جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

اطمینان از شادی و سلامت سگ شما یکی از مهمترین جنبه‌های مسئولیت‌پذیر بودن صاحب حیوان خانگی است. این که دوست پشمالوی خود را خوشحال نگه دارید به معنای گذراندن زمان با کیفیت در کنار هم و دادن عشق، توجه و تحریک ذهنی به آنهاست. اما واقعا چطور می‌توان پشمالو را خوشحال کرد؟ در این مقاله با استفاده از نظرات دامپزشکان و رفتارشناسان سگ راه‌های آسان برای خوشحال کردن سگ را به شما معرفی می‌کنیم.

چطور می‌توان سگ را خوشحال کرد؟

مثل ما آدم‌ها هر کدام از سگ‌ها شخصیت و کارکتر خود را دارند و ممکن است چیزهایی که آنان را خوشحال می‌کند با هم فرق داشته باشد یا مثلا ما می‌دانیم که نژادهای مختلف نیازهای متفاوتی دارند و واکنش‌های متفاوتی به موقعیت‌های مختلف دارند. اما برخی موارد وجود دارد که برای اغلب سگ‌ها کار می‌کند و موثر است در ادامه این موارد اثبات شده برای افزایش ضریب شادی سگ را با هم مرور می‌کنیم:

  1. پشمالو را به خاطر رفتار خوبش تحسین کنید

حفظ رابطه مثبت با سگ شما کلید خوشبختی آنهاست. تمجید – هم کلامی و هم فیزیکی – یکی از بهترین راه‌ها برای نشان دادن میزان قدردانی شماست و در تمرینات تقویتی مثبت بسیار مهم است. فراموش نکنید سگ‌ها ذاتا اجتماعی هستند و از تعامل لذت می‌برند.

این نکته مهم را بدانید که پیوند خوب سگ با صاحبش که همراه با ستایش و پاداش است، بسیار بیشتر از تنبیه و رفتار خشونت‌آمیز، جواب می‌دهد و موثر واقع می‌شود. گاهی اوقات، افراد پس از گذراندن مرحله آموزش توله‌سگ، عادت به تعریف و تمجید از سگ خود را از دست می‌دهند، اما مهم است که این عادت را حفظ کنید تا پیوند شما با پشمالوترین عضو خانواده‌تان بسیار قوی بماند.

  1. برنامه ورزش روزانه را هیجان‌انگیز کنید

پیاده‌روی هم برای سلامت جسمی و هم برای سلامت عاطفی سگ شما مفید است و نه تنها به آنها کمک می‌کند تا نیازهای فیزیکی طبیعی خود را برآورده کنند، بلکه زمان مناسبی برای پیوند با شما هم هست. همچنین بازدید از پارک‌ها، جنگل‌ها یا سواحل جدید، یا پیاده‌روی‌های روستایی و طبیعت‌گردی، باعث تحریک ذهنی زیادی در سگ می‌شود و آنها را به شدت خوشحال می‌کند. سگ‌ها عاشق کشف جاهای جدید هستند.

مشاهده
کدام نژاد سگ‌ها بیشتر مستعد بیماری هستند؟

به یاد داشته باشید که تا آنجایی که به سگ شما مربوط می‌شود، پیاده‌روی به معنای استشمام رایحه‌های جدید است – بنابراین اگر آنها در طول پیاده‌روی توقف می‌کنند، صبور باشید. و سعی کنید زمان کاوش مناسب را در اختیار آنها بگذارید.

  1. اسباب‌بازی‌های جدید برای سگ بخرید

سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها به تنوع واکنش نشان می‌دهند. برای جلوگیری از سر رفتن حوصله پشمالو از اسباب‌بازی‌هایش و تکراری شدن آنها، می‌توانید اسباب بازی‌ها را به دو دسته تقسیم کنید و هر هفته یک دسته را در اختیار پشمالو بگذارید تا با انها بازی کند.. وقتی بسته بعدی را بعد از یک هفته باز می‌کنید، به نظر می‌رسد که آنها مجموعه‌ای کاملاً جدید از اسباب بازی‌ها دارند و به همین خاطر سر ذوق می‌آیند. بله به همین راحتی می‌توانید پشمالوی خود را خوشحال و هیجان‌انگیز کنید. فقط کافی است بلد باشید چگونه با سگ رفتار کنید. ما در وب‌سایت پشمالو دقیقا به همین خاطر کنار شما هستیم که این نکات ساده و آسان را به شما آموزش دهیم. سری به سایر مقالات ما هم بزنید، احتمالا به کارتان خواهد آمد!

  1. با هم بازی کنید

بازی‌ها برای اینکه سگ شما را از نظر جسمی و ذهنی تحریک کند و از خسته شدن و مخرب شدن سگ شما جلوگیری کند، مهم هستند. سعی کنید در بازی‌هایی که با سگ انجام می‌دهید خلاق باشید و تنوع را در بازی‌ها رعایت کنید. ایجاد تنوع هم بازی را برای پشمالو سرگرم‌کننده می‌کند و هم باعث تحریک ذهنی او می‌شود که از بسیاری از مسائل مثل استرس و ایجاد عادت‌های مخرب جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهید دایره بازی‌هایی که با دوست پشمالوی دوست‌داشتنی خود انجام می‌دهید را افزایش دهید حتما مقاله «۱۲ بازی برای آموزش سگ که حال هر دوی شما را خوب می‌کند!» را بخوانید.

  1. به سگ خود کاری بدهید که انجام دهد

سگ‌ها اغلب برای انجام کارهای خاص مانند گله‌داری، شکار، نگهبانی یا جستجو کردن، پرورش داده می‌شدند. دادن مشاغل خانگی یا کارهای روزمره می‌تواند به هدایت انرژی آنها و براورده کردن نیازهای غریزی آنان کمک کند. سعی کنید از سگ خود بخواهید روزنامه یا کتاب شما را بیاورد، درها را ببندد، وسیله‌ای را در سطل زباله بیندازد، اسباب‌بازی‌هایش را در یک سبد جمع کند، یکی از اعضای خانواده را بیدار کند و … پشمالوی شما دوست دارد احساس کند که عضوی مفید از خانواده است! پس برای او پشمالوترین عضو خانواده یک یا چند وظیفه روزانه در نظر بگیرید.

  1. فضای آپارتمان را برای سگ جذاب کنید

وقتی هوای بیرون نامساعد می‌شود، زمان بازی و ورزش با سگ شما احتمالاً تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اما فعالیت‌های زیادی نیز وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در داخل خانه انجام داد، از جمله بازی مخفی‌کاری کلاسیک. سگ شما می‌تواند خوراکی پنهان شده در زیر لیوان‌های پلاستیکی پیدا کند، با شما تگ بازی کند، توپی را از پله‌ها تعقیب کند، یک اسباب‌بازی یا خوراکی پنهان در جایی در خانه پیدا کند یا یک ترفند جدید بیاموزد و این فقط برای شروع است!

مشاهده
دامپزشکان بررسی می‌کنند: وقتی ناخواسته به سگ‌ها استرس وارد می‌کنیم

حتی می‌توانید خلاق‌تر باشید چرا با جارو، صندلی و پتو یک مسیر با مانع ایجاد نمی‌کنید؟ یا سگ خود را وادار کنید تا مهارت‌های خود را به صورت متوالی تمرین کند: بنشینید، پایین بیایید، غلت بزنید، بماند، بزند قدش! و سر تکان دهید.

  1. سگ را وقتی در خانه تنهاست سرگرم نگه دارید

سگ‌ها حیوانات اجتماعی هستند و تنها ماندن می‌تواند باعث استرس یا حتی اضطراب جدایی آنها شود، بنابراین سگ خود را برای مدت طولانی تنها نگذارید. اگر نمی‌توانید یک سگ‌گردان استخدام کنید و یک همسایه یا یکی از اعضای خانواده در درسترس ندارید که در زمان نبودن شما بتواند سگ را سرگرم کند، یک اسباب بازی مهیج مثل پازل غذا را ذر خانه بگذارید و پشمالو را خوشحال کنید. در بازار طیف عظیمی از دستگاه‌های خوراک‌دهنده تعاملی، به شکل توپ، پازل یا اسباب‌بازی جویدنی وجود دارد که می‌توانید خرید آنها را مد نظر قرار دهید

  1. غذاهای جدید و هیجان‌انگیز به سگ بدهید

بیایید صادق باشیم سگ‌های ما به شدت با غذا انگیزه پیدا می‌کنند و هیچ چیزی شاید مانند غذا نتواند، پشمالوهای شکمو را خوشحال کند. (به هر حال سگ‌ها شباهت‌هایی هم با ما انسان‌ها دارند!)، بنابراین دادن وعده‌های غذایی و خوراکی‌هایی که از آنها لذت می‌برند، تفاوت زیادی در شادی آنها ایجاد می‌کند. حتی می‌توانید سعی کنید خودتان غذاهایی جذاب برای آنها درست کنید. فقط فراموش نکنید که نباید بیشتر از حد معمول تنقلات به سگ بدهید. حواس‌تان به میزان کالری دریافتی روزانه سگ باشد تا از پرخوری و چاقی سگ جلوگیری شود.

  1. ماساژ سگ را امتحان کنید

ماساژ فقط یک لذت برای ما انسان‌ها نیست. ماساژ می‌تواند اضطراب سگ شما را کاهش دهد ، گردش خون را افزایش دهد و پیوند بین شما و پشمالو را تقویت کند. با نوازش کردن سرتاسر سگ خود و صحبت آرام برای آرامش او شروع کنید. به آرامی کف کف دست خود را از بالای سر به پایین تا عضلات گردن بکشید و آنها را با حرکات دایره‌ای دست ماساژ دهید. به سمت شانه‌ها حرکت کنید و حرکات دایره‌ای کوچکی در امتداد پشت سگ یعنی در دو طرف ستون فقراتش انجام دهید. تا پایه دم پیش بروید و پاهای عقب را پایین بیاورید و اگر از آن لذت بردند تا پنجه‌هایشان ادامه دهید.

  1. روتین روزانه را با تجربیات جدید ترکیب کنید

سگ‌ها هم مثل خیلی از ما آدم‌ها بنده عادت هستند و به امنیت و قابلیت اطمینان بودن یک زندگی ساختاریافته نیاز دارند. پایبندی به یک روتین زمانی به شادی سگ شما کمک می‌کند. با این حال، هنوز جا برای ترفندها، خوراکی‌ها و مکان‌های جدید برای کاوش وجود دارد تا از کهنه‌شدن روتین‌ سگ‌تان جلوگیری کنید. پس گه‌گاهی بد نیست اجازه تجربه‌های جدید به سگ خود بدهید. مانند تجربه پیاده‌روی در یک منطقه باصفای بیرون شهر یا تجربه یک غذای خوشمزه جدید.

مشاهده
داستان رد داگ؛ محبوب‌ترین سگ استرالیا

امیدواریم بتوانید با خواندن این مطلب، بتوانید پشمالوترین عضو خانواده رو خوشحال، شاد و سلامت نگه دارید. در بخش نظرات به ما بگویید چه کاری بیشتر دوست پشمالوی شما را سر ذوق می‌آورد و خوشحال می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن