جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

گربه‌ها در مخفی کردن بیماری خود متخصص هستند. شاید طبیعت ذات یا غریزه آن‌ها باعث شده که برای محافظت از خود در برابر شکارچیان یا گربه‌های دیگر علائم بیماری‌شان را پنهان کنند. گربه‌های خانگی امروزی هم به تبعیت از اجداد خیابانی و وحشی خود تمایلات مشابهی در پنهان کردن علائم بیماری دارند، حتی اگر در خانه متولد شده باشند و رنگ محیط‌های خارجی و طبیعت را ندیده باشند. این امر می‌تواند برای سلامت گربه‌های خانگی یک تهدید بالقوه باشد، بنابراین وظیفه شما است که دقت بیشتری داشته باشید و علامت‌های بیماری را در او تشخیص دهید.

یک دلیل دیگر هم وجود دارد که شاید به سبب آن گربه‌ها یا سایر حیوانات احساس درد یا بیماری خود را کمتر بروز می‌دهند؛ آن‌ها درک عاطفی از احساس بیماری ندارند و به همین دلیل تمایل دارند درد یا بیماری را به عنوان یک عادت جدید بپذیرند، با آن کنار آمده و به زندگی خود ادامه دهند. این خطر وجود دارد که این رفتار آن‌ها باعث شود تا بیماری به شرایط حاد خود نرسیده باشد، علائم بیماری آن‌ها برای شما آشکار نشود؛ پس باید روی وضعیت سلامت آن‌ها بسیار دقیق و حساس باشید. در این مطلب با بهره‌گیری از نظرات دامپزشکان و متخصصان بیمارستان حیوانات VCA هر آنچه که در مورد علائم بیماری گربه‌ها لازم است بدانید را به شما آموزش می‌دهیم.

نشانه‌های بیمار بودن گربه شما کدام است؟

مدت زمانی که شما متوجه بیماری گربه خود نشدید، ممکن است خیلی بیشتر از تصورتان باشد، پس اگر تغییراتی حس کردید لازم است دقت بیشتری در رفتار گربه داشته باشید و مراقبت بیشتری از او به عمل آورید. به رفتار و زبان بدن گربه دقت کنید، آیا چیز تازه‌ای می‌بینید، آیا نسبت به حالت معمول ساکت‌تر شده است؟ لازم است حالت‌های طبیعی گربه‌ها را بشناسید و در این مورد مطالعه کنید تا بدانید چه چیز برای گربه شما طبیعی است. به هیچ عنوان علائم آشکار بیماری را نادیده نگیرید. هر زمان که به بیماری گربه مشکوک شدید بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید و مشورت کنید. در اینجا به برخی از علائم بیماری گربه‌ها اشاره می‌کنیم.

 1. استفراغ در گربه‌ها طبیعی نیست. برخی تصور می‌کنند اگر گربه آن‌ها هر چند روز یک‌بار استفراغ کند اشکالی ندارد، اما اصلا اینطور نیست. مواردی مثل استفراغ نادر یا بالا آوردن گاه به گاه گوی مو نگران کننده نیست اما اگر هر چیزی بیش از این را مشاهده کردید سریع‌تر به دامپزشک مراجعه کنید.
 2. اسهال ممکن است نشان دهنده عدم رعایت احتیاط در رژیم غذایی گربه، انگل‌های روده و دیگر مشکلات گوارشی باشد. اگر اسهال طولانی مدت شده و درمان نشود، می‌تواند به کم‌آبی بدن و التهاب بیشتر روده منجر شود. این حالت برای گربه شما بسیار ناراحت کننده است، به همین دلیل خوب است وقت دامپزشکی بگیرید و یک نمونه از مدفوع او را هم همراه داشته باشید.
 3. از دست دادن اشتها در گربه‌ها امری طبیعی است، اما باز هم نباید از آن چشم‌پوشی کنید. اگر گربه شما از برخی وعده‌های غذایی خود صرف نظر می‌کند و دیگر طبق روال همیشه غذا نمی‌خورد یا کمتر از همیشه غذا می‌خورد، باید با دامپزشک مشورت کنید. کمبود غذا حتی برای مدت محدود چند روزه در گربه‌ها می‌تواند به مشکلات جدی مثل کبد چرب یا لیپیدوز کبدی منجر شود.
 4. افزایش اشتها ممکن است نگران کننده باشد، مخصوصا اگر یک گربه پیر به صورت ناگهانی اشتهایش زیاد شد ممکن است مشکلاتی مثل کم‌کاری تیروئید داشته باشد. اما برای تشخیص دقیق لازم است دامپزشک آزمایش‌هایی را انجام دهد. افزایش اشتها در گربه‌های جوان هم نباید نادیده گرفته شود، اگر هیچ مشکلی هم نباشد، ممکن است به پرخوری و چاقی منجر شود.
 5. تغییر وزن گربه‌ها همیشه نگران کننده است. چه گربه شما وزن اضافه کند و چه لاغر شود هر دو ممکن است علامت یک مشکل اساسی در سلامتی او باشد. کاهش وزن سریع و در کوتاه مدت باید خیلی جدی گرفته شود، درحالیکه افزایش وزن را در طولانی مدت باید جدی بگیرید. اگر مطمئن نیستید که گربه شما تغییر وزن داشته یا نه خوب است حداقل برای تعیین وزن گربه به پزشک مراجعه کنید.
 6. بی‌حالی نشان دهنده وجود یک مشکل است، حتی اگر خفیف باشد. اگر به نظر می‌رسد گربه شما بیش از حد معمول می‌خوابد یا سطح انرژی او کاهش یافته باید با دامپزشک تماس بگیرید. احتمال اینکه سلامت گربه شما به خطر افتاده باشد زیاد است.
 7. تغییرات در تنفس مانند خس خس سینه، تنفس سریع، تنگی نفس و نفس‌های غیر معمول را هرگز نباید نادیده بگیرید. اگر گربه شما به طور طبیعی نفس نمی‌کشد، بهتر است به کلینیک اورژانس مراجعه کنید.اگر علائم خفیف است، در اسرع وقت به دامپزشک همیشگی خود مراجعه کنید.
 8. ترشح از چشم یا بینی نشانگر عفونت احتمالی دستگاه تنفسی است. این امر باعث می‌شود گربه احساس بیماری کند و دست از غذا خوردن بردارد. بیماری برخی از گربه‌ها هم در این شرایط مسری است و ممکن است سایر حیوانات خانگی شما را هم درگیر کند. دامپزشک در این مورد ممکن است داروهایی را برای کمک به بهبود سریع گربه شما توصیه کند.
 9. باقی مانده یا ترشحات گوش ممکن است به این معنی باشد که گربه شما دچار عفونت گوش یا حتی انگلی مانند کنه‌های گوش شده است. انتظار برای حل خود به خود این مسئله و عدم مراجعه به متخصص، ممکن است باعث شود که لاله گوش تحت تاثیر قرار گیرد که برای گربه شما درد زیادی به همراه می‌آورد.
 10. تحریک پوست یا ریزش مو ممکن است نشان دهنده آلرژی، انگل خارجی یا بیماری‌های پوستی دیگر باشد. همچنین احتمالا دردناک و همراه با خارش است. در این موارد اجازه ندهید گربه شما بی دلیل رنج بکشد، دامپزشک ممکن است یک راه درمان سریع و ساده ارائه دهد.
 11. بیشتر شدن سر و صدای گربه هم می‌تواند یک نشانه بیماری باشد. او ممکن است درد داشته، استرس دارد یا فقط خسته است. قبل از اینکه جنبه رفتاری این مشکل را بررسی کنید لازم است ابتدا وجود بیماری و مشکل جسمی را رد کنید.
 12. بد رفتاری صبحگاهی ممکن است نشان دهنده مشکل رفتاری باشد، شاید هم گربه دچار مشکلات پوستی شده است و بخشی از بدن او درد می‌کند. اگر دیدید بخشی از بدن او پیر و چروکیده شده به پزشک مراجعه کنید تا مشکل را پیدا کند.
 13. تغییرات شخصیتی ممکن است طبیعی باشد که با گذشت زمان شکل گرفته است، به ویژه با افزایش سن گربه امری مرسوم است. با این حال، اگر گربه آرام شما به جای رفتار دوستانه پرخاشگری می‌کند یا گربه شاد و با اعتماد به نفس شما ترسو شده نیاز به بررسی دقیق دامپزشک دارید. اگر گربه شما گیج و سردرگم به نظر می‌رسد احتمالا وضع خیلی جدی است و لازم است سریع اقدام کنید.
 14. لنگیدن یا مشکل در پریدن از علائم بیماری آرتروز است. چون گربه طبیعی رفتار می‌کند و به اندازه غذا می‌خورد، تصور نکنید درد نمی‌کشد، لازم است به دامپزشک مراجعه کنید تا وضعیت نابسامان او درمان شود.
 15. ورم کردن بخش‌های مختلف بدن نباید نادیده گرفته شود. ممکن است زخمی باشد که به مرور زمان به آبسه تبدیل شده است. حتی می‌تواند یک تومور باشد. ناحیه متورم را از نزدیک ببینید، اگر دردناک است یا وقتی آن را لمس می‌کنید گرم است و پس از یک یا دو روز بهتر نشد لازم است به دامپزشک مراجعه کنید.
 16. بوی بد دهان نشان دهنده مشکلات دندان‌ها است. ممکن است نیاز باشد گربه شما سریع توسط متخصص معاینه شود. لازم است بوی بد دهان را هر چه سریع‌تر رفت کنید.
 17. 17. مراقب خونریزی بیش از اندازه دهان باشید. اگر گربه عفونت دهانی داشته باشد ممکن است کل بدن با باکتری‌های دهانی آلوده شود که مشکلات قلبی و سایر مشکلات جدی بدن را به همراه دارد.
 18. گاهی بدرفتاری گربه به دلیل وجود زخم در جایی از بدن او است که قابل مشاهده نیست. هر چند گاهی تمام بدن گربه را برای وجود زخم‌های پنهان بررسی کنید.
مشاهده
چرا گربه از ظرف خاک استفاده نمی‌کند؟

شرایط اضطراری گربه‌ها که نیاز به رسیدگی فوری دارد؟

برخی شرایط ممکن است فوری تلقی شوند و نیاز به اقدام عملی سریع دارند. هنگامی که گربه شما دچار یک وضعیت اضطراری است نباید منتظر رسیدن موعد معاینه دامپزشک بمانید. در صورت نیاز، خیلی سریع دامپزشک را در جریان شرایط اضطراری گربه قرار دهید. با دیدن علائم اضطراری جای هیچ  تاخیری نیست و باید به نزدیک‌ترین دامپزشک مراجعه کنید.

در اینجا به برخی از نشانه‌های شرایط اضطراری اشاره می‌کنیم.

 • تروما (مثل سقوط از ارتفاع یا اصابت ماشین)
 • مشکل تنفس
 • لثه‌ها به رنگ آبی، سفید یا بسیار کم رنگ در آمده
 • بیهوشی یا عدم پاسخگویی
 • تشنج
 • سرگیجه، عدم تعادل یا حلقه زدن دور خود
 • ناتوانی در راه رفتن
 • خونریزی متوسط ​​تا زیاد
 • قرار گرفتن در معرض ماده سمی
 • درد شدید (نشان دادن علائمی مانند درآوردن صدای بلندی مثل گریه کردن یا نشان دادن حالت تهاجمی موقع لمس)
 • دمای بدن بیش از 104 یا کمتر از 99 (دمای طبیعی بدن گربه 5-102.5 است)
 • 24 ساعت است درست غذا نخورده

اگر متوجه شرایطی در گربه شدید که  شما را نگران کرده، بهتر است به جای اینکه بعدا افسوس بخورید سریع اقدام کنید. اگر نمی‌توانید تشخیص دهید شرایط  گربه شما اورژانسی است یا نه، خوب است با دامپزشک خود تماس بگیرید و مشورت کنید.

چطور از بیمار شدن گربه خود پیشگیری کنید؟

بسیاری از مراقبین گربه‌ها، اهمیت مراقبت‌های پزشکی روتین حیوانات خانگی را دست کم می‌گیرند. آن‌ها ممکن است مدت‌ها صبر کنند تا گربه خود را برای معاینه نزد دامپزشک ببرند، بدتر اینکه آن‌ها گاهی آنقدر صبر می‌کنند تا گربه بیمار شود. این قابل درک است که افراد دوست دارند گربه‌ها خود را تحت فشارهای روانی ناشی از معاینه پزشک قرار ندهند.

مشاهده
راهنمای انتخاب باکس حمل گربه | مقایسه انواع باکس‌های حمل گربه

بعضی از گربه‌ها در مطب دامپزشکی مضطرب شده و پرخاشگری می‌کنند. به جای عدم مراجعه به پزشک سعی کنید دامپزشکی را پیدا کنید که گربه شما با او کنار می‌آید. بسیاری روش‌ها برای ارتباط بهتر پزشک با گربه سانان وجود دارد. شاید شما بتوانید یک دامپزشک پیدا کنید که به خانه شما بیاید و استرس معاینه گربه به حداقل برسد. بسیاری از گربه‌ها در محیط  آشنا عملکرد بهتری دارند.

آزمایشات سالانه پزشکی برای گربه‌ها ضروری است. گربه‌های پیر باید چک آپ‌های دوساله و آزمایش‌های دقیق داشته باشند. این ویزیت‌های منظم به دامپزشک این فرصت را می‌دهد که گربه شما را هنگامی که سالم به نظر می‌رسد معاینه کند. دامپزشک ممکن است ناهنجاری‌هایی را مشاهده کند که نشانه‌های جزئی بیماری‌ای هستند که هنوز بروز پیدا نکرده است. تشخیص به موقع ممکن است به این معنی باشد که شما و دامپزشک می‌توانید قبل از جدی شدن بیماری اقدام کنید.

همچنین با تغذیه سالم می‌توانید تا حدی به حفظ سلامت گربه خود کمک کنید. یک رژیم غذایی سالم می‌تواند از چاقی یا طیف وسیعی از سایر بیماری‌های گربه پیشگیری کند. بسیاری از دامپزشکان رژیم غذایی مرطوب با پروتئین زیاد و کربوهیدرات کم را توصیه می‌کنند.

مطابق توصیه‌های دامپزشک حتما از پیشگیری کننده‌های بیماری‌های انگلی استفاده کنید. این می‌تواند از بیماری‌هایی مثل کک، انگل روده و سایر بیماری‌های انگلی پیشگیری کند.

محیطی شاد و کم استرس فراهم کنید، آب شیرین را همیشه در دسترس گربه قرار دهید و جعبه مناسبی برای دفع مدفوع و فضولات در اختیار گربه بگذارید. در محیط‌های کوچک یا فضایی که بیش از یک گربه در آن زندگی می‌کنند به کمک وسایل مخصوص گربه‌ها برای آن‌ها فضای اختصاصی ایجاد کنید.

مشاهده
چه غذایی برای بچه گربه خیابانی مناسب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن