جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

یک سوال مهم و اساسی بین دوست‌‌داران گربه همواره مطرح میشود که آیا دسترسی به فضای باز به کیفیت زندگی گربه می‌افزاید؟ آیا گربه‌های خیابانی شادتر از گربه‌های خانگی هستند؟ با ما تا انتها همراه باشید تا جواب این سوال را بر اساس تحقیقات علمی ارائه کنیم.

گربه‌ها در فضاهای باز خوشحال‌ترند یا در خانه؟

گربه‌ها با وجود داشتن سابقه طولانی اهلی شدن (نزدیک به 4000 سال!)، هنوز مهارت‌های شکار هیجان‌انگیزی از خود نشان می‌دهند، گربه‌های پشمالو می‌توانند به سرعت از درخت‌ها بالا بروند، به تعقیب و گریز شکار بپردازند و سایر رفتارهای غریزی خود را در خارج از منزل ابراز کنند.

تماشای گربه‌تان که در زیر نور آفتاب می‌چرخد و بازی می‌کند، ممکن است به شما این باور را بدهد که گربه‌ها در فضای باز خوشحال‌تر هستند، اما تمام این خوشحالی‌های ظاهری با عوامل استرس‌زا و خطرات تهدیدکننده زندگی همراه است.

عمر گربه‌های خیابانی کوتاه‌تر است

اتومبیل ها، گیاهان سمی، سموم، سایر گربه‌ها و حیوانات وحشی همگی خطراتی هستند که گربه‌ها ممکن است تنها در یک روز با آنها مواجه شوند! افرادی که گربه‌های خود را بیرون میبرند ممکن است بهترین نیت‌ها را داشته باشند اما این یک مطالعه که اخیرا انجام شده، نشان می‌دهد میانگین طول عمر یک گربه برای گربه‌هایی که آزادانه در فضای باز پرسه می‌زنند به‌طور چشمگیری کوتاه‌تر است – 10 تا 12 سال-!

مشاهده
راه و روش سفر رفتن با حیوانات خانگی

گربه‌ها در فضای باز شادتر نیستند!

اگر فکر می‌کنید گربه شما در فضای باز خوشحال‌تر است ممکن است وسوسه شوید تا پشمالو را به بیرون از خانه ببرید اما کارشناسان و رفتارشناسان گربه از شما می‌خواهند که بدانید بچه گربه شما در فضای باز شادتر از خانه نیست.

دکتر گراهام، دامپزشک ارشد در Animal Humane Society می‌گوید: «اگرچه این درست است که سرگرم شدن برای گربه‌تان در خارج از خانه بسیار آسان‌تر است، اما هنوز هم ممکن است گربه‌ها از زندگی خود در داخل خانه بدون همه خطرات لذت ببرند». همه چیز در مورد فراهم کردن فرصت‌هایی برای بیان رفتارهای عادی گربه‌ها، مانند شکار و کاوش کردن است.

تاثیر فضای داخلی خانه بر گربه

گربه‌های داخل خانه در واقع شلوغ تر از آن چیزی هستند که ما فکر می کنیم. آنها معمولاً کل منطقه یک خانه یا آپارتمان را هر روز (یا اغلب در شب) پوشش می‌دهند. شما می توانید با پنهان کردن غذا و خوراکی‌ها در اطراف خانه، این برنامه روزانه را برای پشمالو سرگرم کننده‌تر کنید. شما همچنین می‌توانید از انواع اسباب بازی‌ها برای کمک به گربه خود در تمرین شکار و انجام ورزش مورد نیاز خود استفاده کنید.

تحریک ذهنی گربه بخش مهمی از مراقبت حیوانات خانگی است. انواع مختلف اسباب‌بازی‌های گربه مانند عصا، توپ، و میله‌های مخصوص خراش را آزمایش کنید تا به حیوان خانگی خود تنوع را هدیه کنید. زمان بازی زمانی با کیفیت است و می تواند به سلامت گربه شما کمک زیادی کند!

دسترسی بچه گربه به پنجره نیز تحریک ذهنی زیادی را فراهم می‌کند. پرندگان، موش‌ها، خرگوش‌ها و سنجاب‌ها سرگرمی‌های خوبی هستند، اما بچه گربه‌تان اگر حیوانی بیمار را بخورد ممکن است با مشکلات سلامتی جدی مواجه شود. پس حتما پنجره‌های خانه را بسته نگه دارید!

مشاهده
لیزر برای گربه خوب است یا بد؟

این کار به پشمالو اجازه می‌دهد تا ساعت‌ها بدون خطر دنیای بیرون را مشاهده کند. این کار  همچنین به کاهش تعداد مرگ و میر حیات وحش ناشی از گربه‌هایی که در فضای باز شکار می‌کنند، کمک می‌کند.

جایگزین برای گربه هایی که اصرار به بیرون رفتن دارند

در حالی که اکثر دامپزشکان اذعان دارند که گربه‌ها بدون بیرون رفتن و در معرض خطر قرار گرفتن در معرض بیماری یا تروما، بسیار ایمن‌تر هستند، اما برخی از گربه‌ها هستند که ممکن است در برابر بودن در داخل خانه مقاومت کنند.

شما در این موقعیت می‌توانید سعی کنید یک محفظه و قفس گربه در فضای باز بخرید (که به آن “catio” نیز گفته می‌شود)، که به گربه شما هوای تازه و احساس بیرون بودن می‌دهد و در عین حال از ماشین‌ها، شکارچیان و حتی گیاهان سمی نیز محافظت می‌کند.

حفاظت پیشگیرانه از گربه‌ها در فضای باز

اگر به بچه گربه‌تان اجازه می‌دهید در خارج از خانه بچرخد، مطمئن شوید که هر کاری می‌توانید برای محافظت از او انجام می‌دهید. که شامل:

یک: ملاقات‌های منظم سالانه به دامپزشک برای بررسی سلامتی، واکسن‌ها و مراقبت‌های پیشگیرانه کلی

دو: یک قلاده با برچسب شناسه و ریزتراشه تا در صورت گم شدن گربه بتواند پشمالو را دوباره پیدا کرد.

سه: پیشگیری از کک و کنه در تمام طول سال

چهار: عدم تماس مستقیم با گربه های دیگر (زیرا ممکن است ناقل بیماری‌های مسری مانند ویروس لوسمی گربه (FeLV) باشند.)

پنج: ترجیحا گربه خود را در شب‌ها بیرون نبرید.

شش: ناخن‌های گربه را چندان کوتاه نکنید. ( اگر بچه گربه شما پنجه‌ای کند داشته باشد، نمی‌تواند از خود در برابر حیوانات دیگر محافظت کند.

مشاهده
دست زدن به گربه‌ خیابانی | توصیه دامپزشکان

نکته پایانی:

دامپزشکان AHS توصیه می‌کنند گربه خود را در داخل خانه نگه دارید. اما تصمیم نهایی با شماست. اگر می‌خواهید گربه‌هایتان را بیرون ببرید، اقدامات احتیاطی مناسب را برای سالم و ایمن نگه داشتن پشمالوی دوست‌داشتنی خود انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن