جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

1

گربه‌ها سال‌هاست که حیوانات محبوبی برای انسان‌ها هستند و روز به روز به علاقه افراد به این حیوانات اضافه می‌شود. گربه‌ها نژادهای مختلفی دارند که برخی از آنها برای نگهداری در خانه مناسب‌تر و پیش انسان‌ها محبوب‌تر هستند. یکی از پرطرفدارترین نژادهای گربه در کشورهایی مثل انگلیس و آمریکا، گربه‌های بریتیش به ویژه بریتیش شورت هیر هستند.

برخی از مورخان و محققان معقتد هستند که این گربه‌ها ابتدا در مصر شناخته شده‌اند و کم‌کم همراه با انسان‌ها به رم و بریتانیا رسیدند و از سوی دیگر بسیاری هم می‌گویند که زیستگاه این گربه‌ها از ابتدا انگلستان بوده و به همین دلیل نام آنها گربه‌های بریتیش است. به هر حال از آنجایی که گربه‌های بریتیش هم به راحتی موش‌ها را شکار می‌کردند و هم با اعضای خانواده ارتباط خوبی داشتند، بریتانیایی‌ها علاقه زیادی به این گربه‌ها پیدا کردند که این علاقه هنوز هم نسل به نسل با اهالی این کشور همراه است.

ویژگی‌های ظاهری نژاد گربه British shorthair

انواع نژادهای گربه‌ بریتیش را می‌توان به دو دسته اصلی شورت هیر (مو کوتاه) و لانگ هیر (مو بلند) تقسیم کرد که به گفته محققان نژاد شورت هیر یا مو کوتاه اصالت بیشتری دارند و می‌توان آنها را یکی از قدیمی‌ترین نژادها در بین گربه‌ها دانست. در سال‌های دور این گربه‌ها، گربه خیابانی محسوب می‌شدند، شکارچیان ماهری بودند و می‌توانستند برای بریتانیایی‌ها و رومیان موش، مار و حشرات مختلف را شکار کنند.

بریتیش شورت هیرها به مرور با گربه‌های وحشی و گربه‌های بومی دیگر جفت‌گیری کردند و برخی پرورش‌دهندگان هم در جهت اصلاح این نژاد به جفت‌گیری آنها با گربه‌های پرشین و روسی کمک کردند و در نهایت گربه‌های بریتیش تبدیل به نژاد مقاومی شدند که هم زیبا و بامزه بودند و هم می‌توانستند در شرایط آب و هوایی اروپا به راحتی زندگی کنند.

این موضوع علاقه انسان‌ها را به این موجودات پشمالو دو چندان کرد و باعث شد در برخی برهه‌های تاریخی که به دلیل جنگ یا اتفاقات اینچنینی، این نژاد گربه رو به نابودی می‌رفت، در جهت پرورش و ازدیاد جمعیت آنها تلاش کنند. بریتیش مو کوتاه برای اولین بار در برنامه‌ای مخصوص به گربه‌ها در سال 1871 در انگلستان به نمایش گذاشته‌شد؛ پس از آن در اوایل دهه 1900 این گربه‌ها به آمریکا رسیدند و در نهایت در 1980 به وسیله انجمن طرفداران گربه به رسیمت شناخته ‌شدند.

ویژگی‌های ظاهری گربه بریتیش شورت هیر

این گربه‌های بامزه در سال‌های ابتدایی، بریتیش بلو یا بریتیش آبی نامیده می‌شدند، چون عموما موهای آبی-خاکستری داشتند؛ این رنگ موی گربه‌ها امروز هم وجود دارد اما رنگ‌ها و الگوهای مختلف دیگری هم به این نژاد اضافه شده‌است. گربه‌های بریتیش شورت هیر ظاهری گرد و بامزه دارند که قطعا یکی از دلایل محبوبیت آنهاست. آنها بدن و پاهایی قوی دارند و از آنجایی که قد پاهایشان کوتاه است، به صورت کلی جثه متوسطی برایشان ایجاد می‌کند.

قد آنها معمولا حدود 30 تا 35 سانتی‌متر است. پنجه‌هایشان گرد و دمشان کوتاه است، سینه پهن، صورت و چشم‌های گردی دارند و در کنار گوش‌های مثلثی، ظاهری زیبا و حتی سلطنتی پیدا می‌کنند! بریتیش‌های مو کوتاه معمولا بین 3 تا 8 کیلوگرم وزن دارند که وزن گربه‌های نر اصولا بیشتر از گربه‌های ماده است و گاهی می‌توان تفاوت بین آنها را به تکیه بر همین اختلاف تشخیص داد.

طول عمر گربه بریتیش شورت هیر

طول عمر گربه‌ها به موارد مختلفی مثل مکان نگهداری از آنها، رسیدگی به موارد بهداشتی مانند تزریق واکسن‌های مورد نیاز گربه، عقیم‌سازی گربه و معاینات روتین و حتی وضعیت روحی و روانی گربه بستگی دارد. با این حال برای نژادهای مختلف، تعداد سال‌های مشخصی را می‌توان به عنوان طول عمر نسبی آنها در نظر گرفت. گربه‌های بریتیش معمولا بین 12 تا 16 سال می‌توانند زندگی کنند و حتی نمونه‌هایی از آنها تا 20 سال هم با خانواده‌شان همراه بودند.

مشاهده
گربه‌ قهرمانی که با اورژانس تماس گرفت!

ویژگی‌های رفتاری نژاد British shorthair

به جز جذابیت‌های ظاهری، یکی دیگر از دلایلی که گربه‌های بریتیش مو کوتاه را به حیواناتی دوست‌داشتنی برای نگهداری در خانه تبدیل می‌کند، خلق و خوی آرام آنهاست. این گربه‌ها خوش‌اخلاقند اما در عین حال زیاد هم اهل خرابکاری و شیطنت نیستند. بریتیش شورت هیر گربه‌ای اجتماعی است که به والدین خود و اعضای خانواده علاقه زیادی پیدا می‌کند، این گربه حتی از بغل کردن صاحبان خود هم لذت می‌برد اما این کار را هرازگاهی انجام می‌دهد و لمس شدن مداوم ممکن است چندان برایش خوشایند نباشد.

زمانی که این گربه، تازه وارد خانه می‌شود یا با عضو یا گربه جدیدی آشنا می‌شود، احساس ترس می‌کند، اما به مرور عضو جدید را، به ویژه اگر خوش‌اخلاق باشد، به عنوان یک دوست و همراه در نظر می‌گیرد. این گربه‌ها از بازی کردن و وقت گذراندن با انسان‌ها و گربه‌های دیگر لذت می‌برند اما در عین حال علاقه زیادی هم به استقلال خودشان دارند؛ همین موضوع کمک می‌کند که در صورت تنها ماندن برای زمانی از روز، کمتر به اضطراب جدایی دچار شوند.

اضطراب جدایی یکی از موضوعاتی است که می‌تواند بسیاری از حیوانات خانگی را آزار دهد؛ به همین دلیل برای خانواده‌هایی که همه افراد خانه شاغل هستند و ممکن است زمانی در خانه نباشند و یا افرادی که برای اولین بار از حیوان خانگی مراقبت می‌کنند، گربه‌های بریتیش شورت هیر انتخاب مناسبی محسوب می‌شوند.

این گربه‌ها روحیه شکارچی بودن خود را حفظ کرده‌اند با این تفاوت که این روزها بیشتر دنبال موش‌ها و مارهای اسباب‌بازی می‌کنند. زمان بازی کردن این دوستان پشمالوی ما معمولا ده دقیقه تا یک ربع است و پس از آن ترجیح می‌دهند دراز بکشند و تا دور بعدی کمی استراحت کنند.

ارتباط گربه بریتیش شورت هیر با کودکان و سایر حیوانات

تحقیقات امروزه نشان داده‌اند که نگهداری از حیوانات در سلامتی انسان‌ها، به ویژه کودکان تاثیر مثبت زیادی دارد. برخی از تحقیقات بیان می‌کنند که بودن گربه‌ها کنار کودکان می‌تواند استرس آنها را کاهش داده و مسئولیت‌پذیری و مشارکت را به آنها بیاموزد. حتی تحقیقی در ژاپن نشان داده که کودکانی که در کنار گربه‌ها بزرگ شده‌اند کمتر به آلرژی‌ها غذایی مبتلا می‌شوند.

اما همه حیوانات برای بودن در کنار کودکان مناسب نیستند؛ ممکن است در برخی از آنها روحیه ارتباط برقرار کردن و تعامل با موجودات دیگر کمتر باشد. با این حال خبر خوب این است که گربه‌های بریتیش مو کوتاه از جمله حیواناتی هستند که به دلیل خلق و خوی آرامی که دارند، توانایی وفق دادن خود با خانه‌های پرجمعیت و شلوغ، اجتماعی و علاقه‌مند بودن به انسان‌ها و حیوانات دیگر، از جمله حیواناتی هستند که خانواده‌هایی که بچه کوچک یا حیوان خانگی دیگری دارند، به راحتی می‌توانند از آنها مراقبت کنند.

نگهداری از گربه بریتیش شورت هیر

همانطور که گفته شد، نگهداری از گربه بریتیش شورت هیر در برابر برخی دیگر از حیوانات آسان‌تر است اما این گفته به این معنا نیست که گربه بریتیش مو کوتاه نیاز به رسیدگی و مراقبت ما ندارد. برای نگهداری از این دوستان پشمالو باید علاوه بر فراهم کردن آب و غذا و خاک مناسب، برخی روتین‌ها را هم باید رعایت کنیم:

 • دوره واکسیناسیون گربه و همچنین معاینات لازم باید در زمان مشخص که دامپزشک تعیین می‎کند، انجام شود.
 • موهای گربه به صورت مرتب، هر هفته برس کشیده شود. در برخی مواقع مثل پاییز و بهار که ریزش موی این دوستان پشمالو بیشتر می‌شود، بهتر است این کار را بیشتر از یک بار در هفته انجام دهیم.
 • مسواک زدن گربه یکی از کارهایی است که سلامت دهان و دندان گربه بریتیش مو کوتاه را تضمین می‌کند. می توان این کار را به صورت روزانه و با مسواک و خمیر دندانی که دامپزشک توصیه می‌کند، انجام داد.
 • یکی از بررسی‌هایی که باید به صورت مرتب برای این گربه‌ها صورت گیرد، معاینه گوش‌های آنهاست. در بازه‌های زمانی مشخص که بهتر است از دامپزشک در مورد آن مشورت بگیریم، باید داخل گوش گربه را نگاه کنیم؛ اگر التهاب، قرمزی و یا بوی ناخوشایندی احساس کردیم یا دیدیم که گربه گوش خود را می‌‌خاراند، باید در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنیم. اگر داخل گوش کثیف بود می‌توانیم با پنبه و محلول‌های مخصوص گوش گربه را تمیز کنیم.
 • گربه ها، به ویژه گربه‌های بریتیش، حیوانات تمیزی هستند و باید حواسمان به بهداشت و تمیزی محل زندگی و خاک آنها باشد.
 • کوتاه کردن ناخن گربه هم از جمله اموری است که باید به صورت مرتب مثلا هر دو هفته یک بار انجام شود.
 • چشم گربه‌ها معمولا ترشحاتی دارد که در بسیاری از موارد طبیعی است؛ با این حال بهتر است ترشحات چشم آنها را دامپزشک معاینه کند و در صورتی که طبیعی بودن آن را تایید کرد، در بازه‌های زمانی مشخص، در راستای پاک کردن آن اقدام کنیم.
 • درست است که گربه‌ها خودشان می‌توانند سر خودشان را گرم کنند، اما وقت گذاشتن و بازی کردن با آنها از جمله کارهایی است که آرامش بیشتری برایشان ایجاد می‌کند، کمک می‌کند محبت بیشتری دریافت کنند، از استرسشان کم می‌کند، حس کنجکاوی و شکار غریزیشان را ارضا می‌کند و باعث می‌شود فعالیت بدنی بیشتری داشته‌باشند. از طرف دیگر بازی کردن با گربه‌ها برای ما هم فواید جسمی و روانی بسیاری دارد.
مشاهده
گربه‌ای که خانواده را از سوختن نجات داد!

آموزش به گربه بریتیش مو کوتاه

این گربه‌ها از جمله حیواناتی هستند که هوش بالایی دارند؛ این موضوع در کنار تعامل خوبی که با انسان‌ها دارند کمک می‌کند که آموزش‌پذیری بریتیش‌های شورت هیر افزایش پیدا کند. این گربه‌ها علاوه بر مسائل روزمره و مربوط به زندگی خودشان می‌توانند کلک‌ها، بازی‌ها و برخی کارهای دیگر را هم یاد بگیرند.

محققان معتقدند که برای آموزش به گربه‌ها می‌توان از روش شرطی کردن و تقویت کردن رفتارهای آنها استفاده کرد؛ مثلا کاری را به صورت دستوری به گربه بگوییم و وقتی یک بار آن را انجام داد خوراکی مورد علاقه‌اش را به او بدهیم. با این کار گربه کم‌کم برخی کارها را آموزش می‌بیند. این گربه‌ها از مورد تشویق و توجه قرار گرفتن لذت می‌برند، پس بهتر است زمانی که کار درستی انجام می‌دهند آنها را تشویق کنیم.

ریزش موی گربه بریتیش شورت هیر

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که خانواده‌های صاحب گربه با آن مواجه می‌شوند، ریختن موهای آنها در فضای خانه است. میزان ریزش موهای گربه، براساس نژاد او متفاوت است. گربه‌های بریتیش شورت هیر همانطور که از نام آنها پیداست موهای کوتاهی دارند که ریزش آن کم و ناملموس است. اما این مقدار ریزش در فصل‌هایی مثل بهار و پاییز افزایش پیدا می‌کند که می‌توان با شانه زدن مرتب آنها این موضوع را کنترل کرد. البته اگر موی گربه بیش از حد طبیعی می‌ریزد باید حتما این موضوع را با دامپزشک درمیان بگذاریم.

غذای گربه British shorthair

یکی از مهم‌ترین اصول نگهداری از همه حیوانات، فراهم کردن غذای کافی، مفید و سالم برای آنهاست. گربه‌های بریتیش شورت هیر هم مثل بسیاری از گربه‌ها می‌توانند رژیم غذایی منعطفی داشته‌‌باشند. گربه‌ها حیوانات گوشتخواری هستند که پایه غذای آنها را انواع گوشت‌ها مثل گوشت مرغ، بوقلمون و گوشت قرمز تشکیل می‌دهد. اما تغدیه گربه باید متعادل باشد و تمامی مواد معدنی، پروتئین و ویتامین‌های مورد نیاز بدن او را تامین کند.

مشاهده
چرا گربه خاک گلدان را خالی می‌کند؟/ سه روش عالی برای حل مشکل

برای تامین غذای گربه بریتیش هم از غذاهای خشک و هم از غذاهای تر می‌توان استفاده کرد. غذای گربه توسط شرکت‌های مختلف تولید می‌شود که نمونه‌های مختلف ایرانی و خارجی آن را می‌توان در بازار تهیه کرد. این غذاها براساس سن، میزان فعالیت و شرایط جسمی گربه انتخاب می‌شوند و با اینکه برخی از آنها گران‌تر هستند و می‌توانند هزینه نگهداری از گربه را افزایش دهند اما در طولانی مدت نقش مهمی در سلامتی حیوان ایفا می‌کنند.

گربه‌های بریتیش شورت هیر مستعد اضافه وزن و چاقی هستند و چون این مشکل، خطر زیادی برای سلامتی آنها دارد باید غذای آنها را با دقت انتخاب کرد و با اندازه مشخص در اختیارشان قرار داد. بهتر است غذای این گربه‌ها کربوهیدارت محدودتری در مقایسه با سایر ریزمغذی‌ها داشته‌باشد و ظرف غذایشان فقط در وعده‌های تعیین شده پر شود. در معاینات و آزمایشات دوره‌ای اگر مشخص شود که حیوان کمبودی در ماده مشخصی در بدنش دارد، ممکن است دامپزشک استفاده از برخی مکمل‌ها را هم تجویز کند.

بیماری‌های رایج در نژاد بریتیش شورت هیر

در مقایسه با بعضی دیگر از نژادهای گربه، گربه‌های بریتیش مو کوتاه، خطر کمتری برای ابتلا به برخی بیماری‌های ژنتیکی دارند؛ اما آنها هم ممکن است به برخی مشکلات فیزیکی مانند بیماری‌های زیر دچار شوند:

 • التهاب لثه یا ژنژیویت

مثل بسیاری از گربه‌ها، یکی از مشکلاتی که ممکن است گربه بریتیش شورت هیر را آزار دهد، بیماری‌های دهان و دندان و در راس آنها التهاب لثه است. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که مواد غذایی در لبه لثه تجمع کرده و پوسته‌ای قهوه‌رنگ ایجاد کنند. این اتفاق باعث ایجاد فضایی برای تجمع باکتری‌ها می‌شود که این باکتری‌ها اگر افزایش پیدا کنند، ممکن است در بدن پخش شده و به قسمت‌هایی مانند کبد و کلیه آسیب بزنند.

 • پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید در واقع یک اختلال هورمونی است که می‌تواند روی ارگان‌های مختلف بدن گربه اثر بگذارد. این مشکل ممکن است علائمی مانند نفس‌نفس زدن و کاهش وزن داشته‌باشد که با تشخیص دامپزشک و با روش‌هایی مانند دارودرمانی یا جراحی می‌توان این موضوع را کنترل کرد تا گربه زندگی باکیفیتی داشته‌باشد.

 • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

HMC یا کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی است که گربه‌ها به آن دچار می‌شوند. در این مشکل ماهیچه‌های قلب به مرور ضخیم شده و حیوان به نارسایی قلبی دچار می‌شود. این مشکل به وسیله اکوکاردیوگرافی قابل تشخیص است و با اینکه درمان قطعی برای آن وجود ندارد، می‌توان شرایط حیوان را به کمک دارو کنترل کرد.

 • بیماری‌های کلیوی

این گربه‌ها ممکن است با افزایش سن و تحت تاثیر برخی عفونت‌ها به مشکلات کلیوی دچار شوند. درمان مشکلات کلیوی براساس میزان و دلیل آسیب و معمولا به کمک داروهای وریدی انجام می‌شود اما در برخی شرایط ممکن است بهبود و بازگشت قطعی برای آنها وجود نداشته‌باشد. گربه‌هایی که به این مشکل دچار می‌شوند معمولا باید رژیم غذایی مخصوص به خودشان را داشته‌باشند.

 • سیستیت

مشکلی که مثانه و مجاری ادراری گربه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به اسم سیستیت شناخته می‌شود. استرس، ادرار نکردن کافی، عفونت یا بروز سنگ می‌تواند عامل ایجاد این مشکل باشد. گربه‌های مبتلا به این بیماری معمولا تلاش زیادی برای ادرار کردن انجام می‌دهند و ممکن است در ادرار آنها خون باشد. مسکن، تغییر رژیم غذایی، نوشیدن آب فراوان و دوری از استرس از جمله اقداماتی است که باید برای این گربه‌ها انجام شود.

فرق گربه بریتیش و گربه اسکاتیش

گربه‌های اسکاتیش هم مانند بریتیش‌ها از جمله محبوب‌ترین نژادهای گربه هستند. این دو نژاد در عین حال که شبیه به هم هستند، تفاوت‌هایی هم باهم دارند:

از نظر ظاهری گربه‌های بریتیش جثه بزرگ‌تر و وزن بیشتری دارند. انتهای دم گربه‌های اسکاتیش مخروطی شکل و دم بریتیش‌ها گرد است. این دو نژاد معمولا در مدل گوش‌هایشان هم باهم تفاوت دارند؛ بریتیش‌ها گوش‌های مثلثی دارند ولی معمولا گوش‌های اسکاتیش‌ها کوچک‌تر و کمی به سمت جلو خمیده است.

از نظر رفتاری هم بهتر است بدانیم که هردوی این گربه‌ها تنبل هستند اما در این بین رتبه اول تنبلی به بریتیش‌های مو کوتاه می‌رسد، اسکاتیش‌ها بازیگوش‌تر هستند و در عین حال به توجه بیشتری از سمت ما نیاز دارند. این گربه‌ها اگر برای زمان طولانی تنها بمانند دچار اضطراب و ناراحتی خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن