جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

تصور کنید قرار است تابستان را با یک کت خزی سپری کنید! این اتفاقی است که ممکن است برای برخی از سگ‌ها بیفتد. ورود به فصل تابستان می‌تواند برای صاحبان سگ چالش‌برانگیز باشد. اما نکاتی وجود دارد که در صورت آگاهی از آنها می‌توانید تابستان دلنشینی را کنار پشمالو سپری کنید. با ما در این مقاله همراه باشید تا بر اساس نظرات دامپزشکان و مربیان حرفه‌ای سگ راهکارهایی را برای خطر گرمازدگی سگ و نگهداری از سگ‌ها در گرما و مناطق گرمسیری به شما ارائه دهیم:

مشکلات رایج سگ‌ها در هوای گرم

پیش از هر چیز بهتر است در اتبدا کمی از مشکلات رایجی که سگ‌ها با آن در تابستان و هوای گرم مواجه می‌شوند، صحبت کنیم. به گفته دکتر راس برنشتاین، شایع‌ترین خطرات تابستانی برای حیوان خانگی شما عبارتند از:

 • گرمازدگی
 • آفتاب سوختگی
 • کم آبی بدن
 • سکته

حیوانات خانگی و سگ‌ها مانند ما انسان ها عرق نمی‌کنند و به راحتی دمای بدن‌شان بالا می‌رود و گرم می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکلات و لذت بردن از فصل تابستان همراه با پشمالوترین عضو خانواده این نکات را در نطر داشته باشید:

 1. آب تازه و تمیز فراهم کنید

کم آبی در سگ‌ها و گربه‌ها در طول تابستان بسیار محتمل است. سگ‌های ما وقتی حرارت بدنشان بالا می‌رود و احساس گرما می‌کنند، خیلی بیشتر از ما تشنه می‌شوند. علائم اصلی کم آبی شامل خشکی لثه و ترشح بیش از حد آب دهان است. اطمینان حاصل کنید که سگ شما همیشه به آب تازه و تمیز در داخل خانه دسترسی دارد. هنگام بیرون رفتن از خانه هم یک بطری برای پشمالو بیاورید؛ درست مانند کاری که برای خودتان انجام می‌دهید. همچنین ممکن است در ماه‌های گرم‌تر برای افزایش مصرف مایعات به غذای مرطوب سگ روی بیاورید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که سگ خود را در فصل تابستان و هوای گرم تا حد امکان در سایه نگه دارید. سگ‌ها و گربه‌ها دوست دارند حمام آفتاب بگیرند اما نور مستقیم خورشید تابستان می‌تواند بدن آنها را بیش از حد گرم کند (به خصوص سگ‌ها) و منجر به گرمازدگی شود.

 1. علائم را بشناسید

شاید از خود پرسیده باشید که چه میزان دمای برای گربه‌ها گرم محسوب می‌شود؟ یا هوای ببیرون اگر جند درجه باشد امکان پیاده‌روی با سگ وجود دارد؟ یک سگ تا چه دمایی را میتواند تحمل کند؟ دمای طبیعی سگ بین 36 تا 40 درجه فارنهایت است سگ هر دمایی را بالاتر از این مقدار تجربه کند یعنی که پشمالوی شما در خطر است. حال سوالی که ممکن است برای‌تان مطرح شود این است که آیا پس آیا سگ‌ها و گربه‌ها عرق می‌کنند؟ نه، سگ‌ها و گربه‌ها مثل ما عرق نمی‌کنند. آنها آب می‌نوشند و نفس نفس می‌زنند تا دمای بدن خود را پایین بیاورند.

علائم گرمازدگی احتمالی در سگ‌ها

شما باید حتما با علائم گرمازدگی در سگ‌ها آشنا باشید تا در صورت مشاهده آنها به سرعت برای برطرف کردن گرمازدگی سگ اقدام کنید. این موارد علائم احتمالی گرمازدگی در سگ‌ها هستند:

 • نفس نفس زدن شدید
 • لثه‌های خشک با رنگ قرمز روشن
 • آب دهان غلیظ؛
 • استفراغ و اسهال
 • پاهای لرزان
مشاهده
8 راه اثبات شده برای آرام کردن سگ

اگر سگ شما علائم گرمازدگی را نشان داد، در ابتدا پشمالو را به مکانی خنک منتقل کنید و به آب بنوشانید، یک حوله مرطوب روی بدنش بگذارید و در اسرع وقت آنها را به دامپزشک ببرید. حتما توجه داشته باشید که در هنگام گرمازدگی، سگ را اصلا در آب سرد قرار ندهید، این می تواند پشمالو را در شوک قرار دهد.

 1. هرگز سگ را در ماشین تنها نگذارید

بیشتر سگ‌ها عاشق ماشین‌سواری هستند. اما وقتی بیش از 35 درجه گرم می شود، از گیرکردن ماشین در جایی مانند پارکینگ لذت نخواهند برد. ممکن است فکر کنید که گذاشتن سگ خود در ماشین برای چند دقیقه کار اشکالی ندارد. اما توجه داشته باشید که کمتر از 10 دقیقه لازم است تا سگ در ماشین گرما‌زده شود. اما اگر واقعا کاری ضروری پیش آمد و چاره‌ای جز پیاده شدن از ماشین و تنها گذاشتن سگ نداشتید، مطمئن شوید که کولر AC ماشین روشن است، اما واقعا بهتر است در صورت امکان اصلاً این کار را انجام ندهید. بنابراین، یا سگ خود را با خود ببرید یا در خانه بگذارید.

 1. ضد آفتاب بزنید!

باور کنید یا نه، سگ‌ها هم دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند، به خصوص آنهایی که موهایی کوتاه و روشن دارند. و درست مانند ما انسان‌ها، آفتاب‌سوختکی برای سگ‌ها هم دردناک است و حتی می‌تواند منجر به سرطان پوست شود. اگر قصد دارید یک روز را با دوست پشمالوی خود زیر نور خورشید بگذرانید، هر 3 تا 4 ساعت یکبار از کرم های ضد آفتاب روی نقاطی که کمتر موها را پوشانده اند استفاده کنید: شکم، گوش‌ها و بینی.

فقط از ضدآفتاب‌های ساخته شده مخصوص حیوانات خانگی استفاده کنید. توجه داشته باشید که سگ‌ها تمایل دارند آن را لیس بزنند و کرم ضد آفتاب ساخته شده برای انسان می‌تواند شامل اجزایی باشد که برای حیوانات سمی هستند (مانند روی) و استفاده از کرم ضد آفتاب انسانی برای سگ‌ها می‌تواند خطرات جدی ایجاد کند.

 1. موهای سگ را در تابستان نتراشید!

ممکن است فکر کنید تراشیدن موهای سگ‌تان برای تابستان بهترین راه حل برای گرمازدگی است. اما در نظر داشته باشید که پوشش سگ به طور طبیعی طوری طراحی شده که در تابستان آنها را خنک و در زمستان آنها را گرم نگه دارد. خز حیوان خانگی خود را در تابستان کوتاه کنید، اما هرگز از بیخ نتراشید. برای محافظت از پوست سگ در برابر آفتاب‌سوختگی، حتماً حداقل سه سانتی‌متر کامل مو باقی بگذارید. برنامه منظم نظافت سگ خود را هم فراموش نکنید، مهم نیست چه فصلی است.

 1. مراقب ساعات پیاده‌روی با سگ باشید

اگر سگ دارید در فصل تابستان و به طور کلی هوای گرم، فقط در اوایل صبح و اواخر شب پیاده‌روی و ورزش روزانه سگ را انجام دهید. چه زمانی برای پیاده‌روی با سگ خیلی گرم است؟ هرگز در وسط روز این کار را انجام ندهید. بازه زمانی 11 صبح تا 6 بعد از ظهر بدترین زمان ممکن برای بردن سگ به پیاده‌روی در فصل تابستان هستند. در زمان بیرون بردن سگ حتما بطری و ظرف آب سگ را به همراه داشته باشید.

مشاهده
اسم سگ را بعد از سرپرستی می‌توان عوض کرد؟

 1. پنجه‌های سگ را خنک نگه دارید

حیوانات خانگی از پایین به بالا گرم و سرد می‌شوند. اگر با هم زیر نور آفتاب هستید، سعی کنید سگ خود را از سطوح داغ مانند سیمان و آسفالت دور نگه دارید. پیاده‌روی روس سیمان و آسفالت داغ نه تنها می‌تواند پنجه‌های سگ را بسوزاند، بلکه می‌تواند دمای بدن آنها را نیز افزایش دهد و منجر به گرمازدگی شود. همچنین ایده خوبی نیست که با سگ خود در پشت وانت و باربرندهای ماشین‌های حمل بار بگذارید چون  فلز داغ می‌تواند به سرعت پنجه‌های سگ را بسوزاند.

هنگامی که می‌خواهید سگ خود را ختک کنید. با اسپری یا شلنگ کم‌فشار آب حتما پنجه‌ها و شکم سگ را خیس کنید تا پشمالو سریعتر خنک شوند. اگر از حوله مرطوب استفاده می‌کنید، بهتر است پنجه‌ها و شکم سگ را مورد نظر قرار دهید. اگر هم به هر دلیل مجبور شدید سگ را در میانه روز به بیرون ببرید می‌توانید از کفش‌های مخصوص سگ استفاده کنید. خوشبختانه این کفش‌های بامزه در بازار ایران نیز قابل‌دسترس هستند و انواع مختلف آن بفروش می‌رسد.

 1. انگل‌ها را دور نگه دارید

در تابستان، کک، کنه، پشه و سایر انگل‌ها عملاً همه جا هستند. آنها حامل کرم‌های نواری، کرم‌های قلب و بیماری‌هایی مانند لایم یا بارتونلا هستند که می‌توانند سگ شما را در معرض خطر قرار دهد. در مراجعه بعدی‌تان به کلینیک دامپزشکی با بیمارستان حیوانات حتما از دامپزشک خود راهکار برای دور نگه‌داشتن انگل‌ها از سگ بخواهید.

 1. سگ را به شنا ببرید

شنا در تابستان برای سگ‌ها بسیار لذت‌بخش است اگر امکان فراهم کردن شرایط شنای سگ را دارید حتما این کار را انجام دهید. چون درست مانند ما انسان‌ها سگ‌ها نیز از شنا کردن در فصل گرم لذت می‌برند. اما بسیار مراقب باشید که در کجا به سگ اجازه شنا می‌دهید. همه سگ‌ها خوب شنا نمی‌کنند. اگر تصمیم دارید سگی خود را به قایقرانی یا قایق‌سواری ببرید، مطمئن شوید که سگ جلیقه نجات به رنگ روشن بپوشد تا در صورت بروز حادثه قابل مشاهده باشد و سگ شناور بماند. خلاصه وقتی نزدیک آب هستید همیشه مراقب پشمالوی خود باشید.

 1. تکه‌های یخ در کاسه آب سگ بگذارید

تکه‌ای یخ را در کاسه آب سگ خود قرار دهید تا آب سگ خنگ و تازه باقی بماند. همچنین می‌تواتنید در تابستان به سگ خود حوله‌های مرطوب بدهید تا روی آن دراز بکشد؛ یک کیسه یخ پیچیده شده در حوله نیز می‌تواند ایده بسیاری خوبی برای خنگ نگه داشتن پشمالو در طول فصل گرما باشد.

مشاهده
شرکت آمازون؛ جایی برای حضور همه حیوانات!

نکات مهم برای بردن سگ به ساحل در تابستان

بسیاری از سگ‌ها عاشق بازی در ساحل هستند اما هنگام لذت بردن از وقت در آنجا باید به چند نکته توجه داشت. اگر سگ شما حفار شن و ماسه است، به این نکته توجه کنید که شن ممکن است چشم سگ شما را تحریک کند. (از ماده سالین می‌توان برای شستن ملایم شن و ماسه استفاده کرد) حفر شن و ماسه همچنین می‌تواند باعث شود سگ شما از ناحیه پنجه احساس درد کند. معمولاً 24 ساعت استراحت همراه با حمام کردن در آب گرم می‌تواند به خوب شدن پنجه کمک کنید.

مانند انسان‌ها، حیوانات نیز باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید محافظت شوند، به خصوص اگر پوست روشن یا موهای نازک دارند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند منجر به آفتاب سوختگی و در نهایت سرطان پوست شود. از کرم ضدآفتاب مخصوص سگ استفاده کنید و آن را طبق دستورالعمل برچسب مصرف کنید.

نکات مهم برای ورزش سگ‌ها در هوای گرم

سگ‌ها حتی در فصل تابستان هم به پیاده‌روی منظم نیاز دارند؛ انجمن خیریه حمایت از حیوانات PDSA لیستی معرفی می‌کند که می‌توانید از آن برای خوشحال نگه داشتن سگ خود در فصل تابستان انجام دهید:

صبح زود یا آخر شب پیاده روی کنید. از پیاده‌روی سگ خود در گرم ترین قسمت روز خودداری کنید؛ صبح زود و عصر برای هر دوی شما راحت تر خواهد بود.

با سرعت آهسته پیادهروی کنید. سعی کنید زمان کافی برای بو کشیدن محیط به سگ بدهید و سرعت او را طوری تنظیم کنید که آهسته‌تر از همیشه حرکت کند.

خطر عبور از معابر داغ! این نکته به قدری مهم هست که باری دیگر در این مطلب به آن اشاره کنیم! سطوح داغ به ویژه آسفالت و شن و ماسه داغ واقعا می‌توانند به پنجه‌های سگ شما آسیب بزنند. اگر این سطوح برای شما خیلی داغ هستند، به احتمال زیاد سگ شما هم همین فکر را می‌کند!

نشانه‌‌گذاری مسیرهای پر سایه را حتما در نظر داشته باشید. مناطقی از محل زندگی خود را پیدا کنید که سایه‌های بیشتر و درختان بیشتری دارند.

کوتاه و شیرین پیادهروی کنید. به جای یک پیاده‌روی طولانی د روز، دو یا سه پیاده روی کوتاه در طول روز را مدنظر داشته باشید.

امیدواریم با خواندن این نکات تجربه تابستان شگفت‌انگیزی را برای سگ پشمالوی بامزه خود رقم بزنید. خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را درباره نگهداری سگ با ما و دیگر صاحبان سگ در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن