جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

2

اگر از گربه‌ای مراقبت می‌کنید، حتما برایتان پیش آمده که صدای دلنشین خرخر کردن او را بشنوید. گربه‌ها از زمانی که کودک هستند، خرخر می‌کنند و این کار در بزرگسالی آنها هم ادامه پیدا می‌کند. اما این که گربه‌ها چرا این کار را می‌کنند و خرخر کردن چه نتیجه‌ای برای خودشان یا حتی انسان‌ها دارد، از جمله اطلاعاتی است که در ادامه این مطلب به آنها می‌پردازیم.

علت خرخر کردن بچه گربه

بچه گربه‌ها از زمان کودکی، خرخر می‌کنند. محققان معتقدند که بچه گربه‌ها از این صدا استفاده می‌کنند تا به گربه مادر نشان دهند که حالشان خوب است و مادرشان بتواند بفهمد آنها کجا هستند؛ به ویژه زمانی که هنوز چشمایشان باز نشده و نمی‌توانند صدای مادرشان را بشنوند، خرخر کردن راه ارتباطی مهمی بین آنها و مادرشان محسوب می‌شود. از طرف دیگر این صدا به نوعی به پیوند عاطفی بین بچه گربه و مادرش هم برمی‌گردد؛ گاهی اوقات گربه‌های مادر با خرخر کردن برای بچه گربه‌ها لالایی می‌خوانند.

گربه‌ها وقتی خوشحال هستند، خرخر می‌کنند

گاهی اوقات صدای خرخر گربه را می‌توانید شبیه به یک لبخند بزرگ در نظر بگیرید. اگر گربه دراز کشیده، چشم‌هایش نیمه بسته است و دمش تقریبا ثابت است می‌توان از خوشحال بودنش مطمئن شد. گاهی اوقات گربه به آغوش ما می‌آید و خرخر می‌کند که این حال می‌تواند خوشحالی زیادی برای به همراه ما داشته‌باشد چون گربه به ما نشان می‌دهد که دوستمان دارد و احتمالا برایش یادآور مادرش هستیم. حتی ممکن است زمانی که ما پس از یک روز کاری به خانه برمی‌گردیم دوست پشمالویمان با صدای خرخر به استقبال ما بیاید و به ما نشان دهد از دیدنمان خوشحال است.

مشاهده
همه چیز درباره هاری | از علائم تا اقدامات فوری

اگر گربه گرسنه باشد یا چیزی بخواهد، خرخر می‌کند

محققان انگلیسی معتقدند که گربه ممکن است زمانی که گرسنه است و غذا می‌خواهد، خرخر کند. این محققان می‌گویند که صدای خرخر گربه در هربار که نیاز متفاوتی دارد، فرق می‌کند؛ مثلا زمانی که گربه غذا می‌خواهد، صدای خرخر او با صدایی شبیه به میومیو یا حتی گریه نوزاد ترکیب می‌شود.

خرخر گربه برای تسکین درد

گربه‌ها گاهی برای بهبود درد یا سرعت بخشیدن به درمان مشکلی در بدنشان خرخر می‌کنند. درست است که این کار از گربه انرژی می‌گیرد اما خرخر کردن فرکانس مشخصی دارد و ارتعاشی در بدن گربه ایجاد می‌کند که به گفته محققان می‌تواند برای سرعت بخشیدن به درمان گربه و تسکین درد مفید باشد. زمانی که گربه دچار آسیب‌های استخوانی یا عضلانی شده، خرخر می‌کند تا زودتر درمان پیدا کند؛ این کار شاید شبیه به زمانی باشد که کودک انگشت خود را بریده و برای کاهش درد آن را به دهان می‌برد.

خرخر گربه برای از بین بردن استرس

زمانی که گربه‌ها سن کمی دارند، صدای خرخر مادرشان آنها را آرام می‌کند؛ این موضوع باعث می‌شود که در بزرگسالی هم از خرخر کردن برای کاهش استرسشان و زمانی که به حمایت عاطفی نیاز دارند؛ استفاده کنند. در این شرایط خرخر کردن به نوعی شرایط کودکی را برای آنها تداعی می‌کند و به آنها کمک می‌کند بتوانند از موقعیتی که مضطربشان می‌کند، عبور کنند.

گربه چطور خرخر می‌کند؟

گربه‌ها به کمک حنجره و دیافراگم خود خرخر می‌کنند. هوایی که از کنار حنجره می‌گذرد، صدای خرخر ایجاد می‌کند؛ البته تولید این صدا به استخوان‌های کوچک و سفت گلوی گربه هم مربوط می‌شود.

خرخر بیش از حد گربه

هر گربه می‌تواند به میزان مختلفی خرخر کند و نباید میزان خرخر کردن گربه خودمان را با گربه دیگری مقایسه کنیم. در واقع خرخر کردن گربه‌ها با شخصیت آنها ارتباط مستقیم دارد. برخی از آنها اجتماعی‌ترند و بیشتر با اطرافیان تعامل می‌کنند و ممکن است صدا و واکنش بیشتری داشته‌باشند. از طرف دیگر برخی از گربه‌ها که از میزان و دفعات غذا خوردن و محبت گرفتنشان راضی هستند، برای برآروده شدن خواسته‌هایشان، نیازی به خرخر کردن احساس نمی‌کنند. اگر بچه گربه در کودکی خیلی زود از مادرش جدا شود، خرخر کردن را به عنوان راه ارتباطی آموزش نمی‌بیند و در بزرگسالی هم از این روش استفاده نمی‌کند.

مشاهده
راهنمای جامع خرید اسباب‌بازی گربه

فواید خرخر کردن گربه برای انسان

گربه‌ها از چیزی که فکر می‌کنیم نقش بیشتری در زندگی ما دارند. زمانی که گربه خرخر می‌کند نه تنها برای خودش بلکه برای ما هم فواید مختلفی دارد. در طی این سال‌ها تحقیقات زیادی در زمینه اثر خرخر گربه‌ها بر روی انسان‌ها انجام شده و نتایج مهمی هم از این مطالعات به دست آمده‌است.

خرخر گربه و کاهش استرس

نگهداری از حیوانات به ویژه گربه‌ها و سگ‌ها می‌تواند تاثیرات روانی زیادی روی انسان‌ها داشته باشد که از واضح‌ترین آنها می‌توان به کاهش استرس و اضطراب در افراد اشاره کرد. تحقیقات فراوانی نشان داده‌اند که بودن در معرض خرخر گربه‌ها، استرس انسان را کاهش می‌دهد؛ همچنین نوازش کردن گربه‌ها هم آثار آرامبخش زیادی برای انسان‌ها دارد. زمانی که گربه خرخر می‌کند، در بدنش اندورفین آزاد می‌شود؛ تحقیقات نشان داده‌است که وقتی انسان در معرض خرخر گربه قرار می‌گیرد، این اتفاق در بدن او هم میفتد و علاوه بر آن از میزان ترشح هورمون استرس در بدن کاسته می‌شود. از طرف دیگر طبق گزارش‌هایی که از مطالعات مختلف به دست آمده‌است خرخر گربه‌ها می‌تواند به کم کردن تنگی نفس و حتی التهاب و عفونت در بدن انسان هم کمک کند.

کاهش فشار خون و کمک به سلامت قلب!

گربه‌ها با فرکانسی بین 20 تا 140 هرتز خرخر می‌کنند. این فرکانس باعث ایجاد آرامش هم برای گربه و هم برای انسان می‌شود. تحقیقات مختلف نشان داده‌است که خرخر کردن گربه می‌تواند باعث کاهش فشار خون در انسان شود. در بخشی از این مطالعات، فشار خون و ضربان قلب بین صاحبان گربه و افرادی که گربه ندارند، مقایسه شده‌است. نتایج نشان می‌دهند که والدین گربه‌ها فشار خون پایین‌تر و ضربان قلب کمتری دارند. آمار به دست آمده از این مطالعات نشان دادند که والدین گربه‌ها به ویژه در سن بالای 65 سال، 40 درصد کمتر در معرض حمله‌های قلبی قرار گرفته‌اند. این گزارش‌ها به ویژه بیان می‌کنند که مردانی که از گربه‌ها مراقبت می‌کنند سطح کلسترل و تری‌گلیسیرید کمتری در مقایسه با مردان دیگر دارند.

مشاهده
با این کارها طول عمر گربه خود را تضمین کنید

بهبود عضلات و ترمیم استخوان‌ها

دکتر لسلی لیونز که در آزمایشگاه ژنتیک گربه‌سانان به عنوان جراح و محقق فعالیت می‌کند، می‌گوید که فرکانس صدای گربه‌ها می‌تواند عضلات بدن انسان را تحریک کند و در ترمیم آنها نقش داشته‌باشد. این ادعا توسط الیزابت فون موگنتالر هم تایید می‌شود. او به عنوان رئیس موسسه تحقیقاتی ارتباطات جانوران در کارولینای شمالی می‌گوید خرخر کردن گربه‌ها می‌تواند سرعت رشد و بهبود استخوان‌ها را هم در بدن خودشان و هم در بدن انسان‌ها افزایش دهد. او با افراد زیادی صحبت کرده‌است که در تماس با گربه‌ها، دردهای بدنیشان به مرور کاهش پیدا کرده‌است.

نگهداری از گربه‌ها از جنبه‌های مختلف می‌تواند به انسان کمک کند؛ پس با به سرپرستی گرفتن آنها می‌توانیم هم زندگی خوبی برای آنها فراهم کنیم و هم خودمان از وجود آنها بهره ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن