جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

جاسمین یک سگ خاکستری بود که در سال ۲۰۰۳ توسط یک پلیس انگلیسی در یک انبار متروکه پیدا شد. او وقتی پیدا شد بسیار لاغر و کثیف بود و به نظر می‌رسید مورد آزار هم قرار گرفته باشد. پلیس او را به محل حفاظت از حیوانات وحشی نیونیتون و وارویکشایر برد، جایی که توسط جف گروکاک تاسیس و اداره می‌شد. این اتفاق زندگی نه تنها جاسمین و گروکاک را، بلکه صدها حیوان دیگر را نیز تغییر داد.

گروکاک درباره آشنایی با جاسمین می‌گوید: «وقتی اولین بار جاسمین را دیدم، می‌توانستم بگویم که او روحیه‌اش را از دست داده و افسرده است، اما از طبیعتش معلوم بود که سگی مهربان است. شاید به همین خاطر هم باشد که او خیلی سریع شروع به مراقبت از حیوانات دیگر کرد.»

 جاسمین از وقتی به شلتر منتقل شد به عنوان مادر بیش از ۵۰ حیوان از جمله توله‌های سگ، روباه، آهو، ۴ توله بادجر، ۱۵ جوجه، ۸ موش صحرایی، ۱۵ خرگوش، یک گوزن و یکی از مورد علاقه‌هایش، یک غاز، مراقبت کرد.»

سگی که ذاتا یک مادر بود

 گروکاک در باره مراقبت جاسمین از سایر حیوانات می‌گوید: «بعضی چیزها هستند که فقط یک مادر، انجام  دهد و جاسمین آن احساس مادری را همیشه با خود داشت چون او ذاتا یک مادر بود.»

به عنوان یکی از سگ‌های مشهور تاریخ، جاسمین نه تنها در رسانه‌های محلی، بلکه در رسانه‌های بین‌المللی نیز مورد توجه قرار گرفت. مثلاً، مجله‌ی نشنال جئوگرافیک در سال ۲۰۱۳ یک مقاله درباره پنج داستان شگفت‌انگیز از سگ‌های وفادار منتشر کرد که در آن جاسمین به عنوان یکی از آن‌ها معرفی شد.

مشاهده
معرفی بهترین فیلم‌های سگی!/ لیست پیشنهادی از imdb

در این مقاله، عکس‌های جاسمین با دوستانش از جمله برامبل، یک گوزن یتیم که در محل حفاظت از حیوانات وحشی پرورش یافت، نشان داده شد. همچنین در سال ۲۰۲۳، یک وب‌سایت معروف یک لیست از ده سگ مشهور تاریخ منتشر کرد که در آن جاسمین به عنوان یکی از آن‌ها شناخته شد.

اما جاسمین فقط مورد تحسین انسان‌ها قرار گرفت، بلکه از سوی حیوانات دیگر نیز دوست داشته شد. گروکاک می‌گوید: «جاسمین با همه حیوانات خوب بود. او با هر کسی که می‌آمد، بازی می‌کرد. او حتی با یک غاز به نام بریسکو که از او می‌ترسید، دوست شد. جاسمین یک سگ خاص بود. او یک روح خوب داشت و همه را بی قید و شرط دوست داشت. او یکی از بهترین دوستان من بود.»

همه حیواناتی که جاسمین مادر آنها بود

جاسمین با بسیاری از حیوانات دیگر در محل حفاظت از حیوانات وحشی زندگی می‌کرد. جاسمین در طول دوره زندگی پربارش در این مرکز از حیوانات زیاد مراقبت کرد و نقش مادر را برایشان بازی کرد؛ از جمله:

  • پنج توله روباه که از یک گودال نجات یافته بودند.
  • چهار توله بادجر که از یک گودال نجات یافته بودند.
  • پانزده جوجه که از یک مزرعه تخلیه شده پیدا شده بودند.
  • هشت موش صحرایی که از یک فروشگاه حیوانات خانگی آورده شده بودند.
  • دو توله سگ گمشده که در نزدیکی راه‌آهن پیدا شده بودند.
  • پانزده خرگوش که از یک مزرعه دیگر آورده شده بودند.
  • یک گوزن یتیم به نام برامبل که در یک مزرعه نیمه هوشیار پیدا شده بود.
  • یک غاز به نام بریسکو که از یک مزرعه دیگر آورده شده بود.
مشاهده
کدام نژاد سگ‌ها بیشتر مستعد بیماری هستند؟

این‌ها فقط برخی از حیواناتی بودند که جاسمین از آن‌ها مراقبت می‌کرد. او با همه آن‌ها دوست شد و با آن‌ها بازی می‌کرد و بسیاری از اوقات نقش مادر را برایشان ایفا می‌کرد.

جاسمین در پاییز سال ۲۰۱۱ درگذشت. گروکاک می‌گوید: «مرگ او برای من بسیار غم‌انگیز بود. اما او یک حیوان افسانه‌ای بود و میراث او همچنان ادامه دارد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن