جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

اگر با دقت برنامه‌ریزی کنید، همراه داشتن پشمالوترین عضو خانواده می‌تواند تعطیلات خانوادگی را برای همه سرگرم‌کننده‌تر و جذاب‌تر کند. در این مطلب چک‌لیستی از تمام کارهایی که برای سفر با سگ باید انجام بدهید را برای‌تان آماده کرده‌ایم تا با خیالی آسوده همراه سگ خود یک سفر خاطره‌انگیر را تجربه کنید.

بررسی‌های بهداشتی و ایمنی

 قبل از رفتن به یک سفر طولانی (بیشتر از یک هفته)، سگ را حتما برای معاینه به دامپزشکی ببرید. مطمئن شوید که تمام واکسن‌های سگ تزریق شده و نیاز به تزریق واکس جدیدی نیست. از دامپزشک خود بپرسید که آیا سگ شما در وضعیت روحی و جسمی مناسبی برای سفر قرار دارد یا خیر. به یاد داشته باشید که همه سگ‌ها از رفتن به سفر لذت نخواهند برد.

برای حفظ سلامت سگ خود در سفر، غذای معمولی و همیشگی او را به همراه داشته باشید. آب را هم فراموش نکنید و حتما داروهای مورد نیاز پشمالو را همراه داشته باشید. خوب است برای اطمینان بیشتر برای شرایط اضطراری هم آماده باشید. شماره نزدیکترین کلینکی 24 ساعته دامپزشکی شهر مقصد را پیدا و ذخیره کنید. به این ترتیب، اگر موقعیتی پیش آمد که سگ شما به مراقبت پزشکی نیاز داشت، شما با اطلاعات لازم آماده هستید.

باکس حمل سگ

جعبه حمل سگ یک راه عالی برای ایمن نگه داشتن سگ شما در ماشین است و برای سفر با خطوط هوایی هم حتما لازم است. باکس حمل سگ همچنین می‌تواند پشمالو را در هتل یا خانه میزبان‌تان دچار مشکل نکند. اغلب فروشگاه‌های حیوانات خانگی و پت‌شاپ‌ها این باکس‌ها را در شکل‌ها و مدل‌های مختلف ارائه می‌دهند. هنگام خرید باکس حمل سگ به این ویژگی‌ها توجه کنید:

  • باکس حمل سگ به اندازه کافی بزرگ باشد که به پشمالو اجازه دهد راحت بایستد، بچرخد و دراز بکشد.
  • باکس حمل سگ حتما محکم باشد و دستگیره‌ای مستحکم داشته باشد.
  • کف باکس حمل سگ ضد نشت و پوشیده شده با مواد جذب‌کننده باشد.
  • تهویه مناسب و داشتن دستگیره‌های بیرونی برای جلوگیری از مسدود شدن جریان هوا.
  • اگر جعبه برچسب «حیوان زنده» نداشت، حتما خودتان یک برچسب به باکس بزنید. خوب است که در جایی از باکس با نام و شماره تلفن خود را بنویسید تا در صورت گم‌شدن، افراد بتوانند با شما تماس بگیرند.
  • جعبه را با یک تشک راحت، اسباب‌بازی مورد علاقه پشمالو و یک بطری آب تهیه کنید و حالا سگ شما آماده حرکت است.

سفر جاده‌ای با سگ

اگر قصد سفر با ماشین همراه سگ خود را دارید برای راحتی خودتان و پشمالوی عزیزتان این نکات را حتما به یاد داشته باشید:

  • سگ خود را به ماشین عادت دهید؛ قبل از سفر هر روز کمی با سگ خود با ماشین سواری کنید تا پشمالو به فضای ماشین و ماشین‌سواری عادت کند.
  • اگر به سگ خود اجازه بدهید با معده خالی سفر کند، احتالا از بیماری اتومبیل و ایجاد حالت تهوع جلوگیری می‌کند. اما همیشهمطمئن شوید که سگ همیشه آب زیادی همراه دارد.
  • حتما تسیستم تهیوه ماشین را چک کنید و از کارکرد صحیحی آن مطمئن شوید. اگر سگ در جعبه است، مطمئن شوید که هوای تازه به داخل جعبه می‌رود.
  • برای ایمن نگه داشتن سگ، کمربند ایمنی سگ یا صندلی ماشین سگ را در نظر بگیرید.
  • هرگز اجازه ندهید سگ شما در پشت یک کامیون باز سوار شود. این بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به صدمات شدید یا مرگ شود.
  • حتما در هنگام سفر جاده‌ای چند توقف کوتاه را در نظر بگیرد تا سگ فرصت ورزش یا دستشویی کردن داشته باشد.
  • ماشین سواری برای همه کسل کننده است، بنابراین به فرزندان خود آموزش دهید که سگ داخل ماشین را اذیت نکند.
  • هرگز و هرگز سگ خود را بدون مراقبت در یک وسیله نقلیه در بسته رها نکنید، به خصوص در تابستان. اگر مجبورید ماشین را ترک کنید، حتما یکی دیگر از اعضای خانواده را برای ماندن در کنار سگ مشخص کنید.
مشاهده
پهپاد، 1400 سگ گمشده را پیدا کرد!

سفر هوایی با سگ

ورود حیوانات خانگی و پرندگان به داخل کابین هواپیماهای ایران ممنوع است. هر چند شرکت‌هایی هواپیمایی اجازه حمل حیوانات خانگی را می‌دهند، اما نباید تصور کنید که می‌توانید سگ‌تان را در جای مخصوص خود داخل کابین ببرید و در طول پرواز کنار خودتان داشته باشید. بنابراین اگر می‌خواهید حیوان خانگی یا پرنده‌تان را با خودتان به سفر ببرید باید برای حمل آن از دفاتر فروش بلیط جا رزرو کنید و تایید هواپیمایی مورد نظر را بگیرید. برای سفر هوایی با سگ این نکات را نیز باید مورد نظر داشته باشید:

  • سگ شما برای پرواز باید حداقل 8 هفته سن داشته باشد و از شیر گرفته شده باشد.
  • هنگام سفر با هواپیما، قبل از سفر به دامپزشک خود مراجعه کنید. گواهی هاری و واکسیناسیون سگ را دریافت کنید تا در صورت نیاز در کشور مقصد به مشکل برخورد نکنید.
  • اغلب خطوط هوایی به صراحت اعلام می‌کنند که این مسئولیت مالک است که سلامت و توانایی پرواز سگ را تأیید کند. از دامپزشک خود بپرسید که آیا بهتر است سگ شما برای سفر هوایی آماده است یا خیر.
  • اگر قرار است خودتان هم در پرواز باشید و حیوان خانگی را با خودتان ببرید می‌توانید در پایانه مسافری حیوان‌تان را تحویل بدهید و در سالن دریافت بار در فرودگاه مقصد تحویل بگیرید.
  • سفر هوایی با حیوانات خانگی شرایط چندان آسانی ندارد. بهتر است تمام مدارک از جمله «شناسنامه یا گذرنامه حیوان»، « اصل برگه پرداخت کرایه حمل»، «فرم مخصوص درخواست انجام امور موجود زنده» را به همراه داشته باشد.
  • یک روز قبل از سفر با فرودگاه مبدا تماس بگیرید تا در صورت پیش آمدن مشکل یا مساله خاصی از آن مطلع شوید.
  • فراموش نکنید پذیرش حیوان خانگی و تحویل آن به قسمت باربری فرودگاه ممکن است طولانی شود. پس بهتر است ۲:۳۰ قبل از پرواز در سفرهای خارجی و 1:30 دقیقه قبل از پروازهای داخلی حتما در فرودگاه حاضر باشید.
  • بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران هر مسافر حداکثر ۲ قلاده سگ یا گربه یا ۱۰ قطعه پرنده تزئینی می‌تواند حمل کند.
  • حتما تا چند ساعت پیش از پرواز غذای سبک به پشمالو بدهید تا در طول پرواز اذیت نشود. و فراموش نکنید که در پروازهای بیشتر از ۲ ساعت، آب و غذا به میزان کافی برای حیوان کنار بگذارید.
مشاهده
با آفتاب سوختگی در سگ‌ها چه کنیم؟

تاثیر پرواز هوایی در سگ‌‌ها

بهترین گزینه برای سفر سگ، سفر جاده‌ای و با ماشین شخصی است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تنها در صورت که هیچ راهی نداشتید از سفر هوایی با سگ استفاده کنید؛ مانند مواردی چون مهاجرت و سفرهای چند ماهه و چند ساله به خارج از کشور. اگر قصد مسافرت هوایی با سگ خود را دارید شاید مواردی که در ادامه به آن‌ اشاره می‌کنیم چندان برای‌تان خوشانید نباشند اما ما خود را موظف می‌دانیم که تمام هشدارهای مورد نیاز برای انجام سفر هوایی با سگ را به شما بدهیم:

اضطراب و استرس: سگ‌ها ممکن است در طول سفر هوایی استرس و اضطراب قابل توجهی را تجربه کنند که این می تواند منجر به ایجاد انواع مشکلاتی چون افزایش ضربان قلب، کم آبی و یا حملات عصبی شود.

انتقال بیماری: همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید‌، فرودگاه‌ها و هواپیماها می‌توانند زمینه‌های تولید میکروب و بیماری‌ها باشند و خطر بیماری یا عفونت سگ شما را افزایش دهد.

خطر استنفاده از داروهای آرامشبخش: برخی از سرپرستان سگ تصمیم می‌گیرند قبل از سفر هوایی، سگ‌های خود را با انواع داروهای آرامش‌بخش، در طول سفر آرام نگه دارند. اما این کار بسیار خطرناک است؛ داورهای آرام‌بخش ممکن است بر تنفس و گردش هوای سگ شما، به ویژه در ارتفاعات بالا تأثیر بگذارد و اختلالات جدی ایجاد کنند. از این داروها بدون مشورت دامپزشک هرگز استفاده نکنید.

دما و تهویه: معمولا قسمت‌هایی که حیوانات خانگی در هواپیما نگهداری میشوند یا هننگام جابه‌جایی در فرودگاه‌ها، تهویه چندان مناسبی برای سگ وجود ندارد. تهویه هوا اگر خوب نباشد، می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی شود.

سفر با اتوبوس و قطار با سگ

متاسفانه به خاطر قوانین ما در ایران امکان سفر با حیوان خانگی با قطار یا اتوبوس را نداریم. حمل حیوانانات خانگی با قطار و اتوبوس ممنوع اعلام شده است بنابراین برای سفر با سگ چاره‌ای ندارید جز اینکه با ماشین خود یا با هواپیما به سفر بروید.

چک لیست سفر با سگ

در ادامه برای اینکه خیال شما را از سفر راحت با پشمالو آماده کنیم، لیستی از همه موارد و نکاتی که باید برای سفر با سگ با یاد داشته باشید را برای‌تان لیست کرده‌ایم:

  1. برای پشمالو یک کیف سفر و چمدان مخصوص آماده کنید. داخل چمدان را با لوازم ضروری سگ مثل غذا، دستمال مرطوب مخصوص سگ، جعبه کمک‌های اولیه، کیسه برای جمع‌آوری مدفوع سگ، افسار اضافه، حوله خشک سریع و داروهای مورد نیاز، پر کنید.
  2. همیشه غذا و خوراکیهایی همیشگی پشمالو را با خود ببرید. تصور نکنید که می توانید غذای سگ را در مقصدتان خریداری کنید. پس بر اساس تعداد روزهایی که در سفر هستید، تعداد وعده‌ها را محاسبه کنید و غذای کافی را با خود را بردارید.
  3. جعبه کمک های اولیه شما حداقل باید دارای برخی موارد ضروری باشد: محلول شستشوی چشم برای تمیز کردن کثیفی‌ها، اسپری کک و کنه برای محافظت بیشتر در هنگام پیاده‌روی در مناطق جنگلی، گاز و بانداژ نچسب استریل، آب اکسیژنه یا سرم شست‌و شو، اسپری و پماد آنتی بیوتیک زخم، قیچی و موچین، چراغ‌قوه و بنادریل در صورت نشان دادن نشانه‌های آلرژی در سگ.
  4. همیشه تعدادی از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه سگ‌تان را با خود ببرید. داشتن اسباب‌بازی علاوه بر اینکه پشمالو را سرگرم می‌کند، بو و رایحه‌ای آشنای خانه را با خود به همراه دارد که برای سگ خوشایند است و می‌تواند استرس او را در سفر کم کند.
  5. روتین همیشگی سگ را در سفر حفظ کنید. برخی از سگ‌ها هنگام سفر استرس می‌گیرند چون روال زندگی و روتین آنها مختل می‌شود. ممکن است متوجه شوید که سگ شما کمتر غذا می‌خورد یا اصلا غذا نمی‌خورد، مانند خانه بازی نمی‌کند یا رفتارهای دیگرش در طول سفر تغییر می‌کند. به همین دلیل مهم است که در سفر تا آنجا که ممکن است برنامه منظم روزانه سگ را حفظ کنید.
  6. همه سگها ماشین سواری یا مسافرت را دوست ندارند. این نکنه حتما در نظر داشته باشید و با توجه به شناختی که از سگ بامزه خود دارید مطمئن شوید که سفر چیزی است که سگ شما از آن لذت می‌برد. در غیر این صورت شاید بهتر باشد پشمالو را به یکی از دوستان مورد اعتمادتان بسپارید یا یک پانسیون مطمئن برای نگهداری سگ خود پیدا کنید.
  7. پیدا کردن مکانهایی که هم برای سگ جذاب است هم برای شما. قبل از سفر کمی درباره شهر مقصد تحقیق کنید و جاهایی که ممکن است هم برای شما جذاب باشد و هم برای سگ را نشانه‌گذاری کنید.
  8. ترجیحا سگ را به فضاهای خیلی شلوغ نبرید. بردن سگ در مکان‌هایی که جمعیت زیادی وجود دارد هم به سگ شما ممکن است استرس وارد کند هم ممکن است کنترل سگ را برای شما سخت کند. شما محدودیت‌های سگ خود را می‌شناسید، بنابراین از هر چیزی که می‌دانید سگ شما را در خانه ناراحت می‌کند، اجتناب کنید، چون این ترس‌ها و اضطراب‌ها در جمعیت تشدید می شوند.
  9. پشمالو را همیشه هیدراته نگه دارید. سگ‌ها چه در سفر باشند چه نباشند به آب نیاز دارند. یک کاسه مسافرتی آب حتما به همراه داشته باشید تا پشمالوترین عضو خانواده در زمان استراحت بتواند با خیال راحت آب بنوشد.
  10. مطمئن شوید سگ شما همیشه افسار دارد. مکان‌های جدید می‌توانند برای سگ‌ها هیجان‌انگیز و حواس‌پرت‌کننده باشند. افسار سگ خود را در حین سفر بسته نگه دارید تا مطمئن شوید که در پشمالو در کنار شما می‌ماند.
  11. سگ خسته سگ شادی است! بنابراین مطمئن شوید که قبل از سفر به سگ شما به اندازه کافی بازی می‌کند. فعالیت بدنی می‌تواند به سگ‌ها کمک کند تا هرگونه اضطرابی را که در مورد سفر احساس می‌کنند مدیریت کنند. ضمن اینکه ممکن است منجر به یک چرت آرام در اواسط رانندگی شود.
مشاهده
بهترین نژادهای سگ برای نگهداری در خانه و آپارتمان

امیدواریم با انجام این‌کارها سفر بسیار خوب و خاطره‌انگیزی را کنار اعضای خانواده خود تجربه کنید. فراموش نکنید سفر با سگ در صورت انجام نکات لازم، می‌تواند تجربه‌ای دلنشین و ماندنی برای شما و خانواده‌تان به همراه داشته باشد.

در صورتی که تجربه‌ای از سفر با پشمالوی خود دارید، خوشحال می‌شویم تا برای آگاهی بیشتر دیگر صاحبان سگ، با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن