جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

واقعا چه کسی می‌تواند در برابر آن چشمان قهوه‌ای درشت و پوزخند سگ بامزه مقاومت کند؟ اما یکی از اشتباهاتی که صاحبان‌ تازه‌کار سگ مرتکب می‌شوند این است که بامزه‌گی سگ خود را با خوراکی‌های دم دست داخل آشپزخانه پاسخ می‌دهند یا در برابر درخواست‌های سگ همراه با دم تکان دادن نمی‌توانند مقاومت کنند و به درخواست‌های بعضا خطرناک سگ پاسخ مثبت می‌دهند.

اما غذاهای زیادی وجود دارد که سگ شما هرگز نباید بخورد. و این فقط به خاطر مشکلات اضافه وزن نیست. برخی از غذاها برای سگ‌ها کاملا خطرناک هستند. برخی از این غذهای خطرناک که در هر آشپزخانه‌ای هم پیدا می‌شوند شما را شگفت‌زده می‌کنند.

شما به عنوان صاحب‌سگ باید در کنار تغذیه از یک رژیم غذایی سالم و متعادل، مطمئن شوید تا سگ شما چیزهای اشتباهی نخورد. گاهی اوقات به راحتی می‌توان فکر کرد که غذایی که برای ما انسان‌ها مفید است (مثلا آووکادو) یک خوراکی سالم برای سگ‌های ما هم هست اما غذاهای «انسانی» سمی زیادی برای سگ‌ها وجود دارد، و این به ما بستگی دارد که مطمئن شویم حیوانات خانگی ما دور از این غذها می‌ماند.  تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا شما را از لیست غذاهای خطرناک و سمی برای سگ‌ها آگاه کنیم. این لیست به تایید مرکز کنترل سموم حیوانات آمریکا (ASPCA) رسیده است:

 1. زایلیتول

آب نبات، آدامس، خمیر دندان، محصولات پخته شده (مانند کنسروها) و برخی از غذاهای رژیمی با «زایلیتول» شیرین می‌شوند. مصرف این ماده می‌تواند باعث کاهش قند خون سگ شما شود و همچنین در عرض چند روز نارسایی کبد ایجاد کند. علائم اولیه مصرف این بیماری شامل استفراغ، بی‌حالی و در نهایت، تشنج است.

 1. آووکادو

آووکادو چیزی به نام پرسین دارد و مصرف آن باعث استفراغ یا اسهال در سگ شود. اگر آووکادو را در خانه پرورش می‌دهید، سگ خود را از گیاهان دور نگه دارید. پرسین در برگ، دانه و پوست و همچنین میوه آووکادو وجود دارد. همچنین، دانه آووکادو می‌تواند در روده یا معده سگ گیر کند و انسداد کشنده ایجاد کند.

 1. الکل

الکل بر روی کبد و مغز سگ همان اثری را دارد که روی ما آدم‌ها دارد. اما برای آسیب رساندن به سگ شما مقدار بسیار ناچیزی از الکل کافی است. فقط کمی آبجو، شراب یا غذای طبخ شده با الکل، می‌تواند برای سگ مضر باشد. مصرف الکل در سگ‌ها می‌تواند باعث استفراغ، اسهال، مشکلات تنفسی، کما و حتی مرگ شود. و هر چه سگ شما کوچکتر باشد، اثر الکل مخرب‌تر خواهد بود.

 1. پیاز و سیر

پیاز و سیر (پودر، خام یا پخته) را باید از سگ خود دور نگه دارید. چون آنها می‌توانند گلبول های قرمز خون سگ را بکشند و باعث کم خونی شوند. خوردن فقط یک بار هم می‌تواند باعث مسمومیت شدید در سگ شود و به دنبال علائمی مانند ضعف، استفراغ و مشکلات تنفسی ایجاد شود.

مشاهده
همه ویژگی‌های نژاد شیتزو؛ سگ درباری!

 1. قهوه، چای و سایر کافئین‌ها

کافئین می‌تواند برای سگ‌ها کشنده باشد. مراقب قهوه و چای، حتی دانه‌ها و تفاله‌ها آن هم باشید. سگ خود را از کاکائو، نوشابه‌ و نوشیدنی‌های انرژی‌زا دور نگه دارید. کافئین همچنین در برخی از داروهای سرماخوردگی و مسکن‌ها وجود دارد. مصرف این مواد می‌تواند باعث استفراغ و اسهال، نفس نفس زدن، تشنگی بیش از حد و ادرار کردن، بیش فعالی، ریتم غیر طبیعی قلب، لرزش، تشنج و حتی مرگ سگ شود. انگور و کشمش

قطعا غذاهای بهتری نسبت به انگور و کشمش وجود دارد که به سگ خود بدهید. انگور و کشمش می‌تواند باعث نارسایی کلیه در سگ شوند. و فقط مقدار کمی از آن می‌تواند سگ را بیمار کند. استفراغ مکرر یک نشانه اولیه است و بعد در عرض یک روز، سگ شما تنبل و افسرده خواهد شد.

 1. شیر و سایر محصولات لبنی

در یک روز گرم، ممکن است وسوسه انگیز باشد که بستنی خود را با سگ خود به اشتراک بگذارید. اما در عوض به آنها آب خنک بدهید. شیر و محصولات مبتنی بر شیر می‌توانند باعث اسهال و سایر مشکلات گوارشی برای سگ شما شوند. لبینیات  همچنین می‌توانند آلرژی غذایی ایجاد کنند که می‌تواند باعث خارش سگ‌ها شود.

 1. فندق

سگ خود را از فندق و سایر غذاها و مواد خوراکی که فندق در آنها وجود دارد دور نگه دارید. فقط شش عدد فندق خام یا بو داده می‌تواند سگ شما را بیمار کند. اگر سگ شما فندق مصرف کرده باشد باید به دنبال علائمی مانند لرزش عضلات، استفراغ، درجه حرارت بالا و ضعف در پاهای عقب بگردید. خوردن شکلات‌هایی که تیکه‌های فندق دارند، علائم را بدتر می‌کند و حتی ممکن است منجر به مرگ سگ شود.

مشاهده
شرکت آمازون؛ جایی برای حضور همه حیوانات!

 1. شکلات

اکثر مردم می‌دانند که شکلات برای سگ مضر است. مشکل شکلات ماده تئوبرومین است که در انواع شکلات حتی شکلات سفید وجود دارد. خطرناک ترین انواع آن برای سگ‌ها شکلات تلخ و شکلات پخته نشده شیرین است. شکلات می‌تواند باعث استفراغ سگ و اسهال شود. همچنین می‌تواند باعث مشکلات قلبی، لرزش، تشنج و مرگ شود.

 1. چربی و استخوان

این مورد شاید در این لیست عجیب‌ترین مورد برای‌تان باشد. چربی بریده شده از گوشت که معمولا در استخوان‌هایی که به سگ‌ها می‌دهیم وجود دارد، چه پخته و چه نپخته، باعث پانکراتیت در سگ شود. با وجود اینکه دادن استخوان به سگ طبیعی به نظر می‌رسد، اما سگ‌ها می‌توانند با آن خفه شوند. استخوان‌ها همچنین می‌توانند در بدن سگ خرد شده و انسداد ایجاد کنند یا باعث بریدگی در سیستم گوارش سگ شما شوند.

 1. خرمالو، هلو و آلو

مشکل این میوه‌ها دانه یا هسته است. دانه‌های خرمالو می‌توانند مشکلاتی در روده کوچک سگ ایجاد کنند. هسته‌های هلو و آلو نیز دارای سیانید هستند که هم برای ما و هم برای سگ‌ها سمی است. ما می‌دانیم این هسته‌ها را نباید بخوریم اما سگ‌ها این کار را نمی‌کنند و اگر به میوه دسترسی داشته باشند هسته آن را نیز خواند خورد.

 1. تخم‌مرغ خام

برخی از افراد تحت عنوان «رژیم غذایی خام» به سگ‌های خود تخم‌مرغ نپخته هم می‌دهند. اما انجمن  دامپزشکی آمریکا مصرف تخم‌مرغ هام برای سگ را ایده خوبی نمی‌داند. چون احتمال مسمومیت غذایی ناشی از باکتری‌هایی مانند سالمونلا یا E. coli وجود دارد.

 1. گوشت و ماهی خام

مانند تخم‌مرغ خام، گوشت و ماهی خام نیز می‌توانند دارای باکتری‌هایی باشند که مسمومیت غذایی ایجاد می‌کنند. برخی از ماهی‌ها مانند سالمون، قزل‌آلا، کاد یا ماهیان خاویاری نیز می‌توانند انگلی داشته باشند که باعث بیماری در سگ می‌شود؛ قابل درمان است، اما فورا باید به دامپزشک مراجعه کنید. اولین علائم مصرف این ماده در سگ استفراغ، تب و غدد لنفاوی بزرگ است. شما باید ماهی را کاملا بپزید تا انگل آن از بین برود و دیگر خطرناک نباشد.

 1. نمک

این ایده خوبی نیست که غذاهای شور مانند چیپس یا چوب‌شور را با سگ خود به اشتراک بگذارید. خوردن نمک زیاد می‌تواند سگ شما را به طور جدی تشنه کند و در نهایت منجر به مسمومیت با یون سدیم شود. علائم مصرف نمک زیاد شامل استفراغ، اسهال، افسردگی، لرزش، درجه حرارت بالا و تشنج است. مصرف نمک حتی ممکن است باعث مرگ شود.

مشاهده
با پیرترین سگ زنده تاریخ آشنا شوید | جشن تولد 31 سالگی «بوبی»

 1. غذاها و نوشیدنی‌های شیرین

قند بیش از حد می‌تواند همان کاری را که با ما آدم‌ها انجام می‌دهد، برای سگ‌ها هم انجام دهد.  مصرف قند و شکر می‌تواند باعث اضافه وزن سگ شما شود و مشکلاتی در دندان‌های او ایجاد کند و حتی می‌تواند حیوان را دیابتی کند!

 1. مخمر خمیر

قبل از پختن، خمیر نان باید حجیم شود. و این دقیقاً همان کاری است که اگر سگ شما آن را بخورد در معده‌اش انجام می‌دهد. وقتی خمیر داخل معده سگ متورم می‌شود، می‌تواند درد زیادی در سگ ایجاد کند. همچنین در فرایند تخمیر الکل تولید می‌شود که می‌تواند منجر به مسمومیت با الکل شود. پس دفعه بعد که خواستید خمیر پیتزا یا خمیر نان درست کنید مطمئن شوید که سگ شما نزدیک نیست.

 1. داروهای انسانی

سگ‌ها نباید داروی ما را مصرف کنند چون می‌تواند آنها را بسیار بیمار و درگیر مشکلات جدی سلامتی کند. همانطور که برای بچه‌ها انجام می‌دهید، تمام داروها را دور از دسترس سگ خود نگه دارید. و هرگز به سگ خود داروی بدون نسخه ندهید مگر اینکه دامپزشک به شما بگوید. مصرف داروهایی که همه ما در خانه داریم مواردی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می‌توانند برای سگ شما کشنده باشند.

 1. کابینت ادویه‌ها!

بسیاری از چیزهای دیگر که اغلب در کابینت ادویه‌های ما هستنند می‌توانند به سگ شما آسیب برسانند. مثلا بیکینگ پودر یا جوش شیرین یا جوز هندی هر سه برای سگ بسیار سمی هستند.

و در آخر

مهم نیست که چقدر مراقب باشید، سگ شما دربرخی مواقع ممکن است چیزی را که نباید پیدا کند و ببلعد. در این موقع به سرعت با یک دامپزشک تماس بگیرید و موقعیت را شرح دهید و در صورت لزوم به کلینیک دامپزکی مراجعه کنید. لطفا اگر تجربه مشابهی در زمینه غذاهای سمی سگ دارید، برایمان در بخش نظرات بنویسید و دیگران را نیز آگاه کنید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن