جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها مضطرب میشوند و استرس دارند؛ اما درست مانند سایر رفتارهای ناسالم سگ مثل گاز گرفتن، پارس کردن، جویدن هر چیزی و … ، اضطراب را نیز می‌توان درمان کرد یا حداقل آن را به درستی مدیریت کرد. اگر برای آرام کردن سگ تان مشکل دارید این مقاله را حتما بخوانید چون ما چندین روش اثبات شده برای مراقبت از سگ مضطرب شما و داشتن یک زندگی سالم شاد را بیان کرده‌ایم.

برای آرام کردن سگ اول دلیل را پیدا کنید!

برای اینکه بفهمیم چطور باید سگ‌مان را آرام کنید اول باید بفهمیم چه چیزی باعث استرس سگ شده است. باید بررسی کنیم که چه چیزی می‌تواند باعث اضطراب سگ شما شده باشد. اضطراب می‌تواند ناشی از هر چیزی باشد، از اضطراب جدایی و ترس از صداهای بلند گرفته تا تغییرات روتین و محیط سگ. معمولا سگ‌ها علائمی از اضطراب را با این موارد نشان می‌دهند:

شناخت این علائم اضطراب برای اطمینان از اینکه بهترین مراقبت و رسیدگی ممکن را از دوست همیشه وفادار خود می‌کنید بسیار مهم است.

8 نکته مهم برای آرام کردن سگ به طور طبیعی

در ادامه به شما می‌گوییم از چه راه‌هایی می‌توانید به طور سگ خود را همواره آرام و بی‌استرس نگه دارید. فراموش نکنید برای این کار توجه به جزئیات و جدی گرفتن امور تربیتی بسیار مهم است. پس اگر می‌خواهید دوست پشمالوی شما همیشه آرام باشد و مصاحبتی دلنشین را کنار شما تجربه کند این نکات را حتما رعایت کنید:

  1. ایجاد و حفظ یک برنامه زمانی ثابت

ضروری است که یک برنامه و روتین منظم برای سگ خود ایجاد کنید تا او احساس راحتی و امنیت کند. سگ‌ها موجودات عادت هستند و وقتی همه چیز را می‌توانند پیشبینی کنند بسیار آرام‌تر هستند و اصلا استرس نمی‌گیرند. زمان تغذیه، زمان ورزش، زمان بازی و زمان خواب همگی بخشی از یک روال روزانه منظم برای سگ هستند.

مشاهده
راهنمای انتخاب اسم سگ/ 250 پیشنهاد عالی!  

تا جایی که ممکن است ثابت قدم و متعهد به برنامه روزانه سگ باشید تا سگ شما دچار سردرگمی یا استرس نشود. باورش سخت است اما تغییرات کوچک در برنامه می‌تواند باعث استرس پشمالو شود. حفظ یک برنامه غذایی منظم و ورزش منظم سگ، سگ را سالم و از نظر ذهنی تحریک می‌کند.

  1. پخش موسیقی

هنگامی که سگ‌ها اضطراب را تجربه می‌کنند، موسیقی یا صدای سفید می‌تواند به آرامش آنها کمک کند. فراهم کردن یک یک محیط آرامبخش به طور طبیعی می‌تواند سطح استرس و اضطراب آنها را کاهش دهد. موسیقی همچنین می‌تواند صداهای غیرقابل پیش‌بینی مانند طوفان‌های رعد و برق یا آتش بازی را که باعث اضطراب سگ می‌شود را بپوشاند.

خوشبختانه، بسیاری از پلی‌لیست‌ها به طور خاص برای آرام کردن و تسکین سگ‌ها طراحی شده‌اند. موسیقی درمانی با منحرف کردن حواس سگ از عواملی که باعث پارس کردن حیوان خانگی شما می‌شود، به کاهش پارس سگ هم کمک می کند. آرامش و راحتی را می توان با استفاده از موسیقی یا نویز سفید به دست آورد، که هر دو محیطی آرام را برای سگ فراهم می‌کنند. در مقاله چه آهنگی برای سگ بگذاریم؟! بیشتر از موسیقی مخصوص سگ‌ها نوشته‌ایم.

  1. اهمیت ویژه به ورزش و زمان بازی سگ

زمان بازی و ورزش برای سلامت روحی و جسمی سگ ضروری است. ورزش منظم علاوه بر سوزاندن انرژی اضافی، اندورفین ترشح می‌کند که باعث کاهش اضطراب و استرس در سگ‌ها می‌شود. شما و دوست وفادارتان می‌توانید از بسیاری از فعالیت‌ها با هم لذت ببرید، مانند پیاده روی، بازی کردن، طناب کشی، یا دویدن در اطراف حیاط و خانه. شرکت در این فعالیت‌ها با سگ شما نه تنها از نظر جسمی، بلکه از نظر روحی نیز برای سگ سودمند خواهد بود.

  1. سگ خود را از نظر ذهنی تحریک کنید

ورزش تنها چیزی نیست که سگ‌ها به آن نیاز دارند. برای جلوگیری از کسالت و اضطراب، ذهن سگ خود را فعال و درگیر نگه دارید. تحریک ذهنی را می‌توان با استفاده از اسباب بازی‌های پازل و جلسات آموزشی فراهم کرد. سگ‌ها می‌توانند ترفندها و سرنخ های جدیدی را یاد بگیرند و از مهارت‌های حل مسئله خود از طریق این روش‌ها استفاده کنند. بازی با سگ‌های دیگر و شرکت در بازی‌های تعاملی با والدین حیوان خانگی آنها نیز می‌تواند به تحریک ذهن سگ شما کمک کند.

  1. سگ خود را نظافت و اصلاح کنید

راه های طبیعی برای آرام کردن سگ شما حتی می‌تواند شامل نظافت هم باشد. نظافت منظم سگ شما را تمیز و سالم نگه می‌دارد و به شما و دوست پشمالوی‌تان تجربه پیوند دوباره می‌دهد. عمل شستن و ماساژ سگ باعث آزاد شدن اندورفین می‌شود که استرس را کاهش می‌دهد و باعث آرامش سگ می‌شود.

  1. از تکنیک‌های حساسیت زدایی استفاده کنید

برای کمک به سگ برای غلبه بر ترس‌ها و اضطراب‌ها، می‌توان از تکنیک‌های حساسیت‌زدایی استفاده کرد. در یک محیط کنترل شده و مثبت، به تدریج سگ خود را در معرض محرکی قرار دهید که به او اضطراب می‌دهد. می‌توانید در ابتدا صدای ضبط شده‌ای را پخش کنید و اگر سگ شما از صداهای بلند می‌ترسد به تدریج صدا را افزایش دهید.

مشاهده
تاثیرات شگفت‌انگیز حیوانات خانگی بر کودکان

می‌توانید از شرطی سازی متقابل استفاده کنید که منبع اضطراب را با تجربیات مثبت مرتبط می‌کند. این مهم است که با دامپزشک یا رفتارشناس سگ مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این حساسیت زدایی را به روشی ایمن برای سگ خود انجام می‌دهید.

  1. برای سگ محیطی آرام‌شبخش فراهم کنید

سگ‌ها نیاز دارند روزانه مدتی را در خلوت خود بگذارنند. پس برای دوری از استرس و اضطراب خوب است که مثلا یک اتاق خانه را به پشمالو اختصاص دهید و با قرار دادن یک جای خواب گرم و نرم و همچنین پخش یک موسیقی آرام بخش محیطی آرام و به دور از استرس برای سگ خود فراهم کنید.

  1. مشورت با دامپزشک

اگر سگ شما نشانه‌هایی از استرس و اضطراب را نشان می‌دهد، باید یک برنامه جامع برای آرام کردن سگ شما به طور طبیعی با دامپزشک شما تهیه شود. درمان‌های دیگری که ممکن است دامپزشک شما توصیه کند، درمان اصلاح رفتار، تجویز دارو یا ارجاع به یک رفتارشناس دامپزشکی است. مشاوره گرفتن از دامپزشک می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید کدام تکنیک‌های آرامبخش طبیعی برای سگ شما بهترین است.

به خاطر داشته باشید که هر سگی منحصر به فرد است، بنابراین مهم است که به یاد داشته باشید آنچه برای یک سگ مفید است ممکن است برای سگ دیگر موثر نباشد. اگر در مورد سطح اضطراب سگ خود نگران هستید، همیشه با یک دامپزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن