جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

اگر این صفحه را باز کرده‌اید حتما چند وقت است که نگران تغذیه پشمالوی بامزه خود شده‌اید. گربه‌ها به دلایل مختلفی ممکن است از غذا خوردن امتناع کنند؛ در این مقاله با بهره‌گیری از منابع علمی و نظرات دامپزشکان دلایل غذا نخوردن گربه‌ها را با هم مرور می‌کنیم تا سریع‌تر بتوانید مشکل گربه خود را شناسایی کنید و هرچه زودتر مسئله تغذیه پشمالوترین عضو خانواده را حل کنید.

گربه‌ها می‌توانند در خوراک سخت‌پسند باشند

از آنجایی که گربه‌ها به عنوان یک حیوان‌خانگی می‌توانند در مورد سرپرست خود بسیار سخت‌گیر باشند و زود با او خو نگیرند، به همین خاطر جای تعجب ندارد که در مورد غذا نیز این رفتار را داشته باشند. در حالی که سگ‌ها معمولا هر غذایی را که جلوی آنها قرار بگیرد می‌خورند، گربه‌ها مزاج ظریف‌تر و حساس‌تری دارند، به همین دلیل است که بیشتر خوراک‌ها و غذاهای گربه‌ها به سمت خوش عطر و طعم بودن رفته‌اند.

گرچه برخی گربه‌ها هستند که در غذا خوردن خیلی سخت نمی‌گیرند، اما بعضی از نژادهای گربه نیز وجود دارد که بیشتر از بقیه غذاهای خوشمزه‌ای می‌خورند، مانند نژاد بیرمن.

مردم دوست دارند هر روز وعده‌های غذایی خود را تغییر دهند. با این حال، ما انتظار داریم حیوانات خانگی ما هر روز بدون شکایت همان غذا را بخورند. در بعضی موارد، غذا نخوردن گربه می‌تواند نشانه‌ای از نحوه اعتراض او به غذا باشد.

گاهی اوقات گربه از خوردن غذا امتناع می‌کند و این موضوع می‌تواند اولین نشانه از یک بیماری جدی باشد. اما بیشتر اوقات، این یک مسئله جزئی از سلامت گربه یا حتی فقط یک تغییر ناگهانی در مزاج او است.

صرف نظر از تمام این موارد، بسیاری از افرادی که گربه دارند در مورد غذا نخوردن گربه ناراحت می‌شوند. اگر شما نیز در این دسته قرار می‌گیرید باید بگوییم که تنها نیستید و گربه شما نیز سعی در آزار شما ندارد، هرچند که گاهی اوقات اینگونه به نظر می‌رسد.

مشاهده
تیپ شخصیتی گربه شما چیست؟

غذا نخوردن گربه شما تنها می‌تواند نشانه‌ای از آلرژی داشتن گربه به آن غذای مورد نظر باشد. در این حالت شما می‌توانید با رژیم غذایی بدون غلات حال گربه خود را خوب کنید.

دلایل احتمالی غذا نخوردن گربه شما

این حالت زمانی خیلی خود را نشان می‌دهد که گربه شما بعد از چند روز غذا خوردن خوب به یک باره از خوردن غذا امتناع کند. با این حال، این حال گربه لزوما نمی‌تواند دلیل وحشت برای شما باشد. بیشتر اوقات، توضیح این مشکل ساده می‌تواند شما را به راه حل برساند.

خواه یک مشکل پزشکی باشد و یا فقط بی حوصلگی از غذا خوردن، چندین دلیل ممکن برای امتناع ناگهانی گربه از غذا خوردن وجود دارد.

    • مشکلات سیستم تنفسی یا گوارشی. بسیاری از مشکلات گوارشی و تنفسی به راحتی قابل اصلاح هستند. با این حال، این احتمال وجود دارد که غذا نخوردن گربه نشانه یک مشکل جدی‌تر مانند سرطان باشد.
    • گل مو یا سایر اشیا خارجی در معده. از آنجایی که گربه‌ها خود را با لیس زدن موهای خود تمیز و مرتب می‌کنند، به طور مداوم مقدار قابل توجهی از مو را می‌خورند. این می‌تواند منجر به ایجاد گلوله‌های مو در دستگاه گوارش آنها شود که در صورت خارج نشدن از دستگاه گوارش، می‌تواند باعث انسداد شود. سایر اشیا خارجی شامل بندهای مو، کثیفی یا هر چیز دیگری که گربه شما ممکن است بخورد نیز می‌تواند این مشکل را به وجود آورد.
    • مسائل دندانپزشکی. درست مثل انسان، گربه‌ها نیز می‌توانند از مشکلات و درد دندان نیز رنج ببرند. زمانی که دندان درد دارید آخرین کاری که می‌خواهید انجام دهید غذا خوردن است، درست است؟ بنابراین، تعجب ندارد که درد دندان در گربه نیز می‌تواند دلیلی بر این باشد که غذا نخورد.
    • مواد غذایی فاسد. گربه‌ها بسیار به حس بویایی خود اعتماد دارند و این حس در آنها از انسان‌ها قوق‌تر است. در نتیجه، گربه شما ممکن است متوجه شود که غذا خراب شده یا فاسد شده است. اگر گربه شما به یک باره از غذا خوردن دست کشیده است، اولین کاری که می‌توانید انجام دهید بررسی تاریخ انقضای غذای گربه است.
    • دیگر غذا را دوست ندارد. آیا دوست دارید تا به صورت مداوم یک مدل غذا بخورید؟ اگر دوست ندارید پس نباید از خوردن غذای تکراری گربه خود و همچنین زده شدن از آن نیز تعجب کنید.
مشاهده
نژاد گربه‌های خیابانی ایران چیست؟

صرف نظر از اینکه علت نهایی چیست، مراجعه به دامپزشک برای یافتن پاسخ و راه حلی مناسب معمولاً بهترین راه حل است.

5 راه برای برگرداندن اشتهای گربه

ممکن است فکر کنید گربه شما به محض گرسنه شدن غذای خود را خواهد خورد. شاید اینگونه باشد، اما شاید نیز اینگونه نباشد. در حقیقت، نخوردن غذا برای برخی گربه‌ها خطرناک است و باعث مشکلات کبدی می‌شود. ممکن است بخواهید صبر کنید و در نهایت عکس العمل گربه را ببینید، اما غذا خوردن برای زنده ماندن این حیوان خانگی امری ضروری است.

برای تحریک اشتهای گربه هنگام غذا خوردن، روش‌های زیر را امتحان کنید.

1. برای تغییر غذای گربه مواد تشکیل دهنده روی جعبه را بررسی کنید

گاهی اوقات وقتی غذای گربه “جدید” است، باید مواد درون آن به گونه ای باشد که با مزاج گربه ما سازگاری داشته باشد. گربه شما ممکن است از مواد جدید یا تغییراتی که توسط تولید کنندگان مواد غذایی ایجاد شده است، خوشش نیاید.

2. غذای مرطوب و خشک را ترکیب کنید

اگر به طور معمول به گربه خود غذای خشک می‌دهید، می‌توانید سعی کنید با افزودن مقدار کمی غذای مرطوب، آن را تغییر دهید. گاهی اوقات تمام نیاز گربه شما این است که کمی ادویه و طعم به غذای آن اضافه کنید.

3. طعم‌های مختلف را امتحان کنید

می‌توانید با دامپزشک گربه خود مشورت کنید و به محض اینکه از طعم‌های جدید مطمئن شدید، آن را در برنامه غذایی گربه خود بگنجانید. حتی ممکن است مجبور شوید کاسه گربه خود را عوض کنید، زیرا گاهی اوقات لبه‌های کاسه می‌تواند گربه شما را از خوردن غذا باز دارد.

مشاهده
چند توصیه کلیدی برای مراقبت از بچه گربه در ماه اول

4. خودتان غذا درست کنید

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی بر این باورند که درست کردن غذا توسط خودشان، سالم‌ترین وعده‌ی غذایی است که می‌توانند به حیوان خود بدهند. انجام چنین کاری برای صاحبان گربه کاملاً امکان پذیر است. دستورالعمل‌ها و مواد تشکیل دهنده غذای گربه را می‌توانید در هر جایی خصوصا در اینترنت و یا با مشاوره با دامپزشک گربه‌ی خود پیدا کنید.

5. مراجعه به دامپزشکی برای رد شدن هر گونه مشکل خطرناک

دامپزشک می‌تواند مشکلات جدی پزشکی و دندانپزشکی را تشخیص دهد. اگر مشکل پزشکی باشد اما جدی نباشد، آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا اشتهای گربه خود را برگردانید.

بسیاری از گربه‌ها خوش غذا هستند

اگر گربه شما غذا نمی‌خورد وحشت نکنید. گربه‌ها مانند انسان‌ها عاشق غذا خوردن هستند. در بسیاری از موارد، کم اشتهایی آنها توضیحی دارد که با کمترین نگرانی یا هزینه به راحتی قابل حل است.

چه زمانی باید با دامپزشک تماس بگیرید؟

خب، همان‌طور که گفتیم گربه‌ها بسیار خوش خوراک هستند، اما اگر آنها دو یا چند روز است که غذا نخورده‌اند و ترفندهای بالا را امتحان کردید و نتیجه نگرفتید، آن را فوراً نزد دامپزشک ببرید!

در این حالت، ممکن است گربه شما از روی سیری به غذا پشت نکند و معمولاً به این معنی است که آنها از بیماری رنج می‌برند که باعث می‌شود حالت تهوع پیدا کنند. به محض مشاهده تغییر، چه ناگهانی یا تدریجی در رفتار گربه خود، با دامپزشک تماس بگیرید. هرچه زودتر به این مسائل پزشکی پرداخته شود، نتیجه بهتری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن