جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

گربه‌ها به خاطر شیوه‌های خودآرایی و بهداشتی شهرت دارند اما گاهی اوقات برای تمیز ماندن نیاز به کمی کمک بیشتری دارند. عمل حمام کردن گربه، هم برای گربه و هم برای شخصی که این کار را انجام می‌دهد، می‌تواند تنش‌زا باشد. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک گربه را با خیال راحت و بدون ترس از چنگ خوردن حمام کنید. برای اینکه این تجربه تا حد ممکن برای شما و حیوان خانگی‌تان بدون استرس باشد، همه چیز را از جمع‌آوری لوازم شستشو گرفته تا نکاتی در مورد جلوگیری از خراشیدگی بررسی خواهیم کرد.

وسایل مورد نیاز برای حمام گربه

قبل از شروع حمام کردن گربه، تمام لوازم مورد نیاز را تهیه کنید تا مطمئن شوید همه چیز به آرامی و بدون استرس برای شما و فرزند پشمالوی‌تان پیش می‌رود. برای حمام کردن گربه به موارد زیر نیاز دارید:

 • شامپو: شامپویی انتخاب کنید که مخصوص گربه‌ها ساخته شده؛ اصلا از شامپوی انسان استفاده نکنید.
 • حوله: حداقل دو حوله متوسط برای خشک کردن گربه بعد از حمام مورد نیاز است.
 • کاسه برای ریختن آب: استفاده از فنجان یا کاسه کوچک به جای سر دوش، تجربه گربه شما را کمتر ترسناک می‌کند.
 • برس یا شانه: برس یا شانه زدن گربه بعد از حمام به توزیع روغن‌های طبیعی و جلوگیری از مات شدن پوست کمک می‌کند.
مشاهده
همه اطلاعات مهم درباره حساسیت به گربه

حمام کردن را برای گربه راحت کنید

بسیار مهم است که به گربه خود اجازه دهید مواد مورد نیاز حمام کردن را کشف کند و با آنها آشنا شود. مثلا به آنها اول اجازه بدهید شامپو را بو کنند و از حوله‌ها برای نوازش نرم و دوستانه خز آنها استفاده کنید. این به سازگاری آنها با بوها و بافت‌های جدیدی که بدنشان تماس پیدا می‌کند، کمک می‌کند. گربه‌ها به طور طبیعی در مورد آب جاری کنجکاو هستند به آنها اجازه دهید آب را کشف کنند! عجله نکنید. هدف اصلی این است که گربه خود را تا حد ممکن آرام و راحت نگه دارید. با صرف زمان و خرج کردن کمی حوصله می‌توانید فرایند حمام کردن را هم برای گربه و هم برای خودتان لذت‌بخش کنید.

مراحل حمام کردن گربه

اکنون که تمام لوازم مورد نیاز را جمع آوری و محیط را آماده کرده‌اید، وقت آن رسیده که گربه را حمام کنید. این مراحل را دنبال کنید:

 • خیس کردن: با خیس کردن پاهای گربه شروع کنید و به سمت سر او حرکت کنید. از ریختن آب به صورت آنها خودداری کنید، چون می‌تواند برای گربه استرس زا باشد. همانطور که اشاره شد از یک فنجان یا کاسه کوچک برای ریختن آب به جای سر دوش استفاده کنید.
 • شامپو زدن: شامپو را آرام روی خز گربه خود بمالید، از سر گربه شروع کنید و به سمت پایین بدنش حرکت کنید. شامپو را به آرامی روی تمام بدن گربه ماساژ دهید، مراقب باشید شامپو به صورت و چشم برخوردی نداشته باشد.
 • خشک کردن: برای خشک کردن آرام گربه از مالیدن بیش از حد حوله خودداری کنید، زیرا این کار گربه را کلافه می‌کند.
 • شانه زدن: وقتی گربه کمی خشک شد، از یک برس یا شانه برای کمک به توزیع روغن طبیعی بدن آنها و جلوگیری از مات شدن پوست استفاده کنید.
مشاهده
معرفی کامل گل و گیاهان سمی برای گربه‌ها+تصاویر گیاهان

با رعایت این نکات می‌توانید گربه خود را به طور کامل حمام کنید و استرس او را به حداقل برسانید و همینطور از چنگ زدن‌های او جلوگیری کنید. در طول حمام و بعد از آن، ستایش و نوازش مکرر گربه را فراموش نکنید.

4 نکته برای جلوگیری از چنگ زدن گربه در حمام

چند کار وجود دارد که می‌توانید برای کاهش احتمال خراشیدگی توسط گربه، حتی خوش رفتارترین آنها، انجام دهید:

 1. ناخن‌های گربه را کوتاه کنید

قبل از اینکه گربه خود را حمام کنید، حتما ناخن‌های او را کوتاه کنید تا خطر خراشیدگی را کاهش دهید. برای این کار می‌توانید از ناخن‌گیر یا سوهان مخصوص گربه استفاده کنید.

 1. گربه را ثابت نگه دارید

استفاده از یک پارچه شستشو یا یک تکه پارچه برای نگه داشتن آرام سر گربه می‌تواند به جلوگیری از حرکت سریع گربه کمک کند. از طرف دیگر، می‌توانید از یک مهار مخصوص طراحی شده مانند لوله حمام حیوانات خانگی استفاده کنید.

 1. حواس گربه را پرت کنید

دادن غذا به گربه در طول حمام می‌تواند به پرت کردن حواس او و کاهش سطح استرس آنها کمک کند. به آن‌ها تکه‌های کوچک غذای مرطوب یا خوراکی‌هایی بدهید که در حین شستشو می‌تواند بخورد.

 1. آرام و ملایم رفتار کنید

هنگام حمام کردن گربه، مهم است که تا می‌توانید آرام و ملایم رفتار کنید. از لحن صدای آرام بخش استفاده کنید و از حرکات تند خودداری کنید. اینطوری گربه شما احساس امنیت بیشتری می‌کند که احتمال خراشیدن را کاهش می‌دهد.

چطور گربه را در حمام آرام کنیم؟

حتی اگر تمام اقدامات ایمنی لازم را انجام دهید، باز هم ممکن است گربه به شما در حین حمام کردن چنگ بیاندازد. برای آرام کردن گربه خود می‌توانید این اقدامات را انجام دهید:

 • اگر گربه شما تحریک شد و شروع به خاراندن خود کرد، بلافاصله حمام را پایان دهید. این به کاهش سطح استرس آنها و جلوگیری از خراش انداختن بیشتر کمک می‌کند.
 • بعد از حمام، به گربه خود فضایی بدهید تا آرام شود. آنها را در یک اتاق ساکت قرار دهید تا بتوانند در آن استراحت کنند و احساس امنیت کنند.
 • به گربه خود آرامش و محبت زیادی بدهید تا به او کمک کنید آرام شود. به آنها خوراکی بدهید، نوازششان کنید و با صدایی آرام و مهربان صحبت کنید.
 • برخی از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه گربه‌ را در اختیار او قرار دهید تا حواسش را پرت و ذهنش را از حمام دور کند.
مشاهده
ترفندهای ساده برای عکاسی از سگ و گربه

نکته نهایی

اگرچه حمام کردن گربه ممکن است دشوار باشد، اما با برنامه‌ریزی، ابزار و روش مناسب می‌توانید آن را به کاری لذت‌بخش تبدیل کنید. با رعایت نکات ارائه شده در این مقاله می‌توانید گربه خود را به طور کامل و بدون استرس حمام کنید. اگر به تازگی صاحب گربه شده‌اید، به یاد داشته باشید که حتما باید حوصله به خرج دهید و در فرایند حمام کردن عجول نباشید و صبر کنید. به زودی خواهید توانست گربه خود را مانند یک حرفه‌ای حمام کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن