شناسند. نام این گربه ها از عبارت Domestic Short-hair Cat گرفته شده است و در واقع نمی توان آنها را یک نژاد دانست. این گربه ها از جفت گیری گربه های مختلف به وجود آمده اند و اجداد آنها نژاد اصیلی نداشته اند. به همین دلیل به آنها براساس ظاهرشان اصطلاحا DSH گفته می شود و این نام، نام یک نژاد اصیل نیست.

با این حال این گربه ها توسط انجمن گربه سانان CFA و فدراسیون جهانی گربه WCF  با همین نام به رسمیت شناخته شده اند. این روزها که گربه ها طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارند، بسیاری از گربه های DSH هم در خانه ها و کنار ما زندگی می کنند؛ پس بد نیست که درباره این دوستان پشمالو بیشتر بدانیم.

ویژگی های ظاهری گربه های DSH

گربه خیابانی یا DSH موهای کوتاهی دارد که این موها می توانند رنگ های متعددی داشته باشند. این گربه ها می توانند تک رنگ، دو رنگ یا با رنگ های مختلف باشند که برخی از دامپزشکان معتقدند معمولا آنهایی که طرح و رنگ های زیادی روی موهای بدنشان دارند، معمولا گربه های ماده هستند. رنگ چشم این گربه ها معمولا کهربایی و قهوه ای و با احتمال کمتری سبز یا آبی است. این گربه ها معمولا حدود 4 تا 8 کیلوگرم وزن دارند که البته وزن آنها می تواند به میزان منابع غذایی که در دسترس دارند بستگی داشته باشد. تفاوت گربه های DSH و DLH در اندازه موهای آنها است. گربه های DLH (Domestic Long-hair Cat) موهای بلندتری به ویژه در ناحیه گردن دارند و احتمالا از گربه هایی به دنیا آمده اند که در مناطق سردسیر زندگی می کردند.

مشاهده
معرفی بهترین غذاهای کنسروی برای گربه

طول عمر گربه DSH چقدر است؟

گربه های دی اس اچ یکی از محبوب ترین نژادها برای سرپرستی هستند و در خانه های بسیاری از ما، این دوستان پشمالو حضوری گرم دارند. زمانی که این گربه ها در محیطی مناسب زندگی می کنند، واکسینه می شوند و به سلامت آنها رسیدگی می شود، می توانند حدود 15 سال یا حتی بیشتر زندگی کنند؛ اما آنهایی که در خیابان ها زندگی می کنند، در معرض خطرات بی شماری هستند.

ویژگی های شخصیتی گربه های DSH

شخصیت این گربه ها هم مثل ظاهر آنها متفاوت است. بین این گربه ها، پشمالو های آرام و بی صدا تا بسیار بازیگوش و شیطون وجود دارد؛ از سالیان دور که گربه ها در کنار انسان ها اهلی شدند، این گربه ها نقش شکارچی طعمه های مختلف را داشتند و تا به امروز این خصوصیت را همراه با خود حفظ کرده اند. همین موضوع باعث می شود که به صورت کلی بتوان بسیاری از آنها را اجتماعی و پر انرژی دانست.

آنها معمولا آرام و بی خیال جلوه می کنند و می توانند ساعت ها از پنجره به پرواز پرندگان نگاه کنند. در عین حال بدن بسیار منعطفی دارند و شیطنت و انجام حرکات آکروباتیک را باید از آنها انتظار داشت. دی اچ اس ها بسیار باهوش هستند و می توانند برخی کارها را به سرعت آموزش ببینند؛ مثلا این گربه ها به راحتی اسم خودشان را می آموزند. همین هوش زیاد دلیل بازیگوشی زیاد آنهاست که می توانند از هر وسیله ای یک اسباب بازی برای خود ایجاد کنند تا ذهن و بدن آنها را درگیر کند.

مشاهده
اصلی‌ترین دلایل غذا نخوردن گربه

نگهداری گربه DSH در خانه

امروزه گربه های دی اس اچ یکی از محبوب ترین گربه ها برای نگهداری در خانه محسوب می شوند. این پشمالو های دوست داشتنی در ایران هم از خیلی از خیابان ها به خانه ها ما راه پیدا کردند تا کنار هم زندگی بهتری داشته باشیم. این گربه ها حیوانات خانگی بسیار خوبی هستند و برای خانواده هایی که بچه کوچک دارند هم حیوان امن و مناسبی محسوب می شوند. نگهداری از این گربه ها زیاد دردسر ساز نیست؛ آنها می توانند با کوچکترین وسایل خودشان را سرگرم کنند و از آن جایی که معمولا اجتماعی هستند، می توانند در کنار انسان ها به راحتی زندگی کنند.

با این حال باید به علاوه بر توجه به سلامتی آنها، حداقل 15 دقیقه در روز باید برای بازی با این گربه ها زمان گذاشت و آنها را با وسایل مختلفی مثل توپ، بند و اسباب بازی ها سرگرم کرد. موی این گربه ها بهتر است هفته ای یک یا دو بار شانه شود و نظافت و رسیدگی به دندان ها هم با دقت انجام گیرد. از آنجایی که این گربه انعطاف پذیر است و با شرایط خودش را وفق می دهد، هزینه نگهداری از گربه DSH در مقایسه با برخی دیگر از حیوانات کمتر است.

غذای گربه DSH

گربه DSH در زمان کودکی بهتر است که با شیر مادر تغذیه شود. زمانی که گربه بزرگ تر می شود کم کم غذاهای نرم یا خشک را هم می تواند بخورد. به صورت کلی غذای گربه ها، به عنوان حیوانات گوشتخوار، از حجم بالایی گوشت تشکیل شده که با سبزیجات و حبوبات و غلات ترکیب می شود. گربه ها انواع گوشت ها، پروتئین ها، مواد معدنی و آنزیم ها را باید استفاده کنند که با مشورت با دامپزشک می توانیم دستور غذاهای خانگی و یا برند معتبر غذای آماده ای که برای گربه ما مناسب است را انتخاب کنیم. اما بهتر است بدانیم که موادی مانند سیر، پیاز، انگور، شکلات، الکل و برخی دیگر از مواد غذایی برای آنها سمی تلقی می شود.

مشاهده
نژاد گربه‌های خیابانی ایران چیست؟

بیماری های رایج بین گربه های دی اس اچ

از آنجایی که این گربه ها ترکیبی از نژادهای مختلف هستند، بیماری مشخصی وجود ندارد که بدن آنها را آسیب پذیر کند. البته این به این معنی نیست که نباید به سلامت آنها توجه کرد. این گربه ها هم مانند سایر نژادها، به ویژه در سنین کم ممکن است به بیماری های مختلف به خصوص بیماری های ویروسی مبتلا شوند؛ پس باید در قدم اول اصلی ترین واکسن های گربه به آنها تزریق شده، دوره واکسیناسیون به صورت کامل طی و معاینات روتین دامپزشکی برای آنها انجام شود. این گربه ها معمولا شکمو هستند و اگر برنامه ریزی برای خورد و خوراک آنها انجام نشود، می توانند در زمان کمی اضافه وزن پیدا کنند که این اضافه وزن می تواند پیامدهای جدی برای سلامتی آنها به دنبال داشته باشد. در کنار مراقبت های مهم، باید در مورد سن و شرایط عقیم سازی گربه هم با دامپزشک صحبت و در زمان مناسب برای این کار اقدام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن