جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

1

داشتن سگ و گربه‌ای که به‌طور مسالمت‌آمیز زیر یک سقف زندگی می‌کنند ممکن و شدنی است اما نیاز به کمی تعهد زمانی دارد. البته هیچ تضمینی وجود ندارد که گربه و سگ شما با یکدیگر کنار بیایند اما معرفی تدریجی آنها و توجه مساوی به هر دو حیوان می‌تواند کمک‌کننده باشد. صاحبان حیوانات‌خانگی باید قبل از تصمیم‌گیری برای آوردن حیوان اضافی به خانه، شخصیت گربه یا سگ ساکن خود را در نظر بگیرند. در این مقاله وقتی  نکاتی را به شما می‌گوییم که حتما باید برای نگهداری همزمان سگ و گربه بدانید:

  1. یک ملاقات آزمایشی ترتیب دهید

شما باید وقتی به سرپرستی حیوان دیگری فکر می‌کنید، خلق‌و‌خوی حیوان خانگی فعلی خود را در نظر بگیرید. مدیر مرکز واگذاری حیوانات آمریکا ASPCA در این باره می‌گوید:

«همه حیوانات، حتی آنهایی که در یک نژاد خاص هستند، دارای شخصیت و ویژگی‌های فردی هستند. هر حیوان خانگی متفاوت است و شاید به حضور یک حیوان جدید واکنش نشان دهد. به عنوان مثال، اگر گربه ساکن خانه شما بسیار ترسو است یا به راحتی تحت فشار و استرس قرار می‌گیرد، آوردن یک سگ جدید ممکن است تصمیم چندان مناسبی نباشد.

اگر مدت‌هاست سگ یا گربه دارید احتمالا تا به حال متوجه شده‌اید که برخورد پشمالو وقتی با حیوان دیگری مواجه می‌شود چگونه است. اما اگر هنوز در این زمینه مردد هستید و احساس می‌کنید شناخت کافی از سگ یا گربه خود ندارید، یک ملاقات آزمایشی ترتیب دهید. اگر صاحب گربه هستید با یکی از دوستان‌تان که سگ دارد، قرار ملاقاتی ترتیب دهید و رفتارهای پشمالوی خود را در مواجه با حیوانات دیگر رصد کنید. شما وقتی سطح راحتی پت خود و ترجیحات او برای همبازی‌اش را بهتر درک کنید، می‌توانید تصمیم بهتری برای  اضافه کردن یک حیوان خانگی دیگر بگیرید.»

  1. علاقه سگ‌ها و گربه‌ها به حیوانات شبیه به شخصیت خودشان

جالب است که درست مانند ما آدم‌ها، برخی از حیوانات خانگی ممکن است ترجیح دهند در کنار حیوانی قرار بگیرند که شخصیت مشابه با خودشان داشته باشند. به عنوان مثال، یک سگ فعال که هم دلش می‌خواهد دوست انسان و هم دوست سگ داشته باشد احتمالا از بودن در کنار یک بچه گربه با اعتماد به نفس هم لذت خواهد برد. به همین دلیل شاید بهتر باشد به دنبال پذیرش حیواناتی باشیم که در گذشته تجربیات مثبتی با گونه‌های دیگر داشته‌اند.

مشاهده
از کجا بفهمیم سن گربه چقدر است؟

این نکته نیز مهم است که با شخصیت حیوان جدیدی که در نظر دارید به فرزندخواندگی بپذیرید، بیشتر آشنا شوید و سعی کنید او را بیشتر بشناسید تا اطمینان حاصل کنید که زندگی در خانه با گربه‌ها یا سگ‌های دیگر نیز برایش راحت خواهد بود.

  1. برای هزینه بیشتر آماده شوید

یکی از اولین موارد وقتی می‌خواهید حیوان دیگری را به سرپرستی بپذیرید این است که توان مالی خود را بسنجید. علاوه بر خرید مواد غذایی، جعبه‌های زباله، افسار، اسباب‌بازی‌ها و سایر لوازم ضروری نیز باید تامین شود.

در حال حاضر (اردیبهشت 1402) هزینه نگهداری گربه یا سگ در ایران چیزی حدود دو تا پنج میلیون تومان در ماه است. آیا می‌توانید این هزینه را به مجموعه هزینه‌های ماهانه خود اضافه کنید؟

  1. معرفی سگ و گربه به یکدیگر نیازمند صبر و پشتکار است

قبل از معرفی سگ و گربه به یکدیگر، سعی کنید به نحوی ابتدا بوی حیوان جدید را برای پت خود آشنا کنید. مثلا می‌توانید یکی از وسایل‌شان را با هم جا به جا کنید تا قبل از ملاقات رو در رو با بوی یکدیگر آشنا و سازگار شوند. این می‌تواند کمک زیادی به هر دو حیوان کند. وقتی بالاخره زمان ملاقات فرا رسید، بهتر است به آرامی حیوانات را در یک محیط خنثی که برای هر دوی آنها امن است، به یکدیگر معرفی کنید. اصلا در مرحله آشنا کردن سگ و گربه به هم عجله نکنید و به آنها زمان دهید تا راحت باشند و به طور طبیعی از طریق معرفی‌های کنترل شده با هم تعامل داشته باشند.

شما باید مراقب هرگونه تعامل ناخوشایند سگ و گربه باشید و به هر حیوان اجازه دهید در صورت عدم احساس خوب، عقب‌نشینی کند. علاوه بر این، هرگز نباید گربه و سگ جدید خود را بدون نظارت رها کنید تا زمانی که مطمئن شوید آنها می‌توانند بدون احساس ترس یا تهدید با هم ارتباط برقرار کنند.

مشاهده
داستان شگفت‌انگیز هاچیکو؛ سگ وفادار ژاپنی

  1. هم سگ و هم گربه به فضای مخصوص به خود نیاز دارند

هر یک از حیوانات خانگی شما باید تخت و اسباب‌بازی‌های مخصوص به خود را داشته باشد. مثل ما آدم‌ها بیشتر گربه‌ها و سگ‌ها از ترکیبی از معاشرت و زمان تنهایی لذت می‌برند. حتما به هر حیوان فضایی خصوصی برای استراحت و لذت بردن از خلوت خود بدهید. باید شرایطی را برای هر دو حیوان فراهم کنید که هر حیوان فضا و حریم خصوصی خودش را داشته باشد. اگر لازم است قبل از ورود حیوان جدید، تغییرات لازم را در خانه خود انجام دهید و یک فضای اختصاصی تازه را برای او آماده کنید.

  1. سگ و گربه باید جداگانه غذا بخورند

کاسه‌های غذای پت‌های شما نباید نزدیک به هم باشند. بسیاری از سگ‌ها بر مبنای غریزه‌شان از غذای خود به شدت محافطت می‌کنند چون این کار را در طبیعت برای رقابت با دیگر حیوانات و زنده ماندن آموخته‌اند. در نتیجه، برخی از سگ‌ها ممکن است غذای خود را پنهان کنند یا اگر حیوان دیگری در حین غذا خوردن به آنها نزدیک شود، پرخاشگر شوند. سعی کنید با اطمینان از اینکه هر یک از حیوانات خانگی شما فضاهای تغذیه اختصاصی خود را دارد، از این امر جلوگیری کنید. پس به گربه و سگ در مناطق کاملا جداگانه غذا دهید و پس از پایان زمان غذا دادن، کاسه‌ها را بردارید تا از رقابت جلوگیری کنید.

  1. اختصاص زمان بیشتر برای بازی و ورزش پت‌ها

ممکن است لازم باشد سبک زندگی خود را عوض کنید تا به هر حیوان خانگی کمک کنید ورزش کافی روزانه داشته باشد. اگرچه سگ‌ها و گربه‌ها هر دو از ورزش منظم سود می‌برند، اما سگ‌ها به طور کلی به فعالیت بدنی مکرر نیاز دارند و این می‌تواند تغییر سبک زندگی بزرگی برای صاحبان گربه باشد که ممکن است به برنامه‌ریزی منظم برای پیاده‌روی در فضای باز عادت نداشته باشند.

بسته به نژاد سگ خاصی که انتخاب می‌کنید، باید برنامه خود را طوری تنظیم کنید که هر روز به پیاده‌روی بروید. در عین حال باید مراقب باشید که این موضوع بر تغذیه و زمان بازی گربه‌تان تأثیر نگذارد.

مشاهده
تمام واکسن‌های گربه+آخرین هزینه واکسیناسیون

  1. هر حیوان به دستشویی اختصاصی خود نیاز دارد

فضایی آرام را برای جعبه خاک گربه خود تعیین کنید که به دور از ترافیک خانه و محل گذر افراد باشد. همچنین لازم است این جعبه را از محل تردد سگ دور نگه دارید تا آنها وسوسه نشوند جعبه را بود کنند یا با آن بازی کنند. چون علاوه بر نکات بهداشتی، ممکن است باعث شود گربه‌تان احساس کند فضایش نقض شده است.

در مورد سگ‌ها، باید بلافاصله آموزش دستشویی رفتن را شروع کنید. این فرآیند با آموزش دادن به یک گربه در جعبه زباله متفاوت است و ممکن است به صبر بسیار بیشتری از طرف شما نیاز داشته باشد.

  1. اختصاص زمان برای توجه جداگانه به هر حیوان

هر دو حیوان خانگی شما باید در خانه شما احساس دوست داشتن و امنیت داشته باشند. اگر قرار است مسئولیت دو حیوان را به عهده بگیرید، باید آماده باشید که توجه مضاعف از خود نشان دهید. این به این معنی است که اطمینان حاصل کنید هم گربه و هم سگ شما زمان شخصی خود را برای ارتباط با شما دارند. تعیین زمان بازی و تعاملات اجتماعی جداگانه برای هر حیوان خانگی به آنها این فرصت را می‌دهد که مستقیما با شما ارتباط برقرار کنند که همیشه هنگام اضافه کردن عضو جدید به خانواده، مهم است.

  1. ممکن است سگ و گربه با هم دوست نشوند

سگ و گربه دشمن هم نیستند اما این احتمال وجود دارد که دوست خوبی هم برای یکدیگر نباشند. البته جای نگرانی نیست؛ شما با استفاده از خوراکی‌ها و تکنیک‌های دیگر می‌توانید به آنها کمک کنید تا در آرامش زندگی کنند.

سگ و گربه شما ممکن است یارغار همدیگر نباشند، اما با آموزش دقیق و صبر زیاد، می‌توانید حیوانات خانگی خود را به ایجاد یک رابطه صلح‌آمیز با یکدیگر تشویق کنید. مثلا وقتی حیوانات خانگی‌تان به خوبی با هم تعامل می‌کنند با خوراکی‌های خوشمزه و عشق فراوان به آنها پاداش دهید.

نکته پایانی

در پایان این نکته را هم در نظر داشته باشید که حتی پس از انجام تمام نکات و آموزش‌ها، هنوز این احتمال وجود دارد که گربه یا سگ ساکن شما از حضور یک حیوان دیگر استقبال نکند. و به همین خاطر شاید نخواهید خوشحالی حیوان خانگی اول خود را برای به دست آوردن حیوان دوم به خطر بیندازید. حقیقت این است که بسیاری از حیوانات خانگی به سادگی با زندگی مشترک موافق نیستند. و گاهی تا وقتی امتحان نکنیم، هیچ راهی وجود ندارد که مطمئن شویم هر حیوان خانگی نسبت به داشتن یک همراه جدید چه واکنشی نشان خواهد داد.

اگر تجربه ای از نگهداری همزمان گربه و سگ دارید، برایمان در بخش نظرات بنویسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن