جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

از سال‌های دور تا کنون سگ‌ها دوستان بسیار خوبی برای انسان‌ها بودند؛ برخی از پژوهشگران معتقدند که سگ‌ها جزو اولین حیواناتی بودند که به وسیله انسان‌ها اهلی شدند و این موضوع به عمق رابطه این دو اضافه می‌کند. نژادهای مختلفی از سگ‌ها وجود دارند که می‌توانند در کنار انسان‌ها زندگی خوبی داشته باشند و این روزها در بسیاری از کشورها جزو محبوب‌ترین حیوانات خانگی به شمار می‌‌آیند.

نگهداری از سگ‌ها تاثیر زیادی در سلامت روان و حتی جسم انسان‌ها دارد؛ با این وجود از آنجایی که تنوع این حیوانات زیاد است، باید نژادی را انتخاب کنیم که شرایط نگهداری از او با شرایط ما همسو باشد. یکی از محبوب‎ترین نژادهای سگ، نژاد هاسکی است که در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. در ادامه این مقاله به بررسی ویژگی‎‌های این حیوان می‌پردازیم و به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا نگهداری هاسکی در خانه امکان‌پذیر است؟

آشنایی با سگ‌ هاسکی

هاسکی در واقع یک نام کلی برای برخی از سگ‌هاست که ما آنها را بیشتر به عنوان سگ سورتمه می‌شناسیم. گونه‌های مختلفی از این نژاد وجود دارند که آشناترین آنها برای ما هاسکی سیبرین، آلاسکای و مالموت است که همه آنها را تنها با نام هاسکی صدا می‌کنیم. هاسکی‌ها به دلیل پوست و موی ضخیم، گوش‌های تیز، چشمان آبی یا قهوه‌ای و چهره گرگ‌مانند یکی از آشناترین چهره‌ها برای ما در بین سگ‌ها هستند.

 رنگ موهای سگ هاسکی معمولا ترکیبی از طوسی و سفید است؛ اما برخی از آنها موهایی کاملا مشکی یا کاملا سفید یا ترکیبی از سفید و نارنجی دارند. قد این سگ‌ها معمولا می تواند تا حدود 59 سانتیمتر، وزن سگ‌های ماده بین 16 تا 23 کیلوگرم و سگ‌های نر حدود 20 تا 27 کیلوگرم باشد.

سگ هاسکی چقدر عمر می‌کند؟

مانند همه موجودات زنده, عوامل مختلفی می‌تواند روی سلامت و طول عمر سگ‌های Husky تاثیر بگذارد. اگر علاوه بر تامین نیازهای آنها، اقدامات مربوط به بهداشت و سلامتشان هم دقیق و به موقع انجام شود، این پشمالوهای زیبا و باهوش می توانند به راحتی تا حدود 14 سال عمر کنند.

خصوصیات رفتاری سگ Husky

هاسکی‌ها حیوانات باهوشی هستند و به موجودات و انسان‌های اطرافشان علاقه زیادی پیدا می‌کنند؛ با این حال از آنجایی که ممکن است کمی لجباز باشند، بهتر است آموزش آنها از سنین پایین آغاز شود. این سگ‌ها بازیگوش، کنجکاو و پرانرژی هستند و علاقه زیادی به پیدا کردن وسایل، دفن کردن آنها و شکار کردن دارند. یکی از دلایلی که این سگ‌ها علاقه به کندن زمین دارند، دمای هواست! هاسکی‌ها زمانی که هوا گرم می‌شود بیشتر به کندن زمین علاقه نشان می‌دهند تا به خاک خنک‌تر دسترسی پیدا کنند.

مشاهده
با پیرترین سگ زنده تاریخ آشنا شوید | جشن تولد 31 سالگی «بوبی»

از طرف دیگر شکار کردن می‌تواند صفتی باشد که گاه خطرناک جلوه کند؛ به همین دلیل زمانی که این سگ‌ها آموزش را زودتر آغاز می‌کنند، زودتر اجتماعی می‌شوند و ارتباطشان با حیوانات و انسان‌ها عمیق‌تر شکل می‌گیرد. معمولا بهترین زمان برای آموزش رفتار اجتماعی به هاسکی‌ها بین 2 تا 4 ماهگی است؛ برای آموزش به آنها باید صبر و حوصله و قاطعیت زیادی داشت و به صورت روزانه برای آن زمان گذاشت. سگ‌های هاسکی شاید آنطور که سگ‌های دیگر پارس می‌کنند، واق نزنند اما صدای زوزه‌مانندی مختص به خودشان دارند که بسیاری از مواقع با آن صدا آواز سر می‌دهند.

میزان فعالیت سگ هاسکی چقدر است؟

سگ‌های هاسکی حیوانات بسیار فعالی هستند و بسیاری از اجداد آنها زندگی را با دویدن همراه با سورتمه گذرانده‌اند. اگر از این دوستان پشمالو نگهداری می‌کنیم بهتر است بدانیم که آنها حداقل 2 ساعت در طول روز نیاز به فعالیت بدنی و بازی دارند و هرچه بیشتر از بازی و فعالیت خسته شوند، راضی‌تر خواهند بود.

آیا هاسکی می‌تواند در هوای گرم زندگی کند؟

همانطور که می‌دانیم سگ‌های هاسکی از مناطق سردسیر می‌آیند و ما عادت داریم آنها را در هوای برفی تصور کنیم. برخی از طرفداران حیوانات معتقدند که بزرگ کردن آنها در آب و هوای گرم مانند نگهداری از هاسکی در ایران می‌تواند آنها را آزار داده و زندگی سختی برایشان ایجاد کند؛ از طرف دیگر برخی از متخصصان بیان می‌کنند که هاسکی‌ها می‌توانند خود را با شرایط وفق دهند.

همانطور که گفتیم پوست و موی بدن سگ‌های هاسکی دو لایه است که طبق گفته متخصصان، لایه اول با حرکت هوا به جلو و عقب می‌رود و مثل یک فن به دفع آب، نور خورشید و اشعه فرابنفش کمک می‌کند، از سوی دیگر لایه دوم در نقش عایق عمل می‌کند و آنها را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه می‌دارد.

با این حال این حیوانات به سرما بیشتر عادت دارند و برای بیرون بردن آنها در هوای گرم باید به برخی نکات توجه کرد؛ به صورت کلی برای بیرون بردن سگ هاسکی در گرما باید به دمای آسفالت یا سطحی که حیوان قرار است روی آن راه برود، توجه کرد. برای سنجش گرمای سطح زمین بهتر است دستمان را روی زمین بگذاریم، اگر توانستیم بیشتر از 5 ثانیه دستمان را به راحتی روی سطح نگه داریم، سگ می‌تواند روی آن راه برود. همچنین بهتر است بدانیم که اگر دمای هوا بیشتر از 32 درجه سانتی‌گراد باشد، برای اینکه سگ‌های هاسکی در هوای آزاد بازی و فعالیت بدنی داشته‌باشند، گرم محسوب می‌شود.

در این شرایط، ما باید محیط مناسبی برای بازی و تخلیه انرژی سگ پیدا کنیم؛ هاسکی‌ها علاقه زیادی به آب و بازی در استخر دارند؛ زمانی که هوا گرم است می‌توانیم با پاشیدن آب به دوست پشمالویمان او را کمی خنک کرده و اطمینان حاصل کنیم که فضایی در سایه وجود دارد که دمای آن کمتر از محیط اطراف است و سگ می‌تواند در گوشه‌ای دنج و خنک استراحت کند. یکی دیگر از نکاتی که در روزهای گرم تابستان باید به آن توجه کنیم این است که زمان بازی و پیاده‌روی سگ را به عصر و شب منتقل کنیم تا از گرمای هوا کاسته شده باشد.

مشاهده
از کجا بفهمیم تغذیه سگ ما سالم است؟

نگهداری سگ هاسکی در آپارتمان

با توجه به خصوصیاتی که از این نژاد سگ گفته شد، یکی از رایج‌ترین سوالات برای علاقه‌مندان به هاسکی‌ها این است که می‌توانند از آنها در خانه مراقبت کنند؟ کمی پیش‌تر گفتیم که سگ‌های هاسکی به فعالیت زیاد، حدود دو ساعت فعالیت بدنی یا 8 کیلومتر پیاده‌روی در روز نیاز دارند؛ همین انرژی زیاد این حیوانات یکی از مواردی است که نگه‌داشتن آنها در خانه را با مشکل مواجه می‌کند؛ به ویژه که ممکن است روی وسایل و دیوارها چنگ بیندازند و اسباب جلوی دستشان را بجوند.

محیط آپارتمان به ویژه اگر وسعت متوسطی داشته باشد، در چند هفته اول ممکن است برای سگ بزرگ و جادار به نظر برسد، اما زمانی که سگ به سن بلوغ نزدیک می‌شود، به فضای بیشتری نیاز دارد. یکی دیگر از معضلات نگه داشتن هاسکی در خانه، صدای آواز اوست! هاسکی‌ها به بهانه‌های مختلف به ویژه زمانی که حوصله‌شان سر می‌رود، دوست دارند سر و صدا راه بیندازند که این ممکن است در هر آپارتمانی قابل پذیرش نباشد.

با این حال نمی‌توان با اطمینان تمام، نگهداری از هاسکی‌ها را در خانه نشدنی دانست. افرادی که خانه‌های بزرگ‌تر و فضای مستقل‌تری دارند، امکان به گردش بردن سگ برایشان فراهم است، از سر و صدا کلافه نمی‌شوند و می‎‌توانند تا حدی بی‌نظمی وسایل خانه را تحمل کنند، احتمالا می‌توانند نگهداری از سگ در آپارتمان را مدیریت کنند. با این حال باید برنامه فعالیت بدنی او را، در هر شرایطی، جدی بگیرند و به صورت روزانه برای آموزش‌های مقدماتی و اصلی به او زمان بگذارند؛ همچنین برای حفظ سلامت سگ، خانه باید تهویه مناسبی داشته باشد تا هوا را تازه و خنک نگه دارد.

آیا می‌توان سگ هاسکی را در خانه تنها گذاشت؟

سوال دیگری که در زمینه نگهداری از هاسکی‌ها مطرح می‌شود این است که چقدر می‌توان آنها را در خانه تنها گذاشت؟ واقعیت این است که این سگ‌ها شخصیت مستقلی دارند اما ممکن است تنها ماندنشان در خانه با خرابکاری همراه باشد. هر کدام از این سگ‌ها ممکن است در این موقعیت واکنش متفاوتی داشته‌باشند به همین دلیل بهتر است تنها گذاشتن آنها را با بازه‌های زمانی کوتاهی آغاز کنیم.

می‌توانیم ابتدا زمانی حدود نیم ساعت سگ را تنها بگذاریم تا با واکنش او آشنا شویم و در دفعات بعد کمی زمان را طولانی‌تر کنیم. با این حال باید بدانیم که هاسکی‌ها را نمی‌توانیم بیش از حد تنها بگذاریم و حتما باید شخصی برای رسیدگی و بررسی وضعیت آب و غذا و بهداشت، بازی و پیاده‌روی کردن با آنها به خانه سر بزند.

مشاهده
10 کاری که سگ شما را فوق‌العاده خوشحال می‌کند

غذای سگ هاسکی

مثل هر حیوان دیگری یکی از مهم‌ترین مواردی که برای نگهداری از سگ Husky باید در نظر بگیریم، نوع تغدیه حیوان است. رژیم غذایی هاسکی‌ها باید منعطف و ترکیبی از انواع گوشت‌ها، ماهی‌ها، هویج، نخودفرنگی و دیگر سبزیجات و میوه‌های مفید باشد تا تمامی مواد معدنی مورد نیاز بدن سگ را به او برساند. مشورت با دامپزشک و خرید برندهای معتبر غذاهای سگ می‌تواند گام مهمی در تامین سلامت حیوان باشد. یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه کرد این است که غذای سگ‌های زیر یک سال با سگ بالغ متفاوت است و باید این مسئله را در زمان خرید غذاهای آماده در نظر گرفت.

بیماری‌های رایج در نژاد Husky

برای اطمینان از سلامت همه سگ‌ها، باید مواردی مانند واکسیناسیون سگ و مراجعه روتین به دامپزشکی را در برنامه نگهداری از حیوان قرار داد؛ با این حال همه حیوانات در مقابل برخی بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر هستند و نمی‌توان نژاد هاسکی‌ را از این قاعده مستثنی دانست:

  • بیماری‌های دهان و لثه

بیماری‌ها و عفونت‌های دهان و لثه یکی از رایج‌ترین مشکلات بین اکثر سگ‌ها به ویژه هاسکی‌هاست. عفونت ایجاد شده در این قسمت می‌تواند علاوه بر از بین بردن دندان‌ها و آسیب به دهان، مشکلات دیگری مانند بیماری‌های قلبی، کبدی، مشکلات کلیه و حتی مفاصل بدن را به دنبال داشته‌باشد. مهم‌ترین راه برای اطمینان از سلامت دندان‌ها مسواک زدن و تمیز نگه داشتن آنهاست.

  • کم کاری تیروئید

زمانی که هورمون تیروئید کمتر از اندازه لازم در بدن سگ تولید شود ممکن است عوارضی مانند تنبل شدن حیوان، اضافه وزن، ریزش مو، خشک شدن پوست و حتی ترس و پرخاشگری را به دنبال داشته‌باشد. این مشکل با داروهای تجویز شده به وسیله دامپزشک به راحتی کنترل می‌شود.

  • بیماری‌های چشمی

مشکلات مختلفی در چشم‌ها و بینایی می‌تواند هاسکی‌ها را درگیر کند که یکی از آنها دیستروفی قرنیه است. این مشکل زمانی که به سمت ایجاد زخم در قرنیه پیش می‌رود و دید سگ را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نیاز به درمان دارد. در همین زمینه موارد دیگری مانند آتروفی پیش‌رونده شبکیه یا آب مروارید هم از جمله مشکلاتی هستند که می‌توانند چشمان سگ را با مشکل مواجه کنند. این موارد در معاینات دامپزشکی بررسی می‌شوند.

  • فلج حنجره

تنفس صدا دار و غیر طبیعی می‌تواند نشانه‌ای برای این بیماری باشد که به مرور تنفس را برای سگ دشوارتر می‌کند. اگر حس کردیم که صدای تنفس سگ تغییر کرده، بهتر است در اولین فرصت با دامپزشک صحبت کنیم.

بسیاری از بیماری‌های گفته شده و سایر مشکلاتی که سلامتی سگ‌های Husky را با خطر مواجه می‌کنند، می‌توانند با تشخیص به موقع، به راحتی درمان شوند؛ به همین دلیل لازم است که دوست پشمالوی خودمان را به صورت مرتب برای معاینه و چکاپ به دامپزشکی ببریم.

با تمامی موارد گفته شده، سگ‌های هاسکی به ویژه سیبرین هاسکی، می‌توانند برای انسان‌ها دوستان وفادار و مهربانی باشند؛ اما لازم است پیش از قبول سرپرستی آنها، شرایط خودمان و محیط زندگی‌مان را به خوبی بررسی کنیم تا بتوانیم زندگی مناسبی برای حیوان و به طبع برای خودمان فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن