جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

آیا می‌دانستید 95 درصد تماس‌ها با اورژانس حیوانات در مورد مسمومیت شکلات مربوط به سگ‌ها است؟ این مشکل فقط محدود به سگ‌ها نیست گربه‌ها هم گاهی اوقات به‌خاطر خوردن شکلات به مسمویت دچار می‌شوند. بنابراین همانطور که سگ‌ها ممکن است در اثر خوردن شکلات مسموم شوند، این اتفاق ممکن است برای گربه‌ها هم رخ دهد.

صاحبان گربه‌ها موظف هستند پشمالوترین عضو خانواده را در مقابل مسمومیت با این خوراکی خوشمزه محافظت کنند. آگاهی از اینکه اگر یک گربه شکلات بخورد چه اتفاقی می‌افتد و هنگام مسمومیت چه کاری باید انجام بدهید، می‌تواند زندگی او را نجات دهد. برای اینکه همه چیز را در این مورد یاد بگیرید این مطلب را تا آخر دنبال کنید.

چرا خوردن شکلات گربه‌ها را مسموم می‌کند؟

شکلات حاوی موادی به نام‌های کافئین و تئوبرومین است، که مصرف بیش از اندازه این مواد برای گربه‌ها خطرناک است و باعث مسمومیت آنها می‌شود. تئوبرومین در بدن گربه بسیار سریع‌تر از بدن انسان جذب می‌شود، به همین دلیل مقدار کمی شکلات می‌تواند باعث مسمومیت این حیوان خانگی شود. مواد شیمیایی موجود در کافئین هم بسیار شبیه تئوبرومین است و می‌تواند گربه را چند برابر یک انسان تحریک کند؛ گربه‌ها به کافئین بسیار حساس هستند.

مسمومیت شکلات می‌تواند در گربه‌ها  علائم مختلفی داشته باشد و اگر به موقع درمان نشود، حتی ممکن است باعث مرگ او شود. سطح حساسیت هر گربه نسبت به کافئین و تئوبرومین متفاوت است، بنابراین اگر دیدید که گربه شما حتی مقدار کمی شکلات هم خورد، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.

مشاهده
چطور بدون گربه سفر کنیم؟ راهنمای 10 مرحله‌ای

علائم مسمومیت شکلات در گربه‌ها

 • بیش فعالی
 • بی قراری
 • استفراغ
 • اسهال
 • افزایش تشنگی
 • لرزش
 • مرگ
 • افزایش رفلکس
 • سفتی عضله
 • تنفس سریع و پی‌درپی
 • تشنج

از آنجایی که گربه‌ها به مواد تشکیل دهنده شکلات حساسیت دارند، با خوردن مقداری کمی از آن ممکن است علائم مسمومیت آشکار شود. در ابتدا اسهال و استفراغ به همراه بیش‌فعالی دیده می‌شود و اگر برای درمان اقدام نکنید، ممکن است علائمی مثل افزایش تشنگی، بی‌قراری، لرزش یا سایر علائم حساسیت هم نمایان شود. در صورتی‌که گربه مقداری زیادی شکلات بخورد و برای درمان آن هم اقدامی انجام نگیرد، ممکن است دچار تشنج، سفتی عضلات، تنگی نفس و حتی مرگ شود.

میزان مسمومیت شکلات در گربه‌ها

حداقل میزان انواع شکلات که ممکن است یک گربه 3 کیلو و 500 گرمی را مسموم کند:

نوع شکلات مقداری که باعث مسمومیت می‌شود
شیری 32 گرم
تلخ 14 گرم
نیمه شیرین 14 گرم
پخته 5 گرم
سفید نگران کننده نیست

 

دوز سمی تئوبرومین در گربه‌ها 200 میلی‌گرم در هر کیلوگرم است، اما انواع مختلف شکلات مقادیر مختلفی از تئوبرومین را در خود دارند. همانطور که در جدول بالا می‌بینید، شکلات تلخ، شیرین و نیمه شیرین خطر بیشتری برای گربه‌ها نسبت به شکلات شیری دارند. خوردن 4 شکلات شیری به هیچ عنوان امکان مسمومیت تئوبرومین و کافئین برای گربه‌ها را ندارد، چرا که دارای مواد موجود در سایر شکلات‌ها نیست. در شکلات شیری مقادیر بسیار کمی مواد سمی برای آسیب زدن به گربه‌ها وجود دارد.

شکلات پخته معمولا در قالب‌های کوچک 100 گرمی در بازار وجود دارد و شیرین نیست. فقط یک گاز کوچک 5 گرمی از این نوع شکلات برای یک گربه خطرناک است. اگر شکلات نیمه شیرین یا تلخ باشد باید کمی بیشتر خرده شود، یعنی اگر گربه مقدار 14 گرم از این شکلات‌ها را بخورد مسموم می‌شود. در شکلات شیری خطر مسمومیت کافئین و تئوبرومین کمتر است و گربه باید چیزی معادل 32 گرم شکلات بخورد تا مسموم شود. این مقدار معادل حدود 8 شکلات شیری برند Hershey Kiss است.

مشاهده
گربه و سربازی که جان هم را نجات دادند!

درمان مسمومیت شکلات در گربه‌ها

اگر گربه شما در معرض مسمومیت شکلات قرار گرفت، دامپزشک ممکن است او را مجبور به استفراغ کند یا توصیه کند تا قبل از اینکه گربه را برای معاینه نزد او ببرید، خودتان این کار را در خانه انجام دهید. یک یا دو قاشق چای خوری پر اکسید هیدروژن اغلب باعث می‌شود که گربه محتویات معده خود را استفراغ کند. بنابراین اگر گربه شما مقداری شکلات خورده، این کار می‌تواند بدن او را از شر آن و سایر چیزهایی که خورده خلاص کند. وادار کردن گربه به خوردن این ماده کار سختی است، به ویژه اگر در خانه سرنگ نداشته باشید، به همین دلیل بهترین راهکار این است که گربه را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید.

پس از مراجعه به مرکز درمانی، گربه شما ممکن است به انجام آزمایش خون یا ادرار نیاز داشته باشد. همپنین، ممکن است دامپزشک تشخیص دهد برای بررسی ریتم‌های غیر طبیعی قلب ECG انجام شود. علائم مسمومیت، پس از انجام مراحل درمان برطرف می‌شود و معمولا متخصص به شما توصیه می‌کند تا 4 روز پس از مصرف شکلات یک رژیم غذایی ساده برای گربه در نظر بگیرید. اگر پس از مصرف شکلات به سرعت برای درمان اقدام نکنید، ممکن است گربه در اثر مسمومیت ناشی از مصرف بالای تئوبرومین بمیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن