جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

قبل از رسیدن به این موضوع بهتر است بدانیم که زمانی که یک گربه از پدر و مادر و نسل های قبلی با یک نژاد مشخص به دنیا می آید، می توان گربه را نژاد دار دانست؛ اما گربه خیابانی می تواند از گربه های مختلفی به دنیا آمده باشد. گربه هایی که در خیابان زندگی می کنند، محدودیتی برای جفت گیری ندارند و به همین دلیل می بینیم که ممکن است این جفت گیری بین نژادهای مختلف اتفاق افتاده باشد.

معرفی نژاد گربه‌های خیابانی

معمولا گربه هایی که در خیابان، به ویژه خیابان های ایران زندگی می کنند را با نام گربه های DSH می شناسند. نام DSH بر گرفته از عبارت Domestic Short hair Cat است که نمی توان آن را دقیقا یک نژاد دانست؛ بلکه به صورت کلی به گربه های مو کوتاه اهلی گفته می شود که احتمالا اجداد مختلفی دارند و دارای نژاد خالصی نیستند. بهتر است بدانیم که گربه های DSH با گربه های مو کوتاه آمریکایی متفاوت هستند و نباید آنها را با هم یکی دانست. گربه های DSH یکی از پر تعداد ترین گونه های گربه هستند که نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشور ها، پر جمعیت ترین گروه گربه ها محسوب می شوند.

احتمالا دقت کرده اید که برعکس چیزی که گفته شد، برخی از انواع گربه خیابانی که می بینیم اتفاقا موهای بلندی دارند. باید بدانیم که در کنار گربه های DSH که شهرت بیشتری دارند، گربه DLH و DMH هم در خیابان دیده می شوند. DLH مخفف عبارت Domestic Longhair Cat و DMH مخفف Domestic Medium Hair است. گربه های DLH هم مثل DSH ها نژاد اصیلی نیستند و از جفت گیری گربه های مختلف به وجود می آیند و تفاوت آنها در اندازه موهایشان است. در ادامه با برخی ویژگی های این گربه ها بیشتر آشنا می شویم.

مشاهده
از گاز گرفتن گربه باید بترسیم؟

ویژگی های ظاهری گربه های DSH

همانطور که گفته شد، گربه های DSH که در گروه گربه خیابانی محسوب می شوند، نژاد خالصی نداشته و از اجداد متفاوتی به دنیا می آیند؛ به همین دلیل ویژگی های ظاهری متفاوتی هم دارند. این موضوع باعث می شود که گاهی تشخیص آنها از سایر گربه ها دشوار باشد. این گربه ها رنگ های مختلفی دارند و ممکن است موهای تک رنگ، دو رنگ، سه رنگ یا با طرح های متعدد داشته باشند؛ همچنین دم آنها چندان پهن و پر مو نیست.

رنگ چشم این گربه ها می تواند کهربایی، قهوه ای و با احتمال کمتری آبی یا سبز باشد. گربه های دی اس اچ به صورت میانگین، تقریبا 5 کیلو گرم وزن دارند، اما از آنجایی که بسیاری از آنها در خیابان زندگی می کنند، براساس اینکه چقدر به منابع غذایی دسترسی دارند، ممکن است چاق تر یا لاغرتر باشند.

ویژگی های ظاهری گربه های DLH

دوستان پشمالوی این نژاد را هم باید از گربه های مو بلند آمریکایی که نژاد اصیلی دارند، مجزا دانست. این گربه ها در خیلی از جهات به گربه های DSH شبیه هستند، اما موی بلندتری دارند. برخی از این گربه ها در قسمت گردن خود موهای تاب دار و بلندی دارند که می تواند نژاد آنها را به گربه هایی برگرداند که در مناطق سردسیر زندگی می کردند. موهای بدن این گربه های معمولا لطیف، درخشان و با رنگ های مختلف است.

پوشش بدن آنها به صورت جزبی رنگ های مختلف دارد که وقتی از بیرون به آنها نگاه می کنیم، طیف های متنوع و زیبایی از رنگ ها، از مشکی و دودی تا رنگ های روشن در میان آنها دیده می شود. کف دست و پای آنها مقاوم تر است که می تواند نشان از مقاومت در اثر راه رفتن روی برف و یا حتی شن های بیابانی در نسل های گذشته آنها باشد. صورت برخی از این گربه ها ممکن است کشیده تر و باریک تر از گربه های DSH باشد. طول و وزن بدن این گربه ها اندازه معمولی دارد؛ طول بدنشان معمولا بین 30 تا 45 سانتی متر است و وزنی بین 5 تا 7 کیلوگرم دارند. البته با توجه به این که یک گربه خیابانی ممکن است در تهیه غذا با مشکل مواجه شود، وزن این گربه ها ممکن است مقداری حدود 2.5 کیلوگرم هم باشد.

مشاهده
رمزگشایی دکتر هریوت از زبان بدن و رفتار گربه‌ها

طول عمر گربه های خیابانی

گربه ها بسته به نژادی که دارند، ممکن است تعداد سال های مختلفی عمر کنند. گربه های نژاد DSH و DLH اگر به خوبی نگهداری شوند، می توانند بین 12 تا 14 سال عمر کنند؛ اما موضوع مهم برای گربه خیابانی این است که در خیابان، بیماری های مختلف و خطراتی مانند تصادف و جنگ و دعوا با گربه های دیگر آنها را تهدید می کند. معمولا گربه های خیابانی عمری نزدیک به یک سوم زمانی دارند که می توانستند زندگی کنند.

چطور به گربه های خیابانی کمک کنیم؟

یکی از سوالاتی که وقتی گربه های بامزه را در خیابان می بینیم، برایمان پیش می آید این است که چطور می توانیم به آنها کمک کنیم؟ طبعا نمی توانیم همه آنها را به سرپرستی بگیریم و از آنها نگهداری کنیم؛ اما می توانیم با مراکزی که به عنوان پناهگاه برای نجات این حیوانات فعالیت می کنند، ارتباط برقرار کنیم؛ قطعا آنها راهنمای خوبی برای ما هستند. برخی از دامپزشکی ها، گربه های خیابانی را رایگان یا با هزینه اندک معاینه و درمان می کنند، پس اگر گربه ای را زخمی یا بیمار دیدیم می توانیم به آنها مراجعه کنیم.

عقیم کردن گربه ها هم راه دیگری است که علاوه بر کنترل جمعیت گربه ها، به آنها به خصوص به گربه هایی با سن بالاتر کمک می کند که راحت تر و سلامت تر زندگی کنند. گربه های خیابانی دیرتر به انسان ها اعتماد می کنند، پس باید برای این کار زمان بگذاریم. اما مهم ترین کاری که برای حیوانات از دست ما بر می آید این است که به جای خریدن آنها، به پناهگاه ها یا افرادی که در امر واگذاری این حیوانات فعالیت می کنند، مراجعه کنیم و آنها را به سرپرستی بگیریم. این دوستان پشمالو می توانند همدم خوبی برای ما باشند و در عین حال که ما زندگی مناسبی به آنها هدیه می کنیم، آنها هم دنیای جدید و زیباتری برای ما خلق کنند.

مشاهده
راه و روش سفر رفتن با حیوانات خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن