جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

1

این روزها گربه‌ها حضور فعالی در جوامع به ویژه جوامع شهری دارند. تعداد آنها در خیابان‌ها و پارک‎ها انقدر زیاد شده که می‌توانیم آنها را به راحتی همشهری خودمان حساب کنیم. در برخی مناطق گربه‌ها، به ویژه بچه گربه‌ها ممکن است با محدودیت منابع غذایی مواجه باشند و یا به دلیل تصادف یا بیماری به مراقبت احتیاج داشته باشند.

غذا دادن به گربه‌های خیابانی

نظرات مختلفی درباره غذا دادن به گربه‌های خیابانی وجود دارد. عده‌ای از طرفداران حیوانات معقتدند که در فضاهای شهری ممکن است برای گربه‌ها غذای کافی وجود نداشته باشد و این موضوع می تواند به قیمت جان آنها تمام شود؛ به همین دلیل برخی افراد در قالب گروه‌ها یا به صورت فردی برای غذارسانی به گربه‌ها فعالیت کرده و یا در نزدیکی محل کار یا زندگی خود برای نگهداری از گربه خیابانی اقدام می‌کنند. وقتی که به گربه‌ها غذا می‌دهیم مواد مغذی مورد نیاز بدن آنها تامین می‌شود و از طرف دیگر در مواجهه با انسان‌ها احساس خطر کمتری می‌کنند و این موضوع کمک می‌کند که بردن آنها به مراکز درمانی برای درمان و عقیم سازی با راحتی بیشتری انجام شود.

 از طرف دیگر گروهی دیگر از حامیان محیط زیست و حیوانات بر این باور هستند که حیوانات به ویژه گربه‌ها به صورت غریزی می توانند شکار کنند و برای خود غذا پیدا کنند؛ آنها معتقدند که زمانی که ما به گربه‌ها غذا، به ویژه غذای خشک، می‌دهیم، گربه دیگر غذای تر و غذایی که خودش در طبیعت پیدا کند را نمی‌خورد و در نهایت این به ضرر دوستان پشمالوی ما تمام می‌شود. یکی دیگر از موضوعاتی که این گروه از افراد مطرح می‌کنند این است که فراوانی غذا برای گربه‌ها در صورتی که اکثر آنها عقیم نشده‌اند، باعث ازدیاد بی‌رویه جمعیت آنها می ‌شود و این گستردگی جمعیت می‌تواند برای سایر گونه‌های جانوران مشکل‌ساز باشد.

مشاهده
آیا گربه‌های خیابانی شادتر هستند؟

با وجود اختلاف نظر بین این افراد، بسیاری از ما به دلیل علاقه‌ای که به حیوانات به ویژه گربه‌ها داریم، این روزها که به فصل سرما هم نزدیک می‌شویم، دلمان می‌خواهد به گربه‌هایی که نزدیکمان می‌بینیم کمک کنیم و به آنها غذا بدهیم. به همین دلیل لازم است بدانیم که در شرایط لازم، بهترین غذای گربه برای مراقبت از بچه گربه و گربه‌های بالغ چه مواردی است.

غذای مناسب بچه گربه خیابانی

یکی از مواردی که باید برای تغذیه گربه به آن توجه کنیم، سن گربه است. ممکن است ما نتوانیم سن گربه بالغ را تشخیص دهیم اما احتمالا می‌توانیم بچه گربه را از گربه بالغ جدا کنیم. گربه را معمولا بین 9 تا 12 هفته، گربه بالغ می‌دانند. هرچه گربه‌ها کوچک‌تر هستند، باید غذاهای نرم‌تری استفاده کنند. زمانی که گربه‌ها به دنیا می‌آیند تا یک ماهگی باید حتما از شیر مادر استفاده کنند. برای غذای بچه گربه یک ماهه زمانی که مادرش در کنارش نیست، می‌توان از شیرهای مخصوصی استفاده کرد که به عنوان جایگزین شیر مادر در پت‌شاپ‌ها به فروش می‌رسد. بهتر است بدانیم که گربه‌ها پس از یک ماهگی توان هضم لاکتوز را ندارند؛ به همین دلیل استفاده از لبنیات و شیرهایی که ما مصرف می‌کنیم، ممکن است آنها را دچار مشکلاتی مانند اسهال و استفراغ کند.

بهترین غذا برای گربه های خیابانی

وقتی که گربه‌ها به دنیا می‌آیند، از شیر مادر تغذیه می‌کنند. بهترین و کامل‌ترین غذا برای بچه گربه، شیر مادر است؛ اما میزان و کیفیت شیر مادر هم به غذایی بستگی دارد که گربه پیدا کرده و می‌خورد. برخی از گربه‌ها ممکن است غذای مناسب پیدا نکنند و یا از پسماندها غذایی پیدا کنند که برای آنها مضر بوده و یا کیفیت لازم را نداشته باشد. در این شرایط احتمالا ما با دیدن گربه‌ها دلمان می‌خواهد به آنها کمک کنیم و برایشان غذا تهیه  کنیم؛ بهتر است بدانیم که گربه‌ها هر غذایی را نمی‌توانند استفاده کنند و برخی از مواد غذایی می تواند باعث بیماری یا حتی مرگ آنها شود.

مشاهده
راهنمای کامل خرید غذای گربه | کدام غذای گربه واقعا سالم است؟  

بهترین غذایی که می‌توان برای گربه‌های خیابانی که معمولا گربه‌های DSH هستند، در نظر گرفت، غذای خشک مخصوص گربه است. هزینه غذای خشک گربه خیابانی براساس برند آن متفاوت است اما امروزه در بسیاری از دامپزشکی‌ها و پت‌شاپ‌ می‌توان غذای خشک را با قیمت مناسب تهیه کرد. این غذاها مخصوص گربه‌ها ساخته می‌شوند و عفونتی در سیستم گوارش و بدن گربه ایجاد نمی‌کنند. در همین راستا زمانی که از غذای تر برای گربه خیابانی استفاده می ‌کنیم، ممکن است غذا برای مدتی در فضای باز بماند، معمولا غذاهای تر پس از گذشت زمانی بین 30 تا 45 دقیقه، به ویژه در روزهایی که هوا گرم است، خشک شده و ممکن است به فضایی برای تجمع حشرات تبدیل شوند؛ به همین دلیل ممکن است کیفیت خود را از دست داده و آلودگی را وارد بدن حیوان کنند. بهتر است زمانی از غذای تر مخصوص به گربه استفاده کنیم که مطمئن هستیم غذا به سرعت توسط گربه خورده می‌شود.

تهیه غذای خانگی برای گربه بالغ

ممکن است به هر دلیلی غذای آماده مخصوص به گربه در دسترسمان نباشد و بخواهیم از مواد غذایی موجود برای گربه خیابانی غذا درست کنیم. بهتر است بدانیم که اصلی‌ترین ماده غذایی مورد نیاز بدن گربه‌ها گوشت است. گوشت گاو، مرغ، بوقلمون و بره گزینه‌های مناسبی برای گربه‌ها هستند و می‌توانند مواد مغذی مثل آهن، روی، فسفر و برخی ویتامین‌ها را برای آنها فراهم کنند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که این مواد غذایی اولا باید توسط گربه‌های بالغ استفاده شود و ثانیا به هیچ‌وجه نباید به صورت خام به آنها داده‌شود؛ چرا که ممکن است نتوانند به راحتی آن را هضم کنند و همچنین گوشت خام می‌تواند بدن گربه را با انگل و برخی از عفونت‌ها درگیر کند.

آیا می‌توان به گربه تن ماهی داد؟

یکی از گزینه‌هایی که برای تغذیه دوستان پشمالوی ساکن کوچه و خیابان به ذهن ما می‌رسد، کنسرو ماهی است. ماهی یکی از مواد غذایی باکیفیت و مغذی است که گربه می‌تواند مصرف کند؛ اما از طرف دیگر کنسروهای تن ماهی معمولا نمک و چربی زیادی دارند که ممکن است برای گربه مضر باشد. بهتر است تن ماهی، انتخاب هر روزه برای تغذیه گربه نباشد و برای خرید آن از گزینه‌های کم نمک و کم چربی استفاده کنیم.

مشاهده
همه اطلاعات مهم درباره مالت گربه

تخم مرغ و غلات برای گربه خیابانی

تخم مرغ پخته منبع خوبی برای تامین پروتئین و مواد مغذی در بدن گربه‌هاست و هضم آن هم برایشان آسان است؛ پس می‌توان در بازه‌های زمانی مختلف تخم مرغ پخته را برای تغذیه آنها در نظر گرفت. همچنین از آنجایی که گربه‌ها به کربوهیدرات هم نیاز دارند، می‌توان در غذای آنها از بلغور، جو دو سر و برنج قهوه‌ای استفاده کرد. این مواد سرشار از فیبر، منیزیم و ویتامین‌هایی مانند گروه ویتامین B هستند و البته باید به صورت پخته مصرف شوند.

سبزیجات مجاز در غذای گربه

برخی از سبزیجات نقش مهمی در غذای گربه‌ها دارند؛ اما مانند موارد قبل، لازم است که آنها را به صورت پخته در غذای گربه استفاده کنیم. هویج به دلیل وجود بتاکاروتن برای گربه مفید است و کدو حلوایی می‌تواند به ارتقای سیستم ایمنی بدن گربه کمک کند. کلم بروکلی و اسفناج هم از جمله سبزیجاتی هستند که اگر بدون ادویه پخته شوند، می‌توانند ترکیب غذای گربه را تکمیل کنند.

نکات مهم در غذا دادن به گربه خیابانی

مهم‌ترین نکته‌ای که باید برای غذا دادن به گربه‌های خیابانی به آن توجه کنیم، سن گربه است. بچه گربه‌ها تا قبل از سه هفتگی معمولا دندان ندارند و نمی‌توانند غذاهای سفت را استفاده کنند. از حدود پنج هفتگی می‌توان از غذاهای جامد برای گربه‌ها استفاده کرد.

دوستان پشمالوی ما انقدر در دل ما جا دارند که دوست داریم به آنها کمک و از آنها مراقبت کنیم؛ اما غذا دادن به گربه‌های خیابانی نباید به یک عادت و روتین برای آنها تبدیل شود، چون در صورت نبود ما ممکن است گربه غذای دیگری نخورد و آسیب ببیند.

برای غذا دادن به گربه‌های خیابانی بهتر است از ظرف مخصوص یا ظروف پلاستیکی استفاده کنیم؛ غذا ریختن در خیابان، بدون مراقبت، باعث جمع شدن حشرات و آلودگی محیط زیست می‌شود.

یک پاسخ

  1. سلام تو حیاط خونه ما‌ یه گربه مادر و بچه گربه زندگی میکنند بعد خیلی من براشون شیر و مامانشون مرغ بخته شده می زارم
    الان بعضی وقت ها که غذایی نداره منتظره که من براش ببرم
    آیا مشکلی داره یا نه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن