جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

سوانسی جک سگ قهرمان انگلیسی است که در طول زندگی‌اش جان 27 نفر را از مرگ قطعی نجات داد. روزی که ویلیام توماس، سوانسی جک را به سرپرستی گرفت فکرش را هم نمی‌کرد که این سگ قرار است جان افراد بیشماری را که در حال غرق شدن در رودخانه بودند را نجات بدهد.

ویلیام توماس که کارمند اسکله بود، بعد از اینکه سرپرستی سوانسی جک را برعهده گرفت همراه با همسرش به به یک اسکله جدید در منطقه سرسبز و دوست‌داشتنی ماریسون نقل مکان کرد. جک یک سگ رتریور سیاه بود، بنابراین به اندازه کافی بزرگ بود که بتواند جان ادم‌هایی که درحال غرق شدن را نجات دهد و با کشیدن آنها از آب و بردنشان به مکانی امن حیاتی دوباره به آنها ببخشد.

اولین نجات قهرمانانه سوانسی جک

اولین بار که جک جان یک انسان را نجات داد فقط 9 ماه سن داشت. در یک روز تابستانی پسر بچه‌ای همراه با دوستانش به اسکله می‌روند تا مدتی را در انجا بگذارنند و بازی کنند. پسر بچه که مشغول بازی در اسکله بود با شوخی یکی از دوستانش به آب می‌افتد و جریان آب او را به سمت غرق شدن هدایت می‌کند. اما قرار نبود عمر این پسربچه در همینجا به پایان برسد.

سوانسی جک قصه ما که در حال گذراندن یک بعد از ظهر تابستانی معمولی بود، ناگهان صدای گریه یک پسر بچه 12 ساله که در حال غرق شدن بود را شنید. جک به سرعت خود را به پسر بچه رساند و بدون اندکی مکث و ترید به داخل آب پرید و با پوزه‌های قدرتمندش پیراهن پسر بچه را گرفت و او را از آب بیرون کشید. به این تریتب پسر بچه توانست عمر دوباره‌ای از این رتریور سیاه قهرمان بگیرد.

مشاهده
ماهرترین شناگران نژادهای سگ‌

 سوانسی جک در ابتدا از آب می‌ترسید!

نکته بسیار جالب داستان سوانسی جک که تعجب صاحبانش را برانگیخت این بود که جک با آب و شنا کردن اصلا علاقه‌ای نشان نمی‌داد. ویلیام بارها تلاش کرده بود تا پسر بچه‌ها به آب برود و تفریح آب‌بازی را در گرمای تابستان تجربه کند. اما جک هر بار مقاومت نشان داده بود و به نظر می‌رسد از داخل آب رفتن حراس دارد و می‌ترسد.

اما جک نشان داد اگر وقتش سر برسد، اتفاقا شناگر قابلی است! توماس در این باره گفته بود: «مشغول انجام کارهایم بودم که ناگهان دیدم جک با سرعتی بالا به سمت اسکله می‌دود سریع رفتم تا ببینم چه چیزی توجه سگ را جلب کرده که ناگهان در کمال تعجب دیدم که به داخل آب پرید و به شکل ماهرانه ای پسرک را از آب بیرون کشید.»

سوانسی جک جان 27 نفر را نجات داد!

اما این پایان کار سوانسی جک نبود. جک تازه پای در راه مسیر قهرمانه‌اش گذاشته بود. شاید باور کردنش راحت نباشد اما جک در طول دوران زندگی‌اش مجموعا 27 نفر را از غرق شدن نجات داد. برخی گزارش‌ها این عدد را 29 نفر هم ذکر کرده‌اند.

اقدامات قهرمانه جک توجه افراد محلی را جلب کرد و در ادامه هم سر و کله روزنامه‌های محلی پیدا شد تا قصه شگفت‌‌انگیز این سگ قهرمان را روایت کنند. اولین بار ناتینگهام ژورنال عکس این سگ قهرمان را منتشر کرد و باعث شد تا سوانسی جک در تمام منطقه شناخته شود و بسیاری او را با اسم بشناسند.

سوانسی جک در لیگ برتر انگلستان!

باشگاه سوانسی یک تیم فوتبال است که سابقه حضور در لیگ برتر انگلستان یا همان پرمیر لیگ را دارد. جالب است که لقب هواداران این تیم «سوانسی جک» است! این اسم با الهام از داستان قهرمانه این سگ قهرمان و تاثیری که در این شهر داشته است، انتخاب شده است.

مشاهده
رایج‌ترین دلایل بوی بد سگ و نحوه درمان آن

سوانسی جک به واسطه کارهای قهرمانه‌اش هم در طول حیات و هم بعد از فوتش بارها مورد تقدیری مقامات شهری و همینطور مردم قرار گرفت و جوایز بسیاری را دریافت کرد. از جمله جوایز ویژه‌ای که جک به خاطر کارهای قهرمانه‌اش دریافت کرد، یک قلاده تمام نقره زیاب بود که پاس تلاش‌های شجاعانه از شورای شهر دریافت کرد.

شهرت سوانسی جک حتی فراتر از رسانه‌های محلی هم رفت تا جایی که روزنامه ستاره لندن در سال 1936 به او جایزه «شجاع ترین سگ سال» را داد. در سال 2000، سوانسی جک توسط بنیاد Friends of Bristol که سگ‌های اهلی را در تکنیک‌های نجات در آب آموزش می‌دهند، به عنوان سگ قرن انتخاب شد.

مرگ تلخ سوانسی جک

داستان خداحافظی و مرگ سوانسی جک اما بسیار تلخ است. این سگ دوست‌داشتنی و الهام بخش تنها  هفت سال عمر کرد. شاید اگر سوانسی به مرگ طبیعی می‌رسید می‌توانست جان بسیاری از افراد دیگر را نیز نجات دهد.

کارمندان اسکله برای کنترل جمعیت موش‌ها، شروع به استفاده از مرگ موش در گوشه و کنار اسکله کرده بودند. در 2 اکتبر 1937 سوانسی جک مانند عادت هر روزه‌اش در حال پرسه زدن در اسکله بود که کمی از این مرگ موش‌ها را خورد. تنها دقایقی بعد و پیش از اینکه فردی متوجه شود جک از این دنیا رفت.

بیشتر بخوانید: داستان شگفت‌انگیز هاچیکو؛ سگ وفادار ژاپنی

بنای یاد بود سوانسی جک

مردم منطقه سوانسی فداکاری‌ها و از خودگذشتگی‌های سوانسی جک را از یاد نبردند و برای ادای احترام به او و همه اقدامات قهرمانه‌اش بنای یادبودی به افتخار او ساختند. این بنا در تفرجگاه ساحلی سوانسی واقع شده است. می‌توانید آن‌را  در حال پیاده‌روی به پردیس Singleton دانشگاه سوانسی ببینید.

مشاهده
غذاهایی که سگ شما هرگز نباید بخورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن