جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

در حال حاضر شاید کمتر خانه‌ای را بتوان پیدا کرد که گیاه و گلدان در آن نباشد اما نگهداری از گیاهان آپارتمانی خطراتی را ممکن است برای صاحبان گربه‌ها ایجاد کند. برخی از گیاهان معمولی که ما در خانه نگهداری می‌کنیم می‌توانند باعث مسمومیت، تهوع، اسهال، تشنج و حتی نارسایی کلیه در گربه‌ها شوند. برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است قبل از خرید گیاهان آپارتمانی، با خصوصیات و خطرات آن‌ها برای گربه‌ها آشنا شوید. در این مقاله گیاهان سمی برای گربه‌ها و همچنین گیاهان بی‌خطر برای گربه‌ها را به شما معرفی کرده‌ایم تا خیالتان برای نگهداری گیاهان و گربه در آپارتمان راحت باشد.

گیاهان آپارتمانی خطرناک برای گربه‌ها

در ابتدا گیاهان سمی و خطرناک برای گربه‌ها را معرفی می‌کنیم تا بدون کدام گل و گیاه‌ها را باید از دسترس گربه دور نگه دارید:

سوسن‌ها (Lilium) خانواده سوسن‌ها برای گربه‌ها سمی هستند. تمام قسمت‌های گل شامل ساقه، برگ، گل، گرده و حتی آب گلدان ممکن است باعث نارسایی کلیه در گربه‌ها شود. اگر گربه خانگی دارید بهتر است از خرید و نگهداری گل‌های سوسن خودداری کنید.

لیلیوم رنگ‌های دیگری مثل سفید و زرد هم دارد.

 

اسپاتیفیلوم (Spathiphyllum) این گل با برگ‌های تیره و گل‌های سفید، که نگهداری آسانی دارد و در بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود برای گربه خطرناک است. این گیاه حاوی اکسالات کلسیم است که برای گربه‌ها سمی است. این گیاه فقط هنگام بلعیدن برای گربه خطرناک است و لمس آن مشکلی برای پشمالو ایجاد نمی‌کند.

آلوئهورا (Aloe vera) این گل با برگ‌های ضخیم شبیه به کاکتوس با لبه‌های تیز که از پایه رزمانند خود به سمت بالا رشد می‌کند، هم نگهداری آسان دارد اما آلوئه ورا در صورت بلعیدن برای گربه بسیار خطناک است.

مانسترآ (Monstera deliciosa) این گل با برگ‌‌های معروف استوایى خود کود را در شبكه اجتماعی زیاد دیده‌اید. این گیاه هم حاوی اکسالات کلسیم است که برای گربه‌ها سمی است. لمس این گیاه به خودی خود خطری برای گربه ندارد اما در صورت جوییدن و بلعیدن برای گربه مشکل‌ساز خواهد بود.

پتوس (Epipremnum aureum) این گل با برگ‌های سبز و رنگارنگ، تقریبا در همه خانه ها دیده می‌شود و می‌تواند در هر نوری رشد کند. پتوس حاوی اکسالات کلسیم است که برای گربه‌ها سمی است. البته این گیاه هم فقط هنگام بلعیدن خطرناک است و لمس آن مشکلی برای پشمالو ایجاد نمی‌کند.

کراسولا (Crassula) این گل با برگ‌های ضخیم و متقارن، شبیه به کاکتوس است و نگهداری آسان هم دارد. کراسولا حاوی ساپونین است که برای گربه‌ها سمی است.

گياه مار (Dracaena trifasciata) این گل با برگ‌های بلند و راست، نور کم را تحمل مى‌كند و به عنوان تصفیه‌کننده هوا شناخته شده است. گياه مار حاوى سپروفلاژينيده است كه برای گربه سمى است.

مشاهده
همه اطلاعات مهم درباره نژاد بریتیش لانگ هیر

رولوتا (Cycas revoluta) این گل با برگ‌ های شبیه به پالم، در فضای باز و داخل خانە قابل كشت و نگهداری است. این گیاه حاوى سيكاسين است كە برای گربه کاملا سمى است. تمام قسمت‌‌های گیاه – بذر، پوستە، برگ -خطرناك هستند و لمس آن نيز برای گربه مشكلى ايجاد مى‌كند.

هدرا (Hedera helix) این گیاه با برگ‌‌های ريز، هم در فضای باز و هم داخل خانە قابل كشت و نگهداری است. هدرا حاوى ترپنوئيدها، ساپونين‌ها و پولی‌اكتيلن است كه برای گربه‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

گل کریسمس (Euphorbia pulcherrima) این گل با گل‌ های قرمز و سفید، در فصل زمستان بسیار محبوب است. گل کریسمس حاوى لاتكس است كه در صورتی که گربه آن را بخورد دچار مسمویت خواهد شد.

 

دیفن باخیا :(Dieffenbachia) این گل با برگ‌های رگه‌دار و رنگارنگ، نور کم را هم تحمل مى‌كند. دیفن باخیا حاوى اکسالات کلسیم است که برای گربه‌ها خطرآفرین است.

علائم مسمومیت گربه با گیاهان

اسهال: این عارضه شایع نشان‌دهنده اختلال در روده بزرگ پشمالو است. ممکن است به دلیل بلعیدن گیاهان سمی، عفونت، التهاب، آلرژی، تغذيۀ نامناسب و يا ديگر عوامل رخ دهد.

تهوع و استفراغ: این عارضۀ شایع نشان دهنده اختلال در معده است. ممکن است به دلیل بلعیدن گیاهان سمی، عفونت، التهاب، آلرژی، تغذيۀ نامناسب و يا ديگر عوامل رخ دهد¹.

تشنج: این عارضه نادر در گربه‌ها نشان‌دهنده یک اختلال در مغز است. تشبج ممکن است به دلیل بلعیدن گیاهان سمی، عفونت، التهاب، ضایعات مغزی، نقص ماده مغذى رخ دهد.

خستگى و بى حالى: این علامت نشان‌دهنده کاهش انرژى و توانایى حرکتی در گربه‌هاست. خستگی و بیحالی غیر معمول می‌تواند علامت این باشد که گربه شما یگ گیاه سمی را جویده و خورده است.

جلوگیری از جویدن گیاهان توسط گربه‌

راهکارهای ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها خطر جویدن گیاهان سمی برای گربه‌ها را به حداقل برسانید. در ادامه برخی از موثر‌تر روش‌های جلوگیری از جویدن گیاهان توسط گربه را مرور کرده‌ایم:

استفاده از اسپری تنفرآور: می‌توانید از اسپری‌هایی که برای گربه‌ها بوی نامطبوع دارند و به گیاهان هم ضرر و آسیبی نمی‌رسانند استفاده کنید. مثلا می‌توانید از اسپری «Get Off» که در فروشگاه‌های حیوانات خانگی موجود است، استفاده کنید. همچنین خودتان هم می‌توانید اسپری تنفرآور برای پشمالوی خود درست کنید. برای این کار، مقدار مساوی سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و روی برگ‌های گیاه پاشید. گربه‌ها از بوی سرکه خوششان نمی‌آید و از نزدیک شدن به گیاه منصرف می‌شوند.

قرار دادن گیاهان در جایی مرتفع: می‌توانید گیاهان را در جایى كه گربه شما نتواند به آن دسترسى داشته باشد، قرار دهید. مثلا مى‌توانید گياهان را در قفسه شيشه‌اى بگذارید و يا از گلدان‌های آويزان كه از سقف آويزان می‌شوند، استفاده کنید.

مشاهده
مزایا و معیاب catcams یا دوربین‌های گربه‌ای+قیمت دوربین‌ها و نظرات کاربران

پرورش چمن برای گربه: ممکن است گربه شما به دلایلى نظیر تغذيه نامناسب، التيام زخم‌های داخلى و يا تخليه روده بزرگ، به جویدن چمن نياز داشته باشد. بعضى از گياهان سمى بودہ و باعث عفونت و التيام نكردن زخم‌های داخلى گربه می‌شود. بهتر است بجای جلوگیرى از جویدن گیاه توسط گربه خود، به او چمن مناسب و سالم بدهید. مى‌توانید در فروشگاه‌های حيوانات خانگى، بزر چمن مخصوص برای گربە خود تهيە كنيد و در ظرف رشد دهید. سپس چمن را در جایى كه گربه شما بتواند به آن دسترسى داشته باشد، قرار دهید. این کار باعث می‌شود که پشمالو از جویدن چمن لذت ببرد و به گیاهان دیگر علاقه کمتری نشان دهد.

فراهم کردن محیط جذاب: ممکن است گربه شما به خاطر خستگى، کسالت و يا بی‌حوصلگی از جویدن گياهان لذت ببرد. بهتر است برای گربه خود محیطى جذاب و سرگرم کننده فراهم کنید. مثلا می‌توانید بازی‌هایی را برای او طراحی کنید و برایش اسباب‌بازی‌های مخصوص گربه تهیه کنید. همچنین با او حرف بزنید و نوازشش کنید. این کار باعث می‌شود که گربه شما احساس خوشحالى بکند و علاقه بيشترى به شما پيدا كند و به گياهان كمتر توجه كند.

انتخاب گياهان مناسب: بهتر است قبل از خرید يا كشت گياهان، تحقيق كنيد و ببينيد كدام گياهان برای گربه شما سمى هستند و كدام نيستند. سعى كنيد از خريد يا كشت گياهان سمى خوددارى كنيد. بعضى از گياهان سمى بودہ و باعث عفونت و التيام نكردن زخم های داخلى شود.

اگر گربه‌ گیاه سمی بخورد، چه‌کار باید کرد؟

جلوگیری از بلعیدن بیشتر گیاه: سعی کنید گربه‌تان (و سایر حیوانات خانگی) را از خوردن بیشتر گیاه منصرف کنید و  گیاه را از دسترس گربه‌تان دور کنید.

ثبت زمان و علائم: توجه کنید که گربه‌تان چه زمانی و چه مقدار از گیاه را خورده است و علائمی که نشان می‌دهد را یادداشت کنید. این اطلاعات به دامپزشک شما در تشخیص و درمان کمک می‌کند.

تماس با دامپزشک: بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید و از وضعیت گربه‌تان بگویید. حتی اگر گربه‌تان به نظر خوب بیاید، باز هم نباید تأخیر کنید. بعضی از علائم مسمومیت ممکن است چند روز طول بکشد تا ظاهر شوند.

پیروى دقیق از توصیههای دامپزشك: دامپزشک ممكن است از شما بخواهد كە گربه خود را همراه با گياه به دامپزشکی ببرید یا همچنین ممکن است از شما بخواهد کە به گربه خود آب، شير، نان و يا داروى خانگى ندهيد. سعى كنيد دقيقا از توصيە دامپزشك پیروی كنيد.

مشاهده
آشنایی کامل با نژاد بریتیش شورت هیر

گیاهان بی‌خطر برای گربه‌ها

برای گربه‌ها گیاهان زیادی وجود دارند که امن و سالم هستند و می‌توانید آن‌ها را بدون نگرانی در خانه‌تان قرار دهید. در ادامه بعضی از این گیاهان را به شما معرفی می‌کنیم:

خرماى كوتوله (Ponytail Palm)  این گیاه بافتى با شاخه‌هایی شبيه به خرما، يكى از گياهان پاك كنندۀ هوا است. اين گياه نور كم را تحمل مى‌كند و برای اتاق‌هایى كه نور كم دارند، مناسب است.

گياهان هوائى (Air Plants) اين گياهان ظريف ولی مقاوم هستند و فقط نياز به آب كافى دارند. مى‌توانيد آنها را در تراريوم‌ها، گلدان‌های آويزان و يا روى ميز قرار دهيد و فضای خانه خود را زيباتر كنيد.

گل سحر (Calathea) این خانواده از گیاهان با برگ‌‌های رگه‌دار و رنگارنگ، جلوه منحصر به فردى به خانه شما مى‌دهند. این گیاهان نور کم را تحمل می‌کنند و همچنین تصفیه‌کننده‌های هوای خوبی هستند.

آلوئه باربادوس (Barbados Aloe) این گیاه با شکل مثلثی برگ‌‌هایش، نور زیاد را تحمل می‌کند و نیز خواص درمانی دارد. می‌توانید از عصاره آلوئۀ باربادوس برای التیام سوختگی، زخم و خشکی پوست استفاده کنید.

بنفشه آفریقایى (African Violet) این گل با گل‌های بنفش و صورتى، نور کم را تحمل می‌کند و نیز پرورش آسانی دارد. می‌توانید بنفشه آفریقایى را در جایى که دمای مطلوب و رطوبت مناسب دارد، قرار دهید.

اچه‌وریا (Echeveria) این گیاه زیبا برگ‌‌های مثلثی شکل دارد و نور زیاد را هم تحمل می‌کند و همینطور پرورش آسان دارد.

آیریس (Iris) این گل با گل‌ های زیبا و رنگارنگ، نور زیاد را تحمل می‌کند و همینطور پرورش آسان دارد. این گل که به خانۀ شما جلوه بهارى مى‌دهد، هیچ خطری برای پشمالو ایجاد نمی‌کند.

اسپایدر (Spider Plant) این گیاه با شکل باريك و طولانى برگ‌‌هایش، نور کم را تحمل می‌کند و نیز پاک کننده‌ هوای خوبی است. این گیاه به خانۀ شما جلوه سبز و شاداب مى‌دهد. و از همه مهمتر خطری نیز برای گربه ندارد.

پالم كات (Cat Palm) این گیاه با شکل پرپشت و بزرگ برگ‌هایش، نور کم را تحمل می‌کند و تصفه‌کننده هوای خوبی است. این گیاه به خانۀ شما جلوه نواحی گرمسیرى را مى‌دهد.

آفتاب‌گردان (sunflower) این گل زیبا و خاطره‌انگیز با گل‌‌های زرد و بزرگ، نور زیاد را تحمل می‌کند و همینطور پرورش آسان دارد. این گل زیبا نیز هیچ خطری برای پشمالوی عزیز شما ایجاد نخواهد کرد.

امیدواریم با خواندن این مطلب از این به بعد با دقت بیشتری و با هدف حفظ سلامتی گربه عزیز، گیاهان آپارتمانی خود را نگهداری کنید یا بخرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن