جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

پارس سگ کاملا طبیعی است اما پارس کردن نامناسب و بیش از حد می‌تواند نشانه استرس، ناامیدی یا بیماری باشد؛ ضمن اینکه می‌تواند شما را تا حد مرگ کلافه کند. اما با استفاده از تکنیک‌هایی ساده، می‌توانید این رفتار سگ خود را تغییر دهید تا شما و دوست پشمالوی مورد علاقه‌تان آرامش بیشتری داشته باشید و از بودن در خانه با هم لذت ببرید و البته به سگتان کمک کنید وقتی تنهاست راحت‌تر با شرایط کنار بیاید.

نحوه جلوگیری از پارس کردن سگ

آیا سگ شما در تمام ساعات شبانه‌روز پارس می‌کند؟ یا وقتی کسی از کنار خانه شما عبور می‌کند؟ یا شاید وقتی سگ دیگری را می‌بیند؟ جلوگیری از پارس کردن سگ ممکن است غیرممکن به نظر برسد. حتی برخی از مربیان بی‌اخلاق سگ، از قلاده‌های خاردار و الکتریکی برای کم کردن پارس کردن سگ استفاده می‌کنند.

در حالی که این امکان وجود دارد که با صبر و حوصله و انجام تمرین‌هایی ساده بتوان این موضوع را کاملا مدیریت کرد. اما در وهله اول مهم است که علت پارس کردن سگتان را بفهمید و سپس از بهترین شیوه برای آموزش عدم پارس کردن سگ استفاده کنید.

آیا سگ شما واکنشی است؟

بهتر است اول پاسخ به این پرسش مهم را پیدا کنیم؛ اگر تجربه یا دانشی در مورد آموزش سگ دارید، ممکن است در مورد واکنش پذیری شنیده باشید. اما واکنش‌پذیری سگ دقیقا چیست؟ واکنش‌پذیری اصطلاحی است که به واکنش بیش از حد سگ شما به موقعیت‌های عادی و روزمره اشاره دارد. این می‌تواند به شرایط مختلفی از جمله واکنش به یک فرد، سگ دیگر یا تنها ماندن در خانه مرتبط باشد.

اگر سگ شما به هر یک از این موقعیت‌های معمولی واکنش شدید غیرمعمولی نشان دهد، واکنش‌پذیر در نظر گرفته می‌شود.. این رفتارها نشان می‌دهد که سگ شما احساسات بسیار شدیدی را تجربه می‌کند و به طور طبیعی، از مکانیسم مقابله‌ای خود برای ایجاد احساس بهتر یا امن‌تر استفاده می‌کند. بیشتر اوقات این به معنای پارس کردن است. درک واکنش‌پذیری سگ و محرک های رایج یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای پیدا کردن راه‌حل است. یعنی در اولین گام شناسایی کنید که سگ شما در چه مواقعی بیشتر شروع به پارس کردن زیاد می‌کند.

چطور پارس سگ را وقتی در خانه تنها می‌ماند متوقف کنیم؟

یکی از مواردی که زیاد می‌شنویم این است که: »سگ من وقتی از خانه بیرون می‌روم شروع به پارس کردن می‌کند!» متاسفانه این به معنی ناراحتی سگ است. یکی از دلایل رایج پارس کردن سگ‌ها اضطراب جدایی است.

مثلا این مشکل در دوران کرونا خودش را بیشتر نشان داد. بسیاری از حیوانات خانگی به ماه‌ها کار در خانه، فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه عادت کرده بودند و بازگشت به شرایط عادی برای‌شان دشوار بود و منجر به ایجاد مشکل اضطراب جدایی در آن‌ها شد. هر تغییری می‌تواند برای سگ‌ها ترسناک باشد. هر گونه تغییر در روتین روزانه، از جمله زمان بازگشت شما از سر کار، می‌تواند باعث ایجاد اضطراب جدایی شود، به خصوص اگر آنها عادت کرده باشند که شما 24 ساعته در خانه باشید.

راه های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از پارس کردن سگ خود در صورت تنها ماندن جلوگیری کنید. هر سگی متفاوت است، بنابراین ممکن است به آزمون و خطا نیاز داشته باشید تا بفهمید چطور می‌توانید به بهترین شکل به دوست پشمالوی خود کمک کنید تا تنها در خانه خود را تطبیق دهد و پارس نکند. در ادامه چند نکته را با هم در این زمینه بررسی می‌کنیم:

قبل از رفتن از خانه با سگ بازی کنید یا به پیادهروی مشترک بروید. همیشه ایده خوبی است که قبل از رفتن به سرکار با سگ خود بازی کنید تا او کمی خسته شود و انرژی‌اش تخلیه شود. این به سگ شما اجازه می‌دهد به جای پارس کردن و قدم زدن، عادت کند روز را به تنهایی بگذراند، چرت بزند و استراحت کند.

مشاهده
نگهداری همزمان سگ و گربه چقدر امکان‌پذیر است؟

یک محیط سرگرم کننده و دلپذیر برای سگ خود ایجاد کنید. این می‌تواند تخت او، کاناپه، تخت شما، لانه سگ یا هر چیزی که برای سگ شما کار می‌کن، باشد. با بردن او به جایش و دادن غذا با او تمرین کنید. این کار را چندین بار انجام دهید. هدف از این مرحله تداعی مکان او با چیزهای شادی مانند پذیرایی، اسباب‌بازی و آرامش است.

یک اسباببازی سرگرم کننده یا یک اسباب بازی جویدنی به سگ بدهید. چیزی را انتخاب کنید که زمان ببرد و توجه او را جلب کند. در حالی که سگ شما این فعالیت را انجام می‌دهد، آماده بیرون رفتن از خانه شوید. اگر متوجه شد و مضطرب شد، او را به مکان خاص خودش برگردانید و او را به سمت مواردی که حواس او را پرت می‌کند، هدایت کنید.

فعالیت و ورزش منظم به کاهش خستگی و استرس سگ کمک میکند. بعد از یک روز طولانی در محل کار، ممکن است برای‌تان سخت باشد که پشمالو را به پیاده‌روی ببرید یا با او بازی کنید اما پیاده‌روی، آموزش، بازی و معاشرت، همه بخش‌های مهمی از روتین روزانه سگ شما هستند. داشتن ثبات در فعالیت‌های جسمی و ذهنی می‌تواند برای دوست پشمالوی شما بسیار مفید باشد.

نکات بالا باید به سگ شما کمک کند تا به حالت عادی جدید خود بازگردد. با این حال، اگر رفتار سگ شما کماکان باعث شکایت همسایگان شما می‌شود، باید راه‌های دیگری را درنظر بگیرد:

پانسیون و مهدکودک سگ

اگر برای ساعات طولانی کار می‌کنید و سگ شما به خصوص وقتی در خانه تنها است رفتار مخرب دارد. چند روز در هفته سگ خود را به پانسیون سگ‌ها ببرید تا بتواند با دیگر سگ‌ها معاشرت کند و سرگرم شود. در خارج از ایران فضاهای اختصاصی برای سگ وجود دارد که می‌توانند تحت نظر مربیان حرفه‌ای با دیگر سگ‌ها بازی کنند. ما اطلاع دقیقی از این نداریم که چنین فضاهایی در ایران نیز وجود دارد 🙂

واکر سگ

یک پیاده‌روی در وسط روز یا بعداز ظهر حسابی حال سگ شما را جا بیاورد و انرژی او را تخلیه کند. استخدام یک سگ گردان حرفه‌ای به سگ شما فرصتی برای بازی و ورزش و داشتن تعامل اجتماعی را می‌دهد.

کمک گرفتن از همسایه‌ها!

گاهی اوقات ساده‌ترین راه‌حال این است که از همسایه‌های خود کمک بگیرید. البته اگر همسایه پایه‌ای داشتید که رابطه‌اش با سگ‌ها خوب بود. از همسایه خود بخواهید روزی یکی دوبار به سگ سر بزند و در حد 5 دقیقه با سگ معاشرت کند. این کار باعث می‌شود تا پشمالو بامزه دیگر حس رها شدن نداشته باشد.

بازدید از سگ در وقت ناهار

بسته به شغلتان، ممکن است بتوانید برای استراحت ناهار به خانه برگرید تا سگتان را ببنید و کمی به او توجه کنید. شما می‌توانید بعد از ناهار چند دقیقه‌ای را صرف تمرین و بازی کنید تا او بعد از تخلیه شدن انرژی‌اش بتواند بقیه روز را در غیاب شما، چرت بزند و استراحت کند.

چطور پارس سگ در شب را متوقف کنیم؟

یکی دیگر از رفتارهای مشکل‌ساز که بسیاری از والدین سگ گزارش می‌دهند، ناله و پارس شبانه سگ است که باعث می‌شود نتوانید درست بخوابید. پارس کردن سگ‌ها در شب می‌تواند واقعا چالش برانگیز باشد. همه از جمله شما و همسایه‌هایتان به خواب شبانه خوبی نیاز دارند!

دلیلی وجود دارد که سگ شما در شب پارس می‌کند. سگ‌ها بسیار باهوش هستند و بدون اینکه متوجه شوند، یاد گرفته‌اند که با ناله و پارس کردن می‌توانند توجه شما را جلب کنند؛ فرقی هم نمی‌کند که خواب باشید یا بیدار. ترک کردن این عادت سخت است، اما شدنی است.هر چند ممکن است تحملش برای شما آسان نباشد. چون شما باید پشمالوی بامزه را متقاعد کنید که با ناله و پارس کردن توجه شما جلب نخواهد شد.

مشاهده
داستان ریکو؛ سگ قهرمانی که ربوده شد!

کلید این کار پاسخ ندادن است. وقت پارس کردن به سراغ سگ خود نروید یا او را از فضای محدودش خارج نکنید. وقتی سگ شما به خاطر ناله کردن و پارس کردن پاداشی دریافت نمی‌کند، دلیلی برای ناله و پارس نخواهد داشت. وقتی سگ شما ببیند که شما ثابت قدم هستید و هنگام پارس کردن به او توجه نمی‌کنید، در نهایت متوجه می‌شود که نقشه‌اش دیگر کار نمی‌کند و از این رفتار دست می‌کشد.

البته این فرآیند می‌تواند بسیار دشوار باشد. شما بهترین چیز را برای پشمالوترین عضو خانواده خود می‌خواهید و ممکن است ظالمانه به نظر برسد که به او هر چقدر هم که پارس می‌کند، توجهی نکنید. با این حال، این واقعا بهترین راه برای جلوگیری از پارس سگ در شب است.

چطور از پارس کردن سگ به مردم جلوگیری کنیم؟

داشتن سگی که همیشه به مردم پارس می‌کند می‌تواند نگران‌کننده باشد. خبر خوب این است که مطمئناً می‌توان جلوی پارس کردن سگ خود را به مردم گرفت. اما مهم است که ابتدا بفهمیم چرا سگ‌ها به مردم پارس می کنند. دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد، از جمله:

پارس سرزمینی: وقتی سگ شما سگ جدید یا غریبه را نزدیکی خانه شما می‌بیند، پارس می‌کند و سعی می‌کند از قلمرو خود محافظت کند. بسیاری از سگ‌ها این کار را زمانی انجام می‌دهند که شخصی به جلوی در می‌آید یا خیلی نزدیک به ملک شما راه می‌رود. پارس سرزمینی به این معنی است که سگ شما این غریبه را تهدیدی هم برای خود و هم برای صاحبش می‌بیند.

تجربه اندک با تعامل انسانی: بسیاری از سگ‌هایی که تجربه زیادی از تعامل با انسان‌ها ندارند، ممکن است به مردم پارس کنند، زیرا آنها به اجتماعی شدن عادت ندارند یا خیلی به انسان‌های دیگر اعتماد ندارند. این امر به ویژه در میان سگ‌هایی که نجات می‌یابند دیده می‌شود.علاوه بر این، یک تجربه آسیب‌زا با انسان‌های قبلی می‌تواند اعتماد سگ‌ها به انسان‌های جدید را دشوار کند. پارس کردن در این شرایط معمولاً به دلیل اضطراب و ترس شدید است.

هیجان: این یکی از دلایل اصلی پارس کردن سگ‌ها به غریبه‌هاست. این نوع پارس کردن به طور معمول اصلاً تهدیدی نیست و نشان می‌دهد که آنها واقعاً هیجان‌زده و خوشحال هستند. این می‌تواند به این معنی باشد که سگ شما عاشق واقعی مردم است. با این حال، این اغلب می‌تواند مهمانان و غریبه‌ها را کلافه کند و حتی باعث ترس شود، زیرا آنها نمی‌توانند تفاوت بین پارس دوستانه و غیر دوستانه را تشخیص دهند.

صرف نظر از اینکه چرا سگ شما پارس می‌کند، می‌توان سگ را طوری تربیت کرد که به مردم پارس نکند. با این حال، این کار یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. مهم است که تعیین کنید چه نوع تمرینی را می‌خواهید انجام دهید، صبور باشید و در اجرای تکنیک‌های تمرینی ثبات داشته باشید. در ادامه برخی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از پارس کردن سگ به مردم را معرفی می‌کنیم:

روش آرام

روش آرام به معنای استفاده از پوزه بر روی سگ خود در طول آموزش است. شما باید به فکر تهیه یک پوزه محافظ سگ باشید که بادوام باشد و به سگ شما اجازه دهد راحت غذا بخورد، بنوشد و نفس نفس بزند. وقتی یک غریبه نزدیک می‌شود، مدام به سگ خود با خوراکی‌های بسیار کوچک یکی پس از دیگری پاداش دهید. اگر سگ شما پارس می‌کند، از او بخواهید بنشیند و از یک دستور کلامی مانند «نه» یا «ساکت» استفاده کنید.

مشاهده
همه ویژگی‌های نژاد پامرانین؛ پشمالوی خندان

فشار را به قلاده بیبشتر نکنید زیرا این کار فقط باعث افزایش تنش سگ می‌شود. هر بار که سگ پارس کردن را متوقف کرد به او یک پاداش کوچو بدهید. اگر دوباره پارس کردن را شروع کرد، این روند را تکرار کنید و هر بار که پارس کردن را متوقف کرد، پاداش دهید. با گذشت زمان، سگ شما پاداش‌ها را با غریبه‌ها مرتبط می‌کند و کمتر می‌ترسد.

روش حواس‌پرتی

این روش به همان اندازه که به نظر می‌رسد ساده است. منحرف کردن حواس سگ یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از پارس کردن است. هنگامی که توجه سگ را به خود جلب کردید، به او دستوری بدهید، مثلا «بشین» و وقتی گوش داد به او پاداش دهید. سگ شما شروع به یادگیری خواهد کرد که اطاعت از دستورات به معنای دریافت پاداش است، در حالی که پارس کردن به غریبه ها اینگونه نیست. این به سگ شما کمک می کند تا رفتار خود را تغییر دهد.

روش‌های مختلفی برای پرت‌کردن حواس سگ شما بسته به شرایط وجود دارد. اگر در خانه هستید، یک ترفند عالی این است که هر زمان که غریبه‌ای وارد خانه شما می‌شود، سگ خود را برای گرفتن یک اسباب بازی آموزش دهید. این کار را با گرفتن یک اسباب بازی و دادن آن به سگ به محض اینکه متوجه شخص جدید شد انجام دهید.

وقتی بیرون از خانه پیاده‌روی می‌کنید، اسباب‌بازی‌ها می‌توانند مفید باشند، اما خوراکی‌ها احتمالاً پیشنهاد جذاب‌تری هستند. راه رفتن را متوقف کنید و توجه سگ خود را جلب کنید. اغلب اوقات، چرخاندن سگ خود و دور شدن یا به پهلوی رفتن برای حفظ توجه او بهتر است. تمرکز خود را تا زمانی که فرد عبور کرده یا خارج از محدوده باشد، حفظ کنید.

اقدامات پیشگیرانه

مهم است که اقدامات پیشگیرانه انجام دهید تا مطمئن شوید که سگ شما تا زمانی که آماده نشده با غریبه‌ها درگیر نمی‌شود.

وقتی سگ شما داخل است و شما در خانه نیستید پردهها را بسته نگه دارید تا پشمالو از غریبه‌هایی که از جلو یا داخل حیاط شما عبور می‌کنند، بی‌خبر باشد.

اگر سگ در شلوغی بیش از حد تحریک شده یا میترسد، به مسیرهای پیادهروی و پارکهای خلوتتر بروید. پس از تمرین و آموزش بیشتر، ممکن است بتوانید به مناطق شلوغ‌تر بروید.

مطمئن شوید که همیشه ابزار مناسبی برای کنترل سگ خود دارید. قلاده و افسار محکم می‌توانند کمک بزرگی در یک بحران باشند. غذاها یا اسباب‌بازی‌هایی در دسترس داشته باشید، چه در خانه باشید و چه نباشید، تا به حواس‌پرتی، تغییر جهت دادن یا پاداش دادن به حیوان خانگی‌تان کمک کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از پارس کردن هیجان‌انگیز در هنگام ملاقات دیگران این است که سگ خود را در مکان مخصوصش قرار دهید و هنگام استقبال از کسی در آنجا بمانید.

بهترین راه برای سازگاری سگ با دیگران این است که تعاملات اجتماعیاش را افزایش دهید. سعی کنید افراد مختلف را در زمان‌های مختلف به خانه خود دعوت کنید، از آنها بخواهید که خوراکی‌هایی برای سگ بیاورند و مهربان باشند. (از مهمانان ایرانی این انتظار را داشتن سخت است ولی باز تلاش کنید:) سگ شما متوجه خواهد شد که توسط افراد جدید با رفتار و محبت فراوان به او پاداش داده خواهد شد. و وقتی سگ خود را به پیاده‌روی می‌برید، هم همین کار را انجام خواهد داد.

امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید اندکی از مشکل پارس کردن سگ پشمالو‌تان کم کرده باشید. در بخش نظرات به ما بگویید که در مواقع پارس کردن شما چطور سگ خود را آرام می‌کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن