جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

1

بیشتر صاحبان گربه تصمیم می‌گیرند که گربه‌های خود را منحصرh در داخل خانه نگه دارند. این به خاطر خطرات بسیاری است که گربه‌ها می‌توانند در فضای باز با آن‌ها مواجه شوند مانند قرار گرفتن در معرض ترافیک و ماشین‌ها، حملات حیوانات دیگر، شرایط نامناسب آب و هوایی و غذای ناسالم و … که  منجر به طول عمر بسیار کوتاه‌تر پشمالوها می‌شود.

گربه‌ها ذاتا شکارچی هستند و گربه‌های بیرون از خانه تهدیدی فوق‌العاده برای حیات‌وحش بومی از جمله گربه‌هایی هستند که به خوبی تغذیه می‌شوند. شاید با خود فکر می کنید که آیا همه گربه‌ها نمی‌توانند با خوشحالی در داخل خانه و آپارتمان زندگی کنند؟ بله همه نژادهای گربه می‌توانند با زندگی در داخل خانه سازگار شوند به شرط اینکه پشمالو از سنین پایین در خانه باشد.  اما برخی از نژادها که به پرسه زدن آزادانه در فضای باز عادت دارند، ممکن است سازگاری با یک سبک زندگی محدود در آپارتمان برای‌شان دشوار باشد. این گربه‌ها از قرار گرفتن ایمن در فضای باز لذت می‌برند و راحت‌ترند که در فضای آزاد و بدون محدودیت زندگی کنند.

معرفی بهترین نژادهای گربه برای زندگی در آپارتمان

از سوی دیگر برخی از نژادهای گربه وجود دارند که در یک محیط منحصرا سرپوشیده عملکرد خوبی دارند. این نکته را هم فراموش نکنید که طول عمر گربه‌های داخل خانه به طور متوسط بین 10 تا 15 سال است اما گربه‌های فضای باز به دلیل قرار گرفتن در معرض خطرهای مختلف به طور متوسط تا 5 سال عمر می‌کنند. برخی از نژادها مانند دوون رکس و سیامی، همراهان خوبی برای کسانی هستند که در آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچکتر زندگی می‌کنند. البته شاید بد نباشد پیش از انتخاب بهترین گربه برای نگهداری، در مورد هزینه‌ نگهداری گربه‌ هم بیشتر بدانید تا برای شروع زندگی با یک پشمالوی دوست‌‌داشتنی همه جوانب را بسنجید. به در ادامه بهترین نژادهای گربه برای زندگی در داخل خانه و آپارتمان را به شما معرفی ‌می‌کنیم:

1.راگدال | Ragdoll

Ragdoll یکی از محبوب‌ترین نژادهای گربه در جهان است و یک نژاد نسبتا جدید و مدرن است. راگدال‌ها کاملا سفید متولد می‌شوند و صورت، گوش‌ها و دم آنها با افزایش سن تیره می‌شود. چشمان درشت و پهن آنها به رنگ آبی بسیار زیبا و جذاب است. خزه آنها کاملا بلند و ابریشمی است و صاف روی بدن قرار می‌گیرد. راگدال‌ها یکی از نژادهای بزرگ گربه هستند، با بدنی عضلانی، گونه‌های رشد یافته و گوش‌های متوسط. آنها بازیگوش هستند و آموزش آنها بسیار آسان است و زمانی که به خانه رسیدید به شما سلام می کنند و شما را در خانه دنبال می کنند.

اگر قبلاً گربه نداشته‌اید، Ragdoll یکی از بهترین نژادهای گربه برای افرادی است که می‌خواهند برای بار اول تجربه زندگی با یک دوست پشمالو را تجربه کنند. درست همانطور که از نام آنها پیداستاین نژاد مو بلند و زیبا شیرین و دوست‌داشتنی است و از نوازش لذت می‌برد. آن‌ها برای زندگی در داخل خانه بسیار مناسب‌ هستند، زیرا گربه‌هایی مهربان و سازگار هستند و با انسان‌ها به راحتی تعامل می‌کنند و رفتارهای خشونت‌آمیز ندارند.

Ragdolls عاشق معاشرت انسانها هستند و هرگز از خانواده خود دور نمی‌شوند. با این حال، آنها کاملا گربه‌های فضاهای داخلی هستند و فقط در صورتی که قلاده و افسار داشته باشند، باید اجازه ورود به بیرون را پیدا کنند. آنها از نظر اجتماعی بودن تقریبا شبیه سگ‌ها هستند و با افراد دیگر، کودکان و حیوانات خانگی به خوبی کنار می آیند. بر خلاف بسیاری از گربه ها، راگدول دوست ندارد تنها بماند. راگدال ها بین 4.5 تا 9 کیلوگرم وزن دارند و تا حدود 15 سال عمر می کنند.

  1. پرشین | Persian

گربه پرشین یکی از قدیمی‌ترین نژادهای گربه موجود در عصر حاضر و یکی از باوفاترین نژاد گربه است. این گربه عضلانی، استخوان سنگین، متوسط تا بزرگ با پاهای کوتاه و ضخیم، پنجه‌های بزرگ، شانه‌های بزرگ، گردن کوتاه، سینه پهن و دم نسبتا کوتاه است. پرشین‌ها سرهای بزرگ با چشمانی متحرک و پهن و بینی کوتاه دارند. پرشیت‌ها به داشتن طبیعتی ملایم، آرام و مطیع معروف هستند. آنها گربه‌های بسیار شیرینی هستند، اما می‌توانند در محبت خود تبعیض آمیز رفتار کنند و فقط به افرادی که به آنها اعتماد دارند توجه کنند.

مشاهده
چرا گربه باید عقیم شود؟ | پاسخ دامپزشکان

گربه پرشین آرام و مهربان است و چیزی جز آرامش و نوازش نمی‌خواهد. طبعا آنها به دلیل فعالیت زیاد شناخته شده نیستند و در عوض از نوازش لذت می‌برند و از رفتار محبت‌آمیز استقبال می‌کنند. هر چه بیشتر به آنها محبت و توجه کنید، محبت بیشتری روانه شما می‌کنند. این نژاد محیطی آرام را دوست دارد و به مدتی زمان نیاز دارد تا با شما گرم و صمیمی شود اما پس از آن یک همراه دوست‌داشتنی و یک دوست وفادار برای شما خواهد بود.

چون پرشین‌ها از محیط‌های آرام لذت می‌برند و به همین دلیل برای خانواده‌های پر سر و صدا توصیه نمی‌شوند، اما برای افراد مسن و مجرد همراهان خوبی هستند. پرشین‌ها وعده‌های غذایی منظم می‌خواهند و کمی زمان بازی برای جلب رضایت آنها کافی است. آنها از اینکه روی کاناپه یا تخت استراحت کنند و شما را در طول روز تماشا می کنند خوشحال هستند و بدشان نمی‌آید که هر از گاهی تنها بمانند. وزن پرشین‌ها بین 4 تا 8 کیلوگرم است و طول عمر آنها 15 سال به بالا است.

گربه هیمالیا گربه ای با جثه متوسط است که از نژادهای سیامی و ایرانی است. از نظر ظاهری در بسیاری از ویژگی های فیزیکی آن مانند بدن گرد، پاهای کوتاه و دو نوع صورت: سنتی (مشابه فارسی) یا صورت پکه (که به نام پکنی با صورت صاف نامگذاری شده است) بسیار شبیه به فارسی است. نژاد سگ).

  1. هیمالیایی | Himalayan

گربه‌های هیمالیایی بهترین ویژگی‌های نژادهای سیامی و پرشین را دستچین کرده‌اند. آنها موجوداتی وفادار و دوست داشتنی هستند که به توجه و عشق زیادی نیاز دارند و تمایل دارند با صاحبان‌شان بازی کنند. آنها بسیار اجتماعی، شیرین و باهوش هستند و کاملاً پرحرف هستند.

هیمالیا گربه‌ای آرام است که فعالیت‌هایی شبیه به بچه گربه‌ها از خود نشان می‌دهد. هیمالیا در کنار شما دراز می کشد، در رختخواب شما می‌خوابد و روی بغل شما می‌نشیند. او به تغییرات روتین اهمیتی نمی‌دهد و به طور کلی با هر کسی و همه دوستانه رفتار می‌کند. هیمالیا برای حفظ شرایط عالی به ورزش نیاز دارد. او دوست دارد با والدینش بازی کند و با اسباب‌بازی‌های تعاملی بازی می‌کند، توپ‌ها را تعقیب می‌کند و به موش‌های اسباب‌بازی حمله می‌کند پس یعنی روزانه باید با آنها بازی کنید.

سطح فعالیت آنها تقریبا چیزی بین سیامی‌ها و پرشین‌ها قرار دارد، بنابراین آنها به همان اندازه که از استراحت لذت می‌برند از بازی کردن هم خوشحال می‌شوند که همین نکته آنها را به همراهان خانوادگی خوبی تبدیل می‌کند. هیمالیاها معمولا حدود 5 کیلوگرم وزن دارند اما وزن ماده‌ها ممکن است کمتر و نرها بیشتر باشد. طول عمر آنها هم بین 9 تا 15 سال است.

  1. سیامی | Siamese

گربه سیامی هم یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین نژادهای گربه در جهان است و برخی آنها را باهوش‌ترین نژاد گربه می‌دانند. ظاهر آن کاملا منحصر به فرد است، با بدن و چهره‌ای روشن و پنجه‌ها، گوش‌ها و دم تیره‌تر. بدن سیامی دراز و عضلانی، چشمانش درشت، بادامی شکل و آبی، دمش بلند و نازک و خزش کوتاه، نرم و ابریشمی است.

گربه‌های سیامی بسیار باهوش، اجتماعی و پرحرف هستند آنها صدایی عمیق و بلند دارند و از  گفتگو و میو کردن با صاحبان خود لذت می‌برند. بسیار رفتار سیامی با صاحبان انسان‌شان را با شبیه سگ‌ها می‌دانند چون توانایی‌شان برای محبت  کردن فوق‌العاده است و علاقه‌شان به بازی کردن زیاد است. و مانند سگ‌ها آنها به تعداد زیادی اسباب‌بازی و زمان بازی نیاز دارند تا بدن و ذهن خود را مشغول نگه دارند.

مشاهده
چطور از سگ و گربه نابینا مراقبت کنیم؟

درست است که گربه‌های سیامی گربه‌های داخل  خانه هستند اما بازیگوش و پرانرژی هستند و برای شاد ماندن به تعامل انسانی زیادی نیاز دارند. به همین خاطر سیامی ممکن است برای صاحبانی که آنها را برای مدت طولانی تنها در خانه رها می‌کنند مناسب نباشند، زیرا این گربه‌ها اگر  مدت زیادی به حال خود رها شوند ممکن است رفتارهای مخرب از خود نشان دهند. گربه‌های سیامی نر بین 4 تا 6 کیلوگرم وزن دارند در حالی که گربه‌های ماده حدود 2.5 تا 4.5 کیلوگرم وزن دارند. طول عمر آنها در حدود 15 تا 20 سال است و کلا یکی از نژادهای گربه هستند که طول عمر نسبتا طولانی دارند.

  1. بیرمن | Birman

بیرمن که به عنوان «گربه مقدس برمه» نیز شناخته می‌شود، گربه‌ای است با ظاهری منحصر به فرد و جثه‌ای متوسط با چشمانی گرد و آبی تیره، خز بلند و ابریشمی، بدنی مستطیلی، صورت پهن و بینی رومی شکل است. بیرمن با رفتار ملایم و خلق و خوی دوست‌داشتنی خود، گزینه‌ای عالی برای کسانی است که خواهان گربه‌ای آرام، مطیع و مهربان هستند.

بیرمن با توجه به سابقه طولانی پرورش خود به عنوان گربه همراه انسان، حیوان خانگی فوق‌العاده‌ای برای تعامل با انسان‌ها است. بیرمن‌ها عاشق بودن با مردم هستند، عاشق بازی هستند و غریزه شکار قوی ندارند. آنها نسبتاً اجتماعی هستند و اگر به خوبی اجتماعی شوند و معقولانه معرفی شوند، با گربه‌ها و سگ‌های دیگر به خوبی کنار می‌آیند. گربه بیرمن به طور طبیعی یک گربه پر سر و صدا نیست اما می‌تواند بی سر و صدا صحبت کند!

بیرمن‌ها صدای نرم و آرام و بانمکی دارند که اگر گرسنه باشند یا نیاز به توجه داشته باشند از آن برای هشدار به شما استفاده می‌کنند. این گربه‌ها عاشق در آغوش گرفتن هستند و خوشحال هستند که با شما روی کاناپه استراحت کنند. آنها دوست دارند صاحبان خود را دنبال کنند و با آنها بازی کنند اما رفتارهای رئیس‌مابانه ندارند. بیرمن‌ها بسیار باهوش و کنجکاو هستند و از کاوش در محیط خود لذت می برند که البته می‌تواند برای شما در خانه دردسر ساز شود. بیرمن معمولا بین 4 تا 7 کیلوگرم وزن دارد و میانگین عمر آن 12 تا 16 سال است.

  1. دوون رکس | Devon Rex

دوون رکس یک نژاد گربه با ظاهر منحصربفرد است که با پوششی ابریشمی و مواج، گوش‌ها و چشم‌های بزرگ، گونه‌های برجسته و پوزه کوتاه دارد. دوون رکس یک نژاد بسیار دوست‌داشتنی است؛ این گربه‌ها دوست دارند در اطراف صاحب خود باشند و حتی می‌توان آنها را روی شانه‌های عزیزانشان دید! آنها عاشق توجه و اجتماعی هستند و خوشحال هستند که خانواده خود را در خانه دنبال کنند و با آنها بازی کنند و سرگرم شوند.

دوون رکس همچنین فوق‌العاده باهوش، بازیگوش و فعال است که گاهی اوقات به عنوان «میمون با لباس گربه» از آن یاد می‌شود. این نژاد یک گربه داخلی عالی است و بر خلاف بسیاری از نژادهای گربه بسیار قابل آموزش است و می‌توان به او یاد داد که چگونه با یک افسار راه برود، بازی کند و ترفندهایی مانند نشستن و پریدن را یاد بگیرد. (بسیار شبیه به سگ) آنها عاشق پریدن هستند، بنابراین ممکن است ایده خوبی باشد که هرگونه وسیله شکستنی را در جایی که گربه نتواند به آن برسد پنهان کنید.

دوون رکس گربه‌ای نسبتا کوچک است که نرهای آن بین 3 تا 4 کیلوگرم وزن دارند و ماده‌ها بین 2 تا 3 کیلوگرم وزن دارند. طول عمر آنها هم 9 تا 13 سال است.

  1. برمه‌ای | Burmese

برمه گربه‌ای قوی و اسپرت است که به طور همزمان تنومند و ظریف است. علیرغم سنگینی نسبی آنها، آنها گربه‌هایی ظریف و برازنده با عضلات قوی و ساختار استخوانی خوب هستند. خز آنها کوتاه، ابریشمی است و به مراقبت بسیار کمی نیاز دارد.

مشاهده
از کجا بفهمیم سن گربه چقدر است؟

گربه‌های برمه‌ای باهوش، اجتماعی و بسیار بازیگوش هستند و دوست دارند در خانه با خانواده خود باشند. تقریبا مانند سگ‌ها، گربه‌های برمه‌ای می‌خواهند در تمام جنبه‌های زندگی صاحبان‌شان مشارکت داشته باشند؛ آنها شما را در حین انجام کارهای خانه، پختن غذا و تماشای تلویزیون دنبال می‌کنند. آنها حتی به دلیل نوع رفتارشان حتی مورد توجه صاحبان سگ که ارتباط چندان خوبی با گربه‌ها ندارند، هم قرار می‌گیرند. البته گربه‌های نر و ماده برمه می‌توانند کاملاً متفاوت باشند. ماده‌ها بسیار کنجکاو، فعال و احساساتی هستند در حالی که نرها معمولا آرام‌تر و تنبل هستند.

اما برمه‌ای‌ها وقتی برای مدت طولانی تنها می‌مانند، عملکرد خوبی ندارند، مگر اینکه حیوان خانگی دیگری داشته باشند که با آنها همراهی و سرگرمشان کند. آنها به خوبی با کودکان و سایر حیوانات خانگی کنار می‌آیند و به طور کلی همراهان خوبی برای کل خانواده هستند. گربه‌های برمه‌ای می‌توانند تا 5.5 کیلوگرم وزن داشته باشند و می‌توانند بیش از 15 سال زندگی کنند.

  1. روسی آبی | Russian Blue

این نژاد گربه‌ای با جثه متوسط است که از نظر ظاهری منحصر به فرد، خوش‌تیپ و ورزشکار است. دارای خز خاکستری متمایل به آبی و متمایز و رنگ چشم سبز زیبایی است. خز آن تقریباً مخملی است و زیاد هم نمی‌ریزد. آبی‌های روسی از همراهی انسان‌های خود لذت می‌برند و به احتمال زیاد آنها را از اتاقی به اتاق دیگر دنبال خواهند کرد.

آنها گربه‌های ایده‌آلی برای خانواده‌ها هستند اما در حالی که با خانواده خود بسیار راحت هستند، ممکن است در اطراف غریبه‌ها کمی عصبی و پرخاشگر باشند. مانند بسیاری از گربه‌های دیگر، آبی روسی هم یک بنده عادت است و عاشق روتین روزانه یکسان است. روسی آبی نژاد باهوشی است که می‌توان آن را بازی کردن و کارهای مختلف آموزش داد اما روسی آبی همچنین خوشحال است که مدتی را تنها بگذراند و خودش را سرگرم کند.

میانگین وزن یک گربه آبی روسی 3.5 تا 7 کیلوگرم است و گربه‌های نر سنگین‌تر از ماده‌ها هستند. طول عمر آنها هم حدود 15 تا 18 سال است.

  1. موکوتاه بریتانیایی | British Shorthairs

بریتیش شورت‌هر یک نژاد گربه با جثه متوسط تا بزرگ با سینه پهن، پاهای کوتاه و عضلانی، پنجه‌های گرد و دم کلفت و پرحجم است. سر آن گرد با چشمانی درشت و بینی کوتاه اما پهن است. خز آن‌ها کوتاه و متراکم است و در عین حال بافت مخملی دارد.

British Shorthairs گربه‌هایی راحت با رفتاردوستانه و مهربان هستند که به همین علت همراهان خوبی برای خانواده هستند. آنها وفادار هستند و صاحبان خود را هر جا که بروند دنبال می‌کنند. از طرفی آنها بسیار مناب فضاهای کوچک هستند زیرا کنجکاوی نژادهای دیگر را ندارند که اغلب آنها را به دردسر می‌اندازد.

موکوتاه بریتانیایی که به عنوان بچه گربه بسیار پرانرژی و بازیگوش هستند، در حدود یک سالگی آرام می‌شوند و با بزرگتر شدن می‌توانند تبدیل به شال مبل می‌شوند J آنها اغلب به عنوان «غول‌های آرام» شناخته می‌شوند و گربه‌های نسبتا بزرگی هستند که معمولاً حدود 7 کیلوگرم وزن دارند، اگرچه وزن برخی از آنها به 4 کیلوگرم و برخی به 9 کیلوگرم هم می‌رسد. طول عمر آنها هم 14 تا 20 سال است.

امیدواریم با این مقاله به شما در انتخاب گربه آینده خود کمک کرده باشیم. شما کدام یکی از نژادهای گربه را بیشتر دوست دارید؟ برای‌مان در بخش نظرات بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن