جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

2

وقتی که اسم سگ‌های هاسکی را می‌شنویم، بسیاری از ما یاد تصاویر برفی و سورتمه و نقاط سردسیر می‌افتیم؛ ولی در دنیای امروز هاسکی‌ها نقش خیلی بیشتری در زندگی انسان‌ها دارند و به عنوان حیوان خانگی کنار بسیاری از ما زندگی می‌کنند. جذابیت زیاد این نژاد از سگ‌ها باعث می‌شود بسیاری از خانواده‌ها، علاقه به نگهداری آنها داشته‌باشند؛ اما مانند هر حیوان دیگری، قبول سرپرستی این سگ‌ها هم نیازمند داشتن شرایط و پذیرفتن مسئولیت‌هایی است که باید پیش از هر تصمیمی آنها را مد نظر بگیریم.

Husky breed infographic
Husky breed infographic

در ادامه این مقاله، نژاد هاسکی را به طور کامل معرفی کرده و شرایط نگهداری از آنها را مطرح می‌کنیم تا هم با آنها بیشتر آشنا شوید و هم با اطلاعات دقیق بتوانید برای پذیرفتن سرپرستی این پشمالوهای وفادار تصیمیم بگیرید.

تاریخچه سگ‌های هاسکی

طبق گفته تاریخ‌شناسان و محققان، سگ‌های هاسکی امروزی، در واقع از نوادگان سگ‌های سورتمه چوکوتکا هستند که حدود 2000 سال قبل از میلاد به وسیله مردم چوکچی سیبری، پرورش پیدا کردند و به کمک گرفته شدند. مهاجران این سگ‌ها را اوایل دهه نود میلادی به آلاسکا بردند و از آنجا پای هاسکی‌ها به آمریکا و کانادا هم رسید.

از این سگ‌ها بیشتر برای کشیدن سورتمه، بردن بار و نامه‌ها، جابه‌جا کردن انسان‌ها و حتی کنکاش‌ و جستجو برای پیدا کردن طلا استفاده می‌شد. کم‌کم این سگ‌ها به ارتش آمریکا هم راه پیدا کردند و توانستند نقش مهمی در پیدا کردن گمشده‌ها ایفا کنند.

گونه‌های مختلف نژاد هاسکی

جالب است بدانیم که نژاد هاسکی گونه‌های مختلفی دارد و تنوع این نژاد بیشتر از چیزی است که ما از آنها می‌شناسیم. گونه‌هایی مانند سیبرین، آلاسکا مالموت، آگوتی هاسکی، لابرادور هاسکی، شینوک هاسکی، هاگ هاسکی و نام‌های دیگر، همگی از جمله سگ‌های هاسکی به حساب می‌آیند. سگ‌هایی که ما با نام هاسکی می‌شناسیم معمولا سیبرین هاسکی‌ها هستند که می‌توان آنها را گونه پرشمار و محبوب هاسکی‌ها دانست.

خصوصیات ظاهری سگ Husky

همانطور که گفتیم، یکی از مهم‌ترین دلایلی که محبوبیت سگ‌های Husky را افزایش می‌دهد، جذابیت ظاهری آنهاست. این سگ‌ها ظاهری شبیه به گرگ دارند؛ در واقع صورت کشیده، گوش‌های مثلثی و موهای ضخیم شباهت آنها به گرگ‌ها را افزایش می‌دهد. رنگ موی این سگ‌ها می‌تواند سفید یا سیاه یک‌دست و طیفی از طوسی تا سفید، نارنجی یا قهوه‌ای تا سفید داشته باشد.

رنگ چشمشان معمولا آبی تیره تا روشن، قهوه‌ای روشن و بلوطی است که رنگ چشم آبی می‌تواند خبر از اصالت بیشتر این حیوانات بدهد. برخی اوقات هم ممکن است به دلیل جهش‌های ژنتیکی، رنگ یک چشم با چشم دیگر متفاوت باشد. هاسکی نر زمانی که بالغ می‌شود می‌تواند بین 20 تا 32 کیلوگرم وزن داشته باشد در حالی که وزن سگ‌های ماده در این نژاد معمولا 16 تا 27 کیلوگرم است.

مشاهده
کدام نژاد سگ‌ها بیشتر مستعد بیماری هستند؟

سگ هاسکی چند سال عمر می‌کند؟

برای همه جانداران یک بازه عمر حدودی قابل حدس است که البته طول عمر می‌تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. فضای نگهداری، نحوه نگهداری، تکمیل دوره واکسن‌های سگ هاسکی، ویزیت و معاینات مرتب به وسیله دامپزشک و ژنتیک سگ از جمله مواردی هستند که می‌توانند طول عمر این حیوان را مشخص کنند. به صورت کلی سگ‌های هاسکی می‌توانند بین 12 تا 14 سال زندگی کنند.

خصوصیات رفتاری سگ‌های هاسکی

بارزترین خصوصیت این سگ‌ها، هوش زیاد آنهاست. همین ویژگی باعث شده‌بود در طول تاریخ از آنها برای کمک‌های زیادی به انسان‌ها استفاده شود. علاوه بر آن، هاسکی‌ها جنب و جوش زیادی دارند و یکی از محبوب‌ترین تفریحات آنها وقت گذراندن با صاحبانشان است. این دوستان پشمالوی ما بسیار اهل معاشرت هستند و از ارتباط برقرار کردن با انسان‌ها لذت می‌برند و به عشق زیادی که به انسان‌ها پیدا می‌کنند، معروف هستند.

حس شوخ طبعی آنها بالاست و بخشی از بازیگوشی زیادی که دارند برگرفته از همین حس است. این سگ‌ها بسیار کنجکاو هستند و به ویژگی‌های محیط زندگی‌شان اهمیت زیادی می‌دهند. همچنین هاسکی‌ها علاقه زیادی به کندن زمین، دفن کردن و پیدا کردن وسایل دارند و با تکیه به همین ویژگی می‌توان حدس زد که چرا در گذشته از آنها برای پیدا کردن طلا استفاده می‌کردند.

با تمام این اوصاف، سگ هاسکی استقلال خود را هم حفظ می‌کند و دوست دارد زمانی از روز را با خودش بگذراند. یکی از نکات مهمی که باید در مورد این سگ‌ها به آن توجه کرد، سن آموزش و اجتماعی شدن آنهاست؛ از آنجایی که سگ‌های هاسکی، غریزه شکار قوی دارند، مهم است که آموزش آنها و فرآیند اجتماعی شدنشان از سنین کم آغاز شود؛ به ویژه اگر در اطراف انسان‌ها و حیوانات دیگر زندگی می‌کنند باید در آموزش رفتار اجتماعی و مدیریت رفتارهای غریزی آنها دقت کرد.

همین خصوصیات رفتاری آنهاست که برای برخی افراد این سوال را ایجاد می‌کند که آیا نگهداری از سگ هاسکی خطرناک است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که نگهداری از این سگ‌ها خطرناک نیست اما آموزش‌ها و شرایط خاص خود را دارد و باید زمان و دقت کافی برای آموزش آنها به خرج داد.  هاسکی‌ها شاید در حد متوسط پارس کنند اما صدای آواز مانندی دارند که احتمالا اگر پیش آنها زندگی کنیم، زیاد آن را می‌شنویم و گاهی حتی بی‌دلیل آن صدا را سر می‌دهند.

نگهداری از هاسکی

هاسکی‌ها سگ‌های محبوبی هستند اما آیا می‌توان از سگ هاسکی در آپارتمان نگهداری کرد؟ برای نگهداری از سگ هاسکی باید نکات مختلفی را مد نظر قرار داد. هاسکی‌ها سبک زندگی فعالی دارند و باید زمان زیادی را به آنها اختصاص داد. به طور متوسط هاسکی‌ها بیشتر از دو ساعت در طول روز نیاز به بازی و فعالیت بدنی دارند. از طرف دیگر، این سگ‌ها، کنجکاو هستند، جست و خیز زیاد و روحیه شکار دارند و باید ذهنشان را هم در کنار جسمشان فعال نگه داشت؛ به همین دلیل باید آموزش و تربیت آنها را جدی گرفت.

مشاهده
چرا سگ غذا نمی‌خورد؟

آموزش سگ هاسکی باید از سنین کم شروع و به صورت مستمر انجام شود؛ نکته‌ای که در مورد آموزش این سگ‌ها باید در نظر گرفت این است که رفتار خشن و همراه با اجبار چندان در مورد آنها جوابگو نیست و باید با آنها با تحکم اما صمیمانه رفتار کرد. هاسکی‌ها به دلیل علاقه زیادی که به کندن زمین دارند، به راحتی می‌توانند از حصارهای کنار حیاط و باغ فرار کنند؛ به همین دلیل باید چهارچشمی حواسمان به آنها باشد.

مجموع این عوامل باعث می‌شود، نگهداری از سگ در آپارتمان کوچک، یا برای افرادی که زمان زیادی در طول روز در خانه نیستند و همچنین افرادی که اولین بار است سرپرستی حیوان خانگی را به عهده می‌گیرند، چندان مناسب به نظر نیاید. از طرف دیگر افرادی که وقت آزاد بیشتر و زندگی فعال و پویایی دارند و اهل چالش و کشف دنیاهای تازه در زندگی هستند، می‌توانند از وجود این سگ‌های مهربان و باهوش در زندگی‌شان لذت ببرند.

تغذیه هاسکی

سگ‌های Husky جزو سگ‌های با جثه متوسط محسوب می‌شوند و علی‌رغم فعالیت بدنی زیادی که دارند، چندان نیاز به کالری بالا در طول روز ندارند. معمولا هر هاسکی بالغ روزانه به حدود 1000 کالری نیاز دارد که البته برای هر سگ باید با توجه به شرایط زندگی و جسمانی و همینطور سن و وزن او، با مشورت دامپزشک تصمیم بگیریم. از آنجایی که این سگ‌ها نسل در نسل در آب و هوای سرد و برفی زندگی می‌کردند، باید با مقدار مشخصی غذا زمانی را دوام می‌آوردند و این عادت را در طول این سال‌ها هم حفظ کرده‌اند.

پروتئین و چربی نقش مهمی در تغذیه این سگ‌ها دارد که باید با استفاده از غذاهای مختلف تامین شود. چربی انرژی حیوان را تامین می‌کند، در کارکرد سیستم عصبی بدنش نقش دارد و سلامت پوست و موی سگ را ارتقا می‌دهد؛ البته چربی باید در اندازه مشخص و از منابع مفید مانند روغن ماهی و روغن‌های گیاهی مصرف شود تا حیوان را دچار اضافه وزن نکند.

پروتئین برای رشد آنها و رشد و تقویت عضلاتشان بسیار لازم است و با اینکه نقش مهمی در رژیم غذایی این سگ‌ها دارد، تنها ماده غذایی کافی نیست. سگ‌های هاسکی به کربوهیدارت‌هایی مانند برنج و غلات و برخی از سبزیجات از جمله نخود، هویج، ذرت و سیب‌زمینی هم نیاز دارند.

غذای سگ‌ها را می‌توان هم در خانه تهیه و هم به صورت آماده خریداری کرد. غذاهای آماده توسط شرکت‌های مختلف و به صورت غذاهای تر و خشک تولید می‌شوند که در زمان انتخاب آنها باید به برند غذا و اصل بودن آن توجه کرد. در برخی از غذاهایی که برای سگ هاسکی تولید می‌شود ممکن است از گندم استفاده شده باشد و با توجه به این که برخی از سگ‌ها نمی‌توانند به راحتی گندم را هضم کنند، باید در انتخاب آنها دقت لازم را به خرج داد. سگ‌هایی که کمتر از یک سال سن دارند، معمولا 2 تا 4 وعده در روز غذا می‌خورند و بهتر است غذای سگ‌های بالغ را در یک یا دو وعده در روز برایشان آماده کرد.

مشاهده
هزینه نگهداری سگ دقیقا چقدر است؟ | بروزرسانی: بهار ۱۴۰۳

بهداشت و نظافت سگ Husky

سگ‌های هاسکی پوست و موی ضخیمی دارند که باید به خوبی از آن نگهداری کرد. این پشمالوهای دوست‌داشتنی را باید به صورت مرتب شانه زد تا پوست و موی بدنشان سالم بماند؛ به ویژه در روزهای گرم سال باید این رسیدگی را بیشتر کرد تا حیوان خنک بماند و دچار مشکلات پوستی نشود. بهداشت دهان و دندان نکته دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد. هاسکی‌ها باید هفته‌ای 2 تا 3 بار با خمیر دندان مورد تایید دامپزشک مسواک بزنند تا در معرض تهدید بیماری‌های دهانی قرار نگیرند.

برخی حیوانات ممکن است در برابر مسواک زدن مقاوت نشان دهند؛ آموزش و تکرار این کار از سنین کم کمک می‌کند به مسواک زدن عادت کنند. در کنار آن برخی غذاها و خوراکی‌ها هم خاصیت درمانی دارند و می‌توان برای کم کردن رسوب دندان‌ و لثه از آنها استفاده کرد. عفونت گوش این حیوانات هم از جمله موارد دیگری است که باید به طور مرتب بررسی شود. گوش سگ‌ها اگر دچار عفونت شود موم اضافی تولید می‌کند، ملتهب می‌شود، تغییر رنگ می‌دهد و ممکن است بوی بدی ایجاد کند. از آنجایی که عفونت گوش می‌تواند خطرات دیگری هم برای سگ به وجود آورد، باید این مورد را هر چند روز یک بار کنترل کرد.

بیماری‌های رایج در بین هاسکی‌ها

بسیاری از بیماری‌ها در بین تمامی سگ‌ها وجود دارند، به ویژه برخی از بیماری‌های ویروسی که ممکن است آنها را آلوده کنند. به همین دلیل واکسیناسیون سگ‌ها را باید جدی گرفت؛ اما برخی بیماری‌ها ممکن است به صورت ژننیکی در یک نژاد شیوع بیشتری داشته باشد. مشکلاتی مانند بیماری‌های دهان و دندان، مشکلات پوستی که به صورت ایجاد لکه‌های قرمز و پوسته پوسته شدن بروز می‌کند، مشکلات بینایی مانند آب مروارید، اضافه وزن و بالا رفتن فشار خون از جمله بیماری‌هایی هستند که در مورد هاسکی‌ها لازم است به آنها توجه ویژه‌ای کرد.

هزینه نگهداری از هاسکی

نگهداری از هاسکی مانند حیوانات دیگر هزینه‌های مختلفی را در پی دارد. در حال حاضر که در اردیبهشت سال 1403 قرار داریم، این سگ‌ها با محدوده قیمتی بین 6 تا 12 میلیون خریداری می‌شوند. پس از آن سگ برای زندگی در خانه به وسایلی مانند ظرف غذا، تخت خواب، قلاده، باکس، اسباب‌بازی، پد ادرار و لوازم بهداشتی نیاز دارد. این وسایل در برندهای مختلف و با قیمت‌های گوناگون تولید می‌شود که براساس توانایی و علاقه خود می‌توانیم از بین آنها تهیه کنیم.

این موارد حداقل بین یک تا دو میلیون تومان هزینه دارند که البته این رقم می‌تواند حتی به 40 میلیون تومان هم برسد! علاوه بر این هزینه ها، هزینه واکسیناسیون سگ، ویزیت دامپزشکی و غذای حیوان هم ممکن است بین 1 تا 6 میلیون تومان هزینه داشته باشد.

بخشی از هزینه‌ نگهداری از سگ به سلیقه و علاقه خودمان بستگی دارد اما برخی موارد هم حداقل‌های زندگی است که مسئولیت ماست که برای ایجاد یک زندگی استاندارد، برای حیوان فراهم کنیم.

منابع: dogtime  petplan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن