جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

خوشبختانه واکسیناسیون می‌تواند سگ‌ها را در برابر برخی از بیماری‌های بسیاری خطرناک محافظت کنند و خیال‌مان را از طول عمر پشمالوترین عضو خانواده مطمئن کند. به خاطر همین به عنوان صاحب سگ بسیار حیاتی است که بدانید چه واکسن‌هایی را در چه زمان‌هایی باید به سگ بزنید؟ در این مقاله تمام واکسن‌های مورد نیاز سگ در طول حیاتش را معرفی می‌کنیم و به شما می‌گوییم دقیقا باید در چه زمان‌هایی برای زدن واکسن‌های سگ اقدام کنید.

اگر می‌خواهید از صحت و سقم علمی مطالب این مقاله مطلع شویم در همین ابتدا بگوییم که این مطلب برگرفته از به‌روزترین توصیه‌های دامپزشکان AKC (بزرگترین انجمن نگهداری سگ در آمریکا) است و با خیال راحت می‌توانید به آن اتکا کنید.

واکسن‌های مورد نیاز سگ‌ها

وقتی آن توپ کوچک نرم و پشمالو را به خانه خود می‌آورید، می‌دانید که حالا او برای همه چیز به شما وابسته است؛ از جمله واکسیناسیون. یکی از موارد بسیار مهم برای مراقبت از سگ، مطمئن شدن از دریافت واکسن سگ در تمام مراحل زندگی است.

واکسیناسیون سگ، طول عمر پشمالوترین عضو خانواده شما را تضمین می‌کند پس باید سختی مراجعه به دامپزشک برای زدن واکسن به ویژه در ماه‌های ابتدای زندگی سگ را تحمل کنید. این واکسن‌ها برای سگ حیاتی است و آن‌ها را از خطرات بالقوه کشنده ایمن می‌کند. پس حتما واکسیناسیون سگ را جدی بگیرید.

احتمالا شما از واکسیناسیون سگ زیاد شنیده باشید و تعدد اطلاعات و این که کدام واکس‌ها برای سگ اختیاری و کدام اجباری است گیج شده باشید. برای فهم بهتر این موضوع بهتر است در ادامه ابتدا با هم بررسی می‌کنیم که واکسن‌ها از کدام بیماری‌های سگ جلوگیری می‌کنند:

بردتلا | Bordetella Bronchiseptica

این باکتری بسیار عفونی باعث حملات شدید سرفه، استفراغ و در موارد نادر تشنج و مرگ می‌شود. برای پیشگیری از این بیماری واکسن لازم است.

دیسمپر سگ | Canine Distemper

این بیماری شدید و مسری ناشی از ویروسی است که به سیستم تنفسی، گوارشی و سیستم عصبی سگ‌ها و بسیاری دیگر از سایر حیوانات حمله می‌کند. دیسمپر از طریق قرار گرفتن در معرض هوا (از طریق عطسه یا سرفه) حیوان آلوده منتشر می‌شود. این ویروس همچنین می‌تواند از طریق کاسه و تجهیزات غذا و آب مشترک حیوانات منتقل شود. این ویروس باعث ایجاد ترشحات از چشم و بینی، تب، سرفه، استفراغ، اسهال، تشنج، پرش، فلج و اغلب مرگ می‌شود.

مشاهده
بهترین نژادهای سگ برای نگهداری در خانه و آپارتمان

هیچ درمانی برای دیسمپر وجود ندارد. درمان فقط شامل مراقبت‌های حمایتی و تلاش برای پیشگیری از عفونت‌های ثانویه، کنترل علائم استفراغ، تشنج و موارد دیگر است. اگر حیوان از علائم جان سالم به در برد، امید است که سیستم ایمنی سگ فرصتی برای مبارزه با آن داشته باشد. اما بهترین راه برای مواجهه با این بیماری واکسیناسیون است.

هپاتیت سگ | Canine Hepatitis

هپاتیت عفونی سگ یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که کبد، کلیه‌ها، طحال، ریه‌ها و چشم سگ مبتلا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری کبدی توسط ویروسی ایجاد می‌شود که با نوع هپاتیت انسانی ارتباطی ندارد. علائم از تب خفیف و گرفتگی غشاهای مخاطی تا استفراغ، یرقان، بزرگ شدن معده و درد در اطراف کبد متغیر است. بسیاری از سگ‌ها می توانند بر شکل خفیف بیماری غلبه کنند، اما شکل شدید آن می‌تواند باعث مرگ شود. هیچ درمانی وجود ندارد و واکسیناسیون و پیشگری بهترین راه است.

پاراآنفلوانزای سگ | Canine Parainfluenza

یکی دیگر از بیماری‌های خطرناک برای پشمالوهای دوست داشتنی ما، پاراآنفلوانزای سگ است اما خوشبختانه این بیماری نیز با واکسیناسیون قابل پیشگیری است.

ویروس کرونا | Coronavirus

کروناویروس سگ همان ویروسی نیست که باعث کوید 19 در افراد می شود. تصور نمی‌شود که کووید-19 تهدیدی برای سلامتی سگ‌ها باشد و شواهدی وجود ندارد که سگ‌ها را بیمار کند. اما کروناویروس سگ معمولاً سیستم گوارشی سگ‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اگرچه می‌تواند باعث عفونت‌های تنفسی نیز شود. علائم بیشتر شامل علائم گوارشی، از جمله از دست دادن اشتها، استفراغ و اسهال است. پزشکان می‌توانند سگ را هیدراته، گرم و راحت نگه دارند و به کاهش حالت تهوع کمک کنند، اما هیچ دارویی ویروس کرونا را از بین نمی‌برد. و پیشگیری و واکسن راه بهتری است.

کرم قلب | Heartworm

وقتی توله سگ شما حدود 12 تا 16 هفته است، باید با دامپزشک خود در مورد شروع پیشگیری از کرم قلب صحبت کنید. اگرچه هیچ واکسنی برای این بیماری وجود ندارد، اما با تجویز منظم داروهای کرم قلب که دامپزشک شما تجویز خواهد کرد، قابل پیشگیری است.

این کرم‌ها در سمت راست قلب و شریان‌های ریوی (که خون را به ریه‌ها می‌فرستند) قرار می‌گیرند، اگرچه می‌توانند در بقیه بدن حرکت کنند و گاهی به کبد و کلیه‌ها حمله کنند. طول این کرم‌ها به 14 اینچ می‌رسد و در صورت جمع شدن در کنار هم، باعث مسدود شدن و آسیب به اندام ها می‌شود.

عفونت جدید کرم قلب اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند، اگرچه سگ‌ها در مراحل بعدی بیماری ممکن است سرفه کنند، بی‌حال شوند، اشتهای خود را از دست بدهند یا در تنفس مشکل داشته باشند. سگ‌های آلوده ممکن است پس از ورزش خفیف خسته شوند. برخلاف بسیاری از شرایط ذکر شده در اینجا، که از طریق ادرار، مدفوع و سایر مایعات بدن منتقل می‌شوند، کرم‌های قلب توسط پشه‌ها منتقل می‌شوند. بنابراین تشخیص از طریق آزمایش خون و نه معاینه مدفوع انجام می‌شود.

مشاهده
راهنمای کامل سفر با سگ

سرفه کنل | Kennel Cough

سرفه کنل که به عنوان تراکئوبرونشیت عفونی نیز شناخته می‌شود، از التهاب مجاری هوایی فوقانی ناشی می‌شود. این بیماری می‌تواند ناشی از عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا سایر عفونت‌ها مانند بوردتلا و پاراآنفلوآنزای سگ باشد و اغلب شامل چندین عفونت به طور همزمان می‌شود. معمولاً این بیماری خفیف است و باعث سرفه‌های شدید و خشک می‌شود.

 اما گاهی اوقات به قدری شدید است که همراه با از دست دادن اشتها، گیجی و تهوع را تحریک می‌کند و در موارد نادر، می‌تواند کشنده باشد. این بیماری به راحتی بین سگ‌هایی که نزدیک به هم نگهداری می‌شوند پخش می‌شود.

لپتوسپیروز| Leptospirosis

بر خلاف بسیاری از بیماری‌های موجود در این لیست، لپتوسپیروز توسط باکتری ایجاد می‌شود و برخی از سگ‌ها ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. لپتوسپیروز را می‌توان در سراسر جهان در خاک و آب یافت. این یک بیماری مشترک بین انسان و دام است، به این معنی که می‌تواند از حیوانات به انسان منتقل شود. هنگامی که علائم ظاهر می‌شوند، می توانند شامل تب، استفراغ، درد شکم، اسهال، از دست دادن اشتها، ضعف و بی‌حالی شدید، زردی، درد عضلانی، ناباروری، نارسایی کلیه (با یا بدون نارسایی کبد) باشند.

بیماری لایم | Lyme Disease

بیماری لایم (یا بورلیوز) یک بیماری عفونی و منتقل شونده از طریق کنه است که توسط نوعی باکتری به نام اسپیروکت ایجاد می‌شود. سگ آلوده که از طریق کنه آلوده می‌شود، اغلب شروع به لنگیدن می‌کند، غدد لنفاوی او متورم می‌شود، دمای بدنش افزایش می‌یابد و غذا نمی‌خورد. این بیماری می‌تواند قلب، کلیه و مفاصل سگ را تحت تاثیر قرار دهد یا در صورت عدم درمان منجر به اختلالات عصبی شود.

ویروس پاروو | Parvovirus

پاروو یک ویروس بسیار مسری است که همه سگ‌ها را درگیر می‌کند اما سگ‌ها و توله‌های واکسینه نشده کمتر از چهار ماه در معرض بیشترین خطر ابتلا به آن هستند. این ویروس به سیستم گوارشی حمله می‌کند و باعث کاهش اشتها، استفراغ، تب و اغلب اسهال خونی شدید می‌شود. کم آبی شدید نیز می‌تواند به سرعت ایجاد شود و سگ را در عرض 48 تا 72 ساعت بکشد، بنابراین رسیدگی سریع دامپزشک بسیار مهم است. هیچ درمانی وجود ندارد، بنابراین هیدراته نگه داشتن سگ و کنترل علائم ثانویه می‌تواند او را تا زمانی که سیستم ایمنی بدنش بیماری را شکست دهد، ادامه پیدا کند.

مشاهده
چند ترفند ساده و علمی برای خواباندن سگ

هاری | Rabies

هاری یک بیماری ویروسی پستانداران است که به سیستم عصبی مرکزی حمله می‌کند و باعث سردرد، اضطراب، توهم، ترشح بیش از حد آب دهان، ترس از آب، فلج و مرگ می‌شود. بیشتر اوقات از طریق نیش و دندان حیوان هار منتقل می‌شود. درمان ظرف چند ساعت پس از عفونت ضروری است، در غیر این صورت، احتمال مرگ بسیار زیاد است.

برنامه واکسیناسیون توله سگ

اولین چیزی که باید بدانید این است که فقط یک برنامه واکسیناسیون توله سگ برای همه سگ‌ها وجود ندارد و برنامه واکسیناسیون سگ بنا به شرایط بیماری و سلامت سگ می‌تواند متغییر باشد. که این به تشخیص دامپزشک شما برمی‌گردد اما به طور کلی یک دستورالعمل استاندارد پذیرفته شده کلی از برنامه واکسیناسیون توله سگ برای سال اول وجود دارد که در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

سن سگ واکسن اجباری واکسن اختیاری
6 تا 8 هفته واکسن Distemper
واکسن‌ parvovirus
واکسن Bordetella
10 تا 12 هفته واکسن‌های چهارگانه DHPP واکسن Lyme disease

واکسن Leptospirosis

واکسن Bordetella

واکسن Influenza

16 تا 18 هفته واکسن هاری

واکسن‌های چهارگانه DHPP

واکسن Influenza

واکسن Lyme disease

12 تا 16 ماه واکسن هاری

واکسن‌های چهارگانه DHPP

واکسن Bordetella

واکسن Lyme disease

واکسن کرونا

هر 1 تا 2 سال واکسن‌های چهارگانه DHPP واکسن Bordetella

واکسن Lyme disease

واکسن کرونا

هر 1 تا 3 سال واکسن هاری

هزینه واکسیناسیون سگ

قیمت کل واکسیناسیون سگ‌ها در حال حاضر که در تیرماه 1402 قرار داریم بسته به نیاز سگ از چهارصد تا یک میلیون تومان متغییر است. مثلا ممکن است شما برای سفر به یک کشور دیگر مجبور به تزریق واکسن هاری شود. هزینه هر بار تزریق واکسن هاری از 150 تا 200 هزار تومان است.

واکسیناسیون برای سگ های بالغ

به غیر از جدول واکسیناسیون استانداردی که ارائه کردیم در مورد اینکه سگ بالغ شما هر سال واکسینه شود، اختلاف نظر وجود دارد. برخی از دامپزشکان معتقدند واکسیناسیون بیش از حد در سگ‌های بالغ خطرات سلامتی را به همراه دارد. اما برخی دیگر مخالف هستند و می‌گویند که واکسیناسیون سالانه از بیماری‌های خطرناکی مانند دیستمپر جلوگیری می‌کند. برای تعیین نوع پروتکل واکسیناسیون برای سگ با دامپزشک خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن