جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

0

در دنیای ایده‌آل گربه قبل از بارداری باید عقیم شود، اما شاید شما به هر دلیل مدت طولانی منتظر موعد عقیم سازی گربه خود مانده باشید و زندگی است دیگر، گاهی اتفاق می‌افتد. شاید هم شما یک گربه باردار را پیدا کرده‌اید که نیاز به مراقبت دارد و قصد دارید از آن نگهداری کنید. در هر صورت اکنون یک گربه باردار دارید که باید به بهترین شکل از او مراقبت کنید؛ نگران نباشید هرچه را لازم است بدانید ما به شما آموزش می‌دهیم.

آیا لازم است تعداد گربه‌ها زیاد شود؟

ازدیاد جمعیت گربه‌ها یک مشکل جدی است. لطفا در موارد غیر ضروری اجازه ازدیاد نسل گربه خود را ندهید، مگر اینکه شما یک پرورش دهنده مسئولیت پذیر هستید و گربه باکیفیت، اصیل و سلامتی دارید که لازم است ازدیاد نسل کند. دامپزشک باید در تعیین اینکه نسل گربه شما از نظر ژنتیکی در حال انقراض است و به ازدیاد نسل نیاز دارد یا نه نظر دهد و برای ایجاد یک نژاد عالی و اصیل مشارکت داشته باشد. اگر تازه کارِ ازدیاد نسل گربه‌ها را شروع کرده‌اید، خوب است از یک پرورش دهنده گربه باتجربه کمک بگیرید تا به شما یاد دهد کارهایی که برای گربه و بچه‌هایش باید انجام دهید کدام است.

مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز برای یک گربه باردار کدام است؟

اگر گربه شما علائم بارداری را نشان می‌دهد یا احتمال می‌دهید که باردار شده است، اولین قدم این است که او را به دامپزشک برسانید. بعضی اوقات، هنوز اتفاقی نیفتاده و قبل از بارداری می‌توانید گربه خود را عقیم کنید. تایید بارداری گربه‌ها پیش از اینکه سه تا چهار هفته از بارداری نگذشته باشد، دشوار است. با این حال اگر گربه شما عجیب به نظر می‌رسد و علائم بیماری از خود بروز می‌دهد برای ارزیابی نهایی لازم است به دامپزشک مراجعه کنید و به او اطلاع دهید که گربه ممکن است باردار باشد.

مشاهده
با دیدن این علائم بیماری گربه را شناسایی کنید

در حدود هفته سوم بارداری، دامپزشک شما ممکن است با لمس آرام شکم گربه بتواند بارداری را تایید کند. البته در گربه‌های چاق عوامل مختلفی مثل یبوست یا بزرگ شدن مثانه ممکن است با بارداری اشتباه گرفته شود. با یک سونوگرافی ساده می‌توان بارداری را صد در صد تایید کرد.

در اوایل تا اواسط بارداری دامپزشک معمولا در مورد گزینه عقیم سازی گربه و خاتمه دادن به بارداری با شما صحبت می‌کند. ممکن است تصمیم بگیرید برای سلامتی خود گربه یا پیشگیری از افزایش جمعیت گربه‌ها بارداری را خاتمه دهید. اگر تصمیم بگیرید که بارداری ادامه پیدا کند، دامپزشک می‌تواند موارد مربوط به مراقبت از گربه باردار را به شما آموزش دهد و همچنین روش‌های مراقبت از بچه گربه، پس از تولد را به شما یاد بدهد. او می‌تواند در این زمینه مشاور خوبی برای شما باشد. وقتی تصمیم گرفتید از گربه باردار خود مراقبت کنید باید فکری هم برای پیدا کردن یک خانه خوب برای بچه گربه‌ها بکنید.

معمولا پس از گذشتن 55 روز از بارداری دامپزشک می‌تواند برای بررسی تعداد بچه‌گربه‌ها آزمایش رادیوگرافی را انجام دهد. اگر به صورت دقیق بدانید گربه شما چند بچه را حمل می‌کند هنگام زایمان می‌توانید به خوبی تشخیص دهید که چه زمانی وضع حمل تمام شده است، در غیر این صورت موقع زایمان ممکن است کمی پریشان و سردرگم شوید.

انجام واکسیناسیون در دوران بارداری توصیه نمی‌شود، چراکه ممکن است بر رشد بچه گربه‌ها تاثیر منفی بگذارد. البته ممکن است زدن نوع خاصی از واکسن هاری امکان پذیر باشد.

تغذیه گربه‌های باردار چگونه باید باشد؟

گربه باردار شما باید از غذایی با کیفیت بالا که برای رشد او و بچه گربه‌ها مناسب باشد استفاده کند. به طور کلی غذای مرطوب انتخاب سالم‌تری نسبت به غذای خشک است، اما استفاده هر دو آن‌ها به صورت متعادل هم گزینه خوبی است. در هنگام انتخاب مواد غذایی، همیشه بهتر است از دامپزشک خود سوال کنید که کدام ماده غذایی را توصیه می‌کند.

مشاهده
همه اطلاعات مهم درباره مالت گربه

مراقب باشید به گربه باردار در هفته‌های اول بارداری بیشتر غذا بدهید؛ بله، او برای خودش و رشد بچه‌هایش به مقدار مناسبی غذا و تغذیه مناسب نیاز دارد. غذای گربه حاوی کالری اضافی و مواد مغذی از نیازهای اساسی او است. البته افزایش وزن گربه هم خطرناک است و می‌تواند مشکلاتی برای او و بچه‌هایش به همراه داشته باشد. پس از تایید بارداری لازم است به رژیم غذایی مخصوص مراجعه کنید و هرگز مقدار غذای او را بیش از اندازه نکنید، مگر اینکه با کاهش وزن و گرسنگی مواجه شود. به کمک دامپزشک به صورت مستمر وضعیت جسمی گربه را در طول بارداری کنترل کنید.

پس از گذشت 6 ماه از دوران بارداری گربه، لازم است حجم غذای او را کم کرده و تعداد دفعاتی که به گربه غذا می‌دهید را افزایش دهید. می‌توانید 4 تا 6 بار در روز به گربه وعده‌های غذایی کوچک بدهید.

محیط زندگی گربه‌ها وقنی منتظر بچه‌های خود هستند

فراتر از مراقبت‌های جزئی دامپزشکی و تغییرات تغذیه‌ای، گربه شما در طول دوران بارداری نباید به شرایط ویژه دیگری نیاز داشته باشد. با این حال هرچه به زمان زایمان نزدیک می‌شوید، او به مکانی بی‌سر و صدا برای شروع فرآیند زایمان نیاز دارد. این روند معمولا یک یا دو روز پیش از زایمان شروع می‌شود.

شما می‌توانید یک جعبه مقوایی یا یک سبد لباس را با پتو بپوشانید و محیطی گرم و آرام برای زایمان گربه آماده کنید، شاید هم گربه شما دوست نداشت از آن استفاده کند! اغلب آن‌ها آنطور که دوست دارند عمل می‌کنند. شاید گربه شما دوست داشته باشد در ناخوشایندترین مکان زایمان کند. اگر مکانی هست که دوست ندارید گربه شما در آن زایمان کند، اطمینان حاصل کنید که در هفته‌های آخر بارداری به آن دسترسی نداشته باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که او به فضای بیرون هم دسترسی نداشته باشد، چون ممکن است پنهانی راه بیفتد و در جایی برای خود لانه بسازد.

مشاهده
از کجا بفهمیم سن گربه چقدر است؟

گاهی گربه با نزدیک شدن به زمان زایمان بی‌قرار و مضطرب می‌شود، این کاملا طبیعی است. فقط سعی کنید محیطی راحت برایش فراهم کنید و به او فضای کافی بدهید، به زودی زایمان کرده و راحت می‌شود.

هنگام زایمان گربه چه باید کرد؟

وقتی گربه محلی را برای زایمان انتخاب کرد، بهتر است او را تنها بگذارید و از فاصله مناسب مراقب او باشید. خوشبختانه اغلب گربه‌ها هنگام زایمان به کمک انسان‌ها نیازی ندارند، با این حال اگر مضطرب بود شاید به کمک شما نیاز پیدا کند.

فاصله بین هر زایمان را یادداشت کنید و مطمئن شوید باید منتظر چند بچه گربه دیگر باید باشید. اگر بیش از 60 دقیقه گذشت و با وجود مشاهده انقباض تولدی صورت نگرفت باید با دامپزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر بعد از گذشت 2 ساعت از تولد اولین نوزاد تولدهای بعدی انجام نشده با پزشک تماس بگیرید. اگر بچه گربه در کانال زایمان باقی بماند و به بیرون رانده نشود ممکن است گربه شما به کمک‌های پزشکی نیاز داشته باشد با متخصص تماس بگیرید.

در چند روز اول پس از زایمان مادر و بچه‌ها را از هم جدا نکنید و مطمئن شوید که مادر به مقدار کافی غذا خورده و به میزان لازم کالری دریافت کرده است. در دوران شیردهی تغذیه مخصوص دوران بارداری را ادامه دهید. در 6 هفتگی تولد، مادر و بچه‌ها را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید. اگر پرورش دهنده گربه نیستید پس از زایمان هرچه سریع‌تر در مورد عقیم سازی با دامپزشک خود مشورت کنید. این کار در اغلب موارد بعد از گرفتن بچه‌ها از شیر انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن