جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

1

گربه‌ها عاشق گلدان‌های خانه هستند؛ گیاهان برای جویدن و بازی کردن پشمالو جذاب هستند و خاک هم برای بازی یک وسیله عالی است! اگر گربه خانگی دارید، حتما شما هم با معضل خالی کردن گلدان توسط گربه پشمالوی خود مواجه شده‌اید و حتما بارها خاک‌های گلدان‌ها را از اقصی‌نقاط خانه جمع کرده‌اید. در این مقاله تمام روش‌های موجود برای جلوگیری از خراب کردن گلدان‌ها توسط گربه‌ها را با هم بررسی می‌کنیم تا یک بار برای همیشه از شر این مشکل خلاص شوید:

راهکارهای موثر برای جلوگیری از خراب کردن گلدان توسط گربه‌ها

پیش از معرفی گیاهان سمی اول بهتر است به سراغ راهکارهای جلوگیری از خالی کردن خاک گیاهان توسط گربه‌ها برویم. در ادامه تمام روش‌های کاربردی برای این کار را با هم بررسی می‌کنیم:

روش اول: استفاده از موانع فیزیکی

۱.  قرار دادن یک فرش وینیل زیر گلدان‌های خود: فرش‌های وینیل دارای نوک‌های چسبنده هستند که زیر پنجه‌های گربه شما ناراحت کننده خواهند بود. قرار دادن آن زیر یا نزدیک گل‌ها باعث می‌شود که گربه از آن منطقه دور شود.

۲. استفاده از سنگ‌ها و سنگچین‌ها: اگر شما با مشکل امن نگه داشتن گربه از گلدان‌های خود روبرو هستید، روش مانع ممکن است بهترین گزینه برای جلوگیری از دسترسی او به خاک باشد. سنگ‌ها را در اطراف خاک گلدان قرار دهید و مطمئن شوید که به ساقه گیاه برخورد نکند و وقتی آبیاری به راحتی از شکاف‌های سنگ عبور می‌کند و به خاک می‌رسد. به این ترتیب گربه شما نمی‌تواند خاک گلدان را خالی کند یا در آن ادرار کند، زیرا سنگ‌ها دسترسی او را مسدود می‌کنند.

مشاهده
همه چیز درباره هاری | از علائم تا اقدامات فوری

۳. استفاده از صدف: صدف هم مانند سنگ عمل می‌کند. شما می‌توانید خاک اطراف گلدان‌های خود را با صدف پوشانده، تا یک مانع جذاب ایجاد کنید که آب به راحتی در هنگام لزوم عبور کند. شما می‌توانید صدف‌ها را در وقت سفر به شمال و از سواحل مختاف جمع آوری کنید و یا از فروشگاه‌های گل و گیاه خریداری کنید.

4. پایه گیاه را با فویل آلومینیومی بپیچید: بسیاری از گربه‌ها دوست ندارند با فویل آلومینیومی مواجه شوند. می‌توانید فویل آلومینیوم را روی خاک اطراف گل بگذارید و وقتی نیاز به آب دارید، فویل را بلند کنید. این یک روش ساده است. اما اصلی‌ترین عیب آن این است که نمای گلدان را زشت می‌کند

5. از چسب دوطرفه استفاده کنید: پشمالوی شیطان شما احتمالا دوست نخواهد داشت که پنجه‌هایش چسبناک شوند اگر شما ظاهر فویل آلمینیومی را دوست ندارید، می‌توانید چسب دوطرفه را روی خاک اطراف گیاه بچسبانید. مثل فویل، می‌توانید وقتی گیاه نیاز به آب دارید، نوار را بلند کنید.

روش دوم: استفاده از راه حل‌های جایگزین

۱.  گلدانهای خود را را در ارتفاع قرار دهید: ریختن و کندن خاک گلدان‌های آویزان برای گربه شما بسیار دشوارتر است به خصوص اگر نزدیک یک وسیله بلند (مانند قفسه کتاب و کمد) نباشند. اگر گربه شما نتواند به آسانی به گلدان برسد، نمی‌تواند خاک آن را خالی کند.

۲.  گل‌های خود را کنار هم بگذارید: سعی کنید گلدان‌ها را کنار هم قرار دهید تا فاصله‌ای بین‌شان نباشد. با این روش دسترسی به یک گلدان خاص برای گربه سخت می‌شود و ممکن است او از خالی کردن خاک گلدان صرفه‌نظر کند.

مشاهده
چرا گربه عطسه می‌کند؟

۳.  از گلدانهای کوچک استفاده کنید: مطمئن شوید که گیاه در  گلدانی است که برای آن خیلی بزرگ نیست، چون اگر گلدان بزرگ باشد فضا را برای قرار گرفتن گربه در آن آسان‌تر می‌کند. اگر گلدان خیلی بزرگ است، می‌توانید از ترفند پوشش با سنگ استفاده کنید.

روش سوم: تغییر رفتار گربه

۱.  از اسپری ایجاد بوی ناخوشایند استفاده کنید: شما می‌توانید از محصولاتی استفاده کنید که باعث می‌شود که گل‌های شما بوی نامطبوع برای گربه داشته باشند. این اسپری‌ها برای گربه‌ها بوی تند و ناخوشایند دارد. شما باید این محصول را روی گل‌های خود اسپری کنید و هر چند روز یک بار این کار را تکرار می‌کنید. بوی ناخوشایند این اسپری برای گربه باعث می‌شود دیگر سکت گلدان‌ها نرود. این اسپری‌ها برای گیاهان و گربه‌ها بی‌خطر هستند.

۲.  از مواد طبیعی استفاده کنید: شما می‌توانید از مواد طبیعی استفاده کنید که برای گربه‌ها ناخوشایند هستند. مثلا می‌توانید پوست پرتقال، لیمو، گریپ فروت و یا لیموترش را روی خاک گل‌های خود بپاشید. این میوه‌ها حاوی یک ماده به نام لیمونین هستند که برای گربه‌ها تحریک کننده است.

۳.  به پشمالو اسباببازی بدهید: بعضی از گربه‌ها خاک کندن را دوست دارند، چون حوصله‌شان سر رفته است و چیز دیگری برای بازی کردن ندارند. بعضی دیگر ممکن است تنها باشند. اسباب بازی‌هایی را پیدا کنید که گربه شما از آن‌ها لذت ببرد. همچنین با گربه خود حدود نیم ساعت در روز بازی کنید، به صورت دو یا سه جلسه کوتاه.

۴.  یک گلدان ویژه گربه آماده کنید: می‌توانید به گربه خود به جای گلدان، یک راه حل جایگزین بدهید که بتواند در آن خاک بازی کند. مثلا می‌توانید یک گلدان خالی را با خاک و یا ماسه پر کنید و به گربۀ خود اجازه دهید که در آن کندوکاو کند. همچنین می‌توانید یک جعبه شن و ماسه را برای گربه خود تهیه کنید. این روش به گربه شما این حس را منتقل می‌کند که شما به نیازهای طبیعی او احترام می‌گذارید.

مشاهده
لیست کامل خوراکی‌های ممنوعه گربه

۵.   به گربه خود گیاهان سالم بدهید: بعضی از گربه‌ها گیاهان اپارتمانی شما را می‌خورند، زیرا نیاز به سبزیجات و جویدن دارند. می‌توانید به گربه خود گیاهان سالم و بدون سم و بی‌خطر بدهید که برای او مناسب هستند. مثلا می‌توانید گیاهانی مانند علف یا چمن گربه یا گشنیز را برای گربه خود پرورش دهید. این روش باعث می‌شود که گربه شما از گیاهان سمی دور شود.

امیدواریم با خواندن این مطلب مشکل خالی کردن خاگ گیاهان خانه توسط گربه حل شده باشد. اگر تجربه مشابهی از این مشکل دارید با دیگران خوانندگان ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن