جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

تعیین مقدار غذایی که باید به سگ خود بدهید همیشه ساده نیست. یک سگ بنا به سن و اندازه‌ای که دارد، میزان غذای متفاوتی نیاز دارد. در این مطلب براساس نظر دامپزشکان و متخصصان میزان دقیق غذایی که سگ شما باید روزانه مصرف کند را مشخص کرده‌ایم. با ما همراه باشید تا ببیند بسته به سن و اندازه سگ خود چه مقدار غذا باید به پشمالوی بامزه خود بدهید.

چه عواملی بر میزان غذای سگ تأثیر می گذارد؟

عوامل متعددی می‌تواند بر میزان غذای سگ شما تأثیر بگذارد. برای اینکه بدانید دقیقا چه میزان غذا باید به سگ خود بدهید اول باید بدانید چه عوامل بر میزان تغذیه سگ، اثر گذار هستند. در ادامه این موارد را باهم مرور می‌کنیم:

وزن: حفظ وضعیت بدنی ایده‌آل برای سلامت کلی سگ شما مهم است. دکتر کالی هریس دامپزشک مطرح می‌گوید: «اگر سگ شما وضعیت بدنی ایده‌آل ندارد، ممکن است لازم باشد اقداماتی را در مورد غذا دادن به او انجام دهید. یک فرمول مدیریت وزن را در نظر بگیرید تا به سگ شما کمک کند وضعیت بدنی ایده‌آل خود را به دست آورد و حفظ کند.

سطح فعالیت: توصیه‌های تغذیه در بسته‌های غذای سگ براساس میانگین سگ‌های بالغ با سطح فعالیت طبیعی است. اگر سگ شما با دویدن یا پیاده‌روی روزانه همراه شما ورزش روزانه زیادی انجام می‌دهد، ممکن است برای تامین انرژی مورد نیاز خود به کالری بیشتری نیاز داشته باشد. به گفته دکتر هریس، سگ‌هایی که فعالیت کمتری دارند و اضافه وزن دارند، ممکن است نیاز به دریافت کالری مدیریت شده روزانه داشته باشند.

سن: همانطور که سگ شما رشد می‌کند، نیازهای تغذیه‌ای او هم تغییر می‌کند. اگر سگ شما هنوز یک توله است، برای رشد و تکامل به غذای توله سگ نیاز دارد. در حالی که سگ‌های مسم ممکن است از فرمول‌های غذایی مخصوص استفاده کنند که به سگ‌های مسن‌تر فعال و ذهن آنها کمک می‌کند.

وقتی یک غذای کامل و متعادل پیدا کردید که نیازهای فردی سگ شما را برآورده می‌کند، می‌توانید تعیین کنید که چه مقدار غذا به او بدهید. در این مقاله نیز میتوانید با لیست خوراکی‌ها و غذاهای ممنوعه سگ‌ها بیشتر آشنا شوید و متوجه شوید که کدام یکی از خوراکی‌های موجود در آشپزخانه شما برای پشمالو خطرناک است.

جدول تغذیه سگ چیست؟

تغذیه خوب برای سلامت سگ شما ضروری است. با این حال، سگ‌های مختلف نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی دارند. درک مراحل مربوط به تغذیه صحیح سگ، کلید تصمیم‌گیری صحیح است. غذای حیوانات خانگی می‌تواند از کیسه‌ای به کیسه دیگر و از بسته‌ای به بسته‌ای دیگر متفاوت باشد، و اگر مطمئن نیستید که دقیقا چه مقدار غذا بدهید، استفاده از جدول تغذیه سگ می‌تواند به شما در تعیین میزان تغذیه کمک کند.

برای حفظ وضعیت بدنی ایده‌آل، سگ شما به غذای با کیفیتی نیاز دارد که کامل و متعادل باشد و برای برآوردن نیازهای مرتبط با جثه، سن و سبک زندگی او فرموله شده باشد. برای مثال، سگ‌های ورزشی فعال ممکن است از فرمول‌هایی با کالری و سطوح پروتئین بالاتر بهره ببرند، در حالی که سگ‌های کم‌تحرک ممکن است به غذایی که کالری کمتری دارد نیاز داشته باشند.

مشاهده
نقش پت‌ها در استخدام و ماندگاری نیروهای کار!

راهنمای تغذیه روزانه سگ

تقریبا اغلب بسته‌بندی‌های سگ جدول تغذیه روزانه را دارند اما ما از نیت آنان مطلع نیستیم و مثلا ممکن است برای سودآوری بیشتر مقدار غذای بیشتری را پیشنهاد دهند. ما بر اساس نظر دامپزشکان و کارشناسان تغذیه سگ این جدول را برای شما آماده کرده‌ایم که کاملا می‌توانید به آن اعتماد کنید.

فقط توجه داشته باشید که در این چدول میزان غذای روزانه مشخص شده است که شما باید این مقدار را در وعده‌های مختلف به پشمالوترین عضو خانواده خود بدهید.

جدول تغذیه سگ

اندازه سگ (به کیلوگرم) میزان غذای خشک (به پیمانه)
1.5 تا 6 1.3 تا 1

(یک سوم پیمانه تا یک پیمانه)

6 تا 9 1 تا 1و1.3

(یک پیمانه تا یک‌ویک‌‌سوم پیمانه)

9 تا 16 1و1.3 تا 2

(یک‌ویک‌‌سوم پیمانه تا دو پیمانه)

16 تا 23 2 تا 2و2.3

(دو پیمانه تا دو‌ و دوسوم پیمانه)

23 تا 34 2و2.3 تا 3و1.3

(دو و دو سوم پیمانه تا سه و یک سوم پیمانه)

34 تا 45 3و1.3 تا 4و1.4

(سه‌ و یک‌سوم پیمانه تا چهار و یک‌چهارم پیمانه)

+ 45 4و1.4 پیمانه +

¼ پیمانه به ازای هر 5 کیلو

هرچند وقت یکبار به سگ غذا بدهیم؟

برای اکثر سگ‌های بالغ، تقسیم مقدار توصیه شده روزانه به دو وعده در روز صبح و عصر، برنامه خوبی است. ثابت نگه داشتن زمان غذا و همچنین نوع غذا و مقدار آن می‌تواند به سگ شما کمک کند هضم و وزن سالم را حفظ کند.

هنگام انتخاب یک وعده غذایی، نه تنها برنامه خود، بلکه سن و سطح فعالیت سگ خود را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر سگ فعالی دارید که از ورزش شدید لذت می‌برد، از غذا دادن درست قبل یا بعد از آن فعالیت خودداری کنید زیرا این امر می‌تواند منجر به وضعیتی مانند «نفخ» شود.

اگر می‌خواهید درمورد تغذیه سالم سگ بیشتر بخوانید و دقیقا بدانید چه غذاهایی برای سگ پشمالوی شما مناسب است و طول عمرش را بیشتر می‌کند، مقاله «از کجا بفهمیم تغذیه سگ ما سالم است؟» را مطالعه کنید. 

چند سوال متداول درباره تغذیه سگ

از آنجایی که تحقیقات در مورد تغذیه پایه و کاربردی، دانش تغذیه سگ‌ها را گسترش داده، اکنون مشخص شده که یک رژیم غذایی متعادل باید حاوی مقدار مناسبی از مواد معدنی، ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه ضروری خاص (از پروتئین‌ها) و اسیدهای چرب ضروری باشد. این اجزا برای ساخت و نگهداری بافت و انجام واکنش‌های بیولوژیکی مورد نیاز هستند و مقادیر لازم با توجه به مرحله زندگی سگ (توله سگ، نوجوان، بزرگسال، باردار، سالمند) تا حدودی متفاوت است. در ادامه چند سوال متداول درباره تغذیه سگ‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

+آیا واقعا سگها نمیتوانند کربوهیدرات را هضم کنند؟

-سگ‌ها برای برآوردن نیازهای انرژی خود از پروتئین‌ها و چربی‌ها به‌عنوان منابع اولیه انرژی استفاده می‌کنند، اما می‌توانند از کربوهیدرات‌ها نیز برای انرژی استفاده کنند. این واقعیت که دستگاه گوارش سگ آنزیم‌هایی تولید می‌کند که مخصوص هضم نشاسته و قند هستند، نشان می‌دهد که آنها قادر به هضم کربوهیدرات‌ها نیز هستند. با این حال، کربوهیدرات‌های پیچیده مانند غلات زمانی که پخته می‌شوند، قابلیت هضم بیشتر و بهتری دارند.

+غذای پخته برای سگ خوب نیست و سگ باید غذای خام بخورد؟

 -سگ‌های اهلی طی هزاران سال برای مصرف رژیم‌های غذایی ارائه شده توسط همنوعان انسانی خود، از جمله غذاهایی که پخته شده‌اند، سازگار شده‌اند. اتفاقا همان‌طور که گفتیم سگ‌ها بعد از پخته شدن می‌توانند کربوهیدرات‌های پیچیده را راحت‌تر هضم کنند. اما تغذیه با رژیم‌های خام می‌تواند خطرات زیادی را برای سگ و همچنین افراد خانه، به ویژه آنهایی که جوان هستند یا دارای مشکل نقص ایمنی هستند، داشته باشد.

+نیازهای اصلی تغذیهای سگها چیست؟

شش ماده مغذی اساسی عبارتند از آب، پروتئین، چربی، کربوهیدرات، مواد معدنی و ویتامین‌ها. این مواد مغذی ضروری به عنوان بخشی از رژیم غذایی منظم سگ مورد نیاز هستند و در تمام عملکردهای اساسی بدنش نقش دارند.

+در تهیه غذای سگ به دنبال چه چیزی باشم؟

بهترین توصیه‌ای درباره غذای سگ، تهیه غذای با کیفیت برای پشمالو است. تفاوت بین یک غذای درجه یک و یک غذای مقرون به صرفه در برچسب تغذیه یافت نمی‌شود. بلکه تفاوت در کیفیت و منبع مواد تشکیل دهنده غذا است. دو غذای سگ ممکن است هر کدام حاوی 27 درصد پروتئین باشند، اما از نظر قابلیت هضم بسیار متفاوت باشند.

بهترین روش برای انتخاب غذا برای سگتان این است که از دامپزشک خود سوال کنید. با این حال، در اینجا دو نکته کلی وجود دارد که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید چه چیزی باید در ظرف غذای سگ خود قرار دهید:

  • رژیم‌های غذایی با مواد واقعی، قابل تشخیص و کامل را انتخاب کنید. اگر اکثر مواد ذکر شده روی بسته غذای سگ برای شما ناآشنا هستند، رژیم غذایی دیگری پیدا کنید.
  • یک رژیم غذایی کم کالری انتخاب کنید. اکثر سگ‌های بالغ داخل خانه به انرژی کمی نیاز دارند. رژیم غذایی سگ شما باید حاوی تعداد نسبتا کمی کالری در هر پیمانه باشد. در حالت ایده‌آل کمتر از 350 کالری.

+سگ من روزانه چقدر باید کالری دریافت کند؟

-فرمول استاندارد مورد استفاده برای محاسبه انرژی مورد نیاز سگ بالغ متوسطی که در داخل خانه شما زندگی می‌کند، ورزش سبک روزانه دریافت می‌کند و عقیم شده است به این شکل محاسبه می‌شود”

30 x وزن بر حسب کیلوگرم (تقسیم بر 2.2) + 70 = نیاز روزانه به کالری

توجه داشته باشید که تعداد کمی از سگ‌های ما «متوسط» هستند، بنابراین این فرمول صرفاً یک نقطه شروع است. بیشتر سگ‌ها به کالری کمتری در روز نیاز دارند، در حالی که برخی از سگ‌ها ممکن است به کالری بیشتر نیاز داشته باشند. این کل کالری روزانه نه تنها شامل وعده‌های غذایی سگ شما، بلکه هر نوع میان‌وعده و خوراکی‌ها نیز می‌شود. اگر سگ شما نیاز به کاهش وزن داشته باشد، دامپزشک شما محدودیت کالری را توصیه می کند (که معمولاً 70 تا 90 درصد مقدار محاسبه شده برای حفظ وزن است).

+چند بار در روز  باید به سگ غذا بدهم؟

-تکامل بیولوژیکی سگ‌ها به‌عنوان شکارچی به آن‌ها سازگاری‌های گوارشی و گوارشی ویژه‌ای داده که اجازه می‌دهد یک وعده غذایی بزرگ را بخورند و تا چند روز غذا نخورند. با این حال، برای اکثر سگ‌های خانگی، تغذیه یک یا دو بار در روز توصیه می‌شود. بسیاری از سگ‌ها از خوردن وعده‌های غذایی مساوی دو تا سه بار در روز سود می‌برند. صرفنظر از برنامه غذایی که انتخاب می‌کنید، از اجازه دادن به سگ خود برای ورزش شدید پس از مصرف یک وعده غذایی بزرگ خودداری کنید، به خصوص اگر سگ شما به سرعت غذای خود را می‌خورد. این به کاهش مشکلات نفخ، انسداد روده یا سایر اختلالات جدی گوارشی کمک می‌کند.

+غذای خشک برای سگ بهتر است یا کنسرو؟

از نظر تغذیه و قابلیت هضم، تفاوتی بین غذای خشک و کنسرو شده (تر) سگ وجود ندارد. شما باید بر اساس سبک زندگی، ترجیحات و بودجه خود تصمیم بگیرید. برای سگ‌هایی که نیاز به مصرف آب بیشتری دارند یا نیازهای غذایی خاصی دارند، غذاهای کنسرو شده ممکن است انتخاب بهتری باشد. در غیر این صورت، بیشتر سگ‌ها روی کیبل خشک عملکرد خوبی خواهند داشت.

+آیا تفاوت نژادی در نیازهای غذایی سگها وجود دارد؟

در چند دهه گذشته، متخصصان تغذیه و محققان دامپزشکی دریافته‌اند که تنوع نژادی مشخصی در متابولیسم و نیازهای غذایی وجود دارد. نژادهای سگ‌هایی که در مکان‌های خاص توسعه یافته‌اند، مانند نژادهای دایره قطبی و برخی از نژادهای آبی، ممکن است با رژیم‌های غذایی تخصصی که در محل تولدشان رایج است، سازگار شده باشند. شما علاوه بر در نظر گرفتن نژاد سگ خود، باید سبک زندگی سگ را نیز در نظر بگیرید. حیوانات خانگی شاغل (سگ‌های شکار، سگ‌های گله) نسبت به سگ‌های خانه‌نشین، میزان متفاوتی از پروتئین و چربی در رژیم غذایی خود نیاز دارند.

اگر می‌خواهید بدانید کدام یکی از غذاها و خوراکی‌های آشپزخانه را می‌توانید به سگ‌ها دهید، مقاله «غذاها و خوراکی‌های مشترک بین آدم‌ها و سگ‌ها» را هم حتما ببینید. 

امیدواریم توانسته باشیم به تمام سوالات‌تان درباره میزان تغذیه سگ‌ها پاسخ داده باشیم. اگر نظر یا سوالی درباره تغذیه سگ‌ها دارید در بخش نظرات برای‌مان بنویسید.

مشاهده
همه ویژگی‌های نژاد پامرانین؛ پشمالوی خندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن