جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

فعالیت‌های روزمره که صاحبان حیوانات‌خانگی انجام می‌دهند ممکن است ناآگاهانه باعث ایجاد استرس در سگ‌ها شود. مثلا آیا می‌دانستید استفاده از عینک آفتابی و کلاه برای سگ می‌تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی و استرس در او شود؟ یا اینکه در آغوش گرفتن بیش از حد سگ می‌تواند برای آنان استرس‌زا باشد؟ در این مقاله دامپزشکان با تجربه، مواردی را با شما به اشتراک گذاشته‌اند تا بفهمید چه زمانی ناخواسته به سگ‌ها استرس وارد می‌کنید:

  1. استفاده از عینک و کلاه باعث استرس سگ می‌شود

ممکن است برایتان عجیب به نظر برسد اما وقتی شما عینک آفتابی می‌گذارید یا کلاه می‌گذارید، باعث ایجاد استرس در پشمالوی بامزه شما می‌شود. آنجل ماریانا عضو انجمن دامپزشکان آمریکا دراین باره می‌گوید: سگ‌ها برای درک اینکه قرار است چه کاری انجام دهند و توجه خود را روی چه چیزی متمرکز می‌کنند، به دیدن چشم‌های افراد متکی هستند. پوشاندن صورت می‌تواند سگ را از آنچه در حال وقوع است، نامطمئن کند. ممکن است نتوانید به طور کامل عینک آفتابی و کلاه را کنار بگذارید پس سعی کنید هنگام پوشیدن سگ و کلاه سگ را کنار خود بیاورید تا پوشیدن کلاه یا عینک آفتابی شما را ببیند؛ در همین حین سعی کنید به او نشان دهید همه چیز خوب است و او را نوازش کنید تا به چهره جدید شما عادت کند.

مشاهده
شرکت آمازون؛ جایی برای حضور همه حیوانات!

  1. جابجایی اثاثیه سگ‌ها را نگران می‌کند

سگ‌ها برای حرکت در خانه به حس بویایی و حافظه خود تکیه می‌کنند. دامپزشک مری گاردنر، یکی از بنیانگذاران آسایشگاه دامپزشکی Lap of Love، می‌گوید: برای برخی از سگ‌ها، به خصوص سگ‌های مسن یا کم بینا، جابجایی اثاثیه در خانه می‌تواند باعث استرس شود. سگ‌ها از حافظه و بوی خود برای رفت‌و‌آمد در خانه استفاده می‌کنند و معمولا نقشه‌ای از فضای خانه را در سر خود ساخته‌اند. جابجایی اثاثیه می‌تواند باعث اضطراب آنها شود زیرا ممکن است نقشه ذهنی آنها بهم بریزد. اگر سگ مسنی دارید سعی کنید درصورت نیاز به جابه‌جایی اثاثیه این کار را به تدریج و آهسته انجام دهید.

  1. خیره شدن به سگ ممکن است او را عصبی کند

سارا اوچوا، دامپزشک و مشاور دامپزشکی DogLab، می‌گوید که نگاه کردن خیره برای یک مدت می‌تواند سگ مورد علاقه‌تان را تحت فشار قرار دهد. سگ‌ها دوست ندارند دائماً آنها را تماشا کنید. حتی اگر دلیل خیره شدن به آنها بامزه‌گی‌شان باشد. چون سگ شما احتمالاً فکر می‌کند که کار اشتباهی انجام  داده است. اگر چه هنگام بازی باید توجه زیادی به سگ خود داشته باشید اما سعی کنید در حالی که روی مبل لم داده یا روی تخت خوابیده است، زیاد به او خیره نشوید.

  1. بغل کردن محکم سگ می‌تواند استرس‌زا باشد

مطمئن شوید که سگ پشمالوی دوست‌داشتنی خود را به آرامی در آغوش می‌گیرید. بله ما هم با شما همدردیم و وقتی می‌خواهیم به سک ابراز محبت کنیم ممکن است بیش از حد محکم و سفت او را بغل کنیم اما به خاطر داشته باشید که محکم نگه داشتن سگ می‌تواند پشمالوها را مضطرب کند. سگ ها دوست دارند در آغوش شما باشند اما دوست ندارند خیلی محکم در آغوش گرفته شوند. چون احساس اینکه نمی‌توانند آزاد شوند به آنها استرس می‌دهید. پس دفعه بعد که خواستید پشمالو را بغل کنید، مراقب باشید که سگ فضای کافی برای تکان دادن خود را داشته باشد.

مشاهده
اسم سگ را بعد از سرپرستی می‌توان عوض کرد؟

  1. موسیقی بلند برای سگ‌ها ناخوشایند است

در هنگام رانندگی با دوست پشمالوی خود، مطمئن شوید که صدای رادیو و ضبط ماشین خود را پایین نگه می‌دارید. دامپزشک جسیکا کرک در این باره می‌گوید: «موسیقی بلند یا صدای بلند وسایل الکترونیکی می‌تواند سگ ها را تحت تأثیر قرار دهد و شنوایی آنها را مختل کند. صدای بلند می‌تواند برای گوش‌های حساس سگ‌ها بسیار ناخوشایند باشد و باعث استرس و ناراحتی بسیاری در آنها شود.» صدای ضبط را زمانی که سگ‌تان در ماشین است پایین نگه دارید و مطمئن شوید که حیوان خانگی شما مکانی آرام برای استراحت در رویدادهای پر سر و صدا مانند مهمانی‌ها یا جمع‌های خانوادگی دارد.

  1. بسیاری از سگ‌ها پوشیدن لباس را دوست ندارند

لباس‌های حیوانات خانگی ممکن است زیبا و بامزه به نظر برسند اما بسیاری از سگ‌ها از لباس پوشیدن لذت نمی‌برند. دامپزشکان می‌گویند حتی زیباترین لباس‌های حیوان خانگی هم می‌تواند سگ‌ها را تحت فشار و استرس قرار دهد. دامپزشک دنی کرک می‌گوید: «بسیاری از سگ‌ها پوشیدن لباس را دوست ندارند چون ممکن است برای آنها غیرطبیعی باشد یا احساس انقباض به آنها بدهد. حتی وسایلی مانند ژاکت و چکمه‌های برفی نیز ممکن است آنها را ناراحت کند. صاحبان حیوانات خانگی باید به ویژه مراقب هرگونه لباسی باشند که سگ در آن احساس راحتی نمی‌کند یا پوشیدنش بیش از حد بدن آنها را گرم می‌کند.

  1. بو و سروصدای آتش‌بازی به سگ‌ها استرس می‌دهد

اکثر صاحبان سگ می‌دانند که صدای آتش بازی می‌تواند برای پشمالوی بامزه آنها ناراحت‌کننده باشد. اما فقط سروصدای آتش بازی نیست که سگ را اذیت می‌کند. آتش‌بازی حواس دیگر سگ را نیز آزار می‌دهد. دامپزشکان می‌گویند آتش بازی‌ها نه تنها سروصدای بسیاری بلندی برای سگ دارند بلکه بو و دیدن آتش‌بازی نیز می‌تواند برای سگ‌ها ترسناک باشد. در صورت امکان، زمانی که برای تماشای آتش بازی بیرون می‌روید، به حیوان خانگی خود اجازه دهید با یک فرد مورد اعتماد شما در خانه بماند.

مشاهده
داستان رد داگ؛ محبوب‌ترین سگ استرالیا

  1. امتحان غذاهای جدید و امکان ایجاد استرس

صاحبان سگی که سعی می‌کنند حیوان خانگی خود را با نوع جدیدی از غذاها یا خوراکی‌های فانتزی آشنا کنند، ممکن است به طور ناخواسته باعث ایجاد مشکلات گوارشی استرس‌زا در آنها شوند. دامپزشک کرک می‌گوید: «سگی به دلیل تغییر رژیم غذایی می‌تواند دچار ناراحتی معده یا مشکل پوستی خارش شده باشد. تغییر غذا یا خوراکی‌های سگ باید به تدریج و در مدت زمان طولانی انجام شود.»

  1. سیگار کشیدن اطراف سگ، اضطراب ایجاد می‌کند

سیگار کشیدن در اطراف سگ می‌تواند آنها را ناراضی و دچار استرس کند؛ ضمن اینکه ممکن است منجر به مشکلات پزشکی جدی نیز شود. دامپزشک کامارگو می‌گوید: «سگ‌ها حس بویایی بسیار قوی دارند و بویی که ممکن است برای ما ملایم باشد، برای آنها بسیار قوی‌تر و ناخوشایند است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود سیگار می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی در سگ‌ها مانند عفونت‌های تنفسی و بینی و حتی سرطان شود.»

  1. سفر می‌تواند برای سگ‌ها طاقت‌فرسا باشد

ممکن است دوست داشته باشید دنیا را همراه با دوست پشمالوی خود ببینید، اما سفر در واقع می‌تواند برای حیوانات خانگی اعصاب خردکن باشد. برای بسیاری از سگ‌ها، سفر استرس‌زا است. آنها باید با بوهای جدید، مناظر جدید و محیط های جدید کنار بیایند. فقط به این دلیل که شما در کنارشان هستید به این معنی نیست که سگ شما نگران نیست. اگر می‌خواهید با سگ خود سفر کنید، اجازه دهید قبل از سفر به بودن در داخل ماشین یا جعبه همراه عادت کند. مطمئن شوید که مقدار زیادی از غذاها و اسباب‌بازی‌های مورد علاقه آنها را بسته‌بندی ‌می‌کنید تا آنها را در جاده و در مقصد خود راحت و بدور از استرس نگه دارید.

امیدواریم با خواندن این مقاله دیگر ناخواسته باعث ایجاد استرس در پشمالوی بامزه خود نشوید. اگر تجربه مشابهی از ایجاد استرس در حیوانات خانگی دارید آن را برای اطلاع سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن