جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

1

سابقه همزیستی ما و حیوانات به سال‌ها و حتی قرن‌های دور برمی‌گردد؛ زمان زیادی است که انسان‌ها همراه با حیوانات مختلفی زندگی کرده‌اند و از میان گونه‌های متفاوت آنها، سگ‌ها و گربه‌ها از محبوب‌ترین حیوانات خانگی به شمار می‌آیند.

این روزها به ویژه تعداد گربه‌هایی که زندگی در خانه‌های ما را آغاز می‌کنند، روزبه‌روز در حال افزایش است؛ این گربه‌ها با زیستن در کنار ما می‌توانند امنیت، راحتی و آرامش را تجربه کنند، اما عواید این رابطه صمیمانه تنها برای گربه‌ها نیست. این حیوانات پشمالو و بامزه نقش مهمی در زندگی ما دارند و برخی از آنها مثل تام، می‌توانند جان ما را هم نجات دهند.

فواید نگهداری از گربه

تحقیقات مختلفی درباره تاثیری که نگهداری از گربه‌ها روی سلامتی و جسم و روان ما دارد، انجام شده‌است. مطالعات در طول چند سال گذشته نشان داده که افرادی که در خانه در کنار گربه‌ای زندگی می‌کنند، استرس کمتری تجربه کرده و احتمال بروز افسردگی در آنها کاهش پیدا می‌کند. نگهداری از گربه‌ها، همچنین می‌تواند کیفیت خواب افراد خانه را بهبود بخشد؛ با اینکه آنها ممکن است ساعت خواب ما را تغییر دهند اما با صدای خرخر کردنشان به ما آرامش می‌دهند و کمک می‌کنند بهتر بخوابیم.

خرخر کردن گربه‌ها علاوه بر بهبود کیفیت خواب، حتی می‌تواند باعث بهبود و ترمیم بافت عضلانی و استخوانی ما شود. یکی دیگر از فواید حضور گربه‌ها، کاهش آلرژی‌های غذایی به ویژه در کودکان است؛ طبق تحقیقاتی که در ژاپن انجام شده، کودکانی که از بدو تولد در خانه با حضور گربه بزرگ شده‌اند، کمتر به موادی مانند تخم مرغ و دانه‌ها حساسیت نشان می‌دهند.

مشاهده
از کجا بفهمیم گربه عقیم شده است؟

تام؛ گربه قهرمان

علاوه بر مواردی که گفته شد، گربه‌ها تاثیرات فراوان دیگری هم در زندگی ما دارند و بسیاری از آنها نقش قهرمانانه‌ای در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند. از بین گربه‌های قهرمان که هرکدام به روشی جان انسان‌های اطرافشان را نجات داده‌اند، تام به دلیل حساسیت زیاد و شم پزشکی معروف شده‌ است.

تام گربه زنی به نام سو مکنزی بود که حدود 20 سال با سو زندگی می‌کرد. همانطور که می‌دانید، هر گربه‌ای شخصیت منحصر به فردی دارد و تام هم از این قضیه مستثنی نبود؛ تام گربه‌ای آرام و گوشه‌گیر بود که چندان علاقه‌ای به تماس‌های فیزیکی با انسان‌ها نداشت. تام معمولا زمان زیادی از روز را در حال استراحت می‌گذراند و کمتر پیش آمده‌بود ضربه فیزیکی بزند یا گاز بگیرد.

سو می‌گوید یک روز تام خودش را به او رسانده و شروع به ضربه زدن به گردن او می‌کند؛ سو فکر می‌کند تام قصد بازی دارد اما این رویه دو هفته ادامه پیدا می‌کند و هربار تام خودش را به سو می‌رساند و به پشت گردنش ضربه‌های پیاپی می‌زند.

گربه‌ها می‌توانند بیماری‌های انسان را تشخیص دهند؟

سو با فکر این که تام دچار یک بیماری جسمی یا روانی شده‌است، او را پیش دامپزشک می‌برد اما دامپزشک سو را از سلامت تام مطمئن می‌کند و تنها پیشنهاد می‌کند که تام با گربه‌های دیگر معاشرت کند. اقدامات سو، حرکت تازه و عجیب و غریب تام را متوقف نکرد و توجه تام به گردن سو در حالی که با صدای بلند میومیو می‌کرد، ادامه داشت.

سو که پیش از این هم از بیماری‌های غدد رنج می‌برده، توده‌ای را در قسمتی از گردنش که تام به آن ضربه می‌زد پیدا کرد که تا پیش از آن، حضور آن را چندان جدی نگرفته بود. سو به پزشک مراجعه کرد و متوجه شد به نوعی سرطان به نام لنفوم هوچکین دچار شده‌است.

مشاهده
چطور از سگ و گربه نابینا مراقبت کنیم؟

سو با نظر پزشک به مدت شش ماه تحت شیمی‌درمانی قرار گرفت و توانست این بیماری را شکست دهد. او می‌گوید که پس از مراجعه به پزشک و آغاز روند درمانی، تام ضربه زدن به گردن او را به پایان رسانده و مجدد به کنج خلوت و آرام خودش برگشته‌است. سو مکنزی، سلامت و زندگی خودش را مدیون تام می‌داند؛ گربه‌ بی‌سرپرستی که سال‌ها قبل او را از کوچه به خانه آورده بود و زندگی او را نجات داده‌ بود.

منبع: itv.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ذخیره پست
پسندیدن