جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

گربه شما تنبل است؟ بیشتر گربه‌ها کمتر از آنچه که باید ورزش می‌کنند. در حالی که همه گربه‌ها به طور طبیعی فعال نیستند، تشویق آنها با برخی تمرینات سرگرم‌کننده و ساده می تواند به آنها کمک کند تا سالم بمانند.

یک گربه معمولی حدود 12 تا 15 ساعت در روز می خوابد. در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که گربه‌های مسن می‌توانند تا 20 ساعت در روز بخوابند. چنین سبک زندگی بی‌تحرکی اغلب منجر به افزایش وزن و سایر مشکلات سلامتی می‌شود، به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی ورزش گربه را به یک هدف روزانه تبدیل می‌کنند.

گربه‌ها چقدر به ورزش نیاز دارند؟

هر گربه متفاوت است و روال فیزیکی آنها می‌تواند تحت تأثیر سلامت، سن و سبک زندگی قرار گیرد. اما قانون کلی این است که سعی کنید هر روز 30 دقیقه فعالیت متوسط داشته باشید. این می‌تواند شامل دویدن، پریدن، کوهنوردی و تعقیب باشد. یک گربه در داخل خانه به شما نیاز دارد که بیشتر درگیر فعالیت‌های روزانه خود باشید، در حالی که گربه های فضای باز فرصت کافی برای ورزش کردن با کوهنوردی، پریدن و شکار دارند.

وقتی فهمیدید که چه مدت باید با گربه خود بازی کنید، فقط اجازه دهید گربه شما مسئولیت بازی را بر عهده بگیرد. گربه شما فقط تا زمانی بازی می‌کند که احساس کند درگیر است. بیشتر گربه‌ها دامنه توجه بسیار کوتاهی دارند و فقط برای مدتی زودگذر به یک اسباب‌بازی علاقه نشان می‌دهند قبل از اینکه در جستجوی غذا یا چرت زدن سرگردان شوند.

درک برنامه زمانی گربه شما

معمولاً تصور می‌شود که گربه‌ها شب زنده‌دار هستند، اما در واقع کرپسکولار هستند، به این معنی که در هنگام غروب آفتاب بیشترین فعالیت را دارند. ساده‌ترین راه برای وارد کردن فعالیت بیشتر در روتین گربه این است که ورزش گربه را در ساعات اوج فعالیت‌اش برنامه‌ریزی کنید. در صورت امکان فعالیت‌های گربه خود را در صبح و عصر برنامه‌ریزی کنید.

اگر گربه ای در خانه دارید، ممکن است متوجه شوید که او توانایی بیشتری برای انطباق با برنامه شما دارد، اما موثرترین زمان برای تشویق بازی و ورزش گربه هنوز صبح و عصر است.

چرا گربه من تنبل است؟

اگر گربه شما مستعد تبدیل شدن به یک مبل تنبل است، این می‌تواند یک چالش باشد که او را از مبل بردارید و مجبورش کنید یک اسباب بازی را تعقیب کند. اگر در تلاش هستید که گربه‌تان را فعال‌تر کنید، ممکن است یک دلیل زمینه‌ای وجود داشته باشد. در ادامه چند دلیل رایج برای تنبلی گربه‌ها آورده شده است:

  • گربه شما اضافه وزن دارد؛ اگر گربه شما یک یا دو کیلو اضافی حمل کرده است، ممکن است تمایل کمتری به حرکت در اطراف داشته باشد. گربه‌های دارای اضافه وزن فعالیت کمتری دارند، که می‌تواند منجر به افزایش وزن بیشتر شود. این یک چرخه معیوب است. افزایش آهسته فعالیت با ورزش سبک به گربه تپل شما کمک می‌کند استقامت خود را افزایش دهد و شروع به از دست دادن چربی های ناخواسته بدن کند.
  • گربه شما درد دارد؛ گربه‌ها درد خود را به خوبی پنهان می‌کنند. این یک غریزه طبیعی است اما می‌تواند منجر به عدم تحرک و آسیب بیشتر شود. مراجعه به دامپزشک برای معاینه می‌تواند هرگونه آسیب یا وزن و درد مزمن مرتبط با سن را رد کند. گربه‌های مسن‌تر ممکن است مشکلات حرکتی بیشتری داشته باشند و ممکن است نیاز به فعالیت‌های بازی تغییر یافته داشته باشند.
  • گربه شما خسته است؛ اگر گربه شما بیش از حد معمول می‌خوابد، ممکن است احساس بی‌حوصلگی کند. بله، گربه‌ها هم خسته می‌شوند. در واقع آنها به تحریک ذهنی همراه با ورزش‌های کوتاه مدت نیاز دارند تا از نظر ذهنی و جسمی تیز بمانند.
مشاهده
تمام واکسن‌های گربه+آخرین هزینه واکسیناسیون

چطور  گربه را به ورزش بیشتر تشویق کنیم؟

گربه‌ها بسیار مستقل هستند. آنها نیازی به پیاده‌روی در محله ندارند و اغلب به طور طبیعی مانند سگ‌ها بازیگوش نیستند. در واقع اگر در محیط‌شان محرک‌های متنوعی به آنها پیشنهاد نشود، رفتارهای تنبلی را پیش‌فرض خواهند کرد.

گربه شما برای فعال ماندن نیاز به تشویق دارد، بنابراین آماده باشید که زمان و تلاش خود را برای اجرای برنامه ورزشی گربه اختصاص دهید. در ادامه چند تمرین را که می‌تواند به حفظ سلامتی جسمی و ذهنی گربه کمک کند را مرور کرده‌ایم:

بازی‌های انفرادی گربه

از آنجایی که گربه‌سانان ممکن است ساعات فعالی را که در برنامه روزانه شما قرار نمی‌گیرند ترجیح دهند، بهتر است گزینه‌هایی را برای آنها فراهم کنید تا زمانی که تنها هستند، خود را فعال و مشغول نگه دارند. بازی انفرادی برای گربه‌های دارای اضافه وزن، تنبل، پر سر و صدا، مخرب یا پرخاشگر عالی است. انواع اسباب بازی های گربه انفرادی را انتخاب کنید تا گربه خود را به بازی به تنهایی تشویق کنید:

اسباببازی گربهای با کتنیپ؛ بسیاری از گربه‌ها مجذوب عطر و رایحه ماهی گربه‌ای می‌شوند، بنابراین این اسباب‌بازی‌های پر شده با کتنیپ ممکن است به تشویق آنها به بازی کمک کند.

اسباببازیهای لیزری گربه؛ اسباب‌بازی گربه لیزری به پریدن، تحریک ذهنی و دویدن کمک می‌کند. به سادگی اسباب‌بازی لیزری را در یک منطقه قابل دسترس از خانه خود قرار دهید و آن را روشن کنید. دستگاه، نقطه لیزر را دیوانه وار حرکت می دهد و گربه شما را تشویق می‌کند که نور لیزر تعقیب کند.

اسباب بازیهای آویزان گربه؛ در بازار با مجموعه گسترده‌ای از اسباب‌بازی‌های آویزان گربه مواجه خواهید شد که به پنجره‌ها می چسبند یا از دستگیره در آویزان می‌شوند که با مقدار زیادی ماهی گربه‌ای پر شده و حتی صداهای کوچکی ایجاد می‌کند تا گربه را به ادامه بازی در هنگام ضربه زدن یا جویدن ترغیب کند.

مشاهده
7 راه‌حل ساده برای رژیم گربه خانگی

اسباببازی حرکتی؛ وقتی که می‌خواهید گربه خود را به ورزش تشویق می‌کنید، باید نگاهی به اسباب‌بازی‌های فعال حرکتی مانند Catit Groovy Fish بیندازید، که هر زمان که شک کرد گربه شما نزدیک است بلافاصله شروع به تکان خوردن می‌کند. بهترین چیز در مورد این اسباب‌بازی این است که کاملاً تعاملی است.

چرخ گربه؛ این لوازم جانبی سرگرم‌کننده گربه برای همه نیست اما می‌تواند ابزار بسیار مفیدی برای برخی از گربه‌ها باشد. چرخ گربه ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، اما این تجهیزات ورزشی پیشرفته می‌تواند راهی ایمن و سرگرم‌کننده برای فعال ماندن در خانه برای گربه‌های کسل‌شده فراهم کند. نکته منفی این است که یک چرخ گربه با کیفیت خوب گران است و فضای زیادی را در خانه شما اشغال می‌کند، اما اگر تمام روش‌های دیگر را امتحان کرده‌اید و جواب نداده، ممکن است بخواهید چرخ گربه را در نظر بگیرید.

بازی دو نفره با گربه؛ برخی از گربه‌ها آنقدرها اهل اسباب‌بازی نیستند، اما اگر با آن‌ها با اسباب‌بازی‌های گربه بازی کنید، ممکن است بازی‌ها برایشان سرگرم‌کننده‌تر باشند. مشارکت شما می‌تواند دوره‌های طولانی‌تری از فعالیت را نسبت به زمانی که گربه شما تنها است تشویق کند.

اجازه دهید گربه بازی‌های مورد علاقه خود را انتخاب کند. برخی از گربه‌ها عاشق بازی‌های واکشی هستند، بنابراین اسباب‌بازی‌های کوچک قابل پرتاب مانند توپ‌های گربه یا اسباب‌بازی پر به اندازه‌ای سبک هستند که گربه شما بتواند آن‌ها را تعقیب کند. عصا و قلاب گربه نیز راهی عالی برای هیجان زده کردن گربه شما هستند. این چوب ها که شبیه قلاب ماهیگیری هستند، معمولاً دارای پر، روبان یا اسباب‌بازی‌های کوچک گربه هستند که گربه شما می‌تواند آنها را تعقیب کند، بپرد یا با آنها برخورد کند.

درختان گربه و کوهنوردی؛ گربه‌ها عاشق بالا رفتن از درختان گربه هستند. تا حدی به این دلیل که آنها نقطه برتری که حضور در  یک درخت بلند به آنها می‌دهد را دوست دارند، بلکه به این دلیل که درختان گربه معمولاً دارای سکوها و بافت‌های متعددی هستند که گربه شما می‌تواند خراشیده و به آن بپرد. کوهنوردی یک تمرین تمام و عالی بدن گربه است. چیزهایی مانند مبلمان و پله‌ها ابزار عالی در خانه شما هستند تا به شدت ورزش گربه شما کمک کنند. اگر ترجیح می دهید گربه خود را از مبلمان خود دور نگه دارید، وقت آن است که روی مبلمان گربه مانند درخت گربه سرمایه گذاری کنید.

درختان گربه و مبلمان گربه به پشمالوی شما مکانی امن و سرگرم کننده برای بازی، بالا رفتن، خراشیدن و چرت زدن می‌دهد. همچنین آنها ویژگی‌های بسیار خوبی را در یک بازی سبک مسیر مانع با گربه شما نیز ایجاد می‌کنند. به دنبال یک درخت گربه چند طبقه با ارتفاع حداقل 2 متر باشید. از اسباب‌بازی‌ها و قلاب استفاده کنید تا گربه‌تان را وادار کنید تا برای تمرین‌های شدیدتر از درخت گربه بالا و پایین برود.

مشاهده
گربه‌ قهرمانی که با اورژانس تماس گرفت!

آموزش افسار زدن به گربه

آیا می دانستید که برخی از گربه‌ها دوست دارند پیاده روی کنند؟ فضای عالی برای گربه شما مانند یک دنیای کاملا جدید است، با صداها و بوهای هیجان انگیز که حواس آنها را بمباران می‌کند.

راه رفتن گربه با یک افسار برای تحریک ذهنی عالی است و به دوست پشمالوی شما یک تمرین سالم می‌دهد. پس چگونه گربه خود را برای راه رفتن با افسار آموزش دهید؟ آموزش افسار زدن به گربه را حتما بخوانید.

فراموش نکنید گربه‌ها بسیار باهوش هستند و می‌توانند به سرعت حقه‌ها  و ترفندها را یاد بگیرند، درست مانند سگ. اگرچه بیشتر گربه‌سانان دارای رگه‌ای مستقل هستند و آموزش آنها چالش‌برانگیزتر است، اما با صبر و پشتکار، می‌توانید گربه خود را متقاعد کنید که چند ترفند سرگرم‌کننده که برای ورزش گربه نیز مناسب است را یاد بگیرد:

  • گربه خود را مرتباً (چند بار در روز) آموزش دهید.
  • تکرار به گربه شما کمک می کند سریعتر یاد بگیرد.
  • از خوراکی‌ها برای تمرین استفاده کنید.
  • جلسات تمرین و بازی را کوتاه نگه دارید
  • در محیطی بدون حواس پرتی آموزش دهید

در حالی که آموزش ترفندهای مختلف به گربه شما دقیقا یک تمرین ورزشی نیست، اما می تواند ابزار مفیدی برای درگیر نگه داشتن گربه شما باشد. این ترفندها را می‌توان در روتین‌های زمان بازی‌ به کار گرفت تا یک جلسه بازی طولانی‌تر در طول روز را تشویق کند.

ورزش گربه و تحریک ذهنی

اگر گربه خود را از نظر ذهنی تحریک کنید، گربه شروع به حرکت و ورزش می‌کند. یک گربه بی‌حوصله ممکن است زیاد بخوابد یا رفتارهای مخرب انجام دهد. تهیه اسباب بازی های پازل گربه برای تشویق فکر کردن، بچه گربه شما را سرگرم می‌کند و آمادگی جسمانی را ارتقا می دهد.

گربه‌ها در مورد نحوه بازی خود بسیار حساس هستند. تهیه اسباب‌بازی‌های گربه به آن‌ها اغلب برای ورزش کردن گربه کافی نیست. اگر می خواهید کنجکاوی گربه خود را برانگیزید، روی اسباب بازی های پازل گربه سرمایه گذاری کنید. با یک اسباب بازی پازل گربه، گربه شما یاد می‌گیرد که چگونه یک مشکل را حل کند، ورزش کند و ذهن خود را تحریک کند.

مطالعات نشان داده است که 50 درصد از گربه‌های 5 تا 11 ساله یا بیشتر دارای اضافه وزن هستند که 30 تا 35 درصد آنها به عنوان چاق طبقه‌بندی می شوند. چاقی طول عمر گربه شما را کوتاه می‌کند. با تمرینات و ورزش‌های مناسب، دوست پشمالوی شما می‌تواند کیلوهای ناخواسته را کاهش دهد و سلامتی بدنی و سلامت روانی با کیفیت‌تری را تجربه کند.

با پیدا کردن بازی‌ها و اسباب‌بازی‌هایی که گربه‌تان از آنها لذت می‌برد شروع کنید و چند بار در روز برای یک جلسه کوتاه ۳ تا ۵ دقیقه‌ای برنامه‌ریزی کنید. چیزی به سادگی نشانگر لیزری یا اسباب بازی پر یا چوب دستی می تواند گربه شما را به سرعت در یک بازی هیجان انگیز فریب دهد.

همانطور که گربه شما استقامت می کند، می توانید زمان بازی را افزایش دهید و به آرامی شروع به کار روی بازی‌های هیجان انگیزتر و پر انرژی کنید. با کمی حوصله و تمرین، می‌توانید از تمرین روزانه گربه لذت ببرید تا او را لاغر و سالم نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن