جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

می‌دانستید که گربه‌ها هم مثل سگ‌ها می‌توانند ترفندهای جالبی را یاد بگیرند؟ آموزش این کارهای جالب و بامزه به گربه علاوه بر تاثیر بر سلامت گربه، دقایق مفرحی را هم برای شما و دوستان‌تان فراهم می‌کند. ضمن اینکه انجام اینکارها حتما شما را ترغیب می‌کند تا گوشی خود را بردارید و شروع به فیلم گرفتن از گربه کنید و یک استوری جذاب آماده کنید و شادی‌هایتان را با دوستان‌تان قسمت کنید 🙂 با من در این مقاله همراه باشید تا 10 آموزش و تمرین جذاب برای گربه یاد بگیرد و همراه با پشمالو تمرین کنید.

چرا آموزش دادن به گربه مهم است؟

مطالعات نشان داده که گربه‌های خانگی معمولی بین 12 تا 18 ساعت در روز می‌خوابند. یک گربه می‌تواند به سرعت از یک سبک زندگی بی‌تحرک خسته شود و شروع به اضافه وزن کند که خودش مصائب فراوانی  را به همراه خواهد داشت. پس پر واضح است که برای حفظ شرایط بدنی مناسب، نیاز به تحرک و فعالیت دارند. علاوه بر این، جلسات تمرین دادن به گربه هم برای شما و هم برای گربه می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد. از سایر مزایای آموزش به گربه این موارد می‌توان اشاره کرد؟

 • هوشیاری گربه را حفظ می‌کند
 • تشویق به فعالیت بدنی می‌کند
 • رابطه شما را با گربه بهتر می‌کند
 • ذهن گربه را تمرین می‌دهد
 • بر افسردگی گربه غلبه می‌کند

چند نکته مهم برای آموزش به گربه

ممکن است فکر کنید که هیچ راهی وجود ندارد که گربه شما نشستن را یاد بگیرد یا پنجه‌هایش را بالا بیاورد و اصطلاحا بزند قدش! اما واقعا آموزش این کارها به گربه انقدر هم که به نظر می‌رسد سخت نیست. سرعت یادگیری ترفندهایی که به پشمالو یاد می‌دهید، شاید شما را شگفت‌زده کند. قبل از انجام این تمرین‌ها لازم است که این نکات را در ذهن داشته باشد:

 • جلسات آموزش گربه را کوتاه نگه دارید تا گربه شما علاقه خود را از دست ندهد.
 • باید چندین بار در روز جلسات تمرینی را انجام دهید چون گربه ترفندها را از طریق تکرار یاد می‌گیرد.
 • هر بار فقط یک ترفند را به طور آموزش دهید و بعد به سراغ ترفند بعدی بروید.
 • همیشه از خوراکی‌های تشویقی برای برای تمرین استفاده کنید.
 • در منطقه‌ای از خانه که حواس‌پرتی کمتری برای گربه ایجاد می‌کند، جلسات تمرین را انجام دهید.

در نهایت برای اطمینان از اینکه آموزش گربه شما بدون مشکل پیش می‌رود، مطمئن شوید که ابزار مناسبی در دست دارید. خوراکی‌های کوچک اما خوش طعم گربه به حفظ توجه پشمالو شما و تشویق همکاری کمک می‌کند. البته حواس‌تان به میزان کالری خوراکی‌ها باشد که یک‌وقت در این کار افراط نکنید.

نحوه آموزش به گربه

آموزش گربه تفاوت چندانی با آموزش سگ ندارد. شما باید یک دستور آوایی یا کلمه‌ای را انتخاب کنید و کار مورد نظر را از گربه بخواهید که انجام دهد. اما گربه‌ها واژگان را به راحتی سگ‌ها درک نمی‌کنند. البته نه به این دلیل که نمی‌توانند! بیشتر اوقات به این دلیل است که هنوز به آنها انگیزه مناسبی برای انجام این کار داده نشده است. یک نشانه بصری مانند حرکت دست می‌تواند تکنیک آموزش گربه را تکمیل کند. سعی کنید از سیگنال‌های دستی استفاده کنید که حرکت مورد نظر را نشان می‌دهد. از دست خود برای راهنمایی گربه استفاده کنید، بدون اینکه آنها را لمس کنید.

مشاهده
راهنمای کار کردن در خانه همراه با پت!

قبل یا بعد از زمان غذا، در حین بازی و بعد از رفتن به یک پیاده‌روی با گربه، همه فرصت‌های خوبی برای شروع یک جلسه تمرینی هستند. گربه‌هایی که انگیزه غذایی ندارند ممکن است با آموزش مبارزه کنند و مقاومت زیادی نشان دهند. اگر گربه شما به غذا علاقه‌ای ندارد، پس باید یک سیستم پاداش متفاوت مانند یک اسباب بازی مورد علاقه را انتخاب کنید.

7 تمرین قدم به قدم برای آموزش به گربه

آیا تا به حال به سگی نگاه کرده‌اید که سریعا دستورات صاحبش را اجرا می‌کند و از خود پرسیده باشید که آیا گربه خسته من نیز می‌تواند این حرکات را انجام دهد؟ ؟ خوشبختانه جواب مثبت است. شما می توانید با اصول اولیه شروع کنید تا گربه خود را به فرایند آموزش عادت دهید. و هر بار بخواهید کاری خست‌تری انجام دهند.

 1. آموزش نشستن به گربه

برای آموزش نشستن به گربه از همان ترفند آموزش به سگ‌ها استفاده می‌شود. این یکی از ساده‌ترین ترفندها برای آموزش نشستن به یک گربه است:

 • اول به سادگی یک تشویقی کوچک را جلوی صورت گربه بگیرید.
 • سپس تشویقی را بالا ببرید. واکنش طبیعی این است که گربه سرش را بلند کند.
 • وقتی تشویقی به اندازه کافی دور شد، گربه شما دیگر تلاشی نمی‌کند و مجبور به نشستن می‌شود.
 • همانطور که دست خود را پایین میاورید، از کلمه «بشین» استفاده کنید.
 • اگر گربه شما نشسته، بلافاصله به او پاداش دهید.

با این تمرین، گربه شما ممکن است کلمه «بشین» را با عمل مرتبط کند. سپس می‌توانید بدون استفاده از تشویقی ، دستور «بشین» را اجرا کنید. از گربه خود بخواهید قبل از غذا، قبل از بیرون رفتن، و حتی در زمان بازی بنشیند.

 1. به گربه یاد دهید که «بزنه قدش!»

آیا تا به حال دیده‌اید که یک بچه گربه بزنه قدش؟ این ترفند به گربه آموزش خواهد داد که بزنه قدش 🙂

 • اول گربه را در مقابل خود قرار دهید.
 • یک خوراکی خوشمزه در جلوی گربه در ارتفاع شانه‌اش نگه دارید.
 • گربه به طور غریزی پنجه خود را دراز می‌کند تا غذا را لمس کند. وقتی پنجه گربه‌تان دست‌تان را لمس می‌کند، در همان لحظه که می‌گویید «بزن قدش»، به پشمالو غذا بدهید.

به تکرار جلسه تمرینی ادامه دهید؛ گربه شما به سرعت متوجه می‌شود که هر بار که دست شما را با پنجه خود لمس می‌کند، مورد استقبال قرار می‌گیرد. البته برخی از گربه‌ها از لمس کردن پنجه‌های‌شان توسط شخصی دیگر خوششان نمیاد، بنابراین ممکن است در برقراری تماس با شما مردد باشند.

 1. آموزش فراخواندن گربه

این تمرین به گربه یاد خواهد داد که هر وقت کلمه «بیا» را از شما شنید به سمت شما حرکت کند. وقتی شما یک تشویقی و یک خوراکی خوشمزه به پشمالو بدهید، به سرعت به فرمان «بیا» تسلط پیدا می‌کند. این یک ترفند عالی برای پیوند با گربه و عادت دادن آنها به صدای شما است.

 • گربه خود را با استفاده از نامش صدا کنید
 • هر وقت گربه آمد، یک خوراکی به او بدهید.
مشاهده
چطور بدون چنگ خوردن، گربه را حمام کنیم؟ چهار مرحله آسان

به زودی گربه شما یاد می‌گیرد که هر زمان که نام او را صدا بزنید یک لقمه خوشمزه دریافت می‌کند. البته آموزش این مورد به گربه صبر زیادی می‌خواهد. در ابتدا، گربه شما ممکن است تصمیم بگیرد که اصلاً پاسخ ندهد. این ممکن است به این دلیل باشد که آنها از پاداش و تشویقی که دریافت خواهند کرد، آگاه نیستند. پس سعی کنید وقتی گربه را صدا می‌کنید، در جایی باشد که بتواند خوراکی را در دستان شما ببیند.

 1. آموزش چرخیدن و غلتیدن به گربه

یکی دیگر از دستورات اساسی برای آموزش به گربه‌ها چرخیدن است. بیشتر گربه‌ها این ترفند را به راحتی یاد می‌گیرند، اما به تمرین زیادی برای مرتبط کردن فرمان چرخش با عمل نیاز دارند.

 • اول برای جلب توجه گربه، غذا را به پشمالو نشان دهید.
 • به آرامی غذا را در یک دایره افقی در سطح چشم با گربه خود حرکت دهید.
 • گربه غذا را در دستان شما دنبال کند و گردنش می‌چرخد.
 • این کار را چند بار انجام دهید فقط چرخش دست اگر خیلی سریع باشد، گربه شما می‌ایستد و به سمت دیگر می چرخد. پس این کار را به کندی انجام دهید.

پس از تمرین زیاد، می‌توانید غذا را کمی دورتر نگه دارید و از گربه خود با حرکت دست بخواهید بچرخد. برخی از گربه‌ها برای چرخیدن همیشه به غذا نیاز دارند، اما برخی دیگر یاد می‌گیرند که فقط یک حرکت دست را با یک فرمان شفاهی دنبال کنند و بچرخند. یعنی کافی است دست‌تان را در حالت چرخش قرار دهید تا گربه فرمان را اجرا کند.

     5. آموزش صحبت کردن به گربه!

بله، شما می‌توانید گربه خود را برای صحبت کردن آموزش دهید! بسیاری از نژادهای گربه، مانند سیامی، آوازتر می‌تواند بر فرمان «میو» تسلط یابد. به سادگی با گربه خود صحبت کنید و هنگامی که گربه با «میو» پاسخ داد، بلافاصله به دوست پشمالوی خود یک غذای خوشمزه بدهید. به زودی گربه شما مدام صحبت می‌کند تا یک غذا دریافت کند.

برای این واقعیت آماده باشید که این امر می‌تواند منجر به این شود که گربه شما بیشتر از آنچه که شما می‌خواهید از شما در خواست غذا کند. هنگامی که گربه شما سیستم پاداش را درک کرد، فقط زمانی که گربه به درخواست صدای شما پاسخ می‌دهد، به او  پاداش دهید. این به جلوگیری از فریاد زدن گربه در تمام طول روز و انتظار تشویقی گرفتن کمک می‌کند. این نکته را مدنظر داشته باشید که وقتی گربه در پاسخ به شما میو میو می‌کند به او جایزه بدهید و وقتی فقط برای جلب توجه فریاد می‌زند، او را نادیده بگیرید.

     6. آموزش پریدن در بغل به گربه

این ترفند که حسابی می‌تواند دوستان‌تان را سرگرم کند، چندان ساده نیست و نیاز به صبر زیادی دارد. آموزش پریدن به آغوش یا روی شانه شما به گربه، نشان‌دهنده مهارت‌های جدی است، اما این کار خالی از خطر هم نیست. گربه شما به شما می‌چسبد تا فرود خود را تضمین کند، بنابراین در شروع تمرین برای چند جای پنجه آماده باشید.

 • گربه را روی صندلی قرار دهید یا خودتان دو زانه مقابل گربه بشنید.
 • یک غذای کوچک را روی سطح شانه خود بگذارید.
 • از دستور «بپر» یا «بالا» استفاده کنید.
 • استفاده از دست آزاد برای ضربه زدن به شانه می‌تواند برای برخی از گربه‌ها مفید باشد.
 • در ابتدا، گربه شما برای پریدن مردد است، بنابراین ممکن است به طور پیش فرض از پنجه‌های جلویی خود بالا برود تا به غذا برسد.
 • اجازه دهید او این کار را کمی تمرین کند، سپس یک قدم به عقب بردارید تا گربه شما برای رسیدن به شما بپرد.
 • در ابتدا آماده باشید که گربه را در آغوش بگیرید. گربه‌ها همیشه آنطور که ما فکر می کنیم چابک نیستند.
مشاهده
اگر گربه شکلات بخورد چه اتفاقی می‌افتد؟

این تمرین را هر روز ادامه دهید و رفته رفته فاصله‌تان را با گربه بیشتر کنیدو بعد از مدتی حتی بدون تشویقی هم گربه با شنید دستور «بالا» یا «بپر» شما را در آغوش خواهد گرفت. فقط یک نکته حرفه‌ای برای آموزش به گربه این است که مطمئن شوید که ناخن‌هایش کوتاه شده و خودتان هم لباس‌ای نسبتا ضخیمی به تن دارید که دربرابر خظر پنجه مقاوم است.

      7. آموزش پریدن از حلقه به گربه

اگر عبور شیرها از حلقه‌ها را در سیرک دیده باشید حتما متعجب می‌شوید وقتی بفهمید گربه پشمالوی شما هم قابلیت انجام این کار را دارد.

 • حلقه را جلوی گربه خود نگه دارید.
 • با دست دیگر یک خوراکی جلوی حلقه نگه دارید.
 • گربه خود را صدا بزنید تا از حلقه عبور کند.
 • هنگامی که گربه از حلقه عبور می‌کند، به پشمالو غذا بدهید.

انجام این تمرین برای گربه شما چندان سخت نیست. فقط مانند تمرین‌های دیگر کافی است که صبور باشید.

نکته پایانی

اگر احساس می‌کنید گربه شما آموزش‌ناپذیر است، ممکن است خیلی سریع حرکت کرده باشید و توقع‌تان را خیلی بالا برده باشید. یادگیری ترفندهای سرگرم کننده ممکن است برای همه گربه‌ها آسان نباشد. بچه گربه‌های جوان ممکن است سریع‌تر از گربه‌های بالغی که یک روال و الگوی رفتاری ثابت دارند، یاد بگیرند.

تمرین بسیار مهم است و ممکن است مجبور شوید مراحل را بارها و بارها تکرار کنید تا مطمئن شوید که گربه شما نشانه‌های صوتی و بصری را درک می‌کند. زمان لازم را برای کمک به یادگیری آنها اختصاص دهید و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ناامیدی و ناراحتی انجام دهید.

اگر فرایند تمرین خسته‌تان کرد کمی استراحت کنید و بعداً دوباره امتحان کنید. هر گربه‌ای متفاوت است و به طور متفاوتی یاد می‌گیرد. ممکن است متوجه شوید که گربه شما فوراً برخی از ترفندها را یاد می‌گیرد در حالی که برخی دیگر نیاز به چند هفته تمرین دارند.

به یاد داشته باشید که سعی نکنید یکباره همه چیز را بیش از حد آموزش دهید. هر بار روی یک ترفند و کار تمرکز کنید. با گذشت زمان و حوصله، باید بتوانید ترفندهای سرگرم‌کننده را به گربه خود آموزش دهید که می‌تواند شما را یک صاحب گربه فوق العاده باحال جلوه ‌دهد 🙂

خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌هایتان از آموزش به گربه را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن