جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

حتما تجربه‌اش را داشته‌اید در حال درست کردن غذا در آشپزخانه هستید که پشمالوی کوچک شما روبه‌روی‌تان ظاهر می‌شود و با چشم‌های درخشان و فریبنده از شما در خواست غذا می‌کند. من شخصا کاملا این موضوع را در می‌کنم که که مقاومت در برابر این نگاه مظلومانه و خواستنی اصلا کار آسانی نیست! اما سگ‌ها عاشق درخواست کردن غذا از شما هستند، رفتاری که باید از آن جلوگیری کنید. دادن غذاهای در دسترس آشپزخانه، علاوه بر مشکل اضافه وزن می‌تواند منجر به اسهال و پانکراتیت شود.

بیاید همین ابتدا یک قانون با هم بگذاریم تا کوچولوی پشمالوی شما کمتر دچار بیماری شود و زندگی سالمی را کنارتان تجربه کند: «بیش از دو غذای کوچک (به جز وعدههای اصلی) در روز به آنها ندهید.» بیش از این می‌تواند منجر به ایجاد آلرژی و اضافه وزن سگ شود. هرگز به سگ خود شکلات، پیاز، سیر، کشمش یا انگور ندهید. این غذاها می توانند برای سلامت سگ خطرناک باشند. تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید تا مجموعه‌ای از نکات علمی مهم درباره تغذیه سگ را به شما ارائه کنیم.

غذای توله سگ با سگ‌های بالغ متفاوت است؟

جواب ساده است: بله. توله سگ (پاپی) ویتامین و کالری بیشتری نسبت به غذای سگ بالغ  نیاز دارد. توله سگ شما باید تا زمان اولین تولد و یک سالگی غذای مخصوص توله سگ بخورد. اگر آنها از نژادی با اندازه‌ای بزرگ هستند، مانند گلدن رتریور یا گریت دین، غذایی مخصوص توله سگ‌های نژاد اندازه بزرگ را انتخاب کنید و تا 12 تا 18 ماهگی به آنها بدهید.

مشاهده
پهپاد، 1400 سگ گمشده را پیدا کرد!

دلیل رایج بالا آوردن غذا در سگ‌ها

بالا آوردن غذا ذر سگ‌ها می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد یکی از رایج‌ترین دلایل تغذیه نامناسب سگ است. شاید غذایی که به پشمالو داه‌اید را به تازگی تغییر داده‌ای یا شاید از وجود یک آلرژی به نوعی خاص از غذا بی خبر هستید. پس بررسی کنید ببینید آیا اخیرا غذای سگ را تغییر داده‌اید؟ آیا سگ به طور اتفاقی چیزی بلعیده؟ اگر سگ شما یک بار غذای خود را بالا بیاورد چندان جای نگرانی نیست اما اگر در کوتاه مدت دوباره تکرار شد حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

آیا می‌توان غذای سگ را تغییر داد؟

برای ما آدم‌ها خوردن هر روز یک غذا بسیار کسل‌کننده به نظر می‌رسد و یک روش کلاسیک برای آزار و اذیت زندانیان است! اما سگ‌ها هر روز به خوردن یک غذای مشابه عادت می‌کنند؛ معده‌شان هم همینطور! تعویض سریع غذاها می‌تواند برای سگ‌ها مشکل ایجاد کند. برای تغییر رژیم غذایی سگ خود، غذای جدید را با غذای قدیمی در حدود 7 تا 14 روز مخلوط کنید و به تدریج غذای جدید را به آنها بدهید. اما در کل سعی کنید غذای سگ را زیاد عوض نکنید چون ممکن به آسانی باعث اضافه وزن سگ شما شود.

مشکل باد معده و تولید بوی ناخوشایند در سگ‌ها

اگر کوچولوی پشمالوی شما به طور پی در پی بوهای ناخوشایند تولید می‌کند بهتر از که زودتر در تغزیه او تجدید نظر کنید.  از دامپزشک خود بخواهید غذایی که برای هضمش برای سگ شما مناسب است را پیشنهاد دهد. ضمنا برخی چیزها مانند پنیر می‌تواند تولید گاز سگ را بدتر کند. و البته بلعیدن غذا. اگر سگ شما غذای خود را نمی‌جود و فقط می‌بلعد، سعی کنید غذای روزانه را به چند وعده غذایی کوچک در روز تقسیم کنید. همچنین می‌توانید یک «کاسه تغذیه آهسته» تهیه کنید که طوری طراحی شده تا سگ غذا را با سرعت کمتری بخورد.

مشاهده
معرفی بهترین فیلم‌های سگی!/ لیست پیشنهادی از imdb

به سگ غذای خشک بدهیم یا مرطوب؟

اگر سگ شما در سلامت کامل باشد و حساسیت خاصی نداشته باشد، هم غذای خشک می‌تواند نیازهای غذایی او را برطرف کند و هم غذای مرطوب. غذای کنسرو شده و مرطوب به سگ شما کمک می‌کند هیدراته بماند و ممکن است برای او خوشمزه‌تر باشد. غذای خشک مدفوع بیشتر و یکباره ایجاد می‌کند، این یعنی تمیز کردنش برای شما آسان‌تر است. ضمن اینکه غذای خشک معمولا قیمت کمتری دارد.

آیا سگ‌ها می‌توانند آلرژی غذایی داشته باشند؟

بله، اما رژیم غذایی که برای پشمالوی خود در نظر گرفته‌اید را سرزنش نکنید. سگ‌ها معمولا به مرور زمان به چیزهایی که مدتی می‌خورند، آلرژی پیدا می‌کنند. شایع‌ترین علل؟ پروتئین‌های موجود در مرغ، گوشت گاو، محصولات لبنی، سویا و تخم‌مرغ. آلرژی می‌تواند باعث خارش پوست، عفونت گوش، اسهال، استفراغ یا ریزش مو در سگ شما شود.

اگر سگ مدفوع بخورد، چه؟

طبعا برای ما آدم‌ها خوردن مدفوع اصلا خوشایند نیست و کاملا منزجرکننده است ما ناخوشایند است اما برخی از سگ‌ها طعم آن را دوست دارند! اگرچه این یک رفتار طبیعی است، اما گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای باشد از این که سگ شما استرس دارد یا در رژیم غذایی او چیزی از قلم افتاده است. مطمئن شوید که به سگ خود غذای باکیفیت می‌دهید. ما نمی‌توانیم این موضوع را تایید کنیم اما برخی از مربیان سگ برای ترک این عادت سگ‌ها، سس تند روی مدفوع سگ می‌ریزد تا باعث ایجاد طعم ناخوشایند شود و سگ رفته رفته عادت خوردن مدفوع را ترک کند.

سگ می‌تواند گوشت خام بخورد؟

بذارید همین ابتدا صراحتا به شما توصیه کنیم که از دادن گوشت خام به سگ خود اجتناب کنید. هرچند تصاویری که ما از سگ‌ها در کارتون‌ها به یاد داریم این است که سگ‌ها عاشق گوشت خام هستند. اول اینکه هیچ تحقیقاتی نشون نداده که ارزش غذایی گوشت‌های خام از  غذایی سگی که از فروشگاه می‌خرید، بیشتر است. و مهمتر اینکه گوشت خام و تخم‌مرغ حاوی باکتری‌هایی مانند سالمونلا هستند که می‌تواند سگ شما و حتی خانواده شما را بیمار کند. ضمن‌اینکه گوشت خام اغلب استخوان بسیار محکم دارد که دارد که می‌تواند باعث شکستگی دندان و ایجاد مشکلاتی عدیده در معده او شود.

مشاهده
7روش آسان و موثر برای آموزش دستشویی رفتن سگ

چقدر باید به سگم غذا بدهم؟

اول ببینید روی بسته غذای سگ چه نوشته شده است. سپس بسته به میزان فعال یا تنبلی سگ شما، کم و بیش غذا بدهید. اگر سگ شما بیشتر روز را می‌خوابد، ممکن است 10 درصد کمتر از حد متوسط نیاز داشته باشد. اما اگر روزهای خود را در حال تحرک در خارج از خانه بگذرانند، ممکن است برای حفظ وزن سالم تا 40 درصد بیشتر غذا نیاز داشته باشند.

آیا خودمان می‌توانیم غذای سگ درست کنیم؟

برخی از سگ‌ها غذای سگ خریداری شده از فروشگاه را نمی‌خورند یا می‌خورند اما برای‌شان ناخوشایند است. شما با کمی کمک و مشاوره از دامپزشک می‌توانید غذای سگ خود را درست کنید. در تغذیه سگ مهم است که پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها -مانند مرغ و برنج، گوشت گاو و ماکارونی – را با سایر مواد ضروری متعادل کنید تا مطمئن شوید سگ شما تغذیه مورد نیاز خود را دریافت می‌کند.

آیا غذای سگ من سالم است؟

آیا پوست سالم براق دارند؟ آیا میزان انرژی آنها برای سن و نژادشان خوب است؟ آیا مدفوع آنها سفت و قهوه‌ای است؟ آیا وزن مناسبی دارند؟ اگر پاسخ‌های شما به این سوالات مثبت است، پس احتمالاً به آنها غذای مناسب همراه با مقدار مناسب می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن