جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

تصور کنید همه وسایل‌تان جمع‌و‌جور و خانه‌تان مرتب است، هواپیما/اتوبوس/قطارتان به‌زودی حرکت می‌کند  اما در غیاب شما چه اتفاقی برای بچه گربه دوست‌داشتنی‌تان می‌افتد؟ تنها گذاشتن گربه در خانه و رفتن به تعطیلات بدون گربه می‌تواند تصمیم سختی باشد. هر صاحب حیوان خانگی مسئولیت‌پذیری می‌داند که بیرون گذاشتن مقداری غذا و آب به اندازه کافی برای یک گربه در خانه به تنهایی کافی نیست، بنابراین چگونه می‌توانید مطمئن شوید که در غیاب شما برای گربه اتفاقی نمی‌افتد؟

برای اینکه مطمئن شوید از حیوان خانگی شما در زمانی که دور از خانه هستید به خوبی مراقبت می‌شود، این راهنما به شما توصیه‌هایی می‌کند و به شما در تصمیم‌گیری کمک می‌کند. این مقاله به شما می‌گوید که وقتی گربه‌ها را در تعطیلات تنها می‌گذارید دقیقا چه کاری باید انجام دهید. تمام نکات موجود در این چک لیست را دنبال کنید تا بتوانید در زمان سفر بدون کوچکترین نگرانی از گربه خود از تعطیلات لذت ببرید:

 1. دور نگهداشتن وسایل و مواد خطرناک

هر صاحب گربه‌ای می‌داند که گربه‌ها چقدر سریع می‌توانند با کنجکاوی سر از چیزها و وسایلی درآورند که می‌تواند برایش خطرناک باشد. پس برای اینکه مطمئن شوید در غیاب شما اتفاق بدی برای گربه‌تان نمی‌افتد برخی از این وسایل خانگی رایج عبارت‌اند از:

 • مواد شیمیایی مانند خوشبو‌کننده هوا، دستمال مرطوب، نمک یخ‌زدایی، کود و حشره‌کش.
 • برخی مواد غذایی مانند شکلات، کشمش، آووکادو، پیاز و غذاهای سگ.
 • داروها و مکمل‌ها.
 • نخ، کاموا، نخ دندان و هر وسیله یا ماده رشته‌ای که ممکن است گربه با آن بازی کند و بطور تصادفی قورت دهند.
 • اشیا تیز، مجسمه و کیسه‌های پلاستیکی
 • گیاهان خانه سمی را جابجا کنید
 • دور نگهداشتن برخی از گیاهان که برای گربه ها سمی هستند.
 1. اسبا‌ب‌بازی و وسایل سرگرمی

گربه ها موجوداتی بسیار اجتماعی هستند که نیاز به عشق، توجه و زمان بازی زیادی دارند. اگرچه ممکن است گاهی اوقات غیراجتماعی به نظر برسند اما واقعیت این است که گربه، شما را دوست دارد و وقتی شما رفته‌اید و در خانه نیستید احساس ناخوشایندی پیدا می‌کند؛ تنها گذاشتن گربه برای مدت طولانی احتمالا باعث اضطراب جدایی می‌شود که می‌تواند منجر به رفتارهای مخرب در گربه شود.

مشاهده
رمزگشایی دکتر هریوت از زبان بدن و رفتار گربه‌ها

پس اول مطمئن شوید که همه اسباب‌بازی های گربه تمیز و سالم هستند و بعد آنها را در دسترس گربه قرار دهید. هیچ‌کس بهتر از شما گربه‌تان را نمی‌شناسد، بنابراین شما در بهترین موقعیت هستید که بدانید چگونه می‌توانید گربه‌تان را در زمانی که دور هستید به بهترین نحو سرگرم کنید.

 1. آب و غدا

شما باید راهی پیدا کنید تا مطئمن شوید گربه شما بیش از حد غذا دریافت نمی‌کند. دستگاه‌هایی برای تغذیه خودکار گربه در بازار وجود دارد اما این دستگا‌ه‌ها بیشتر به درد غذاهای خشک می‌خورند. بهترین گزینه در این مواقع این است که شخصی برای غذا دادن به گربه‌ها به خانه بیاید، به خصوص اگر آنها به رژیم غذایی خاصی مانند غذای مرطوب نیاز دارند.

نکته: کاسه‌های غذا و آب را از هم جدا نگه دارید تا گربه شما به طور تصادفی (یا عمدی) آب را در ظرف غذا نریزد و غذای او خیس شود.

 1. نصب یک دوربین ساده و ارزان

نصب دوربین‌ هم برای ایمنی گربه و هم برای شادی شما عالی است! راه‌اندازی دوربین‌ به شما این امکان را می‌دهد که مراقب گربه‌تان باشید و مطمئن شوید که او به چیزی برخورد نمی‌کند. اگر از تنها گذاشتن گربه خود مضطرب هستید، دوربین می‌تواند راهی برای ایجاد احساس امنیت در شما باشد. فقط کافی است در سفر روزی یکی دوباره از طریق گوشی دوربین خانه را چک کنید و مطمئن شوید گربه در سلامت است.

 1. درهای خانه را بسته نگه دارید

متأسفانه برای صاحبان گربه غیرمعمول نیست که گربه خود را در داخل کمد یا یک اتاق خواب قفل شده بیابند، چون دری به طور تصادفی پشت سر آنها بسته شده است. اگر نمی‌خواهید گربه‌تان به اتاقی دسترسی داشته باشد یا نمی‌خواهید خطر قفل شدن و حبس شدن گربه‌تان را تهدید کند، در را کاملا ببندید. اگر لازم است دری را باز بگذارید، یک جسم غیرقابل حرکت سنگین جلوی در باز بگذارید تا در باز بماند.

مشاهده
دلایل علمی خرخر گربه و تاثیر آن بر روی انسان‌ها!

 1. سیم‌های برق را جمع کنید یا مخفی کنید

اگر گربه دارید حتما باید تا به الان متوجه شده باشید که آنها تقریبا هر چیزی را می‌جوند، به خصوص اگر  اسباب‌بازی‌هایی شبیه آن داشته باشند. قبل از رفتن، وسایل الکترونیکی و وسایلی را که نیازی به برق ندارند را از برق بکشید و مطمئن شوید سیم برفی در دسترس گربه نیست. همچنین می‌توانید اسپرهای دافع گربه بخرید و به سیم‌ها بزنید تا گربه نزدیک آنها نشود. اما کار بهتر کماکان جمع کردن سیم‌های برق است.

 1. بوی خود را جای بگذارید!

اگر گربه شما از اضطراب جدایی رنج می‌برد (همه گربه‌ها تا حدی این اضطراب را احساس می‌کنند)، مقداری لباس شسته نشده را در جایی بگذارید که گربه شما آن را پیدا کند. ممکن است عجیب به نظر برسد که در واقع گربه با عطر شما پیوند برقرار می‌کند. به اشیایی که گربه شما از نشستن روی آنها لذت می‌برد هم توجه کنید. این اشیا را در مکان‌هایی قرار دهید که گربه شما دوست دارد مانند جلوی پنجره با نور مستقیم خورشید.

 1. دسترسی به نور خورشید

گربه‌ها عاشق خورشید هستند. اگرچه گربه‌ها آنطور که انسان می‌تواند UVB خورشید را به ویتامین D سنتز نمی‌کند، اما هنوز دلایل زیادی برای لذت بردن از نور خورشید دارند. تا جایی که می‌توانید پرده‌های خانه را باز بگذارید.

 1. نویز مانند تلویزیون یا رادیو

سر و صدا یک راه عالی برای آرام کردن اضطراب جدایی گربه است. برای همراهی با گربه خود، تلویزیون یا رادیو را با صدای کم در خانه روشن بگذارید.

 1. مطمئن شوید کسی می‌تواند به گربه سر بزند

گربه‌ها را می‌توان تا 72 ساعت تنها گذاشت. اگر قرار است بیشتر از این مدت غیبت کنید، باید مطمئن شوید که یکی از دوستان، اعضای خانواده یا همسایه کلید خانه شما را برای بررسی گربه در اختیار دارد.

مشاهده
آموزش صحیح و راحت مسواک زدن گربه

نکات پایانی

اگر به طور مداوم سفر می‌کنید یا شرایط کاری‌تان به شکلی است که مدام ماموریت‌های خارج از شهر دارید، به داشتن گربه دوم فکر کنید. طبعا شاید نگهداری از دو گربه کمی سخت به نظر می‌رسد اما به گربه شما زمانی که در خانه حضور ندارید کمک قابل توجهی خواهد کرد و همراهی با یک گربه دیگر سطح اضطراب او را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

فراموش نکنید گربه‌ها ممکن است موجوداتی بسیار مستقل و خودکفا به نظر برسند اما هنوز برای غذا، آب، سرپناه و ایمنی اولیه کاملا به انسان متکی هستند. تصمیم‌گیری در مورد اینکه در تعطیلات با گربه خود چه کنید در نهایت به شما و به مدت زمانی که می‌خواهید دور از خانه باشید، بستگی دارد. اطمینان از حضور فردی که می‌تواند در مواقع لازم و ضروری به گربه سر بزند هم نکته‌ای بسیار کلیدی است.

خوشبختانه در سال‌های اخیر پانسیون‌های حرفه‌ای برای نگهداری شبانه‌روزی از حیوانات خانگی هم توسعه پیدا کرده‌اند. اگر تمکن مالی استفاده از خدمات این مراکز را دارید، پانسیون‌های نگهداری گربه نیز می‌تواند گزینه خوبی در این مواقع باشد. البته حتما قبل از تحویل گربه خود به پانسیون، درباره مرکز مورد نظر خوب تحقیق کنید و از استاندارد بودن خدمات اطمینان حاصل کنید تا بتوانید با خیالی راحت فرزند پشمالوی خود را در اختیارشان قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن